Δημιουργήστε εφαρμογές με το AppInventor

Android Develpoment

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 06 Απρ 2011 14:13

Εικόνα

Τι είναι το AppInventor:

Είναι μια εφαρμογή/προγραμματιστικό περιβάλλον διαμέσου του οποίου μπορούμε να δημιουργήσουμε εφαρμογές για Android κινητά, χωρίς να γράψουμε ούτε μια γραμμή κώδικα και κατ’ επέκταση χωρίς να χρειάζεται να γνωρίζουμε προγραμματισμό. Σίγουρα ο τρόπος σκέψης και η δόμηση του προγράμματος βασίζεται στις βασικές αρχές του προγραμματισμού αλλά δεν απαιτείται η γνώση σύνταξης κώδικα.

Πως γίνεται αυτό:

Το περιβάλλον προγραμματισμού αποτελείτε από εντολές τοποθετημένες πάνω σε τουβλάκια.

Εικόνα

Τοποθετώντας τα τουβλάκια (visual blocks) σε μια σειρά ή το ένα μέσα στο άλλο δημιουργούμε virtually την δόμηση των εντολών του προγράμματος.

Τι εφαρμογές μπορώ να φτιάξω:

Μπορούμε να φτιάξουμε εφαρμογές πολύ απλές, αλλά και αρκετά σύνθετες που να χρησιμοποιούν το διαθέσιμο hardware του κινητού. Δηλαδή, μπορούμε να εκμεταλλευτούμε το acceletometer του κινητού, το GPS, όπως και τις λειτουργίες του τηλεφώνου αυτού καθ’ αυτού (κλήσεις, μηνύματα κ.τ.λ.).

Εικόνα

Η Google αναφέρει πως δεν υπάρχει περιορισμός στις δυνατότητες του προγράμματος, αν και δεν θέλω να φανώ αρνητικός απέναντι στη μητέρα Google διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Παρ’ όλα αυτά είναι ένα αρκετά σεβαστό προγραμματιστικό περιβάλλον που σου παρέχει χρήσιμες δυνατότητες να ενσωματώσεις στην εφαρμογή σου (δικτυακές, ακόμα και διαχείρισης βάσης δεδομένων τοπικά).

Είναι απαραίτητο να έχω κινητό με android?:

Όχι γιατί το AppInventor διαθέτει emulator που εξομοιώνει την εφαρμογή σου σαν να την είχες εγκατεστημένη σε ένα κινητό με Android. Είναι όμως αρκετά αργό (στο laptop μου C2Duo 1.83GHz, 2GB Ram και Vista θέλει πολύ υπομονή). Αν έχεις ένα κινητό όμως με Android το έχεις συνδεδεμένο στο pc σου και βλέπεις κάθε φορά πως τρέχει το πρόγραμμά σου απευθείας στο κινητό σου.

-Macintosh (with Intel processor): Mac OS X 10.5, 10.6
    -Windows: Windows XP, Windows Vista, Windows 7
    -GNU/Linux: Ubuntu 8+, Debian 5+

Browser:

-Firefox 3.6 και πάνω
    -Safari 5.0 και πάνω
    -Chrome 4.0 και πάνω
    -Internet Explorer 7 και πάνω

-απαραίτητα εγκατεστημένη java 6
Χρήσιμα Links:

Appinventor Setup

Wikipedia AppInventor

Quiz Game

Το παιχνίδι MoleMash

[flash]https://www.youtube.com/v/8ADwPLSFeY8[/flash]
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

javment
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από javment » 07 Απρ 2011 12:37

Ωραία η παρουσίαση σου!Συμφωνώ μαζί σου, ότι διαφωνώ με την google για το ό,τι δεν υπάρχουν περιορισμοί.Πιστέυω σίγουρα δεν είναι για προγραμματιστές - θα προτιμήσουν κώδικα για πλήρη έλεγχο του κάθε τι στην εφαρμογή τους.Αλλά καλό είναι για κάποιον με πολύ βασικές γνώσεις προγραμματισμού να φτιάξει κάτι γρήγορα.

nkast
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkast » 27 Απρ 2011 14:09

Δεν περιμένω να δώ το επόμενο killer app απο τέτοιου είδους εργαλεία.
Θα βοηθησει ισως κάποιον να ξεκινήσει developing, να βγάλει παράλληλα ενα μικρό χαρτζιλίκι, ενω η google αυξάνει τον αριθμό των προσφερόμενων apps στο android marketplace.

Επειδή είπες για το performance του emulator.., τις προάλες είχα βάλει δοκιμαστικα το honeycomb και ο emulator εκανε 8 λεπτα να ξεκινησει. Υπέθεσα οτι φταίει το οτι είναι beta ή οτι έχει να κάνει με τον υπολογιστή μου. Επόμενο βήμα ήταν να βγαλω το SDK μιας και δεν εχω android συσκευή και το να δουλέψω με τέτοιο emulator ήταν αδύνατο.

Με αφορμή το post σου, εψαξα στο google και ολοι λένε πως ο emulator του android είναι ~5-10 φορές ποιο αργός απο μια κανονική συσκευή.

Τελικά, υπάρχει κάποιος που να έχει δουλεψει παραγωγικά με τον emulator; τι μηχάνημα θα χρειαστεί;

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 27 Απρ 2011 16:30

nkast έγραψε: Με αφορμή το post σου, εψαξα στο google και ολοι λένε πως ο emulator του android είναι ~5-10 φορές ποιο αργός απο μια κανονική συσκευή.

Τελικά, υπάρχει κάποιος που να έχει δουλεψει παραγωγικά με τον emulator; τι μηχάνημα θα χρειαστεί;
και εγώ αυτό έχω δει.

Προσωπική άποψη είναι πως περισσότερο θα σε κουράσει ο emulator. Βέβαια κάπου είχα δει να προτείνουν και μια λίστα με 5-6 συσκευές άξιες για development, δικαιολογώντας ότι έχουν όλα τα features (GPS, WiFi κ.τ.λ.) καθώς και καλό επεξεργαστή ώστε να είσαι γρήγορος και παραγωγικός.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

leandroz21
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από leandroz21 » 11 Οκτ 2012 13:32

Και πως τοποθετω τις εντολες που θα κανει το καθε κουμπι ή ο x αριθμος στην καθε ετικετα πως θα ξερει το προγραμμα τι να κανει τον εκαστο αριθμο?

Άβαταρ μέλους
tech_junky

Δημοσίευση από tech_junky » 21 Νοέμ 2012 03:38

c0d3punk έγραψε:Χρήσιμα Links:
Appinventor Setup
Quiz Game
Το παιχνίδι MoleMash
Όλα τα παραπάνω λινκς είναι λάθος. Από που μπορώ να κατεβάσω την εφαρμογή?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Android”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες