Εκμάθηση Ιταλικών

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εκμάθηση Ιταλικών

Δημοσίευση από Spyrostagas » 13 Απρ 2011 17:46

Λοιπόν θέλω να μου προτείνετε βιβλία Ιταλικών, που να μην είναι απλώς λεξικά, να μπορείς να μάθεις την γλώσσα, να είναι σαν τα βιβλία των φροντιστηρίων, που περιέχουν και κείμενα και companion και λοιπά.
Δηλαδή να μπορείς να μάθεις την γλώσσα πολύ καλά.
Εντάξει ξέρω ότι δεν μπορεί να συγκριθεί με τον δάσκαλο, ένα βιβλίο, αλλά ok.
Όσοι προτείνετε, πειτε μου και που μπορώ να το βρω...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spyrostagas την 13 Απρ 2011 20:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εκμάθηση Ιταλικών

Δημοσίευση από hitca » 13 Απρ 2011 18:52

...κάτι θα βρεθεί, θα το κοιτάξω στις επόμενες μέρες.

-- πάντως χρειάζεται και από μέρους σου, καλύτερη χρήση της γλώσσας πχ. αυτό το «που να είμαι απλώς λεξικά» πού αναφέρεις είναι κραυγαλέο ...λιγάκι ! Θέλω να τονίσω και την σημασία της ακρίβειας και της σημασίας ( εννοιολογικά ) των λέξεων που θα υπόκεινται σε μετάφραση σε κάποια άλλη γλώσσα. --
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εκμάθηση Ιταλικών

Δημοσίευση από Spyrostagas » 13 Απρ 2011 20:48

σε ευχαριστώ, έλα τώρα το είδα, είχα γράψει λάθος. Ήθελα να γράψω που να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ απλώς λέξικα, δηλαδή ξέρεις μόνο με συνηθισμένες εκφράσεις στην γλώσσα τους. Απλώς λόγω ταχύτητας, ξέχασα το δεν. :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εκμάθηση Ιταλικών

Δημοσίευση από hitca » 14 Απρ 2011 16:14

Έχεις pm...
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

StellaF

Εκμάθηση Ιταλικών

Δημοσίευση από StellaF » 25 Απρ 2011 00:00

Ενδιαφέρομαι και γω για το ίδιο! Ψάχνω καιρό κάτι καλό. Σε ένα site που βρήκα γίνεται καλή δουλειά αλλά είναι μέσω εκφράσεων. Εγώ θέλω κάτι που να περιέχει και λεξιλόγιο και γραμματική και όλα. Ακόμα και φροντιστηριακό βιβλίο αλλά δεν ξέρω πιο να πάρω.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εκμάθηση Ιταλικών

Δημοσίευση από hitca » 25 Απρ 2011 11:01

Υπάρχουν δεκάδες βοηθήματα και βιβλία.....

Συνήθως χρησιμοποιώ και εγώ αναζητήσεις (....κάπως εξειδικευμένες βέβαια) και καταλήγω σε κάποια σχετικά αρχεία κατάλληλα για download.

Εάν θέλει ο @Spyrostagas μπορεί να σου προτείνει κάτι σχετικό γιατί η σχέση μου με τα Ιταλικά δεν είναι η και η καταλληλότερη για να σε βοηθήσω.

Ίσως τα αρχεία που του πρότεινα να είναι κατάλληλα και για σένα.

StellaF

Εκμάθηση Ιταλικών

Δημοσίευση από StellaF » 25 Απρ 2011 13:05

Σ' ευχαριστώ πολυ για την απάντηση!
Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα? Ξέρεις αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο των βιβλίων use of english ας πούμε?
Ξέρω οτι το να μάθω καλά μια γλώσσα μόνη μου είναι αδύνατο, αλλά τα βασικά όπως γραμματική λεξιλόγιο και τέτοια, με κάποιο καλό βοήθημα φαντάζομαι ότι μπορώ να τα κατανοήσω.
Και πάλι ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εκμάθηση Ιταλικών

Δημοσίευση από hitca » 25 Απρ 2011 13:13

Θα κάνω μία μικρή έρευνα και θα σου απαντήσω (...ίσως απόψε ή αύριο)

Γενικά όμως υπάρχουν βοηθήματα για οτιδήποτε φαντάζεσαι, ακόμα και βιντεομαθήματα ή και τελείως εξειδικευμένα (τύπου TOEFL, PROFICIENCY, ECONOMICS, SCIENCE κλπ.)

StellaF

Εκμάθηση Ιταλικών

Δημοσίευση από StellaF » 25 Απρ 2011 13:20

Το φαντάζομαι. Ένας καθηγητής ιταλικών θα ήξερε σίγουρα τι θα ήταν το πιο ενδεδειγμένο, αλλά δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση σε κάποιον και δεν λέει να ρωτήσω σε φροντιστήριο.
Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως και για την έρευνα. Αν δεν σου είναι κόπος, θα με βοηθούσες πολύ. :)
Μακάρι να μου απαντήσει και ο @Spyrostagas.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εκμάθηση Ιταλικών

Δημοσίευση από hitca » 25 Απρ 2011 13:38

@StellaF , έχεις pm σχετικά με τα Ιταλικά.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εκμάθηση Ιταλικών

Δημοσίευση από Spyrostagas » 25 Απρ 2011 16:28

Στέλλα καλησπέρα. Και εγώ τώρα άρχισα να μαθαίνω, δεν ξέρω τίποτα.
Ναι έχω βρει ένα βιβλιο για αρχάριους ( thanks για αυτά που πρότεινες @Hitca )
σε ηλεκτρονική μορφή, θα σου στείλω pm τώρα και απαντά μου εκεί. :)
Πάντως και εγώ μωρέ έψαχνα να βρω ποια είναι τα φροντιστηριακά βιβλία που χρησιμοποιούν στην Ελλάδα για την εκμάθηση ιταλικών, αλλά δεν βρήκα. Και δεν ξέρω και κανέναν καθηγητή Ιταλικών να τον ρωτήσω.
Εικόνα

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εκμάθηση Ιταλικών

Δημοσίευση από Spyrostagas » 25 Απρ 2011 16:48

Στο site του Συλλόγου Καθηγητών Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας www.inital.gr στα links http://www.inital.gr/web-links θα βρείτε πολλά ειδικά επιλεγμένα links για ιστοσελίδες εκμάθησης Ιταλικών όλων των επιπέδων απο καθηγητές Ιταλικής Γλώσσας.
Επίσης θα βρείτε όλα τα past papers για όλα τα πτυχία, 14 online λεξικά, πρόσβαση σε sites Ιταλικών Πανεπιστημίων και άλλα πολλά όπως site με τραγούδια και στίχους, ιταλικό ραδιόφωνο και τηλεόραση online, site γενικού ενδιαφέροντος κτλ.

Α ξέρεις κανείς το http://www.livemocha.com
αν αξίζει;
Εικόνα

StellaF

Εκμάθηση Ιταλικών

Δημοσίευση από StellaF » 25 Απρ 2011 18:01

Στο http://www.livemocha.com έχω γραφτεί και έχω κάνει τα πρώτα 2-3 μαθήματα. Είναι καλούτσικο για την εκμάθηση διάφορων εκφράσεων και πολύ καλό για την προφορά γιατί σου διαβάζει όλες τις φράσεις που έχει. Επίσης για να ολοκληρώσεις ένα μάθημα πρέπει να συντάξεις εσύ ένα κείμενο που θα σου λέει και να διαβάσεις ένα άλλο, που θα σταλούν σε άλλα μέλη της κοινότητας που γνωρίζουν καλά την γλώσσα για να σε διορθώσουν. Εκείνο που είδα μέχρι στιγμής ότι του λείπει είναι ότι δεν έχει κάποιους κανόνες γραμματικής για παράδειγμα. Αλλά μπορεί να δίνονται παρακάτω...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος StellaF την 14 Μάιος 2011 22:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εκμάθηση Ιταλικών

Δημοσίευση από Spyrostagas » 25 Απρ 2011 18:21

είναι εντελώς δωρεάν, γιατί εγώ που έκανα εγγραφή, είδα κάτι που έλεγε 3 days free trial...
Εικόνα

StellaF

Εκμάθηση Ιταλικών

Δημοσίευση από StellaF » 25 Απρ 2011 18:33

Το έχω χρησιμοποιήσει παραπάνω από τρεις μέρες δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Αυτό που ξέρω είναι ότι αν θες να ελέγχουν καθηγητές αυτά που γράφεις ή λες αντί για άλλα μέλη, μόνο τότε πρέπει να πληρώσεις. Κατά τα άλλα είναι δωρεάν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες