[Movie] - LOTR : The Return of the King!

Σχολιάστε ή προτείνετε ταινίες που παίζονται στον κινηματογράφο, στην τηλεόραση ή κυκλοφορούν σε video και DVD. Ή κάποιο έργο που είδατε στο θέατρο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 31 Αύγ 2003 15:13

Εικόνα

Λοιπόν, δεν ξέρω εάν είδατε το video για το The Return of the King, από τα extra του Two Towers αλλά όπως φαίνεται το 3ο μέρος της τριλογίας θα πρέπει να είναι το πιο εντυπωσιακό! :P

Να σας πω μόνο, για όσους δεν το ξέρουν ότι ενώ στην μάχη στο φαράγγι στο Helm's Deep είχαμε 10.000 Uruks στρατό του Sauron, στην νέα μάχη που θα δούμε στα Pelennor Fields ετοιμάζουν στρατό 200.000 Uruks !!!

Οπως καταλαβαίνετε θα τα δώσουν όλα τώρα !! :P
Οτι μπορούν να φτιάξουν και στην πραγματικότητα, και με τα Computers!! :P

Δυό πραγματάκια ακόμη να σας πω... το είχα ξαναπεί πόσο καλή δουλειά κάνανε στα γυρίσματα της τριλογίας, αφού χαλάσανε τα σκηνικά της πόλης που είδαμε στην μάχη του φαραγγιού σε λίγες εβδομάδες είχαν έτοιμα εκεί τα σκηνικά της νέας πόλης!!
Και όταν έκαναν έκλυση για καβαλάρηδες που χρειάστηκαν στην νέα μάχη έτρεξε αμέσως πολύς κόσμος εκεί!!

Υπομονή 3.5 μήνες! 8)

Περισσότερα στο
http://www.lordoftherings.net

Καλής ανάλυσης φωτογραφίες θα βρείτε στο
http://www.movieweb.com/movie/lordofrings3/index.html

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 20 Νοέμ 2003 21:15

Δεν θυμάμαι, που διάβασα ότι θα γίνει ειδική προβολή 1 μέρα πριν την επίσημη προβολή και με τις 3 ταινίες στην σειρά...

Μάλιστα η 1η και η 2η θα είναι στις Extended εκδόσεις!!!

Τα εισιτήρια έγιναν ανάρπαστα, και πουλιούνται στην μαύρη αγορά μέχρι και 500 $ αν θυμάμαι...

Αναρρωτιέμαι εάν αντέχεις να δεις και τις 3 ταινίες μαζί... :D
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 21 Νοέμ 2003 12:30

Eγώ άκουσα ότι θα κυκλοφορήσει μια ειδική συλλογή με 10 dvds, με όλη την ταινία σε συνεχή ροή, με σχεδόν όλες τις κομμένες σκηνές, περίπου 10 ώρες σύνολο + κάποια extras!

Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Darkchilde » 21 Νοέμ 2003 14:46

Η ειδικές προβολές αυτές έχουν ήδη ανακοινωθεί στο εξωτερικό. Κάποια σινεμά θα προβάλλου τις πρώτες δύο στις Extended Versions και μετά καπάκι το τρίτο μέρος.
Το δεύτερο μέρος έχει 42 λεπτά παραπάνω (έτσι γράφει το κουτί απ'έξω), από την κινηματογραφική προβολή. Μόλις το πήρα στα χέρια μου οπότε θα το δώ μέσα στο Σαββατοκύριακο και θα σας πώ την γνώμη μου. Πάντως το αγαλματίδιο του Gollum είναι καταπληκτικά φτιαγμένο όπως και οι βιβλιοστάτες που είχε το πρώτο.
Ειδική έκδοση με 10 DVDs δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα. Κάτσε πρώτα να βγεί και το τρίτο στον κινηματογράφο και μετά βλέπουμε.
Εικόνα
Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 17 Δεκ 2003 21:34

Περιμένω Spoilers!! 8)
Θα κάνω υπομονή, δεν έχω κλείσει εισιτήριο!! :D
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Darkchilde » 17 Δεκ 2003 22:48

έχω κλείσει εισιτήριο εδώ και δύο εβδομάδες περίπου για το Σάββατο 5 η ώρα στο Village Centre στο Μαρούσι (είναι 10 λεπτά με το αυτοκίνητο από το σπίτι μου αν δεν έχει κίνηση η Κασταμονής και η Κηφισίας... :) ).

Για τις 9 η ώρα δεν έβρισκα τίποτα... Όσο για πρεμιέρα είχαν προπωληθεί από την πρώτη ημέρα που κυκλοφορήσανε. Το είδε κανένας? Εντυπώσεις?
Εικόνα
Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr

liagasg

Δημοσίευση από liagasg » 18 Δεκ 2003 08:41

Ex8es eida to "Return of the King".
H tainia den exei isoropia. Ola anatrepontai poly grhgora. Entash k drash sto full gia 3 ores apo tis 3misi pou krataei olh h tainia. Maxes astamatites, ti na leme... Den leo tipota alo giati 8a einai polu ligo. Megaleiodh to trito meros, anepifilakta na pate na to deite!!

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 18 Δεκ 2003 12:54

Προσωπικά είδα και το 1 και το 2 αλλά δεν μπορώ να πω οτι μου άρεσαν.Οπότε δε θ'ασχοληθώ και με το 3

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Δημοσίευση από Expl0it » 18 Δεκ 2003 16:34

Το είδα και εγώ χθές το LOTR 3 και μπορώ να πώ ότι μου άρεσε ! Απλά άν δεν έχεις δει κάποιο απο τα 2 προηγούμενα δεν θα βγάλεις άκρη !! Απίστευτες μάχες και τρελά γραφικά !!
LET THE C0DER IN YOUR LIFE
Fatal Error: Unable to read 3555 bytes in /root/head/brain/task.php on line 0

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
magic

Δημοσίευση από magic » 18 Δεκ 2003 17:31

An den exeis dei ta 2 prwta den exei noima na deis to trito.Perimenw na dw to telos

Άβαταρ μέλους
peli_savet

Δημοσίευση από peli_savet » 18 Δεκ 2003 18:06

aguila21 έγραψε:Προσωπικά είδα και το 1 και το 2 αλλά δεν μπορώ να πω οτι μου άρεσαν.Οπότε δε θ'ασχοληθώ και με το 3

kapws etsi ki egw!!
oxi oti den mou aresan, apla den trellathika!

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nkapa » 18 Δεκ 2003 18:59

Filter έγραψε:Το είδα και εγώ χθές το LOTR 3 και μπορώ να πώ ότι μου άρεσε ! Απλά άν δεν έχεις δει κάποιο απο τα 2 προηγούμενα δεν θα βγάλεις άκρη !! Απίστευτες μάχες και τρελά γραφικά !!
Παιδιά κι εγώ που έχω δει τα 2 προηγούμενα δεν έχω καταλάβει και πολλά πράγματα άσε που βαριόμουν κάθε φορά και έλεγα "άντε ακόμα να τελειώσει". Το μόνο που μου έχει μείνει από αυτή τη ταινία είναι τα τρελά γραφικά. :roll:

Ray

Δημοσίευση από Ray » 19 Δεκ 2003 08:24

Φίλε Nkapa,

Συγνώμη αλλά είσαι ο πρώτος άνθρωπος που υποστηρίζει ότι βαριότανε τα LOTR….

Δεν γνωρίζω κατά πόσο έχεις διαβάσει τα βιβλία, πραγματικά αριστουργήματα, αλλά έστω και χωρίς τα βιβλία, δεν μπορώ να δεχτώ ότι βαριόσουνα ρε αδερφέ…

Δηλαδή η φοβερή ιστορία, οι εντυπωσιακές μάχες και οι ερμηνείες των ηθοποιών, δεν σε συγκίνησαν καθόλου; (έστω και αν δεν είσαι φαν των fantasy σεναρίων)

Και παρόλο που στον βωμό του κινηματογράφου, αλλάχτηκαν ελαφρός κάποιες καταστάσεις από τα βιβλία, πιστεύω ότι η σκοτεινή ατμόσφαιρα που δημιούργησε ο Τολκιεν, μεταφέρθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο…

Από 11 χρονών, όταν και πρωτοδιάβασα την τριλογία, και γενικότερα το έργο που μας άφησε ο Tolkien, περίμενα πώς και πώς να δω αυτή την ταινία, όταν αυτή ανακοινώθηκε…

Ο άνθρωπος δημιούργησε, όχι μόνο φυλές και χαρακτήρες με εντυπωσιακή λεπτομέρεια, αλλά προχώρησε μέχρι και στο να δημιουργήσει και τις γλώσσες που μιλούσαν!!

Για να μην αρχίσω το πόσο αυτή η ιστορία επηρέασε αρκετά στην δημιουργία των pen and paper RPG’s, μία γρήγορη ματιά στην ιστοσελίδα των wizards of the coast, θα σε πείσει…

Δεν πιστεύω ότι θα ξαναδημιουργηθεί τέτοια τριλογία στα επόμενα χρόνια πάντως…

Εκτός και αν πιάσουν τίποτα από Forgotten Realms και τα βιβλία του καταπληκτικού R.A. Salvatore ποια…

Συγνώμη για το ύφος μου, αλλά μου έκανε πραγματικά εντύπωση η άποψη σου επάνω στο θέμα… (η οποία είναι απολύτως σεβαστή, απλά ήθελα να μοιραστώ τις σκέψεις μου μαζί σου)

Φιλικά,

Χρήστος

liagasg

Δημοσίευση από liagasg » 19 Δεκ 2003 08:39

Yparxoun orismena atoma sta opoia den arese h tainia, ala afta einai poly liga. Mallon den tous sinarpazei o kosmos ths "fantasias", o kosmos ton parami8ion H' apla den katalavan k pola sthn proth tainia opote einai fisiko epakolou8o na mhn katalavoun ti ginete stis epomenes 2 tainies. GOusta einai afta :)
Ego pantos perimeno na bgei olh h trilogia se DVD gia na t' agoraso!

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 21 Δεκ 2003 17:31

Και εγώ που θεωρούσα No.1 την τριλογία StarWars, τώρα βάζω το LOTR :P σε όλους τους τομείς, εκτός ίσως από την σύλληψη της ιδέας απο τον Lucas...
Βέβαια τότε ήταν άλλα χρόνια...

Πάντως θα χάσουν αρκετά πράγματα όσοι δεν δουν τις Extended εκδόσεις των ταινιών, και τα ντοκιμαντέρ για το πως γυρίστηκαν οι ταινίες!! :wink:

Πολύ εντύπωση μου έκανε π.χ πως ο ηθοποιός Andy Serkis δέθηκε τόσο πολύ με τον ρόλο του Gollum, ώστε στην συνέχεια διαμόρφωσε ουσιαστικά την εμφάνιση του, και τον χαρακτήρα του!
Αυτό έγινε ουσιαστικά μετά την πρώτη ταινία, και φαίνεται εάν δείτε τα λίγα πλάνα του Gollum στην πρώτη.
(Ο Jackson μετά το τέλος των γυρισμάτων χάρισε το δακτυλίδι στον Andy Serkis!) :wink:

Πάρα πολύ δύσκολα θα βγεί τώρα καλύτερη τριλογία!
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος - Θέατρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης