"Φιλανθρωπικές" προσφορές

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
birbi

Δημοσίευση από birbi » 19 Απρ 2011 14:46

Αρκετά από τα deal sites εμφανίζουν κατά καιρούς, ιδιαίτερα σε περιόδους γιορτών, διάφορες φιλανθρωπικές προσφορές, οι οποίες υποτίθεται είναι αφιλοκερδείς. Γι'αυτό άλλωστε δεν αποδίδονται και προμήθειες στους affiliates.

Για να αγοραστεί όμως μία από αυτές τις προσφορές, ο αγοραστής πρέπει να κάνει εγγραφή στο site, με αποτέλεσμα το deal site να κερδίζει χωρίς κανένα απολύτως κόστος ένα σωρό εγγραφές.

Για ποιον είναι η φιλανθρωπία τελικά;

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 19 Απρ 2011 14:55

:o :o

Εντάξει αν είναι όντως φιλανθρωπίες δεν νομίζω ότι πρέπει να πληρώσει και προμήθεια..

Και στην τελική δες το ότι βοηθάς και εσύ σε όλο αυτό σαν affiliate.. Ακόμα και απάτη να είναι εσύ θα έχεις κάνει την καλή κίνηση.

birbi

Δημοσίευση από birbi » 19 Απρ 2011 15:09

Εστίασες σε λάθος σημείο (το ερμήνευσες και λάθος). :wink:

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το να μην αποδίδονται προμήθειες, κάθε άλλο. Με το ότι για να αγοραστεί η (κατά τα άλλα) φιλανθρωπική προσφορά πρέπει ο χρήστης να δώσει τα στοιχεία του στο κάθε deal site έχω το πρόβλημα και με αυτόν τον "έξυπνο" τρόπο τους για να μαζεύουν γρήγορα, εύκολα και με ΜΗΔΕΝΙΚΟ κόστος μελλοντικούς πελάτες! Αν θέλουν να παίξουν τους φιλάνθρωπους, ας το παίξουν σωστά.

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 19 Απρ 2011 15:23

Τι ακριβώς ερμήνευσα λάθος;
Αφού το ίδιο πράγμα λέμε.. Ακόμα και δόλο να χρησιμοποιούν όπως ανέφερα εσύ θα έχεις κάνει την καλή κίνηση. Στην τελική αν θεωρείς ότι σε χρησιμοποιούν αφαίρεσε την καμπάνια.

birbi

Δημοσίευση από birbi » 19 Απρ 2011 16:03

Pesoner έγραψε:Τι ακριβώς ερμήνευσα λάθος;
Το πρώτο μου post καθώς απάντησες:
Pesoner έγραψε::o :o

Εντάξει αν είναι όντως φιλανθρωπίες δεν νομίζω ότι πρέπει να πληρώσει και προμήθεια
ενώ όπως εξήγησα ξανά
birbi έγραψε:Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το να μην αποδίδονται προμήθειες, κάθε άλλο.
Τέλος πάντων, το ότι χρησιμοποιούν το πρόσχημα της φιλανθρωπίας για να μαζέψουν κόσμο με ενοχλεί ΚΑΙ ως affiliate ΚΑΙ ως άνθρωπο. Και αν η λύση ως affiliate είναι αυτή που προτείνεις ("αφαίρεσε την καμπάνια") η λύση, ή έστω μία απ'όλες, ως άνθρωπος είναι να το σχολιάσω με αρνητικό τόνο και αυτό κάνω εδώ.

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 19 Απρ 2011 16:39

Nαι αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρη ότι αυτός είναι ο σκοπός τους. Και αν μην τι άλλο το
να το σχολιάζεις δημόσια πεπεισμένη ότι όντως είναι αλήθεια χωρίς να βάζεις ένα ερωτηματικό στον τίτλο είναι σαν να το θεωρείς δεδομένο ότι πρόκειται περί απάτης. Αν όμως δεν είναι και ο σκοπός είναι ειλικρινής τότε το μόνο που καταφέρνεις είναι να πείσεις κάποιους να μην κάνουν φιλανθρωπία. Αν έχεις αποδείξεις να μας τις παραθέσεις και γιατί όχι ακόμα και να το καταγγείλεις. Αν όχι όμως δεν νομίζω ότι πρέπει να τα μηδενίζουμε όλα.

Υ.Γ : Ακόμα και αν όλο αυτό γίνεται για να συγκεντρώσουν πελάτες, εμένα δεν με απασχολεί αν και εφόσον πραγματικά δώσουν βοήθεια σε κάποιον που την χρειάζεται.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 19 Απρ 2011 16:48

Θα συμφωνήσω πως δεν γίνεται σωστά, θα πρέπει να είναι ουδέτερη η φάση και να μην κερδίζει κανείς εκτός από ανθρώπους που έχουν ανάγκη, ακόμη και userbase να κερδίζει κάποιος μέσα από φιλανθρωπία δεν είναι σωστό. Το καλύτερο θα ήταν μέσα από το φιλανθρωπικό μπανερ να πηγαίνει σε μια ουδέτερη σελίδα χωρίς να ζητάει πολλά πολλά, ένα απλό donate και αυτό ήταν όλο.

Με αυτόν τον πολύ απλό τρόπο αποφεύγονται και οι παρεξηγήσεις.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 19 Απρ 2011 19:18

η προμήθεια μας σαν affiliates να πηγαίνει και εκείνη για φιλανθρωπικούς σκοπούς. Έτσι άν θέλουμε τρέχουμε την καμπάνια , αν δεν θέλουμε την βγάζουμε. Αυτό νομίζω είναι το πιο σωστό

birbi

Δημοσίευση από birbi » 19 Απρ 2011 19:31

@chrispen: Αυτά που γράφω ΔΕΝ αφορούν την προμήθεια των affiliates, που ούτως ή άλλως (ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ) ΔΕΝ υπάρχει σε τέτοιου είδους καμπάνιες.

@Pesoner: Τα πράγματα είναι απλά κι εσύ τα περιπλέκεις χωρίς λόγο (βλέπε απάτες, καταγγελίες κλπ).

ΗΘΙΚΑ (κοινώς δεν υπάρχει κάτι παράνομο που να χρίζει καταγγελίας κλπ), τουλάχιστον για 'μένα, η φιλανθρωπία πρέπει να είναι ανιδιοτελής (στο βαθμό που είναι εφικτό). Όταν λοιπόν εμπλέκεται το προσωπικό συμφέρον (βλέπε κερδίζουμε μελλοντικούς πελάτες) παύει να είναι ανιδιοτελής κι αυτό (για 'μένα επαναλαμβάνω) είναι κατακριτέο, ιδιαίτερα όταν θα μπορούσαν εύκολα να το αποφύγουν (πχ αγορά χωρίς εγγραφή ή αυτά που πρότεινε ο telas).

Ένα ωραίο παράδειγμα που πρόσεξα πρόσφατα είναι σε ένα γνωστό site υποτίτλων που έχει στα αριστερά του ένα πολύ όμορφο banner που σε προτρέπει να υϊοθετήσεις ένα Πάντα και σε στέλνει στο donation page του ιδρύματος (όπως και το link μου).

Λοιπόν, έχεις δει κάποιο deal site που να ΜΗ ζητάει εγγραφή για τη "βοήθειά" του να κάνεις donate σε κάποιο φιλανθρωπικό ίδρυμα; Αν ναι, κάντου διαφήμιση (την αξίζει). Εγώ δεν έχω πετύχει μέχρι στιγμής κάποιο οπότε θα μου επιτρέψεις να τα "τσουβαλιάσω" (είναι και πολλά) και αν κάποιο αξίζει να βγει απ'το τσουβάλι το βγάζω μετά χαράς!

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητΌΣ* :)

Κλείνοντας κάπου εδώ (αρχίζω να πολυλογώ επικίνδυνα):
Pesoner έγραψε:Υ.Γ : Ακόμα και αν όλο αυτό γίνεται για να συγκεντρώσουν πελάτες, εμένα δεν με απασχολεί αν και εφόσον πραγματικά δώσουν βοήθεια σε κάποιον που την χρειάζεται.
Είναι η γνώμη σου και είναι σεβαστή. Σεβάσου λοιπόν και τη δική μου (και μη με βάλεις να την εξηγήσω ξανά :P ) και πάμε παρακάτω!

*Και τα αγοράκια ξεγυμνώναν τη barbie όταν ήταν μικρά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες