Εμφάνιση δεκαδικών μετά απο πρόσθεση at Visual Basic 2008

Συζητήσεις για τις γλώσσες του dot Net και για του Visual Studio της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Silaxim

Δημοσίευση από Silaxim » 02 Απρ 2011 16:17

Καλησπέρα παιδιά. Εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Αφου μετά απο αφαιρέσεις και διαιρέσεις ενός ποσού το εμφανίζω σε δύο Labels στην visual basic 2008, προσπαθώ να προσθέσω αυτούς τους 2 αριθμούς, οι οποίοι είναι δεκαδικοί αλλά το αποτέλεσμα που παίρνω είναι ακέραιος. Δηλαδή προσθέτει μόνο το ακέραιο μέρος χωρίς τα ψηφία μετά την υποδιαστολη.
Με επιστροφή αριθμού κάνω την πράξη(VAL).... ! Παρακαλώ εάν κάποιος γνωρίζει μία λύση ας με βοηθήσει. Δεν έχω πολλές γνώσεις στην γλώσσα απλά φτιάχνω ενα απλό εύχρηστο πρόγραμμα για την δουλειά μου...
Ευχαριστώ.

Civilsitis

Δημοσίευση από Civilsitis » 17 Μάιος 2011 20:33

Δοκίμασε να αλλάξεις απο το Πίνακα ελέγχου των windows την υποδιαστολή απο "," σε "."
ή να βάλεις για γλώσσα τα Αγγλικά αντι για Ελληνικά απο οτι έχω δει και εγω εκεί εμφανίζεται το πρόβλημα και δεν είναι θέμα VB
Silaxim έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Αφου μετά απο αφαιρέσεις και διαιρέσεις ενός ποσού το εμφανίζω σε δύο Labels στην visual basic 2008, προσπαθώ να προσθέσω αυτούς τους 2 αριθμούς, οι οποίοι είναι δεκαδικοί αλλά το αποτέλεσμα που παίρνω είναι ακέραιος. Δηλαδή προσθέτει μόνο το ακέραιο μέρος χωρίς τα ψηφία μετά την υποδιαστολη.
Με επιστροφή αριθμού κάνω την πράξη(VAL).... ! Παρακαλώ εάν κάποιος γνωρίζει μία λύση ας με βοηθήσει. Δεν έχω πολλές γνώσεις στην γλώσσα απλά φτιάχνω ενα απλό εύχρηστο πρόγραμμα για την δουλειά μου...
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
oggi31

Δημοσίευση από oggi31 » 25 Αύγ 2011 00:27

απλά δήλωσε την μεταβλητη που δεχεται το αποτελεσμα ως double

Απάντηση

Επιστροφή στο “dot Net και Visual Studio”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες