To PR εχει σχεση με την καταταξη του site;

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Ioannis_BG
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Ioannis_BG » 28 Μαρ 2011 10:22

free3yourmind έγραψε:
(To PR δεν εχει καμια σχεση με την καταταξη του site)
Συγνώμη, αλλά τι ήθελες να πεις με αυτό ;

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 28 Μαρ 2011 21:56

Αυτο ακριβως που γραφω...το PR δεν εχει καμια σχεση με την καταταξη του site στα αποτελεσματα αναζητησης, μπορεις να εχεις PR0 και να βγαινεις πρωτος και ο δευτερος να εχει PR4
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Ioannis_BG
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Ioannis_BG » 28 Μαρ 2011 22:57

Μιλάς πολύ γενικά νομίζω. Αυτό που λες μπορεί να γίνει αλλά όταν το ένα site (pr4) δεν στοχεύει στη συγκεκριμένη λέξη φράση ενώ το δεύτερο (pr0) στοχεύει. Αν στοχευουν και τα 2 site στις ίδιες λέξεις φράσεις δεν νομίζω να μπορεί να γίνει αυτό.

Μπορείς να μας δώσεις κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα; Κάποια sites για να το δω και στην πράξη αυτό που περιγράφεις;

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 29 Μαρ 2011 11:26

http://www.google.gr/#hl=el&source=hp&b ... ec5abd8fb0

http://www.google.gr/#hl=el&biw=1362&bi ... ec5abd8fb0

Και σε χιλιαδες αλλες αναζητησεις μπορεις να βρεις οτι το πρωτο αποτελεσμα μπορει να εχει μικροτερο PR απο οτι το δευτερο.
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.

Ioannis_BG
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Ioannis_BG » 30 Μαρ 2011 02:10

Αγαπητέ μου free3yourmind,
δίνεις παραδείγματα όπου το domain του αδύναμου site είναι ακριβώς το ίδιο με την φράση της αναζήτησης. Για σκέψου το λίγο...!

Για την φράση "crete holidays" είναι λογικό το google να σου βγάλει πρώτο το creteholidays.net και δεύτερο το crete.tournet.gr .

Κοίτα όμως για άλλες φράσεις που έχουν κάνει και οι δύο αυτές σελίδες SEO ... πχ ή φράση "Crete Hotels". Είναι μία ουδέτερη φράση μιας και υπάρχει στο domain κοινή, μόνο η λέξη crete. Υπάρχουν στον τίτλο τους (<title>) και οι 2 λέξεις "Crete, Hotels", άρα κατα κάποιο τρόπο έχουν κάνει seo για τις λέξεις αυτές.

Το site crete.tournet.gr με pr5 βγαίνει στα αποτελέσματα της πρώτης σελίδας κάπου στην όγδοη θέση. http://www.google.gr/#hl=el&biw=1362&bi ... b950e1994e

Το creteholidays.net με pr3 δεν είναι ούτε στην δεύτερη σελίδα.

SEO δεν κάνουμε μόνο για μία λέξη ή μία φράση.

Ωστόσο και η παραπάνω δική μου ανάλυση είναι επιφανειακή γιατί δέν έκατσα να αναλύσω τα 2 sites όπως έπρεπε (και όσο το επιτρέπουν οι γνώσεις μου) για την συγκεκριμένη φράση. Το κατά πόσο την "στοχεύουν" δηλαδή.

Επίσης άλλο .gr και άλλο .net ή .com για τις αναζητήσεις στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Εκεί που θέλω να καταλήξω για το PR είναι ότι είναι πολύ σημαντικό γιατί...:

1) Ενα site με υψηλό PR στην αρχική του σελίδα δίνει "δύναμη" και στις υπόλοιπες σελίδες του site.

2) Ένα site με υψηλό PR μπορεί να βρίσκεται σε υψηλές θέσεις στο ευρετήριο των μηχανών αναζήτησης για πολλές περισσότερες λέξεις και φράσεις απ ότι ένα site με χαμηλότερο PR.

Αυτά τα 2 πιστεύω πως είναι τα βασικότερα.

Αν κάνω λάθος εδώ είμαστε να το συζητήσουμε !

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 30 Μαρ 2011 12:01

Η ερωτηση σου εχει να κανει με το PR και την καταταξη, μην πας να μπλεξεις μεσα το SEO γιατι απο την στιγμη που θες να αποφανθεις αν το PR ειναι κριτηριο καταταξης ή οχι και συμπλεριλαμβανεις και το SEO που ουτως η αλλως ενεργει πανω στο PR θα βγαλεις λαθος συμπερασματα. Λοιπον για keyword "crete" τα αποτελεσματα και το PR ειναι:

1) PR5
2) PR6
3) PR5
4) PR3
5) PR5
6) PR8
7) PR5
8) PR4
9) PR6

απο αυτα μπορεις να δεις οτι το PR δεν αποτελει κριτηριο καταταξης (καθεαυτο). Η αληθεια ειναι οτι πριν το τελευταιο PR update της Google μπορουσες να δεις πολυ μεγαλες αποκλισεις στα αποτελεσματα καταταξης και στο PR, πλεον υπαρχει μια ταση/ενδειξη για συνδεση/συσχετιση του αλλα ισως ακομα ειναι πολυ νωρις να δουμε σε ποιο βαθμο και κατα ποσο ισχυει.

Ioannis_BG
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Ioannis_BG » 30 Μαρ 2011 17:35

free3yourmind έγραψε:Η ερώτηση σου έχει να κανει με το PR και την καταταξη, μην πας να μπλεξεις μεσα το SEO .
Μα πώς είναι δυνατόν να μην υπολογίζω ή να μην συσχετίζω το seo μίας σελίδας όταν θέλω να βγάλω κάποιο συμπέρασμα για την κατάταξή που έχει σε κάποια λέξη (και λέγοντας seo εδώ, εννοώ το "στήσιμο" της σελίδας).

Συμφωνώ στο ότι
το PR δεν αποτελεί κριτήριο καταταξης (καθεαυτο)
Η κουβέντα μας όμως ξεκίνησε απο την παρακάτω σου φράση:
για ποιον λογο θελεις να ανεβασεις τον δεικτη του PR?
(To PR δεν εχει καμια σχεση με την καταταξη του site)
Η οποία νομίζω οτι μηδενίζει την αξία του υψηλού PR εντελώς.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 30 Μαρ 2011 19:52

Μα πώς είναι δυνατόν να μην υπολογίζω ή να μην συσχετίζω το seo μίας σελίδας όταν θέλω να βγάλω κάποιο συμπέρασμα για την κατάταξή που έχει σε κάποια λέξη (και λέγοντας seo εδώ, εννοώ το "στήσιμο" της σελίδας).
Δεν μιλαμε για την καταταξη του site..μιλαμε για το αν το PR αποτελει κριτιριο καταξης ή οχι και αυτο που σου εγραψα και πριν ειναι οτι αν θες να εξετασεις αυτο τοτε δεν πρεπει να συγχεεις το SEO (αφου το SEO ενεργει πανω στο PR).

Οπως σου εγραψα και πριν, πριν το τελευταιο update το PR δεν ειχε καμια σχεση με την καταταξη απο εδω και περα ολα ανοιχτα ειναι.

airy

Δημοσίευση από airy » 30 Μαρ 2011 21:13

Μου μοιάζει με την ερώτηση αν η κότα γέννησε το αυγό ή το αυγό την κότα.

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 18 Απρ 2011 11:35

το PR παιζει ρολο αλλα μικροτερο απο οτι παιζει το περιεχομενο αυτος που εχει καλο περιεχομενο θα κερδισει αυτον που δεν εχει και εχει υψηλό PR

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες