Εταιρία Αγγλία ή Κύπρο ή Βουλγαρία

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
GiannisGoup

Δημοσίευση από GiannisGoup » 05 Απρ 2011 01:37

Spyrostagas έγραψε:Δηλαδή αν κάθε χρόνο έχεις καθαρά κέρδη ως 70000, δεν πληρώνεις ούτε ευρώ φόρο, ούτε σε ενοχλεί η εφορία;
Δηλαδή μπορεί κάποιος να έχει 30 χρόνια μία εταιρία, που τα κέρδη του να είναι κάθε έτος μέχρι 70000 ευρώ και να μην έχει πληρώσει φόρο, ούτε να χρεώσει στους πελάτες του;
Και δηλαδή με 200 ευρώ για σύσταση και 500 ευρώ για virtual office, δηλαδή με 700 ευρώ για τον πρώτο χρόνο και μετά για κάθε χρόνο έχεις 500 ευρώ έξοδα αν έχεις κέρδος μέχρι 70000 ευρώ;

Δεν το πρόσεξες και προτρέχεις. Αυτό ισχύει για τον πρώτο χρόνο.

Spyrostagas έγραψε:Και τα τιμολόγια είναι νομιμότητα όπως λες, οπότε ένας Έλληνας μπορεί να παρέχει υπηρεσίες ( π.χ personal trainer ) στην Ελλάδα και ο Έλληνας πελάτης να περνά το τιμολόγιο στα έξοδα του κανονικά;
Δηλαδή αντί κάποιος να είναι στο ΠΡΩΗΝ ΤΕΒΕ, θα μπορούσε να δρα νόμιμα μέσω μίας εταιρίας π.χ στην Αγγλία. Κι αν ναι πως ; Σαν εργαζόμενος σε μία ειδικότητα στην εταιρία του;
Ένας Έλληνας, ένας Άγγλος, ένας Αφρικανός, ένας οποιοσδήποτε που ζει στην Αγγλία, μπορεί να κάνει την εταιρεία του - χωρίς να χρειάζεται να νοικιάσει γραφεία για να δηλώσει εδρα, ούτε να βάλει αναγκαστικά τη διεύθυνση του σπιτιού του για έδρα της επιχείρισης.

Ο Άνθρωπος αυτός λοιπόν, μπορεί να προσφέρει τις υπηρεσίες του σε όλο τον πλανήτη, νομιμότατα, χωρίς να πληρώνει τα κερατιάτικα που δίνουμε εμείς εδώ.

personal trainer δεν μου εχει τύχει... αλλά εταιρεία που ασχολείται με κατασκευη ιστοσελίδων γνωρίζω. Δραστηριοποιείται και στην Ελλάδα και τα πάντα είναι νομιμότατα.

Βεβαίως αν και κάποιος Έλληνας έχει δικό του άνθρωπο στην Αγγλία, μπορεί μέσω αυτού να στήσει τη δική του εταιρεία πανεύκολα.

Spyrostagas έγραψε:Ξέρω πολλές ερωτήσεις, ίσως είναι και βλακείες, αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να μάθω.
Περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω, μάλλον να ρωτήσεις κανέναν Αγγλο λογιστή.

GiannisGoup

Δημοσίευση από GiannisGoup » 05 Απρ 2011 01:46

GARAGE667 έγραψε:
Εχεις κανένα link να μας δώσεις?

Δεν υπάρχει Link. Δεν μίλησα καν για Link. Ανέφερα αυτό που έτυχε να γνωρίζω από φίλο.

Ααα, ψάξε για το Isle of Man. Κάτι άκουσα ότι κι εκεί έχει καλούς όρους για να στήσεις εταιρεία. Και νομίζω αυτό γίνεται και μέσω ιντερνετ!

Phane

Δημοσίευση από Phane » 09 Μάιος 2011 12:42

Παιδιά ενδιαφέρομαι και εγώ για Κύπρο, δεν έχω όμως καταλάβει απ τη συζήτηση σας και συγχωρέστε με αλλά πόσα είναι τα συνολικά έξοδα για 1 χρόνο, γνωρίζει να μου πεί κανείς ;

Ήθελα να κάνω ατομική εταιρεία στην Ελλάδα αλλά λίγο το ΦΠΑ, λίγο το ΤΕΒΕ δεν με αφήνουν να προχωρήσω στην έναρξη γιατί ξέρω ότι θα κλείσω αμέσως. Είμαι γραφίστρια.

Θα ήθελα αν γνωρίζετε να μου πείτε λοιπόν, ποιο το συνολικό κόστος να να ξεκινήσω ατομική εταιρεία στη Κύπρο, χρειάζεται να πάω εκεί ή μπορεί να τα κανονίζει ο λογιστής αυτά, σε Έλληνα πελάτη θα μπορώ να κόβω απόδειξη,τιμολόγιο κανονικά ;

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 09 Μάιος 2011 13:16

1) 1600-2000 euro.. με τα πάντα μέσα (limited/περιορισμένης ευθήνης εταιρία.. όχι ατομική)
2) δε πρέπει να πας εκεί
3) ναι μπορείς να συνεργαστείς κανονικά με Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 09 Μάιος 2011 14:35

Το ΤΕΒΕ δεν θα το γλιτώσεις εάν θέλεις να ασφαλίζεσαι.

Phane

Δημοσίευση από Phane » 09 Μάιος 2011 15:11

1) 1600-2000 euro.. με τα πάντα μέσα (limited/περιορισμένης ευθήνης εταιρία.. όχι ατομική)
2) δε πρέπει να πας εκεί
3) ναι μπορείς να συνεργαστείς κανονικά με Ελλάδα
Το ΤΕΒΕ δεν θα το γλιτώσεις εάν θέλεις να ασφαλίζεσαι.
Δεν υπάρχει ατομική εταιρεία στη Κύπρο έτσι ; Τότε ποια είναι η πιο απλή μορφή εταιρείας απο όλες εκεί, θέλω τη πιο απλή !

Όταν λες ότι μπορώ να συνεργαστώ κανονικά με Ελλάδα πως ακριβώς κόβω απόδειξη όπως θα έκοβα αν είχα ατομική ελληνική εταιρεία ; ο Έλληνας πελάτης θα μπορεί να χρησιμοποιήσει μετά την απόδειξη-τιμολόγιο απ την κυπριακή μου εταιρεία δίχως προβλήματα στο λογιστή του και την εφορία της Ελλάδας ;

Δεν θέλω ασφάλιση, μπορώ να μην έχω αν ανοίξω εταιρεία στη Κύπρο ; Στην Ελλάδα είναι υποχρεωτικό το ΤΕΒΕ είναι άλλωστε και ο βασικός λόγος για τον οποίο δεν ανοίγω εταιρεία στην Ελλάδα αντικειμενικά δεν θα μπορώ να πληρώνω τόσα χρήματα κάθε μήνα !

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 09 Μάιος 2011 15:48

Αυτό ισχύει τελικά με το ετήσιο όριο των 5.000 ευρώ;
http://news.pathfinder.gr/finance/news/354493.html

Logistis

Δημοσίευση από Logistis » 13 Μάιος 2011 11:56

1. Μια εταιρεια στην Κυπρο μπορει να γινει χωρις ασφαλιση στο ΤΕΒΕ. Θα παρουσιαζει σαν εσοδα οτι ποσα τιμολογει για ηλεκτρονικες υπηρεσιες που παρεχει. Με τον ορο ηλεκτρονικες υπηρεσιες ενοουμε web design, web hosting etc. Απο τα εσοδα μπορει να αφαιρεσει οτιδηποτε εξοδα εχουν να κανουν με την επιχειρηση. Πανω στο καθαρο ποσο υπαρχει μια φορολογια του 10%.
2. Το κοστος ιδρυσης κυμαινεται απο 1600 μεχρι 2000 ευρω. Η συσταση μπορει να γινει λιγες μερες. Λογιστικα εξοδα και εξοδα ελεγχου ειναι αναλογα ογκου εργασιων.
3. Εαν η κυπριακη εταιρεια τιμολογει εταιρειες στην Ελλαδα και Ευρωπαικη Ενωση δεν θα υπαρχει χρεωση ΦΠΑ αφου ειναι ενδοκαινοτικη παροχη υπηρεσιων. Τα τιμολογια των κυπριακων εταιρειων ειναι απολυτως νομικα και καταχωρουνται στα λογιστικα βιβλια των ελληνικων εταιρειων χωρις κανενα προβλημα. Εαν χρεωσεις ιδιωτη εντος Ελλαδα τοτε υπαρχει χρεωση ΦΠΑ 15%.
4. Υπαρχει κανονικη συνεργασια κυπριακων εταιρειων με ελληνικες. Η κυπριακη θα κοβει τιμολογιο παροχης υπηρεσιων στην Ελληνικη. Πανω στο τιμολογιο εχει την υποχρεωση ομως να γραφει τον αριθμο ΦΠΑ της ελληνικης ετσι ωστε να δικαιολογει την μη χρεωση ΦΠΑ. Σημαντικο ειναι ακομη πως η κυπριακη εταιρεια εχει υποχρεωση να υποβαλει καθε μηνα ενα πινακα πανω στον οποιο θα αναφερει ολες τις πωλησεις υπηρεσιων που εκανε προς υφισταμενα στον φορο προσωπα εντος Ε.Ε. Ο πινακας αυτος συμπληρωνεται καθαρα για στατιστικους σκοπους.

Λογιστης

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 17 Μάιος 2011 19:49

Για έναρξη επιχείρησης σε Αγγλία υπάρχει το www.companiesmadesimple.com για όποιον ενδιαφέρεται...

Άβαταρ μέλους
cacofonix

Δημοσίευση από cacofonix » 21 Μάιος 2011 03:06

Εχω και γω το ίδιο θέμα με το φίλο. Το θέμα είναι ότι το web design δεν το κάνω εγώ αλλά άλλος, οπότε και το κέρδος μειώνεται δραματικά. Μπορεί το κέρδος να είναι και 200€ μόλις το μήνα...Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα με το "άθλημα".
Εικόνα
ΑΡΗΣ και δεν είμαι καλά...

george81

Δημοσίευση από george81 » 23 Ιουν 2011 00:23

Αν εχει καποιος εταιρεια στην Αγγλια, πχ μια εταιρεια limited, ανεξαρτητα απο τον φορο της εταιρειας στην Αγγλια, υποκειται σε φορολογηση και στην Ελλαδα σαν να φερνει εισοδημα απο το εξωτερικο;

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 23 Ιουν 2011 01:58

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά το νόμιμο, εφόσον δηλώνεις πολίτης της Ελλάδας, ( δηλ. ζεις εδώ ) είναι να φορολογείσαι εδώ σε ατομικό επίπεδο.

Άλλο η φορολογία της εταιρείας σου κι άλλο η προσωπική σου φορολόγηση.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 25 Ιουν 2011 15:01

viktoras έγραψε:Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά το νόμιμο, εφόσον δηλώνεις πολίτης της Ελλάδας, ( δηλ. ζεις εδώ ) είναι να φορολογείσαι εδώ σε ατομικό επίπεδο.

Άλλο η φορολογία της εταιρείας σου κι άλλο η προσωπική σου φορολόγηση.
Ακριβώς αυτό. Στην εταιρεία δηλώνεις τα λεφτά που παίρνεις ως μισθό σου, και δεν φορολογούνται εκεί. Όμως εδώ πρέπει να τα δηλώσεις με κάποιο τρόπο ως εισόδημα, και φορολογείσαι κανονικά στην Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
MaDNeSsSs

Δημοσίευση από MaDNeSsSs » 28 Ιουν 2011 19:34

Ο κολλητός μου που έχει εταιρία web-development μαζί με ένα άλλο παλικάρι μου είπε ότι ίδρυσε εταιρία στη Βουλγαρία και απ'ότι μου είπε τον συμφέρει πάρα πολύ.
Θα τον πάρω τώρα τηλέφωνο να τον ρωτήσω λεπτομέρειες και θα προσθέσω.

Edit:
Μου έδωσε το site της εταιρίας που τον συμβούλεψε και ανέλαβε την ίδρυση.
το site για όποιον ενδιαφέρεται είναι ΑΥΤΟ ΕΔΩ όπου μπορείτε να βρείτε διάφορες πληροφορίες για τα πλεονεκτήματα, το κόστος κλπ.

Όσοι ξέρουν από τέτοια ας μας πουν τελικά σε ποια από τις χώρες συμφέρει καλύτερα (αν και νομίζω ότι δεν υπάρχει συμφέρον σε όλα τα είδη εταιριών).

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Ιουν 2011 20:24

Κύπρο φυσικά... μιας και έχει και ίδια φορολογία με Βουλγαρία και πολύ μικρότερο ΦΠΑ και καλύτερες τραπεζικές υπηρεσίες/εξυπηρέτηση και 0 φόρο στα dividends.
Για τους έλληνες είναι ακόμα καλύτερα μιας και μιλάμε την ίδια γλώσσα.. ενω με τους βουλγάρους δύσκολα να βγάλεις άκρη και για το κάθε τι θα έχεις ανάγκη την εταιρια που θα σου ανοιξει την δικιά σου.

Ακόμα ένα απο τα άσχημα με τις βουλγάρικες είναι πως δεν έχει κάθολου prestige... αν δε σε χαλάει το να λες πως έχει εταιρία στη Βουλγαρία (δλδ. δε παίζει ρόλο η χώρα) τότε κάνε ένα offshore Seychelles που δεν έχει καθόλου φορολογία.

Τα έχουμε πεί 10 φορές... promo στη starbusiness dot gr κάνεις ;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης