Τα Windows 7 ξεπέρασαν τα XP σε χρήση.

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 14 Απρ 2011 16:58

Προσωπικά με αναβάθμιση από xp σε windows 7 64 bit είδα τεράστια βελτίωση απόδοσης του υπολογιστή μου.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 14 Απρ 2011 18:19

mechpanos έγραψε:....διαφωνώ μαζί σου στην γνώμη που έχεις για τα Vista, οριζοντίως πλαγίως και καθέτως....
Λογικό είναι να διαφωνείς με τέτοια εμπειρία.... δεν αντιλέγω, όμως θα πρέπει να σου υπενθυμίσω ότι ΟΛΑ τα "Vista ready" μηχανήματα που πουλήθηκαν εκείνη την περίοδο ήταν μέρος μιάς καλοσχεδιασμένης «διαφημιστικής απάτης». Το ίδιο ακριβώς είχε γίνει «συμπτωματικά» και στην μετάβαση από τα win98 στα «win XP ready» και φυσικά τις έχω ζήσει και επαγγελματικά και τις δύο αυτές χρονικές περιόδους.

Αναφέρομαι για τις υψηλές απαιτήσεις συστήματος που ήταν και είναι προϋπόθεση καλής λειτουργίας. Τα windows 7 σαφώς βελτίωσαν κατά κόρον αυτά τα θέματα λόγω παράλληλης επεξεργασίας και συνολικά καλύτερου σχεδιασμού τους και έγινε εφικτή η εγκατάστασή τους ακόμα και σε χαμηλών προδιαγραφών υ/η.
Δεν θέλω να κάνω τον συνήγορο του «διαβόλου», αλλά θα μου επιτρέψεις να σου αναφέρω ότι έχω αντιμετωπίσει εκατοντάδες περιπτώσεις όπου τα Vista τυγχάνουν άριστης λειτουργίας χωρίς ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα (!) και σε προσωπικό δικό μου υ/η τα είχα εγκατεστημένα από την εμφάνισή τους για τουλάχιστον για 2.5 χρόνια με τρελλούς πειραματισμούς, προγράμματα (περίπου 700- 1000 !), παιχνίδια ακόμα και servers, virtual machines κλπ. και με έβγαλαν ασπροπρόσωπο σε όλα.

-- σαν οπαδός και εγώ της εξέλιξης τώρα χρησιμοποιώ win7, αλλά η προσωπική μου γνώμη για το καλύτερο λειτουργικό σύστημα είναι τα win server 2008 R2 (σε windows περιβάλλον γιατί υπάρχου και άλλα) --
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 14 Απρ 2011 18:24

Ναι ρε μανούλα μου δε λέω ότι δεν έχεις εμπειρία εσύ έχεις τις 1000πλάσιες εγκαταστάσεις windows από εμένα.
Πάντως τα XP φίλε τα χρησιμοποιώ ακόμα και κάνω όλα όσα λες απροβλημάτιστα...τρέχοντας τελευταίες εκδόσεις 100δων προγραμμάτων...βέβαια αμα πάμε σε Server τεχνολογία τότε ντάξει εκεί τελειώνει το παραμύθι είναι άλλες οι εφαρμογές και τα μεγέθη (και τα κόστη!!! πόσο κάνουν τα 2008 R2 πόοοοσο;;; .... συγκοπή!!!)
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 14 Απρ 2011 18:38

Φθηνά είναι...τα κατεβάζεις από το site της MS, και ανανεώνεις τις trial άδειες κάθε τόσο....δηλαδή στο τσάμπα !

Άμα πάς να τα πληρώσεις.... εκεί ισχύει «ότι πληρώσεις παίρνεις» :kaloe:
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 14 Απρ 2011 20:44

Καλώς ή κακώς τα win xp είναι πλέον ξεπερασμένα (είναι 2 γενιές πίσω). Το ότι μπορούν και λειτουργούν άριστα ακόμα και με σύγχρονα προγράμματα, αυτό δείχνει το επίπεδό τους και «κολακεύει» την MS για το επίπεδο υποστήριξης που τους προσφέρει έως τώρα.

Σε επίπεδο όμως σύγχρονων εφαρμογών δυστυχώς πλέον δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν και πχ. για εγκαταστάσεις τελευταίων εκδόσεων Autocad ή SQL ή Office, δεν επαρκούν πλέον. Το ίδιο συμβαίνει σιγά-σιγά ακόμα και με διάφορα παιχνίδια.

Και να επανέλθω στο κεντρικό θέμα του topic, εύχομαι γενικώς να ανέβει η διάδοση (και η χρήση) του Linux στο πλατύ κοινό και ειδικότερα από τους νέους.

Τα δε windows μοιραία (...και εντέχνως κατευθυνόμενα) θα ακολουθούν τις όποιες κινήσεις της «μαμάς» εταιρίας και των αποφάσεών της, άρα είναι απλώς θέμα χρόνου για να καταλήξουν στο χρονοντούλαπο της Ιστορίας εκδόσεις τύπου xp, όπως άλλωστε συνέβη και σε όλες τις προηγούμενες (με καλύτερο αντίστοιχο παράδειγμα την ευρύτατη χρήση των win98 και την ανάλογη δύσκολη μετάβαση σε άλλο νεώτερο λειτουργικό σύστημα), ακριβώς τα ίδια είχαν γίνει και τότε (....και συμπεριλαμβάνει και το «δώσ' μου και μένα μπάρμπα»).

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 14 Απρ 2011 22:03

Καλά τα λες...εμ, γιαυτό λέω ρε 'συ ότι τα XP θα ζουν για πάντα εκτός αν τα σκοτώσει η ίδια η MS! Έβγαλε DirectX μόνο για Vista και για 7άρια, πάπαλα τα XP...αν και παίζουν κόλπα και γι αυτό!
Τές πα πολύ καλό λειτουργικό ήταν και τα 2000, ακόμα τα έχω κι αυτά σε ένα pc στη δουλειά και δουλεύουν άψογα! Το Linux λίγο δύσκολο να διαδοθεί για desktop χρήση, αν και ήδη έχω linux στην τηλεόρασή μου,Στο router μου και μάλλον και το επόμενο κινητό μου θα είναι Linux...Τώρα με το ΔΝΤ εντωμεταξύ βρήκε η Ελλάδα να κάνει συμφωνία με την Microsoft για συνεργασία με το δημόσιο, τους χάλαγε να βάλουνε linux τζάμπα και openoffice να γίνει δουλίτσα ωραία, και να αναπτυχθούν ντόπια προγράμματα προσαρμοσμένα στις Ελληνικές ανάγκες να δουλέψουνε και οι νέοι άνεργοι Έλληνες προγραμματιστές...αλλά γιατί να κάνουμε αυτό που έκανε ο Πούτιν στην Ρωσία; Πως θα φαγωθούνε και πάλι χρήματα!!! Πώς θα πέσει η μιζούλα κατω από το τραπέζι, αφού το linux είναι τζάμπα;
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 15 Απρ 2011 00:15

Είμαι και εγώ από αυτούς που έχουν να πουν καλά λόγια τα Vista και ακόμη καλύτερα για τα windows seven και στις δύο περιπτώσεις κανένα πρόβλημα όλα κομπλέ και ειδικά στο laptop με βαριά εργασία μιας και για αρκετό καιρό ήταν ο μοναδικός υπολογιστής μου που εκτός από το card reader που δεν βρήκε ποτέ οδηγούς (λόγο εγκατάλειψης από την ACER) όλα τα άλλα δούλευαν και συνεχίζουν να δουλεύουν ρολόι.

Ακόμη και στο desktop που έχω Windows Seven και τα φορτώνει από SSD είναι άλλο πράγμα! Να χαίρεσαι να τον ανοιγοκλείνεις !

Η Microsoft έκανε καλή δουλειά και στις δύο περιπτώσεις
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

FreeZ

Δημοσίευση από FreeZ » 02 Μάιος 2011 02:01

πολυ καλα τα XP Professional αλλα δεν υποστηριζονται τοσο οσο τα νεοτερα 7. αλλαξα ηδη σημερα οριστικα σε 7 Ultimate (64bit) και δεν κολλανε πια σε εναν νεο εξωτερικο δισκο WD Elements 750GB. εχουν ξεπεραστει τα XP το θελα δεν το θελαμε, το θελανε καποιοι αλλοι.

Windows Millenium
Windows XP Professional 32bit & με 64bit (για μερικες εβδομαδες δοκιμης, αγορα απο ebay και πωληση στο ebay)
Windows 7 Ultimate 64bit (πιθανον με 32bit να ηταν καλυτερα με τα σημερινα δεδομενα)
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης