Netfaster IAD 2 / Κλεψιμο Ιντερνετ / Χαμηλη ταχυτητα

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Inprevious

Δημοσίευση από Inprevious » 05 Απρ 2011 19:32

Λοιπον, εχω μια συνδεση HOL στα 6bmps/s και ενα μοντεμ Netfaster IAD 2 .Τις τελευταιες 2 μερες παρατηρω οτι για καποιες συγκεκριμενες ωρες η ταχυτητα μου πεφτει απο τα 6mbps sta 0,40kbps/s :cry: ..... Υποψιαζομαι καποιον/καποια να stealarei απο την συνδεση μου .... Πως μπορω να το διαπιστωσω? Και αν δεν ειναι Steal τοτε τι ειναι?

Υ.Γ. : Γνωριζω πως το Netfaster IAD 2 υποστιριζει wpa και wna....

Και επισης χθες καθως εβλεπα στις θεσεις δικτυου τις συνδεσεις παρατηρησα να εμφανιζεται απο τ πουθενα μια συνδεση WAN με εναν ιδ αριθμο που ανηκει στην HOL ,

Ευχαριστω, περιμενω απαντηση

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 05 Απρ 2011 20:47

Αυτό πού βλέπεις στις θέσεις δικτύου είναι φυσιολογικό και το δημιουργούν τα windows (... τι έκδοση ?? )

Για να καταλάβεις εάν κάποιος σου "τσιμπάει" Internet μέσω Wi-Fi, μπορείς να κοιτάξεις τις αναφορές και τα logs στον μενού του router (εκεί δείχνει τα πάντα, ποιοί συνδέονται, για πόσο χρονικό διάστημα, την mac address του υ/η κλπ.)

Εάν συνδέεσαι με τον router μέσω καλωδίου ethernet, μπορείς να απομονώσεις (..να κλείσεις ) τελείως το wi-fi lan του router, ώστε να κάνεις έτσι κάποιες δοκιμές σύνδεσης (γενικά είναι πιο σταθερή η σύνδεση με καλώδιο, μένει ανεπηρέαστη η σύνδεση από τυχόν εξωτερικές παρεμβολές).

Σαν γενικότερο μέτρο ασφάλειας, να αλλάξεις το επίπεδο ασφάλειας του wi-fi σε wpa2 τουλάχιστον με μεγάλο και δύσκολο κωδικό και επίσης να αλλάξεις τον κωδικό εισόδου του administrator σε κάτι πιο σύνθετο...

--- βρήκα το manual , η διεύθυνση εισόδου στο μενού του router θα πρέπει να είναι http://192.168.2.1 --
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
Inprevious

Δημοσίευση από Inprevious » 05 Απρ 2011 21:18

Εχω ηδη αλλαξει τον κωδικο του ρουτερ μεσω αυτου του μενου... (αυτο π ηταν default admin - admin).Εχω windows xp pro sp3... Αυτο το παρατηρησα τις τελευταιες 2 μερες π αλλαξα ενα ρουτερ για να δω αν δουλευει(ενα sagem)

Άβαταρ μέλους
Inprevious

Δημοσίευση από Inprevious » 05 Απρ 2011 21:27

Τι ειναι τελικα αυτο και απο τι προηλθε? και γιατι πριν δεν τ ειχα και τωρα το εχω

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 06 Απρ 2011 00:40

Τα win xp έχουν ενεργοποιημένη μία λειτουργία σαν service (λειτουργία προγράμματος στο υπόβαθρο) την "plug 'n play" και εάν δεν κάνω λάθος από αυτή προέρχεται το εικονίδιο σύνδεσης στο μενού του δικτύου. Προφανώς και ο router έχει ενεργοποιημένη την αντίστοιχη λειτουργία (συνήθως είναι ένα "κουτάκι" που το τσεκάρεις ή όχι).

Αυτή η λειτουργία έχει κατηγορηθεί ώς "κερκόπορτα" ασφαλείας των win xp.... και εάν δεν την χρησιμοποιείς ίσως να είναι καλύτερα να την απενεργοποιήσεις μέσω του μενού διαχείρισης>υπηρεσίες.

Αυτό όμως μου φαίνεται απίθανο να έχει σχέση με την μείωση της ταχύτητας που αναφέρεις, είναι απλώς ένα μέτρο επιπλέον ασφάλειας δικτύων.

Επισημαίνω να αλλάξεις τον κωδικό του wi-fi σε κάτι δύσκολο και μεγάλο πχ... #Uet4G%^Wryhtd#*ee46878eO . Απλώς να το γράψεις κάπου για να μην χρειαστείς και πάλι να μπαίνεις στο μενού του rourer για να το δείς, έτσι και αλλιώς αυτές οι ρυθμίσεις γίνονται μία μόνον φορά και λειτουργούν εσαεί...

-- είναι (...τρόπος του λέγειν...) εύκολο και γίνεται σχετικά γρήγορα (...5-10 λεπτά...) το hacking των ασύρματων δικτύων, πχ. εγώ στην γειτονιά μου τους μισούς και παραπάνω που εκπέμπουν, τους γνωρίζω (!!) --
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες