Σκληρός δίσκος.

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Georgefstath

Σκληρός δίσκος.

Δημοσίευση από Georgefstath » 13 Απρ 2011 16:25

Καλησπερα και καλως σας βρηκα! :D
Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Πριν από λίγες μέρες είχα πάρει κάτι αρχεία από έναν φίλο με τον εξωτερικό σκληρό μου, όταν τον έβαλα στο pc μου όμως διαπίστωσα ότι όποτε ανοίγω τον φάκελο με τα περιεχόμενα του σκληρού μετά από λίγο κολλάει. Δηλαδή με λίγα λόγια δεν μπορώ να μπω στον σκληρό μου πάνω από 3 δευτερόλεπτα (μετά παθαίνει κοκομπλόκο και δεν ανταποκρίνεται :P). Επίσης το περίεργο είναι ότι στο Pc του φίλου μου (που πήρα τα αρχεία) δουλεύει κανονικά ενώ στο δικό μου όχι.
Αν κάποιος είχε ποτέ το ίδιο πρόβλημα και μπορεί να δώσει μια λύση θα είμαι ευγνώμον.
:) Αλλιώς θα κρατήσω αρχεία σε κάποιο Pc που λειτουργεί ο σκληρός και θα πέσει format. :hammer:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σκληρός δίσκος.

Δημοσίευση από hitca » 13 Απρ 2011 17:57

Πρώτα απ' όλα θα πάρεις backup (..σίγουρο και αναγνώσιμο)

...και μετά (ξανα)κάνεις ακριβώς την ίδια διαδικασία, η περίπτωση format είναι η τελευταία λύση.

πιθανές αιτίες είναι:
- η κακή τροφοδοσία με ρεύμα της θύρας usb, ή του δίσκου.
- η λειτουργία του antivirus
- windows search service

..και διάφορα άλλα
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
stelios68

Σκληρός δίσκος.

Δημοσίευση από stelios68 » 14 Απρ 2011 10:28

Τι λειτουργικό έχεις;
Είναι γνήσιο;
Έχεις εγκαταστήσει τις τελευταίες ενημερώσεις (windows update);
Έχεις φορτώσει τους τελευταίους drivers της μητρικής για το λειτουργικό σου από την σελίδα του κατασκευαστή (της μητρικής ή του υπολογιστή);

Georgefstath

Σκληρός δίσκος.

Δημοσίευση από Georgefstath » 15 Απρ 2011 18:31

hitca ευχαριστω για τις συμβουλες σου! θα δοκιμασω θα ενημερωσω τα νεα!

Stelio τι σχεση μπορει να εχει το λειτουργικο μου? εκανα προσφατα format αλλα ολοι οι αλοι σκληροι που εχω δουλευουν κανονικοτατα...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σκληρός δίσκος.

Δημοσίευση από hitca » 15 Απρ 2011 20:32

Υπάρχει και ένα ενδεχόμενο διαφορετικό απ' ότι σου ανέφερα προηγουμένως !

Όταν συνδέσεις ένα flash usb, τότε αυτό παίρνει κάποιο γράμμα δίσκου (E,G,H,I κλπ. χρησιμοποιείται αύξουσα σειρά από το αμέσως επόμενο ελεύθερο γράμμα δίσκου). Αυτό που συμβαίνει όταν συνδέσεις κάποιο άλλο flash usb στην ίδια θύρα όμως (και ήδη έχεις το προηγούμενο συνδεδεμένο σε κάποια άλλη), τότε συμβαίνει να προσπαθεί να πάρει γράμμα δίσκου και να μην τελειώνει η λειτουργία αυτή ποτέ (αυτό βέβαια προκαλεί την μη εμφάνιση του δίσκου στην εξερεύνηση παρά μόνον στην διαχείριση δίσκων, πάντως ερεύνησέ το)

Θα το ελέγξεις εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο από το μενού διαχείρισης δίσκων (Διαχείριση υπολογιστή/διαχείριση δίσκων) και με δεξί κλίκ θα επιλέξεις άλλο γράμμα δίσκου στο επίμαχο usb drive πχ Ζ -- ειναι προτιμότερη η αντίστροφη σειρά ονομασίας -- (σημ. οι δίσκοι έχουν αύξουσα αρίθμηση

Εικόνα Εικόνα
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες