Εξωτ. σκληρός δίσκος..κολλάει!Γιατί;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
powerpuf_girl

Δημοσίευση από powerpuf_girl » 30 Μαρ 2011 11:16

Γειά σας. Ελπιζω να ανοιγω το θέμα στη σωστή ενότητα..Είχα αγοράσει έναν εξωτερικό δισκο expansio drive γυρω στα 931 γιγα. Απο την αρχή δεν εμφάνιζε κανένα πρόβλημα και λειτουρουσε άψογα! Στην πορεία όμως χάλασε η υποδοχή του ρευματος και τον έδωσα σε έναν φίλο να του αλλάξει κουτι. Μου έβαλε το hantol technology, external hhd enclosure 3.5 sata usb 2.0 Απο την ώρα που τον πήρα στα χέρια μου δεν κατάφερα ουτε μια στιγμή να μεταφέρω ένα ολοκληρωμένο αρχείο..ειδικά αν είναι μεγάλο γιατί αντε πες ενα μικρό με τα χίλια ζόρια θα το μεταφέρει,αλλιώς..ξέχνα το! Δεν καταλαβαίνω τι φταίει και κολλάει...όταν ρώτησα εκείνον που μου το έφτιαξε μου είπε να αλλάγω τη θυρα usb του υπολογιστή που τον ενώνω..αλλά και πάλι τίποτα..πειτε μου τι φταίει..δεν καταλαβαίνω...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 30 Μαρ 2011 11:39

Υπάρχουν 2-3 ενδεχόμενα και θα πρέπει να τα εξετάσεις ξεχωριστά το καθένα..

-- Πρόβλημα της νέας σου θήκης. Δυστυχώς πρέπει να δοκιμάσεις τον δίσκο σου σε άλλη θήκη.
-- Πρόβλημα δίσκου. Εξονυχιστικός έλεγχος αφού συνδεθεί είτε σε άλλη θήκη είτε σε υ/η
-- Πρόβλημα θύρας usb. Λίγο απίθανο, αλλά από την χρήση δυστυχώς αρκετές φορές δεν λειτουργούν σωστά. Συνήθως απαιτούνται 2 θύρες για σωστή τροφοδοσία με ρεύμα του εξωτερικού δίσκου (εάν ΔΕΝ έχει η θήκη σου εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος)
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

powerpuf_girl

Δημοσίευση από powerpuf_girl » 30 Μαρ 2011 11:42

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Να τονισω πως όταν τον έβαλα σε άλλο υπολογιστή μετεφερε μεν κάποια αρχεία, περισσότερα απο το λαπ τοπ αλλά και πάλι ή καθυστερουσε πάαρα πολύ ή δεν τα εκανε καθόλου..εφτανε μέχρι ένα σημειο και σταματουσε.
Εν ολίγοις πρέπει να τον ξαναδώσω να μου τον γτιάξουν έτσι; Γιατί εγώ τετοια κολπα δεν ξέρω να τα κάνω..:(

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 30 Μαρ 2011 11:55

Μια επιπλέον συμβουλή να σου προτείνω...
Όταν κάποιος (ακόμα και φίλος) σου παρέχει τεχνική υπηρεσία οποιασδήποτε μορφής, τότε εσύ θα πρέπει:

-- Να απαιτείς λύση του προβλήματος
-- Να σιγουρευτείς ότι έγινε η εργασία που ζήτησες
-- Σε περίπτωση επαγγελματία να ζητήσεις αποζημίωση για τυχόν ζημιές ή απώλειες που σου προξένησε

Αλλιώς ΜΗΝ ξαναπατήσεις ΠΟΤΕ ... υπάρχουν και "αλλού πορτοκαλιές"
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης