Δημιουργία ερωτήματος με κριτήριο αναζήτησης λέξης από πρόταση

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Nikos5113

Δημοσίευση από Nikos5113 » 01 Απρ 2011 02:17

Γεια σας, είμαι νέος στο φορουμ και στην access. Προσπαθώ να φτάξω βάση δεδομένων για ταξινόμηση και αρχειοθέτηση πτυχιακών εργασιών. Έχω σχεδόν βρει όλες τις απαντήσεις για τα θέματα που αφορούν στο θέμα που ασχολούμαι αλλά παραμένει ένα βασικό πρόβλημα άλυτο και σ'αυτό θα παρακαλούσα όποιον έχει τις γνώσεις να μου αφιερώσει λίγο χρόνο.

Θέλω να φτιάξω ένα ερώτημα στο οποίο ο χρήστης θα γράφει μία λέξη και όταν εκτελεί το ερώτημα, θα εμφανίζονται οι προτάσεις που περιέχουν αυτή τη λέξη.
Ποιο συγκεκριμένα έχω ένα πεδίο στο οποίο είναι καταχωρημένοι οι τίτλοι των εργασιών. Ο χρήστης θα γράφει μία λέξη και θα του εμφανίζονται οι τίτλοι από τις εργασίες που περιέχουν τη συγκεκριμένη λέξη. Αυτό το έχω καταφέρει σε πεδία που έχουν μόνο μία λέξη ή ένα νούμερο. Δηλαδή ο χρήστης γράφει το επώνυμο και του εμφανίζεται η εργασία του συγγεκριμένου φοιτητή. Δεν μπορώ να κάνω το ίδιο όταν στο πεδίο αναγράφονται παραπάνω από μία λέξεις.

Για να αποφύγω τυχόν παρεξηγήσεις, δεν θέλω ο χρήστης να κάνει αναζήτηση από το κριτήριο του ερωτήματος ή από την εύρεση, αλλά εκτελώντας το ερώτημα ζητήται η εισαγωγή μίας λέξης.

Για τα πεδία που περιέχουν μία μόνο λέξη ( για παράδειγμα το επώνυμο) στο κριτήριο του ερωτήματος για το επώνυμο γράφω: [εισάγετε επώνυμο]
εκτελώντας το ερώτημα παρουσιάζεται μία ταμπέλα με τον τίτλο: εισάγετε επώνυμο
και έχει κενό χώρο για να πληκτρολογήσει ο χρήστης το επώνυμο που αναζητά. Το ίδιο πράγμα θέλω να φτιάξω και για τους τίτλους των εργασιών.

ευχαριστώ

Black_Angel

Δημοσίευση από Black_Angel » 11 Μάιος 2011 22:04

Κοιτα εδω

http://allenbrowne.com/ser-62code.html

Σε ενδιαφερει κυριως απο τον κωδικα το

If Not IsNull(Me.txtFilterMainName) Then
strWhere = strWhere & "([MainName] Like ""*" & Me.txtFilterMainName & "*"") AND "
End If

(οπου MainName το πεδιο οπου μεσα θες να αναζητησεις)
Βεβαια θα μελετησεις και τον υπολοιπο κωδικα.
Το πρωτο μερος πανω πανω, ειναι και για αναζητηση χρονικη (απο-εως)

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες