Συλλογή email για δημιουργία email list

Internet Marketing, Social Media watch

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
jimanis86
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jimanis86 » 23 Μαρ 2011 13:29

Μου ζητήθηκε να συλλέξω μία λίστα από emails προκειμένου να χρησιμοποιηθούν αργότερα για αποστολή newsletter. Υπάρχει βέβαια και διαθέσιμο χρηματικό budget.

Εγώ σκέφτηκα να δημιουργήσω ένα διαγωνισμό στον οποίο θα κληρωθούν 2-3 δώρα (iphone, ipad κτλ) όπου για να συμμετέχει κάποιος θα πρέπει να δώσει το email. Αυτό βέβαια θα πρέπει να το προωθήσω αρκετά. Φυσικά στους όρους όταν κάποιος θα συμμετάσχει θα υπάρχει η σημείωση ότι θα λαμβάνει ενημερωτικά newsletter από τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα και ότι θα έχει τη δυνατότητα να διαγραφεί.

Μου πρότειναν να αγοράσω κάποιο email list αλλά αυτό δεν μου φαίνεται και πολύ καλή ιδέα.

Ξέρεις κανείς κάποιον άλλο καλό τρόπο συλλογής email με νόμιμο και ηθικό τρόπο με ένα budget που θα κυμαίνεται από 5000 - 8000 ευρώ;

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 23 Μαρ 2011 14:36

Υπάρχουν πάρα πολλές διαθέσιμες λίστες με emails όπου όσοι έκαναν εγγραφή, είχαν αποδεχθεί στους όρους χρήσης την αποστολή διαφημιστικών newsletters etc.

Οπότε εαν σου δώσουν τέτοια λίστα και σου γνωστοποιήσουν το πού έγινε η εγγραφή, είσαι ok!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 23 Μαρ 2011 21:39

jimanis86 έγραψε:Ξέρεις κανείς κάποιον άλλο καλό τρόπο συλλογής email με νόμιμο και ηθικό τρόπο με ένα budget που θα κυμαίνεται από 5000 - 8000 ευρώ;
καταρχην ειναι παρανομη η αγοραπωλησια email list
και ενας να κανει καταγγελια απλα να ετοιμαζεις 25.000 ευρω προστιμο για αρχη

νομιμος τροπος αποκτησης ειναι μεσω ενος site Που θα μπορει καποιος να εγγραφει εφοσον το επιθυμει

ελα σε επαφη μεσω καποιου affiliate network που υπαρχουν εδω μεσα και να γινει μεσω αυτων η προωθηση αυτου που θες

ErrorWebIS έγραψε:Υπάρχουν πάρα πολλές διαθέσιμες λίστες με emails όπου όσοι έκαναν εγγραφή, είχαν αποδεχθεί στους όρους χρήσης την αποστολή διαφημιστικών newsletters etc.

Οπότε εαν σου δώσουν τέτοια λίστα και σου γνωστοποιήσουν το πού έγινε η εγγραφή, είσαι ok!
αυτο ειναι παρανομο

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 24 Μαρ 2011 03:33

Άγγελε σχετικά με το δεύτερο, γιατί είναι παράνομο;
Αν γραφτείς σε μία εταιρία μέσω email και αυτή έχει άλλες τόσες θυγατρικές εταιρίες ή προιόντα και σου στέλνει newsletter είναι παράνομο, εφόσον στους όρους αναφέρεται ότι θα υπάρχει αποστολή μηνυμάτων, διαφημιστικών και μη και υπάρχει δυνατότητα διαγραφής;
Φυσικά πάντα η εγγραφή, δεν πρέπει να γίνεται μόνο με αποστολή με email, αλλά να υπάρχει και confirmation email με ειδικό λινκ όταν κάνεις εγγραφή κάπου.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 24 Μαρ 2011 04:14

Spyrostagas έγραψε:Άγγελε σχετικά με το δεύτερο, γιατί είναι παράνομο;
Αν γραφτείς σε μία εταιρία μέσω email και αυτή έχει άλλες τόσες θυγατρικές εταιρίες ή προιόντα και σου στέλνει newsletter είναι παράνομο, εφόσον στους όρους αναφέρεται ότι θα υπάρχει αποστολή μηνυμάτων, διαφημιστικών και μη και υπάρχει δυνατότητα διαγραφής;
Φυσικά πάντα η εγγραφή, δεν πρέπει να γίνεται μόνο με αποστολή με email, αλλά να υπάρχει και confirmation email με ειδικό λινκ όταν κάνεις εγγραφή κάπου.
υπαρχει ηδη δεδικασμενο
εστω οτι εχεις γραφει στο newsletter της x εταιρειας που πουλαει πορτοκαλια και μανταρινια και καποια στιγμη αυτη η εταιρεια φερνει σε μια θυγατρικη της στιφτες και θελει να ενημερωσει τους ληπτες της αλλης θυγατρικης για τους στιφτες

Αυτο λοιπον συμφωνα με αποφαση της αναλογης αρχης ειναι παρανομο καθως μπορει να χρησιμοποιει την λιστα παραληπτων μονο για τον αρχικο σκοπο που εχει αυτη διμιουργηθει

ειναι η υποθεση Sinco σχετικα με αυτο το θεμα (ασφαλειες αυτοκινητων - και καποια στιγμη εστειλε ενημερωτικο για καποιο sponsoring ποδοσφαιρου που πηρε ) ε λοιπον η αρχη αυτο το εβγαλε παρανομο καθως δεν ειχε σχεση με τις ασφαλιες αυτοκινητου και την ενημερωση για την οποια ειχαν δωθει τα email

εδω η αποφαση http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=23400

giannisap

Δημοσίευση από giannisap » 24 Μαρ 2011 08:57

έχει δίκιο ο fiskilis, όταν εγγράφεσαι σε μια mailing list μια εταιρίας ή ενός site εγγράφεσαι για τα συγκεκριμένα προιόντα που σε ενδιαφέρουν.
Εδω δεν πρόκειτε ετσι κι αλλιώς για θυγατριτή (που και παλι δεν είναι νόμιμο) αλλά για καθαρή πώληση e-mail. Πως θα σας φαινόταν εαν κάποιοι πούλαγαν τους αριθμούς των κινητών σας? το ίδιο είναι και το e-mail. Προσωπικά όσες εταιρίες μου έχουν στείλει ενημερωτικά e-mail ενω δεν έχω κάνει εγγραφή δεν πρόκειτε ποτέ να με δουν πελάτη τους.
jimanis86 ο πιο σωστός τρόπος είναι κάνεις ένα διαγωνισμό αλλά να αναφέρεις όπως είπες πως θα λαμβάνουν μελλοντικά ενημερωτικά e-mails και αφού το ποσό (5000 με 8000) είναι ικανοποιητικό μπορείς να το προωθήσεις μέσω affiliate networks και adwords.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giannisap την 24 Μαρ 2011 11:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

jimanis86
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jimanis86 » 24 Μαρ 2011 11:49

Νομίζω ότι το affiliate marketing θα βοηθήσει ιδιαίτερα γιατί αν τρέξω μία καμπάνια με πληρωμή ανά εγγραφή στο newsletter θα ξέρω τουλάχιστον ότι θα έχω σίγουρα αποτελέσματα. Απλά νομίζω ότι το adwords θα μου αποφέρει πολύ όγκο από επισκέψεις. Θέλει βασικά και κάλο στήσιμο όλο αυτό για να σε εμπιστευθεί κάποιος ώστε να σου δώσει το email του και να πιστέψει ότι πράγματι θα γίνει ο διαγωνισμός.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 24 Μαρ 2011 18:37

Αν το email σταλθεί απο την σελίδα στην οποία έκανες register και προωθεί τις υπηρεσίες μιας άλλης εταιρίας που συνεργάζετε με τη πρώτη που γράφτηκες είναι οκ ;

Στο κάτω κάτω.. μπορείς να βάλεις και μερικές παραγράφους με news απο τη πρώτη σελίδα.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 24 Μαρ 2011 19:02

Figaro έγραψε:Αν το email σταλθεί απο την σελίδα στην οποία έκανες register και προωθεί τις υπηρεσίες μιας άλλης εταιρίας που συνεργάζετε με τη πρώτη που γράφτηκες είναι οκ ;

Στο κάτω κάτω.. μπορείς να βάλεις και μερικές παραγράφους με news απο τη πρώτη σελίδα.
σε αυτη την περιπτωση ειναι οκ καθως ΔΕΝ γινεται χρηση απο αλλη πηγη αλλα απο αυτην που εχεις γραφει, ειναι δικαιωμα αυτου του αρχικου να δημοσιευει οτι θελει

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 08 Μάιος 2011 22:24

Είναι πολύ λεπτές οι γραμμές με τα newsletter και τις e-mail λίστες..Αυτό που είπε ο Figaro είναι η καλύτερη λύση..Πάντα στα νόμιμα πλαίσια..Δεν θες να γίνεις σαν αυτούς που μας σπάνε τα νεύρα κάθε μέρα..

Άβαταρ μέλους
sakalis

Δημοσίευση από sakalis » 09 Μάιος 2011 10:59

giannisap έγραψε: Πως θα σας φαινόταν εαν κάποιοι πούλαγαν τους αριθμούς των κινητών σας? το ίδιο είναι και το e-mail.
Χμμμμ, απορώ πως συλλέγουν τους αριθμούς των κινητών οι αριθμοί 118ΧΧ οι οποίοι δίνουν πληροφορίες τηλεφωνικών καταλόγων... και όχι μόνο :roll:

Δεν πιστέυω να τα αγοράζουν από τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας; :P :P :P
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 09 Μάιος 2011 13:01

sakalis έγραψε:
giannisap έγραψε: Πως θα σας φαινόταν εαν κάποιοι πούλαγαν τους αριθμούς των κινητών σας? το ίδιο είναι και το e-mail.
Χμμμμ, απορώ πως συλλέγουν τους αριθμούς των κινητών οι αριθμοί 118ΧΧ οι οποίοι δίνουν πληροφορίες τηλεφωνικών καταλόγων... και όχι μόνο :roll:

Δεν πιστέυω να τα αγοράζουν από τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας; :P :P :P
το 1995 ειχε πεσει στα χερια μου ολοκληρη η βαση τηλεφωνων της telestet τοτε για μια ερευνα μεσω τηλεφωνου!!

αυτοματα συστηματα κλησης που οταν απαντηθει ο αριθμος σου μιλαει ο υπαλληλος για να σου πουλησει οτι του κατεβει!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Marketing, Social Media watch”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες