ανακύκλωση μπουκαλιών πλαστικού

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
zipgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zipgr » 01 Σεπ 2003 23:18

Γεια χαρά. Είμαι σε φόρουμ σχετικό με την επικαιρότητα, αλλά θα γράψω κάτι που έχει σχέση με το μέλλον. Γιατί δυστυχώς εκεί μοιάζει να έχουν τοποθετηθεί τα πλάνα μας για την ανακύκλωση και το περιβάλλον. Καλοκαίρι είναι. Ζέστη κάνει. Με την ανακύκλωση ποιος θα ασχοληθεί; Εμείς θα ασχοληθούμε, λέω στον εαυτό μου. Ο καθένας ξεχωριστά και όλοι μαζί. Τί γίνεται με τα πλαστικά; Αυτά τα άχρηστα σκουπίδια που συσσωρεύονται στις χωματερές χωρίς ελπίδα να διασπαστούν από τη φύση; Οι ειδικοί λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Δεν τους βγαίνει στο οικονομικό. Μήπως όμως κι εμείς δεν πιέζουμε αρκετά αυτούς που βρίσκονται σε ανώτερες θέσεις ώστε κι αυτοί με τη σειρά τους να πιέσουν τις εταιρίες να κάνουν ανακύκλωση; Μέχρι τώρα ήδη γίνεται ανακύκλωση στο γυαλί, στο αλουμίνιο και στο χαρτί (εκδοτικές εταιρίες - εφημερίδες). Γιατί να μη γίνεται και στο πλαστικό; Τόσο νερό πίνουμε σε εμφιαλωμένα μπουκάλια το καλοκαίρι. Είναι ανάγκη να πηγαίνουν όλα στις χωματερές; Κι αυτές κάποτε θα γεμίσουν. Κανείς δεν θέλει να ζει δίπλα σε χωματερή, όλοι όμως θέλουμε να έχουμε καθαρή την πόλη που ζούμε. Ας κάνουμε λοιπόν όσο λιγότερα σκουπίδια μπορούμε ανακυκλώνοντας τα περισσότερα απ' αυτά. Προτείνω να ασχοληθούμε όλοι μας με το θέμα αυτό. Στην Αμερική ο κόσμος στέλνει μέσω site χιλιάδες e-mail στον Λευκό Οίκο για να ικανοποιηθούν τα αιτήματά τους. Αυτοί πάθανε και ξέρουν. Ας μάθουμε κάτι κι εμείς από τα λάθη που έχουν κάνει. Ας ενεργήσουμε τώρα.
Αν θέλετε γράψτε μου, αν υπάρχει στη γειτονιά σας κάδος για ανακύκλωση (χαρτιού, πλαστικού, αλουμίνιου), γιατί στη δική μου (Ανάλυψη Θεσσαλονίκης) υπήρχε και τους έβγαλαν (του πλαστικού και του αλουμινίου).
Πολλά οικολογικά χαιρετίσματα!! :D

Άβαταρ μέλους
lacoste
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lacoste » 01 Σεπ 2003 23:32

Aγαπητέ φίλε zipgr συμφωνώ μέ τίς οικολογικές σου ανησυχίες καί σίγουρα πολλά μπορούμε νά πετύχουμε εάν δραστηριοποιηθούμε όλοι μας.
Στήν δική μου γειτονιά πάντως (κέντρο Θεσ/νίκης,αρχές Τσιμισκή) υπάρχουν ακόμη οί κάδοι τής ανακύκλωσης καί περνάει τακτικά καί τό ειδικό αυτοκίνητο περισυλλογής τους. :hammer:

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fefeli » 02 Σεπ 2003 01:16

sthn diki mou geitonia pantws(anw hlioupolh) den yparxoun. mono enas kados gia xarti yparxei ki aytos arketa makrya, opote osi oikologiki synidisi ki an exw mi dia8etontas aytokinito den einai dynaton na ta koubalaw 7-8 stena.
pantws se ka8e prospa8eia pou skeftese na kaneis gia thn prostasia toy periballontos eimai mesa kai exw kai para poly yliko, mia kai oi spoudes mou einai sxetikes
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 02 Σεπ 2003 16:35

lacoste έγραψε:Aγαπητέ φίλε zipgr συμφωνώ μέ τίς οικολογικές σου ανησυχίες καί σίγουρα πολλά μπορούμε νά πετύχουμε εάν δραστηριοποιηθούμε όλοι μας.
Στήν δική μου γειτονιά πάντως (κέντρο Θεσ/νίκης,αρχές Τσιμισκή) υπάρχουν ακόμη οί κάδοι τής ανακύκλωσης καί περνάει τακτικά καί τό ειδικό αυτοκίνητο περισυλλογής τους. :hammer:
Στην δική μου γειτονιά (κέντρο Θεσσαλονίκης - Λεωφ. Νίκης - Πλατεία Αριστοτέλους) οι κάδοι ανακύκλωσης που υπήρχαν εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας. Λέτε να έπαιξε σημαντικό ρόλο το γεγονός ότι η συγκεκριμένη περιοχή είναι γεμάτη με bar και cafe; :hammer: :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
sofaki

Δημοσίευση από sofaki » 02 Σεπ 2003 16:49

Στη δικη μου γειτονια (Αμπελοκηποι Θεσσαλονικης) Μολις και μετα βιας υπαρχει 1 καδος για χαρτι κοντα στη Μενεμενη και προσφατα εβαλαν και 1 ακομη για αλουμινιο μπροστα απο αλυσιδα fast food και αυτο οχι ο δημος αλλα ειναι απο δωρεα!Αν περιμεναμε και απο τον δημοα ζητω που καήκαμε!

Άβαταρ μέλους
lacoste
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lacoste » 02 Σεπ 2003 20:06

Elli έγραψε:Στην δική μου γειτονιά (κέντρο Θεσσαλονίκης - Λεωφ. Νίκης - Πλατεία Αριστοτέλους) οι κάδοι ανακύκλωσης που υπήρχαν εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας. Λέτε να έπαιξε σημαντικό ρόλο το γεγονός ότι η συγκεκριμένη περιοχή είναι γεμάτη με bar και cafe; :hammer: :hammer: :hammer:
Καθόλου απίθανο :hammer:

zipgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zipgr » 03 Σεπ 2003 03:45

fefeli έγραψε:sthn diki mou geitonia pantws(anw hlioupolh) den yparxoun. mono enas kados gia xarti yparxei ki aytos arketa makrya, opote osi oikologiki synidisi ki an exw mi dia8etontas aytokinito den einai dynaton na ta koubalaw 7-8 stena.
pantws se ka8e prospa8eia pou skeftese na kaneis gia thn prostasia toy periballontos eimai mesa kai exw kai para poly yliko, mia kai oi spoudes mou einai sxetikes
Απ' ότι κατάλαβα πάντως από τις απαντήσεις σας παιδιά, τα πράγματα δεν πάνε και πολύ καλά. Τέλος πάντων. Μήπως γνωρίζετε τι υποδομές χρειάζονται για την ανακύκλωση του ΡΕΤ από το οποίο είναι φτιαγμένο τα πλαστικά μπουκάλια του νερού; Δηλαδή είναι απαραίτητο να υπάρχουν μεγάλα εργοστάσια για την επεξεργασία του; Επίσης μήπως υπάρχει κάποια ιδιωτική εταιρία που μπορεί να τα ανακυκλώνει, όπως γίνεται με τα ελαστικά των αυτοκινήτων; Αν θέλετε η διεύθυνσή μου είναι road101@in.gr για οποιαδήποτε πληροφορία υπάρχει. Θα μου φανεί σίγουρα χρήσιμη και θα προχωρήσω όσο μπορώ το θέμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :P

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 03 Σεπ 2003 17:10

Στην δική μου (Kαλλιθέα - τρομάρα της ) δεν υπάρχει κάδος για ανακύκλωση χαρτιού, πλαστικού, αλουμίνιου ούτε για δείγμα..... :hammer:

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 03 Σεπ 2003 17:27

Στη γειτονιά μου δεν εχει πουθενά κάδους ανακύκλωσης αλλά έγώ έχω βρεί τη λύση για το χαρτί που πετάω απο τις 3 εφημερίδες καθε μερα που αγοράζω.Είναι ένας γειτονας που μαζεύει το χαρτί και πάει και το πουλάει,έτσι κερδίζει το μεροκαματο του.Προκειμένου να παει στα σκουπίδια καλύτερα να κερδίσει αυτός.Ας είχαι ο δήμος Περιστερίου κάδους ανακύκλωσης και συνεργία για να κερδίζει αυτός τα χρήματα.

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fefeli » 03 Σεπ 2003 19:20

loipon oson afora thn anakyklwsi paliwn efimeridwn, exw na proteinw kati kalytero se osous einai katoikoi a8hnwn kai 8essalonikis. An exete kapoio xwro sto spiti na tis mazeyete (mexri na mazeytei mia megali posothta) mporeite na epikoinwnisete me to ekpaz (sigoura 8a exete dei to baneraki toys sto katw meros toy freestuff).
to ekpaz einai ena kentro peri8alpsis agriwn zwwn kai pouliwn, kai kserw poly kala poso aparaithtes toys einai oi efimerides gia to ka8imerino alagma twn ekatontadwn pouliwn poy peri8alptoun (kyriws sthn aigina).
Opote 8a kanete kai mia kali praksi gia ta traymatismena poulia ths xwras mas
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

zipgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zipgr » 06 Σεπ 2003 16:12

:idea: Αναφορικά με την ανακύκλωση χαρτιού ο δήμος Θεσσαλονίκης έχει επεκτείνει σε όλη την πόλη το πρόγραμμα "Συμμετέχω" που αφορά ανακύκλωση χαρτιού στην πηγή, στο σπίτι. Η υπηρεσία του δήμου παραλαμβάνει τα χαρτιά από την πολυκατοικία ή το κατάστημα. Οποιος θέλει να συμμετάσχει στο πρόγραμμα τηλεφωνεί στο 195 (χωρίς τον κωδικό 2310), εσωτερικό τηλ. 158, όπου ο αρμόδιος τον ενημέρωνει για τη διαδικασία.
Αυτό το πρόγραμμα εφαρμόζεται στη δική μου πολυκατοικία (Καρκαβίτσα 11, περιοχή Ανάληψη Θεσσαλονίκης). Οι ένοικοι ρίχνουν τις εφημερίδες και τα περιοδικά τους μέσα στις σακούλες του δήμου που γεμίζουν με συχνότητα περίπου μία κάθε μήνα. Μετά έρχονται και τις παίρνουν την ίδια ημέρα που θα τους τηλεφωνήσεις (καλό αυτό!).
Το προτείνω λοιπόν στους Θεσσαλονικείς, αλλά όποιος αποφασίσει να το εφαρμόσει στην πολυκατοικία του θα ήταν καλύτερα να τοποθετήσει τις σακούλες σε σημείο που να μην ενοχλούν, όπως επίσης να τηλεφωνεί έγκαιρα στο δήμο για να τις παραλάβουν μόλις εκείνες γεμίσουν.
Χαιρετίσματα :D

zipgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zipgr » 10 Σεπ 2003 15:52

Ηθελα να υπάρχει κάδος για την ανακύκλωση των πλαστικών στη γειτονιά μου (κάπου κοντά στη Π. Συνδίκα, Μαρτίου κλπ. γιατί δεν υπήρχε ούτε για δείγμα). Πήρα τηλέφωνο στο Τμήμα Ανακύκλωσης του Οργανισμού Τοπικής Αυτοδιοίκησης Θεσ/νίκης για να τους επισκεφτώ, αλλά είπα και το πρόβλημά μου. Ξαφνικά εμφανίστηκε ένας κάδος στη διασταύρωση Βασ. Ολγας με Π. Συνδίκα!
:wink: Τα τηλέφωνα για όσους ενδιαφέρονται πραγματικά: 2310 940026, 2310 908111.
Αναρωτιέμαι μόνο ένα πράγμα. :question: Τελικά γίνεται ολοκληρωμένο το πρόγραμμα; :roll: Γιατί με δυο τρεις κάδους ανακύκλωσης πλαστικού σ όλη τη Θεσσαλονίκη αποκλείεται να υπάρχει αποτέλεσμα. Το μυαλό μου πάει στο κακό... :hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες