Η google δεν αναγνωρίζει τα links του site μου. Γιατί;

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kounavi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kounavi » 08 Απρ 2011 22:55

Καλησπέρα. Αν και έχω backlinks σε 6-7 site και τη σελίδα μου καταχωρημένη σε άλλους τόσους καταλόγους ιστοσελίδων (περίπου 2,5 μήνες τώρα), το google δε μου αναγνωρίζει κανένα link. Γιατί; Γνωρίζει κανένας πιθανούς λόγους;

Blogcommentinglover

Δημοσίευση από Blogcommentinglover » 11 Απρ 2011 19:35

Για να μπορέσω να σε βοηθήσω θα πρέπει να αναφέρεις το url της ιστοσελίδας σου. Για να το ψάξω λίγο. Πές και τί λέξεις κλειδιά χρησιμοποίησες. Επίσης υπάρχει και η πιθανότητα, τα site στα οποία έχεις κάνει backlinks, να ηταν no-follow. Η να μην ήταν σημαντικά. Ισως και να μην ήταν σχετικά με το θέμα σου. Για κοίτα το λίγο. Μπορεί κιόλλας να χρειάζεται και περισσότερα backlinks. Aν θέλεις βοήθεια είμαι εδώ.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Απρ 2011 00:06

και οι 2 σελίδες που έχεις στην υπογραφή σου υπάρχουν στο google.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
kounavi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kounavi » 12 Απρ 2011 00:35

Υπάρχουν, αλλά στο webmaster tools δεν αναγνωρίζει links προς τα site. Και δεν αναγνωρίζει ούτε καταλόγους ούτε άλλες σελίδες με PR4.

Blogcommentinglover στα site τις υπογραφής μου αναφέρομαι.

airy

Δημοσίευση από airy » 12 Απρ 2011 01:09

Από την λίγη εμπειρία που έχω η Google δεν εμφανίζει όλα τα links προς την σελίδα σου αν και λέγεται ότι τα έχει και δεν τα δίχνει απλώς. Πιο αξιόπιστο για να βλέπεις τα link είναι το yahoo. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος μιας και με ενδιαφέρει το θέμα.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 12 Απρ 2011 02:28

airy έγραψε:Από την λίγη εμπειρία που έχω η Google δεν εμφανίζει όλα τα links προς την σελίδα σου αν και λέγεται ότι τα έχει και δεν τα δίχνει απλώς. Πιο αξιόπιστο για να βλέπεις τα link είναι το yahoo. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος μιας και με ενδιαφέρει το θέμα.
+1
Αυτο ισχυει,εχει αναφερθει σε παλιοτερα παρομοια θεματα...

GreekInternetMarketer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GreekInternetMarketer » 18 Απρ 2011 15:39

Φίλε μου, για να τα περάσει αυτά η google εξαρτάται απο την σελίδα. Ναί μπορεί να τα βλέπεις εσύ που έχουν προστεθεί αλλά θα πρέπει να καταλάβεις ότι η Google δεν παρακολουθεί μόνο την δικιά σου ιστοσελίδα ή εκείνη που σε έχουνε τοποθετήσει συνδέσμους. Αυτό εξαρτάται πραγματικά απο την ποιότητα της σελίδας. Άν είναι μια όχι και τόσο σημαντική μπορεί να πάρει πάνω απο δύο μήνες, και βέβαια αν είναι σημαντική και πηγαίνει συνέχεια κόσμος εκει πέρα και αφήνουν επίσης σχόλια το θέμα λύνεται εντός λίγων εβδομάδων.

Ένας σύνδεσμος σου στο Facebook θα εμφανιστεί στο προφίλ σου σε 1-2 βδομάδες.
Σε κάποια άλλη ιστοσελίδα όπως... το freestuff.gr 3-4 εβδομάδες και άμα το τοποθετήσεις σε κάποια άλλη που πιθανώς λαμβάνει λιγότερη κίνηση κτλ καταλαβαίνεις θα αργήσει.

Επίσης άμα τοποθετήσεις σύνδεσμο στο λάθος μέρος μπορεί η ιστοσελίδα απο εκεί που ήταν λέω παράδειγμα Page Rank: 2 να πέσει στο 1 ίσως και πιο κάτω.

GreekInternetMarketer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GreekInternetMarketer » 18 Απρ 2011 16:46

scoobby έγραψε:
airy έγραψε:Από την λίγη εμπειρία που έχω η Google δεν εμφανίζει όλα τα links προς την σελίδα σου αν και λέγεται ότι τα έχει και δεν τα δίχνει απλώς. Πιο αξιόπιστο για να βλέπεις τα link είναι το yahoo. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος μιας και με ενδιαφέρει το θέμα.
+1
Συγνώμη, τώρα...ήθελα να το κάνω απο πρίν quote αλλά το ξέχασα. Αυτά είναι περι ράδιο αρβύλα κανονικά, οκ περίπου... Στο παραπάνω πόστ ανέφερα κάτι για "κακά" λίνκ. Άν εντοπιστεί ότι ο σύνδεσμος σας είναι σε μία όχι και τόσο καλή γειτονιά πολλή απλά δεν το αναγνωρίζει γιατί το μέρος που αφήσατε τον σύνδεσμο σας, ο διαχειριστής του δλδ έχει black hat εργαλεία και "ανεβάζει" μόνο στο μάτι το Page Rank τις σελίδας του ενώ είναι μηδενικό.

Πάντα πρίν τοποθετήσετε τον σύνδεσμο σας σε κάποιο directory για παράδειγμα, ε μα ΠΑΝΤΑ όμως! να κάνετε μια μικρή έρευνα μέσω των εργαλείων στο alexa.com. Μην εμπιστεύεστε τα εργαλεία τύπου "google page rank" τσέκαρε το τώρα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Απρ 2011 18:27

GreekInternetMarketer έγραψε:το freestuff.gr 3-4 εβδομάδες.
5 έως 30 λεπτά...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

GreekInternetMarketer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GreekInternetMarketer » 18 Απρ 2011 18:49

cordis έγραψε:
5 έως 30 λεπτά...
Χμμ πιστεύω ότι εννοείς τον χρόνο που θα το τοποθετήσεις εσύ στην σελίδα. Και 500 ίδιους συνδέσμους να τοποθετήσεις δεν πρόκειται να πάρω "backlink" την ώρα που θα το τοποθετήσεις εσύ. Βέβαια θα τραβήξω κάποια κίνηση απο τα κλικ αλλά αυτό δεν έχει σημασία μέχρι να σκανάρει η Google, ή οποιαδήποτε άλλη μηχανή αναζήτησης την σελίδα σου. μην μιλάμε συνέχεια και για την google έτσι? :p υπάρχουν εκατοντάδες μηχανές αναζήτησης όπως και η Yahoo, msn, bing κτλ.
Παράδειγμα:
Έχεις συνολικά τώρα 10 backlinks σαν ιστοσελίδα. Άν τοποθετήσεις τον σύνδεσμο σου σε άλλες ιστοσελίδες καταλόγους (directories) πχ 10 σήμερα, τώρα αυτήν την στιγμή, Ακόμα και να τα προσθέσουν αμέσως στον κατάλογο πράγμα που δεν γίνεται αν δεν πληρώσεις δεν παίρνεις άλλα 10 backlink μέχρι να σκανάρει η Google, Yahoo, Bing, κτλ την σελίδα όπου και τοποθέτησες το URL σου.

Γενικά αυτό το θέμα με τα backlinks είναι μεγάλο θέμα, ειδικά με το Page Rank. Το μόνο που ξέρω είναι ότι βγαίνουν κάποιοι και πετάνε κοτσάνες τύπου ράδιο αρβύλα ότι η google κάνει έτσι και κάνει αλλιώς με τους συνδέσμους και όχι έτσι γιατί δεν μετράνε όχι έτσι γιατί αλλιώς κτλ. Πιστεύω και εσύ σαν ιδιοκτήτης ιστοσελίδας καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Εξάλλου όποιος θέλει να χτίσει μια ιστοσελίδα, και να πάρει μια καλή κατάταξη στις μηχανές αναζήτησης γιατί να μην πάρει τον δωρεάν, επαγγελματικό οδηγό με συμβουλές και κόλπα κατευθείαν απο τους ανθρώπους που "δημιουργήσαν" την μηχανή αναζήτησης. Τι να λέμε τώρα! :kaloe:

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 18 Απρ 2011 18:53

GreekInternetMarketer έγραψε: Γενικά αυτό το θέμα με τα backlinks είναι μεγάλο θέμα, ειδικά με το Page Rank. Το μόνο που ξέρω είναι ότι βγαίνουν κάποιοι και πετάνε κοτσάνες τύπου ράδιο αρβύλα ότι η google κάνει έτσι και κάνει αλλιώς με τους συνδέσμους και όχι έτσι γιατί δεν μετράνε όχι έτσι γιατί αλλιώς κτλ. Πιστεύω και εσύ σαν ιδιοκτήτης ιστοσελίδας καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Εξάλλου όποιος θέλει να χτίσει μια ιστοσελίδα, και να πάρει μια καλή κατάταξη στις μηχανές αναζήτησης γιατί να μην πάρει τον δωρεάν, επαγγελματικό οδηγό με συμβουλές και κόλπα κατευθείαν απο τους ανθρώπους που "δημιουργήσαν" την μηχανή αναζήτησης. Τι να λέμε τώρα! :kaloe:
Εγω απο αυτό που είπες δε κατάλαβα τίποτα.
Τι "ετσι" και "οχι ετσι" ;;

over.

GreekInternetMarketer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GreekInternetMarketer » 18 Απρ 2011 19:12

Όλοι λένε όσα περισσότερα backlinks έχεις τόσο το καλύτερο γιατί έτσι θα ανέβει η κατάταξη σου (Page Rank) επίσης θα ανέβει η επισκεψιμότητα της γιατί θα ανέβει "επίπεδο" δλδ πρίν ήσουν στην 5η σελίδα της google και μετά θα πάς στην 2η! Τα backlinks ΝΑΙ είναι η ζωή της κάθε ιστοσελίδας αλλά αυτό που κάνει ο καθένας είναι να βάζει αβέρτα κουβέρτα backlinks αν σκοπεύει κάποιος να τα δημιουργεί όπως νανε θα χρειαστεί 500,000 το λιγότερο. Όσο για το έτσι και το αλλιώς εννοώ τα άτομα όπου "πουλάνε" ηλεκτρονικά βιβλία κτλ όπου γράφουνε η google άλλαξε τον κώδικα της και τώρα δεν μετράνε έτσι οι σύνδεσμοι ή τώρα πρέπει να βγάλουνε αυτούς τους σύνδεσμους και να βάλουμε άλλους κτλ. Αν πιστεύετε ότι το Page Rank θα σας "σώσει" είστε γελασμένοι. Το Page Rank είναι απλά μια βαθμολογία, ποτέ δεν είπε η google ότι αν έχεις μεγάλο Page Rank θα μείνεις πρω΄τος στις μηχανές αναζήτησης.

Πρόσφατα ψιλο επιδιόρθωσα την ιστοσελίδα που βλέπετε στην υπογραφή μου. Άν δείτε τα στατιστικά της θα δείτε ότι είναι Page Rank 0 και βρίσκετε στην 2η καρτέλα και ανεβοκατεβαίνει στην 3-4 θέση. Όλες οι σελίδες αμα δείτε απο πάνω μου ή και απο κάτω μου είναι πάνω απο Page Rank 1 έως 4. Να σημειώσω ότι έχω μόνο 6-7 backlinks.

Τέλος πάντων σίγουρα σας μπέρδεψα τώρα. Φεύγω γιατί έχω δουλίτσα. Εσείς προς το παρόν άμα θέλετε κάντε μια αναζήτηση στο google γράφωντας: "δουλειά απο το σπίτι"

5 λεπτά θα σας πάρει, να ελένξετε όντως το δικό μου Page Rank με τις υπόλοιπες ιστοσελίδες.

Η προσωπική μου γνώμη για τα backlinks: Δεν έχω μόνο μία και δεν είναι πάντα ίδια.

Καλο απόγευμααααα!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Απρ 2011 20:40

GreekInternetMarketer έγραψε:
cordis έγραψε:
5 έως 30 λεπτά...
Χμμ πιστεύω ότι εννοείς τον χρόνο που θα το τοποθετήσεις εσύ στην σελίδα.
εννοώ ξεκάθαρα για τον χρόνο που θα κάνει το Google για να καταγράψει μια νέα σελίδα, από την στιγμή που θα βάλω εγώ το link.

αν ήθελα 30 λεπτά για να βάλω έναν σύνδεσμο στην σελίδα μου δε θα ήμουν προγραμματιστής, αλλά μπαλαρίνα στο Ουζμπεκισταν.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 18 Απρ 2011 21:59

GreekInternetMarketer έγραψε:
scoobby έγραψε:
+1
Συγνώμη, τώρα...ήθελα να το κάνω απο πρίν quote αλλά το ξέχασα. Αυτά είναι περι ράδιο αρβύλα κανονικά, οκ περίπου... Στο παραπάνω πόστ ανέφερα κάτι για "κακά" λίνκ. Άν εντοπιστεί ότι ο σύνδεσμος σας είναι σε μία όχι και τόσο καλή γειτονιά πολλή απλά δεν το αναγνωρίζει γιατί το μέρος που αφήσατε τον σύνδεσμο σας, ο διαχειριστής του δλδ έχει black hat εργαλεία και "ανεβάζει" μόνο στο μάτι το Page Rank τις σελίδας του ενώ είναι μηδενικό.

Πάντα πρίν τοποθετήσετε τον σύνδεσμο σας σε κάποιο directory για παράδειγμα, ε μα ΠΑΝΤΑ όμως! να κάνετε μια μικρή έρευνα μέσω των εργαλείων στο alexa.com. Μην εμπιστεύεστε τα εργαλεία τύπου "google page rank" τσέκαρε το τώρα.
αυτο ακριβως ειναι οι και καλα GreekInternetMarketers αναμυγνιουν 20 θεματα σε μια ασχετη απαντηση σχετικα με την ερωτηση και στο τελος μενεις ετσι :o
δες εδω ενα σχετικο βιντεο που εχει μιλησει για το ιδιο θεμα
http://youtu.be/ASDTDxcw4Kg

Περα απο την πλακα οποιος εχει ακομα απορια σχετικα με το ερωτημα του φιλου μπορει να διαβασει εδω και σε πολλα αλλα γνωστα σαιτ την αληθεια που εχουμε αναφερει και σε παλαιοτερα σχετικα θεματα.

http://www.webmasterworld.com/google/3727705.htm
http://www.google.com/support/forum/p/W ... 2530&hl=en

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες