Τα Windows 7 ξεπέρασαν τα XP σε χρήση.

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Απρ 2011 13:22

Τα Windows 7 ξεπέρασαν σε χρήση τα 10χρονα Windows XP στις Η.Π.Α. βάση των δεδομένων της Ιρλανδικής εταιρίας μετρήσεων StatCounter.

Στις πρώτες 10 ημέρες του Απριλίου τα Windows 7 είχαν μια ημερήσια χρήση τις τάξης του 32.2%, ξεπερνώντας τα XP που ο μέσος όρος τους ήταν στα 30.7%.

Αυτή ήταν και η πρώτη φορά που τα Windows 7 ξεπέρασαν σε χρήση τα Windows XP στις Η.Π.Α.

Από την πρώτη τους διάθεση των Οκτώβριο του 2009 η Microsoft έχει αναφέρει πολλές φορές ότι τα Windows 7 είναι το λειτουργικό με την γρηγορότερη ροή πωλήσεων. Όλοι οι αναλυτές της αγοράς έχουν συμφωνήσει ότι τα Windows 7 είναι επιτυχημένα, ειδικά συγκρινόμενα με την πορεία των Vista.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 12 Απρ 2011 17:22

Εντυπωσιακό, αλλά εντάξει ήταν θέμα χρόνου να γίνει, συγκριτικά με τα XP τα 7 είναι ένα νέο λειτουργικό με περισσότερες δυνατότητες.

Πάντως έχω την εντύπωση πως τα XP στέκονται γερά ακόμα.
Εάν αναλογιστούμε πως πρόκειται για ένα λειτουργικό 10ετίας σχεδόν που βρέθηκε μια στιγμή εγκατεστημένο σχεδόν σε 7 στους 10 υπολογιστές στον πλανήτη!

Ειδικά σε εργασιακούς χώρους θα περάσει πολύς καιρός για να σβήσουν τα XP.

Ορισμένοι ίσως βιάστηκαν να προδικάσουν το τέλος των λειτουργικών της.
Όμως η Microsoft παίζει χωρίς αντίπαλο.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 12 Απρ 2011 18:59

Μέχρι στιγμής τα win7 είναι το πιο πετυχημένο λειτουργικό της MS... Καιρός ήταν δηλαδή να βγάλουν και κάτι αξιόλογο :p

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Απρ 2011 21:08

και τα 2000 ήταν πολύ καλά...

εγώ από 2000 πήγα σε 7, XP και Vista δεν είχα βάλει ποτέ... :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 12 Απρ 2011 21:16

cordis έγραψε:και τα 2000 ήταν πολύ καλά...

Τα Millennium τα θυμάσαι?Μου είχαν βγάλει την πίστη!Τότε έμαθα να κάνω format στον Η/Υ αφού είχα κάνει πάνω από 10! :lol: :lol:

nzak

Δημοσίευση από nzak » 12 Απρ 2011 21:35

LightForce έγραψε:Όμως η Microsoft παίζει χωρίς αντίπαλο.
Δεν νομίζω ότι παίουν χωρίς αντίπαλο γιατί συνεχώς αυξάνεται η κοινότητα και στα linux αλλά και στα mac. Σκέψου επίσης ότι πολλοί που έχουν mac περνάνε και καμιά έκδοση windows να την έχουν για τυχόν compatibility κυρίως στις εφαρμογές γραφείου δηλαδή γιατί σε όλα τα υπόλοιπα δεν υπάρχει κανένα θέμα. Εγώ πάντως που έχω περάσει και από αυτά τα 3 κατέληξα σε mac.

ΥΓ:Δεν έχει πολύ γέλιο αυτό το βεντεάκι;

http://www.youtube.com/watch?v=ByCyqSROGf0

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 12 Απρ 2011 23:06

Συνεχώς αυξάνεται o αριθμός χρηστών του Linux ναι.
Σε 10 χρόνια πήγε από το 2,5% στο 5%.

Άβαταρ μέλους
cacofonix

Δημοσίευση από cacofonix » 12 Απρ 2011 23:12

Πολύ λογικό. Σκεφτείτε πόσοι χρήστες είχαν υπολογιστή τότε και πόσοι τώρα.
Εικόνα
ΑΡΗΣ και δεν είμαι καλά...

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 12 Απρ 2011 23:22

cacofonix έγραψε:Πολύ λογικό. Σκεφτείτε πόσοι χρήστες είχαν υπολογιστή τότε και πόσοι τώρα.
To ποσοστό αναλογικά δεν είναι μικρό. Το Linux είναι μια μικρή επανάσταση.
H χαώδες αυτή κατάσταση των εκατοντάδων διανομών νομίζω το έβλαψε και τους δυσκολεύει όλους.
cordis έγραψε:από 2000 πήγα σε 7, XP και Vista δεν είχα βάλει ποτέ... :p
Vista δεν έτυχε ποτέ να βάλω ούτε εγώ, όπως και τα 7 δεν τα έχω τρέξει.
Εάν χαλάσει το pc μου και αναγκαστώ να πάρω άλλο τότε μπορεί.
Tρέχω XP και ένα Linuxάκι σε nettop, μια χαρά.

nzak έγραψε:Εγώ πάντως που έχω περάσει και από αυτά τα 3 κατέληξα σε mac.
Apple μηχάνημα είχα, πρίν 25 χρόνια.
Τελευταία έχω περάσει μπόλικες ώρες σε ένα φορητό mac ενός φίλου μου. Θα ήθελα να αγοράσω ένα για την κόρη μου.

Έτσι θα πασάρω την ιδέα στην γυναίκα μου

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 13 Απρ 2011 13:24

Χαχα η τελευταία γραμμή τα σπάει :)
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 13 Απρ 2011 18:11

εγώ έχω Windows Vista ( Svista καλέ εαυτέ μου! ) και θα βάλω σε λίγο καιρό Windows 7! :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 14 Απρ 2011 04:52

cordis έγραψε:και τα 2000 ήταν πολύ καλά...

Γιατί έτσι? Τα xp ήταν πολύ cool... Μια χαρά λογισμικό. Ειδηκά αν τα πρόσεχες. Τώρα με την νέα γενιά, είτε vista είτε 7 είναι λίγο περίεργα...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Απρ 2011 09:35

Επί της ευκαιρίας να γράψω και εγώ περί vista. Με τόσα που είχα διαβάσει και τόσες κακές κριτικές για τα vista, ήμουν έτοιμος να φορμάρω το νέο pc στη δουλειά με το που το παρέλαβα με vista για να βάλω xp.
Τελικά τα άφησα και αποδείχθηκε σε εμένα στην πράξη, πως όντως έφαγαν τρελή προπαγάνδα τα vista. Δεν έχει κολλήσει το σύστημα ποτέ και κάνω βαριά χρήση.
Με άλλα λόγια αν δεν δοκιμάσετε οι ίδιοι, μην παίρνετε τις κριτικές και πολύ τις μετρητοίς, γιατί από ότι φαίνεται πολλές φορές είναι είτε υποκεινούμενες, είτε απλά παπαγαλάκια που αναμεταδίδουν ότι άκουσαν χωρίς να έχουν ιδέα.

Τα 7 δυστυχώς ακόμα δεν τα δοκίμασα (περιμένω το getitnow να κάνει καμιά deal of the day προσφορά που τους ζήτησα αλλά που τέτοια τύχη :p )

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 14 Απρ 2011 11:21

Έχω δοκιμάσει όλα τα λειτουργικά windows σε οποιοδήποτε περιβάλλον χρήσης (οικιακό, εταιρικό κλπ) καθώς και ως επαγγελματίας τεχνικός όσον αφορά τυχόν επισκευές και ρυθμίσεις σε αυτά.

Στην περίπτωση των vista, κανένας δεν πρέπει να φοβάται τίποτα. Μια χαρά λειτουργούν και είναι σταθερότατα.

Τα προβλήματα και οι διχογνωμίες που αναφέρονται σχετικά με την χρήση τους, συνήθως αφορούν απαίδευτους χρήστες, κακές εγκαταστάσεις σε παλαιούς υ/η ( σημείο τριβής είναι οι υψηλές απαιτήσεις συστήματος και το έντονο γραφικό περιβάλλον λειτουργίας σε συνδυασμό με τα aero effects) και η έντονη ζήτηση και σύγκριση με άλλα λειτουργικά και δυνατότητες.

Το πραγματικό θέμα που προέκυψε «ξαφνικά» με την υιοθέτησή τους, ήταν η απότομη αύξηση για προγράμματα συσκευών προηγούμενης γενιάς, με αποτέλεσμα η μη συμβατότητα με αυτές να γίνει αιτία και αφορμή για αναρίθμητα προβλήματα (...και γκρίνιες).

Τα windows 7 (ευτυχώς) έχουν ξεπεράσει αυτούς τους σκόπελους και επιπλέον διαθέτουν ορισμένα αξιόλογα νέα χαρακτηριστικά που είναι ότι καλύτερο για όλους τους εμπλεκόμενους.

-- οι τεχνικοί υποστήριξης, πρέπει πλέον να έχουν ανάλογες ικανότητες και γνώσεις για πολλαπλά λειτουργικά

-- η δε MS, διακινδύνευσε παγκοσμίως μία τεραστίου μεγέθους εταιρική ζημία, αλλά ευτυχώς έχει καλά αντανακλαστικά, άλλωστε το απέδειξε νομίζω --
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 14 Απρ 2011 16:50

Από XP σε 7 στο laptop, με ενδιάμεσο σταθμό τα Vista τα οποία όπως μπήκαν βγήκαν...
Φίλε hitca διαφωνώ μαζί σου στην γνώμη που έχεις για τα Vista, οριζοντίως πλαγίως και καθέτως!!!
To laptop μου όπως σου είπα το παρέλαβα με XP με δυνατότητα αναβάθμισης σε Vista.
Περνώντας τα θυμάμαι άπειρα κολληματάκια και αργοπορίες απόκρισης. Όχι κανένα κρέμασμα, απλά το πισί αργούσε και απλά είχα μια φαντεζί επιφάνεια εργασίας.
3 χρόνια μετά πέρασα την RC ακόμα των 7, και δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα στο ίδιο laptop ούτε σε θέμα ταχύτητας παρουσίασε πρόβλημα...
Οι εφαρμογές που είχα φόρτωναν το ίδιο γρήγορα. Αυτό που παρατήρησα απλά ήταν ότι, παρά το εντυπωσιακό interface και τις 1-2 λειτουργίες που έχουν προστεθεί, κατά τα άλλα ελάχιστα έχει βελτιωθεί η χρηστικότητα σε σχέση με τα XP τα οποία ζούν και βασιλεύουν και θεωρώ ότι απλά δεν θα πεθάνουν ποτέ, παρά μόνο αν τα σκοτώσει η ίδια η ΜS σταματώντας να τα υποστηρίζει (βλ. DirectX κτλ κτλ κτλ)
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης