Προβληματιζομαι για το μελλον μου

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sofaki

Δημοσίευση από sofaki » 02 Σεπ 2003 00:31

Οπως ισως γνωριζετε ειμαι μικρη σχετικα σε ηλικια(μην ακουσω κανεναν ομως να με λειι μικρη!!!!!)

Εδω και λιγο καιρο αρχισα να ασχολουμε πιο συστηματικα με τους υπολογιστες και μ'αρεσε το ολο πραγμα.
Σκεφτομαι οταν με το καλο ερθει η ωρα να περασω στο πανεπιστημιο να δηλωσω συν τοις αλλοις και σχολες πληροφορικης.
Οι προγραμματιστες εδω μεσα μπορούν να με διαφωτησουν γυρω απο το θεμα?
Για παραδειγμα, θα βρω δουλεια; εχει ικανοποιητικη αμοιβη το επαγγλμα; σε τι μπορω να κανω μεταπτυχιακο; και αλλα τετοια ερωτηματα που βασανιζουν τη νεολαια σημερα.

Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Serpatinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Serpatinas » 02 Σεπ 2003 02:28

Sofaki είναι λογικό να σε απασχολεί το όλο θέμα..

Από ότι βλέπω είσαι Θεσσαλονίκη, αν θέλεις να πάμε για καφέ και να συζητήσουμε το όλο θέμα επειδή με έχει απασχολήσει στο παρελθόν και συνεχίζει να με απασολεί.... :pint:
Αγ
Ρούχα στο DRESS

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fefeli » 02 Σεπ 2003 02:34

mou myrise greek kamaki i einai i idea mou xexexexexexe :kaloe:
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Άβαταρ μέλους
Serpatinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Serpatinas » 02 Σεπ 2003 02:44

fefeli έγραψε:mou myrise greek kamaki i einai i idea mou xexexexexexe :kaloe:
Αμέσως να με φάτε.. εγώ να βοηθήσω την κοπέλα θέλω..... :cry: :cry:

Αλήθεια sofaki, παίζει καμιά φωτογραφία? :kaloe:
Αγ
Ρούχα στο DRESS

Άβαταρ μέλους
QuikSilver

Δημοσίευση από QuikSilver » 02 Σεπ 2003 03:19

me poio tropo akrivos skopeueis na voithiseis tin kopela?

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 02 Σεπ 2003 10:43

Serpatina και εγώ Θεσσαλονίκη είμαι. Θα με πας για καφέ να μου λύσεις τους σοβαρούς προβληματισμούς που έχω και συνοψίζονται στο εξής:

ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ; :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
sofaki

Δημοσίευση από sofaki » 02 Σεπ 2003 12:23

Μηπως λέω ΜΗΠΩΣ ξεφυφαμε λιγο απο το θεμα;
Λυπαμαι Σερπαντινα αλλα η μαμα μου δεν μ'αφηνει να βγαινω με ανθρωπους που γνωριζω απο το ιντερνετ! Και οχι δεν παιζει καμια φωτογραφια!
Μια απαντηση θα μου δωσει κανεις?

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 02 Σεπ 2003 13:00

μία είναι η απάντηση: αν ο προγραμματισμός σε ενδιαφέρει και ασχοληθείς από μόνη σου, όλα τα άλλα, σχολές-πτυχία κλπ έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

Αν έχεις δείγματα εργασίας και έχεις φτιάξει καλά projects θα σε ρωτήσει η ιδιωτική επιχείρηση τι πτυχίο έχεις;; Ξέρω πολλά παιδιά από σχολές πληροφορικής που δεν ξέρουν τίποτα από προγραμματισμό και πολλά παιδιά που δεν έχουν σπουδάσει επίσημα ποτέ το αντικείμενο και φτιάχνουν παπάδες.

ξεκολάτε επιτέλους με τα πτυχία γιατί όταν το συνειδητοποιήσετε αυτό θα είναι αργά. Η πρώτη ερώτηση στην ιδιωτική επιχείρηση δεν είναι "τι πτυχίο έχεις" αλλά "τι δουλειές έχεις κάνει".

Υ.Γ. αν πιστεύεις ότι είναι σοβαρό το θέμα που θέτεις μην το βάζεις στα "Χαλαρά και Ανάλαφρα" :wink:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
sofaki

Δημοσίευση από sofaki » 02 Σεπ 2003 13:46

Εψαχνα να το βαλω καπου που μπαινουν σχεδον ολοι φια να εχω μεγαλύτερο δειγμα απαντησεων.
Αν θελω όμως να μπω στο δημόσιο τι γινεται?
Εκει δεν θελει πτυχιο?
Απο καπου δεν πρεπει να παρω βασεις?

Άβαταρ μέλους
Serpatinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Serpatinas » 02 Σεπ 2003 13:50

Αχ αυτή η μαμά.... :evil:

Και για να σου απαντήσω...
αν πραγματικά σου αρέσουν οι Υπολογιστές μπορείς να ασχοληθείς με το αντικείμενο ανεξάρτητα το τι θα σπουδάσεις και τι πτυχίο θα έχεις. Τώρα αν έχεις σπουδάσει σε μία σχετική σχολή συμβάλει και αυτό αλλά δεν είναι το σημαντικότερο.
Το πτυχίο ως αυτό καθεαυτό (ως χαρτί) είναι χρήσιμο μόνο αν σκοπεύει να δουλέψεις στο δημόσιο. Από εκεί και πέρα ο εργοδότης θα σε ρωτήσει τι δουλεία έχεις κάνει, που λέει και ο aBedOfNails (βάλε το παλιό nick.. :P :hammer: )
Ας πάρουμε παράδειγμα εμένα (..ψωνάρα :wink: ).
Στην σχολή μου σπουδάζω πώς να ρίχνω τα μπετά, να φτιάχνω δρόμους, κτήρια κλπ.. Παρόλα αυτά μου αρέσουν οι υπολογιστές και ασχολούμαι μόνος μου εδώ και χρόνια. Και χωρίς να έχω ούτε ένα πτυχίο που να αποδεικνύει ότι έχω παρακολουθήσει έστω μια ώρα κάποιο μάθημα πληροφορικής, προγραμματισμού, word, webdesign κλπ κλπ..
Έχω δουλέψει σε μεγάλη εταιρία (στη Θεσσαλονίκη) ως υπεύθυνος ενός δικτύου 20+ υπολογιστών, και με τον εργοδότη, παρόλο που έφυγα λόγο προσωπικών προβλημάτων, να μένει απόλυτα ικανοποιημένος.
Αγ
Ρούχα στο DRESS

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 02 Σεπ 2003 14:00

επειδή κανένας δεν μπορεί να ξέρει τι νομοθεσίες θα υπάρχουν σε 5 - 10 χρόνια το καλό που θα κάνεις είναι να πάρεις ένα πτυχίο (τουλάχιστον) για την δουλειά που θέλεις να ασχοληθείς.
φαντάσου μετά απο χρόνια να είσαι πολύ καλή στον τομέα σου αλλά να χρειάζεται να πληρώνεις "υπογραφόσημο" σε κάποιον που δέν έχει ιδέα μόνο και μόνο για να νομιμοποιήσεις την δουλειά σου.
Επίσης όπως και να το κάνουμε καλή είναι η σιγουριά του δημοσίου κυρίως σε έναν τόσο "ασταθή" κλάδο όπως είναι αυτός της πληροφορικής.
Θα σε χάλαγε δηλαδή να είσαι σ ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα να πέφτει το παραδάκι κάθε 30 και 15 ?

Άβαταρ μέλους
Serpatinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Serpatinas » 02 Σεπ 2003 14:02

Τώρα είδα και το άλλο σου post.. αν θέλεις να μπεις στο δημόσιο πρέπει να έχει έχεις απαραίτητα το πτυχίο, εκτός και έχεις κανέναν θείο υπουργό.. (μην σου πω ότι πρέπει να έχεις παππού τον πρωθυπουργό :) )

Στις σχολές, οι βάσεις που δίνουνε είναι μαθηματικά, φυσική, αλγόριθμους.. και μετά μπαίνεις αμέσως στα hot μαθήματα προγραμματισμούς κλπ Για αυτό εξάλλου θα δεις πολλά άτομα που έχουνε περάσει Ηλεκτρολόγων Μηχανολόγων Υπολογιστών ή Πληροφορική επειδή απλά είναι το "επάγγελμα του μέλλοντος" ή επειδή δεν έπιασαν ιατρική και καταλύγουν να δυσκολεύονται τρομερά!!

Το θέμα είναι να ασχοληθείς από μόνη σου και να εξερευνήσεις τους υπολογιστές..
Αγ
Ρούχα στο DRESS

Άβαταρ μέλους
sofaki

Δημοσίευση από sofaki » 02 Σεπ 2003 14:13

φυσικα και δεν θα με χαλαγε να γινω καθηγητρια πληροφορικης ασ πουμε ειδικα σε καμα 5-6 χρονια που θα μπει ισως και τα δημοτικα θα εχει τρομερη αποροφιση οπως τωρα με τουσ δασκαλους!Δυστυχως όμως δεν εχω ούτε θείο υπουργο ούτ παππου προθυπουργο so...χρειαζομαι πτυχιο.
Τωρα θα μου πειτε γιατι δεν δοκιμαζεις στον ιδιωτικο τομεα. Οι γονεις μου ειναι και οι δυο στο δημοσιο και εχω καταλαβει ποσο σημαντικο ειναι το σταθερο εισοδημα! Προγραμματιζεις τη ζωη σου οπως και να εχει!

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 02 Σεπ 2003 15:45

Σοφάκι το μόνο που σου παρέχει το Δημόσιο είναι η σταθερότητα. Κατά τα άλλα ένα νεκροταφείο ελεφάντων είναι. Εγώ ήμουν στο δημόσιο και παραιτήθηκα για να δουλέψω στον ιδιωτικό τομέα. Εκει μέσα κόντεψα να ξεχάσω και αυτά που ήξερα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 02 Σεπ 2003 15:59

Και το να προγραμματίζεις τη ζωή σου δηλαδή είναι καλό; Από ό,τι ξέρω μόνο οι μηχανές προγραμματίζονται...
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης