Πρόσβαση μέσα από Forum σε εξωτερικό πρόγραμμα σε άλλο server...

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
vpapadolias
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vpapadolias » 01 Απρ 2011 10:45

Καλημέρα...

έχω ένα αστρολογικό forum όχι σε δικό μου server (σε ένα από τα πολλά forumννν.com που υπάρχουν) και θέλησα κάποια στιγμή να προσθέσω τη δυνατότητα στους χρήστες να βγάζουν τον αστρολογικό τους χάρτη. Για να το κάνω αυτό, επειδή, ο provider δε μου επέτρεπε να βάλω εκτελέσιμα προγράμματα σε δικό του χώρο, νοίκιασα ένα δικό μου χώρο σε άλλον provider, εγκατέστησα εκεί τα προγράμματα (open source που τα πείραξα λίγο για να βάλω ελληνικά και να αυτοματοποιήσω λίγο τις οθόνες) και έφτιαξα ένα widget στο forum που καλεί με iframe το πρόγραμμα που βγάζει τον αστρολογικό χάρτη στον άλλο server.

Όλα ωραία όλα καλά ως εδώ, όμως θα ήθελα τώρα να μπορεί ο χρήστης να αποθηκεύει κάπως την ημ/νία που βάζει με κάποιο ονοματεπώνυμο, ώστε να μην κάθεται κάθε φορά και ξαναβάζει τα στοιχεία στη φόρμα, αλλά να τα επιλέγει από ένα πινακάκι. Όμως το πινακάκι πρέπει να δείχνει μόνο τις δικές του ημερομηνίες (έστω ότι κρατάει τη δική του και 5 φίλων του). Θα πρέπει επομένως όταν θα ψάχνω στην database στο δικό μου πρόγραμμα να έχω κάποιο είδους κλειδί που να παίρνω από το forum και να μου δείχνει ποιος είναι αυτός που ζητάει χάρτες, για να δείχνει μόνο τους δικούς του.

Στο forum υποστήριξης που ρώτησα απέφυγαν να μου απαντήσουν, λέγοντας ότι βάση τους είναι κλειδωμένη και δεν υπάρχει τρόπος να πάρω πληροφορίες όπως π.χ. ο χρήστης που έχει κάνει login. Υποθέτω ότι δε θέλουν να δώσουν τέτοιες δυνατότητες. Υπάρχει κάποιος τρόπος όμως να πετύχω το αποτέλεσμα που θέλω; Να παίρνω από το forum κάτι μοναδικό που να το στέλνω στο δικό μου πρόγραμμα και να κάνω τη δουλειά μου; Αν ξέρετε κάτι και μπορείτε να βοηθήσετε, θα είμαι υπόχρεος.

ΥΓ: Να συμπληρώσω ότι θα ήθελα να αποφύωγω το προφανές, δηλαδή να βάζω το χρήστη να ξανακάνει login.

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 01 Απρ 2011 12:39

Αφού νοίκιασες χώρο σε άλλον provider γιατί δεν μεταφέρεις και το φόρουμ εκεί πέρα? Έτσι θα έχεις πρόσβαση σε όλα τα δεδομένα που μπορεί να χρειαστείς.

vpapadolias
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vpapadolias » 01 Απρ 2011 12:45

To forum δεν είναι κατασκευασμένο από μένα. Είναι από τα site που δίνουν έτοιμα forum. Και backup δεν επιτρέπεται για να πάρω για να το μετακινήσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες