Portfolio Book creation

Βοήθεια και προτάσεις για το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, και γραφικών.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

Portfolio Book creation

Δημοσίευση από Argykaraz » 16 Απρ 2011 15:05

Θελω να φτιαξω ενα portfolio με τις δουλειες μου, σε βιβλιο.. Βασικα ενα τετραδιακι...
Σκοπος ειναι να εκτυπωσω 20-30 αντιτυπα και να παω σε καποιους εργοδοτες, να τους τα δωσω για να εχουν δειγματα..

Σιγουρα ενα καλοσχεδιασμενο και καθαρο και συναμα εντυπωσιακο και ομορφο portfolio, θα κανει την δουλεια του και με το παραπανω.

Μαλλον θα γινει σε φυλλα Α4 η μπορει και πιο μικρο και θα εχει περιπου 10 σελιδες.
Το σκεφτομαι ως εξης:
Ενα εξωφυλλο με δυο-τρεις παρα πολυ απλες γραμμες καθετες, οριζοντιες, διαγωνιες... δεν ξερω ακομα.. Και ανθρακι χρωμα για φοντο και μια επικεφαλιδα με το ονομα μου και το ειδος της δουλειας μου.
Η πρωτη σελιδα θα εχει μια εισαγωγη με λεπτομεριες για εμενα και την δουλεια μου. Στοιχεια επικοινωνιας, προγραμματα που χρησιμοποιω και διαφορα αλλα τετοια..

Οι επομενες σελιδες, θα εχουν σε μικρογραφιες (ισως 5*5cm) δειγματα της δουλειας μου και απο διπλα λεπτομεριες. Settings, Rendering time, Modeling time, polygons και δεν ξερω και τι αλλο. Καθε σελιδα θα εχει λογικα 3 δειγματα. Δεν νομιζω να χωρανε περισσοτερα.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:
Ποιο προγραμμα να χρησιμοποιησω για να το σχεδιασω ΣΩΣΤΑ και ευκολα? Εχω ολη τη σουιτα της Adobe CS5.

Μπορω να δουλεψω καλα το photoshop, αλλα απ οσο ξερω οι εκτυπωτες ζητανε vector (σωστα το λεω?) αρχειο, ετσι δεν ειναι? Αρα μαλλον με Illustrator πρεπει να το κανω, πραμα λιγο δυσκολο αφου δεν το ξερω και πολυ καλα το προγραμμα...

Και η αλλη ερωτηση μου:
Μπορειτε να μου ριξετε καμια καλη ιδεα ωστε να κανω κατι που θα τραβηξει το ματι σε καποιον πιθανο συνεργατη? Ειναι σωστο το παραπανω σκεπτικο που εχω για το design του portfolio? Θα κανει δουλεια η τσαμπα θα χρεωθω? Σκοπος ειναι να μην το δωσω σε καποιον και το πεταξει... Θελω να του μεινει και να νιωσει ντροπη οταν θα ΣΚΕΦΤΕΙ εστω να το πεταξει! :)

Η χρεωση που θα εχει αυτη η δημιουργια, ειναι σιγουρα κατι που με απασχολει, αλλα αμα ειναι να πιασει τοπο, ας παει στο καλο!
Οπως ολοι μας, ψαχνουμε για δουλεια και δεν βρισκουμε πουθενα.
Ειμαι τεχνικος δικτυων σε εταιρεια τηλ/νιων (ονοματα δεν λεω γιατι μπορει να με παρετε με τις πετρες) αλλα δεν ειναι αυτο που θελω να κανω και ετσι την ψαχνω με τα 3d που κανω εδω και αρκετα χρονια και ευτυχως εχω καταφερει να κανω καποιες συνεργασιες με αρχιτεκτονες, αλλα αυτο δεν φτανει.
Αρα προσπαθω να βρω αρχιτεκτονες και διακοσμητες και γενικοτερα οποιονδηποτε αλλον που μπορει να χρειαστει τις υπηρεσιες μου, για να συνεργαστουμε, παραλληλα με την εταιρεια που δουλευω... Ειναι δυσκολα τα πραγματα και οτι μπορουμε να βγαλουμε απο λεφτα, το κανουμε στις μερες που ζουμε... Σε αλλη περιπτωση θα εμενα με τους γονεις μου, δεν θα δουλευα πουθενα, θα με ταιζανε και θα ειχα πολυυυυυυυ περισσοτερο χρονο για να ασχοληθω με τα 3d.... :/

Μην το συνεχισω ομως γιατι θα γραψω ολοκληρη εκθεση... Αρκετα ειπα ηδη... Εχε χαρη που πεφτω στην αναγκη..... πφφφφ

Περιμενω λοιπον γνωμες και συμβουλες για αυτην μου την κινηση.
Ευχαριστω παιδια!
My skin is my Sin...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Portfolio Book creation

Δημοσίευση από hitca » 17 Απρ 2011 00:25

Νομίζω ότι όλα αυτά που περιγράφεις μπορείς να τα πετύχεις με ένα καλοσχεδιασμένο αρχείο .pdf και με την κατάλληλη ανάλυση θα μπορεί να τυπωθεί άψογα. Τα προγράμματα που έχεις επιτρέπουν εξαγωγή σε .pdf αρχείο.

Ρίξε και μια ματιά >> http://issuu.com/ και http://www.yudu.com/
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

emphasy
Honorary Member

Portfolio Book creation

Δημοσίευση από emphasy » 19 Απρ 2011 01:49

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το photoshop σε ανάλυση Α4 και 300dpi και είσαι εντάξει με την εκτύπωση. ;-)

Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

Portfolio Book creation

Δημοσίευση από Argykaraz » 19 Απρ 2011 14:22

Ωραια... Θα το κοιταξω και θα το προσπαθησω. Παρ ολα αυτα, το βρισκετε καλη κινηση? Θα πιασει τοπο λετε? Συμβουλες? :/
My skin is my Sin...

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Portfolio Book creation

Δημοσίευση από Zizo » 20 Απρ 2011 04:45

Vector δεν χρειάζεσαι. Απτη στιγμή που το design του βιβλίου θα δημιουργηθεί απτην αρχή. Το ξεκινάς από ότι μέγεθος θες. Και μάλιστα παράξενο που κολλάς σε κάτι τέτοιο όπως τα vectors όταν ήδη δουλεύεις πάνω σε γραφικά.

Όσο για να μη το πετάξει.... δύσκολη δουλειά και πολύ συχνά έχει να κάνει με τον άνθρωπο που το κρατάει παρά με το τι κρατάει.

Η χρέωση πιθανών να μην ελέγχετε πολύ, καθώς όπως εγώ που είχα να εκτυπώσω μια σοβαρή δουλειά, μου είπαν έναν μικρότερο αριθμό κομματιών που πρέπει να βγάλουν απτο καλούπι (δεν ξέρω τι μου είπαν αλλά μπορώ να φανταστώ)

Και τέλος, ναι, με το Photoshop μπορείς να κάνεις όλες τις σελίδες. Αλλά αν έχεις μερικά standard τυποποία που θα πας, καλύτερα να τους ρωτήσεις μερικές γνώμες πρώτα.

Εμένα μου είπαν ακριβές διαστάσεις + λίγο παραπάνω γιατί καμιά φορά η σελίδα τυχαίνει να μην εκτυπωθεί τέλεια, οπότε θες να περισσέψει λίγο για να μην βγει κάπου κενό.

Όσο για το design δεν νομίζω ότι το κατέχω. Αλλά αν έχω να πω κάτι είναι σοβαρότητα, απλότητα, και σωστό δέσιμο. Απλότητα μπορεί να είναι και πολύπλοκο αλλά με τέτοιο τρόπο ώστε να γίνετε απλό.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
adams
Επικοινωνία:

Portfolio Book creation

Δημοσίευση από adams » 27 Απρ 2011 19:45

Aπό ότι καταλαβα ασχολείσαι με 3d και θες να παρουσιάσεις το portofolio σου εκτυπωμένο.

Για την σχεδίαση του πολυσέλιδου εντυπου καλό θα ήταν να δημιουργηθεί σε indesign. Aλλά επειδή μάλλον θα σου φανεί αρκετά πολύπλοκο θα σου πρότεινα μιας και το τιράζ της εκτύπωσης είναι μικρό να ρίξεις μια ματιά στο www.blurb.com και στο ενσωματωμένο πρόγραμμα που διαθέτει , που δεν απαιτεί γνώσεις.
Δες τις πιθανές διαστάσεις , τον τύπο του εξωφύλλου και προχώρατο.

Aν το κόστος του blurb σου φαίνεται υψηλό, τότε βρες ένα ψηφιακό τυπογραφείο, πες του τι θες να κάνεις (ακόμη και 1-1 σελίδα 300dpi CMYK, TIFF ή pdf στο photoshop με ξακρίσματα όμως 3mm θα μπορούσες να του δώσεις) να σου κάνει το μοντάζ και την εκτύπωση. Επέλεξε ματ πλαστικοποίηση στο εξώφυλλο για να έιναι πιο ανθεκτικό.

Αν βρίσκεσαι στην Αθήνα θα μπορούσα να σου συστήσω κάποιον τυπογράφο με p.m

Απάντηση

Επιστροφή στο “Adobe Photoshop, illustrator”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες