Διένεξη διευθυνσης ip

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Gilraen

Διένεξη διευθυνσης ip

Δημοσίευση από Gilraen » 03 Απρ 2011 19:22

Καλησπέρα θα ηθελα την βοηθεια σας. Εδω και μερες μου βγαινει σφαλμα συστηματος απο τα windows " Υπάρχει μια διένεξη διευθυνσης ip με ενα αλλο συστημα στο δικτυο."

Eγω συνδεομαι στο ιντερνετ με καλωδιο ethernet και ο αντρας μου συνδεεται ασυρματα απο το laptop! το ιδιο και ο αδερφος μου που μενει διπλα μου ακριβως και πιανει σημα απο το δικο μου!!!

Τι να κανω για μην βγαινει αυτο το μηνυμα ολη την ωρα??

Αν υπαρχει το θεμα αυτο και δεν το ειδα να με συγχωρεσετε!

pimpogio

Διένεξη διευθυνσης ip

Δημοσίευση από pimpogio » 03 Απρ 2011 19:48

αλλαξε τοπικη ip βαλε μια που δεν ειναι πιασμενη

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Διένεξη διευθυνσης ip

Δημοσίευση από hitca » 04 Απρ 2011 02:12

Εάν δεν γνωρίζεις πως να βάλεις static ip στην κάρτα σου, δοκίμασε να συνδεθείς με λίγο διαφορετικό τρόπο...

-- πρώτα ο δικός σου υ/η και μετά οι υπόλοιποι ένας - ένας
-- κλείσε τον router, περίμενε λίγο και αφού τον ενεργοποιήσεις δοκιμάζεις πάλι να συνδεθείς

Επιπλέον μπορείς να "καθαρίσεις" την προσωρινή μνήμη των συνδέσεων σε όλους τους υ/η από την γραμμή εντολών (start>run>cmd) με αυτό >>> ipconfig /flushdns

Στην κάρτα δικτύου που χρησιμοποιείς θα πρέπει η διεύθυνση ip που σημειώνω να είναι διαφορετική (εξ' ου και το σχετικό σφάλμα) σε όλους τους υ/η. Με δεξί κλίκ > ιδιότητες θα δείς πχ...

Εικόνα Εικόνα
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Gilraen

Διένεξη διευθυνσης ip

Δημοσίευση από Gilraen » 04 Απρ 2011 14:43

Ευχαριστω πολυ παιδια θα το δοκιμασω!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες