Hack-Magento

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
localhost-ltd

Hack-Magento

Δημοσίευση από localhost-ltd » 28 Μαρ 2011 12:24

Το Hack-Magento είναι ένα project που ξεκίνησε με στόχο την υλοποίηση διευκολύνσεων, που υπάρχουν μόνο στο enterprise edition, ελεύθερες για το open source community edition!
Το Hack-Magento κάνει χρήση ελεύθερου και ανοικτού κώδικα και στην ουσία είναι revere engineering λειτουργιών των πληρωμένων εκδόσεων.
Το Hack-Magento είναι στην έκδοση 0.1.

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ: https://sourceforge.net/projects/hackmagento/

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο...

ENJOY! ;-)
The "impossible" is a word that does not exist in my vocabulary!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Hack-Magento

Δημοσίευση από cordis » 28 Μαρ 2011 15:01

reverse engineer; πήρες encrypted κώδικα από τα commercial, τον αποκρυπτογράφησες και τον δίνεις τώρα τζάμπα;
Ή έγραψες παρόμοια δικά σου scripts που κάνουν την ίδια δουλειά;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

localhost-ltd

Hack-Magento

Δημοσίευση από localhost-ltd » 28 Μαρ 2011 15:15

cordis έγραψε:reverse engineer; πήρες encrypted κώδικα από τα commercial, τον αποκρυπτογράφησες και τον δίνεις τώρα τζάμπα;
Ή έγραψες παρόμοια δικά σου scripts που κάνουν την ίδια δουλειά;
To δεύερο......αλλιώς θα μας κλείσουν μέσα! :-P

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Hack-Magento

Δημοσίευση από cordis » 28 Μαρ 2011 15:58

οκ.. γι΄ αυτό ρωτάω.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Hack-Magento

Δημοσίευση από c0d3punk » 28 Μαρ 2011 18:41

Συγνώμη για το άσχετο, αλλά ετυμολογικά μιλώντας, τότε δεν έγινε reverse engineering αλλά copy.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

localhost-ltd

Hack-Magento

Δημοσίευση από localhost-ltd » 28 Μαρ 2011 21:28

c0d3punk έγραψε:Συγνώμη για το άσχετο, αλλά ετυμολογικά μιλώντας, τότε δεν έγινε reverse engineering αλλά copy.
Όχι δεν έχω ιδέα πως δουλεύει το Professional και Enterprise edition (μιας και θα έπρεπε να το αγοράσω :-S) αλλά σίγουρα πολύ διαφορετικά μιας και εγώ εκμεταλεύομαι ένα λίγο παραπλανητικό τρόπο και δε κάνω χρήση του A.P.I του Magento.

Δεν έχω κάνει λοιπόν κανένα copy αλλά ένα re-engineering επάνω στο υπάρχων και reverse engineering (ελληνιστί: αυτο-επινόηση και αυτο-υλοποίηση) κάποιων κομματιών κώδικα που θεωρώ ότι είναι αναγκαία για να λειτουργήσει όπως περιμένω.

Δές το patch που έφτιαξα και θα καταλάβεις. Είναι πολύ απλό βασικά αυτό που έκανα και μας γλύτωσα και μερικά χιλιάδες Ευρώ...

;-)

dtravlos
Επικοινωνία:

Hack-Magento

Δημοσίευση από dtravlos » 29 Μαρ 2011 13:54

Κάτι μου λέει πως είσαι ο θρυλικός gtgeo.......!!!! :hammer: :hammer: :hammer: :pint: :pint:

localhost-ltd

Hack-Magento

Δημοσίευση από localhost-ltd » 29 Μαρ 2011 16:38

dtravlos έγραψε:Κάτι μου λέει πως είσαι ο θρυλικός gtgeo.......!!!! :hammer: :hammer: :hammer: :pint: :pint:
;-)

Άβαταρ μέλους
jpk

Hack-Magento

Δημοσίευση από jpk » 29 Μαρ 2011 16:59

Το magneto είναι ένα project κάποιου άλλου και εσύ απλά παίρνεις αυτά που έχει η enterprise edition και τα κάνεις exposed στην κοινότητα. Καλά κάνεις αλλά δεν έχεις πιστέψει έστω και ελάχιστα ότι περιμένουν οι τύποι που έχουν φτιάξει αυτό το «πράγμα» (ανάξιο λόγου αντικειμενικά) να βγάλουν και να κάνα λεφτό από αυτό για να συνεχίζουν να κάνουν τέτοιες ηλιθιότητες που πουλάνε ? …

localhost-ltd

Hack-Magento

Δημοσίευση από localhost-ltd » 29 Μαρ 2011 17:04

Δεν έχω κάνει τίποτα expose από την Enterprise έκδοση στην ελεύθερη!
Δεν έχω καν ιδέα πώς και τί κάνει το enterprise ή το professional.

Όπως είπα κάνω καθαρή επαν-υλοποίηση των όσων features μπορώ!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Hack-Magento

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Μαρ 2011 17:12

jpk έγραψε:Το magneto είναι ένα project κάποιου άλλου και εσύ απλά παίρνεις αυτά που έχει η enterprise edition και τα κάνεις exposed στην κοινότητα. Καλά κάνεις αλλά δεν έχεις πιστέψει έστω και ελάχιστα ότι περιμένουν οι τύποι που έχουν φτιάξει αυτό το «πράγμα» (ανάξιο λόγου αντικειμενικά) να βγάλουν και να κάνα λεφτό από αυτό για να συνεχίζουν να κάνουν τέτοιες ηλιθιότητες που πουλάνε ? …
http://www.magentocommerce.com/blog/com ... to-family/

Καλό το μελο-δραματικό ύφος, αλλά δεν νομίζω έχοντας το Ebay από πίσω να νοιάζεται για το πόσοι θα καταφύγουν στην 'open' έκδοση των enterprise features του Magento.

Με την ίδια λογική δεν θα έπρεπε να υπάρχει (απο ηθικής & οικονομικής απόψεως) το Linux γιατί όσοι γράψανε τα windows περιμένουν να βγάλουν κανένα 'λεφτό'...

Ή ο apache στα windows είναι λόγω απιστίας σε αυτούς που γράψανε τον IIS;

Ή ο mozilla έκανε expose στην κοινότητα του internet τις δυνατότητες του web χωρίς να σκέφτεται τον καημένο τον κοσμάκη που έγραψε τον IE;

Άβαταρ μέλους
jpk

Hack-Magento

Δημοσίευση από jpk » 29 Μαρ 2011 17:33

Το χείριστο είναι ότι ακόμα συζητάμε αν πρέπει να κλέβουμε … Δομήσαν μια κοινωνία στα όρια της παρανομίας και είναι ζητούμενο να θέλεις να είσαι νόμιμος. Νόμιμος φίλε δεν είμαι για τον φιρφιρίκο που με κλέβει … για να κάνει επανυλοποίσηση όπως λέει το παλικαράκι πρέπει ή να έχεις πάρει τον κώδικα ή να τον ξαναγράψεις μόνος σου. Στην δεύτερη περίπτωση μπράβο και συγχαρητήρια στην πρώτη η ντροπή θα έπρεπε να είναι συνολική των υποστηρικτών. Δώσε τον κώδικα να δούμε … σε οποιαδήποτε γλώσσα…

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Hack-Magento

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Μαρ 2011 17:39

Δεν έχω ιδέα για ποιο πράγμα μιλάς :roll:...

localhost-ltd

Hack-Magento

Δημοσίευση από localhost-ltd » 29 Μαρ 2011 19:11

jpk έγραψε:Το χείριστο είναι ότι ακόμα συζητάμε αν πρέπει να κλέβουμε … Δομήσαν μια κοινωνία στα όρια της παρανομίας και είναι ζητούμενο να θέλεις να είσαι νόμιμος. Νόμιμος φίλε δεν είμαι για τον φιρφιρίκο που με κλέβει … για να κάνει επανυλοποίσηση όπως λέει το παλικαράκι πρέπει ή να έχεις πάρει τον κώδικα ή να τον ξαναγράψεις μόνος σου. Στην δεύτερη περίπτωση μπράβο και συγχαρητήρια στην πρώτη η ντροπή θα έπρεπε να είναι συνολική των υποστηρικτών. Δώσε τον κώδικα να δούμε … σε οποιαδήποτε γλώσσα…

:-?
Όλος δικός σου....
http://sourceforge.net/projects/hackmagento/

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες