Κλοπή κινητού στα Starbucks, IMIE και τρόπος προστασίας

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
translatum
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από translatum » 20 Απρ 2011 11:48

Πρόσφατα μου έκλεψαν το κινητό με ταχυδακτυλουργικό τρόπο στα Starbucks Κοραή. Ήταν ευκαιρία βέβαια να μάθω μερικά πράγματα, όπως του ότι υπάρχει δυνατότητα μπλοκαρίσματος της συσκευής βάσει ΙΜΙΕ αλλά το εφαρμόζει μόνο η Vodafone (έχω Cosmote) καθιστώντας το σύστημα άχρηστο καθώς κάποιος μπορεί να χρησιμοποιήσει το κλεμμένο κινητό μέσω άλλης εταιρείας.

Αναλυτικά το συμβάν, η αντιμετώπιση από τα Starbucks, και τι μπορείτε να κάνετε για να προστατευθείτε εδώ:
Κλοπή κινητού στα Starbucks – γιατί τα Starbucks είναι παράδεισος για τους κλέφτες

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nackgr » 20 Απρ 2011 12:04

Κλοπή κινητού στα Starbucks – γιατί τα Starbucks είναι παράδεισος για τους κλέφτες

...

Παραδεισος για τους κλεφτες δεν ειναι τα starbucks παντου ετσι ειναι , ο κλεφτης ειναι κλεφτης εσυ φταις που δεν προσεξες , οπως οι παπουδες στα τρενα βαζουν τα πορτοφολια στης τσεπες στα μπουφαν ανοιχτες και λενε γιατί και πως με εκλεψαν
να τρελαίνεσαι.

Εγω μαζι σου , ουτε τα πάω η μου αρεσουν τα starbucks αλλα δεν ειναι ωραία αυτή η αρνητική διαφημιση
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

translatum
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από translatum » 20 Απρ 2011 12:09

Εγώ τα πάω τα Starbucks και είμαι τακτικός πελάτης χρόνια (λόγοι: δεν καπνίζουν και υπάρχει όμορφο περιβάλλον). Απλά αναφέρω το συμβάν (αν διαβάσεις αναλυτικά το κείμενο) καθώς και την αντιμετώπιση από τα Starbucks με την ελπίδα κάποιος να προσέχει παραπάνω τα υπάρχοντά του και να γλυτώσει από μελλοντική κλοπή καθώς, απ' ό,τι βλέπεις, στα Starbucks δεν κάνουν τίποτε για να προστατεύουν τους πελάτες.

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 20 Απρ 2011 14:15

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.
30 Μαρτίου στα StarBucks στην Πατριάρχου Ιωακείμ μου κλέψανε με τρελό ταχυδακτιλουργικό τρόπο το πορτοφόλι μου.

http://twitter.com/geobak/status/53067667392839682

Το ίδιο βράδυ έστειλα mail στα Starbucks και τους έκανα παραπονα για το ότι δεν έχουν κάμερες κτλ. Την επόμενη μέρα πήρα μια ευγενέστατη απάντηση και μου ζήτησαν το τηλέφωνό μου για να επικοινωνήσουν μαζί μου προσωπικά.

Δυστυχώς δεν με κάλεσαν ποτέ.

Ενώ αρχικά η γρήγορη και σωστή απάντησή τους με εντυπωσίασε το ότι δεν με πήραν καν τηλέφωνο με απογοήτευσε.

translatum
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από translatum » 20 Απρ 2011 14:50

Θα προέτρεπα όσους έχουν υποστεί ανάλογα περιστατικά να επικοινωνήσουν μαζί μου. Έτσι ίσως να βοηθήσουμε να αλλάξουν τα πράγματα και να αντιμετωπίζεται η ασφάλεια των πελατών με μεγαλύτερη σοβαρότητα.

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 20 Απρ 2011 21:01

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν τα starbucks με την όλη ιστορία. Θα μπορούσαν να στο κλέψουν με τον ίδιο τρόπο, σε οποιαδήποτε καφετέρια, έτσι δεν είναι; Άντε και έχει κάμερες. Που θα τον βρεις αυτόν που στο πήρε; Long shot που λένε και στα ξένα.

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω κάτι που βλέπω να κάνουν οι περισσότεροι. Κάθονται σε μια καφετέρια, βγάζουν από την τσάντα ή την τσέπη 1-2 κινητά, το πορτοφόλι, κλειδιά και τα αφήνουν στο τραπεζάκι. Τόσο ασφαλείς αισθάνονται πια;

Επιπλέον, είδα πως ο τίτλος σου αναφέρει "γιατί τα Starbucks είναι παράδεισος για τους κλέφτες". Αυτές οι υπερβολές πιστεύω πως δεν είναι απαραίτητες. Είναι σαν να έφαγες ξύλο από έναν κοντό και να λες ύστερα "προσοχή στους κοντούς, δέρνουν"
Εσύ είσαι τρελός.

translatum
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από translatum » 20 Απρ 2011 21:09

Αν διάβασες όλο το κείμενο στο οποίο παραθέτω ίσως να καταλάβαινες γιατί τα Starbucks (και όχι ο οποιοσδήποτε κοντός), π.χ.:
Καθώς όλοι οι υπάλληλοί τους είναι απασχολημένοι να σερβίρουν, κανείς, μα απολύτως κανείς δεν ελέγχει τι γίνεται στο κατάστημα. Σε μια παραδοσιακή καφετέρια υπάρχει ο ιδιοκτήτης ή ακόμη και οι σερβιτόροι που μπαινοβγαίνουν. Στα Starbucks κανείς!
Όσο για το να βγάζεις κινητά, κλειδιά, πορτοφόλια κτλ. συμφωνώ, αλλά μάλλον άσχετο στην προκειμένη περίπτωση, πάλι αν διάβασες τον τρόπο με τον οποίο έγινε η κλοπή και το μήνυμα του φίλου Geobak παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 20 Απρ 2011 21:16

translatum έγραψε:Όσο για το να βγάζεις κινητά, κλειδιά, πορτοφόλια κτλ. συμφωνώ, αλλά μάλλον άσχετο στην προκειμένη περίπτωση
Πώς είναι άσχετο; Αφού από το τραπέζι στο πήραν, όχι από την τσέπη.
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 20 Απρ 2011 22:37

Pavel έγραψε:
translatum έγραψε:Όσο για το να βγάζεις κινητά, κλειδιά, πορτοφόλια κτλ. συμφωνώ, αλλά μάλλον άσχετο στην προκειμένη περίπτωση
Πώς είναι άσχετο; Αφού από το τραπέζι στο πήραν, όχι από την τσέπη.
Εμένα μου το πήραν από την τσέπη ενω βρισκόμουν σε επαγγελματικό ραντεβού και είχα και άτομο απέναντί μου!!! Πραγματικά μας άφησε όλους άφωνους πως το έκανε.

Αν είχε κάμερες το κατάστημα θα μπορούσα τουλάχιστον να δω πως το πήρε ο Χουντίνι :P

Οπως έιπα πάντως με εντυπωσιασε που αρχικά τα Starbucks μου απάντησαν στο mail και τόσο όμορφα μάλιστα.

Θα συμφωνήσω πάντως στο σκέλος που λες ότι ο translatum γίνεται ελαφρώς υπερβολικός. Θα μπορούσε να συμβεί οπουδήποτε και στον οποιονδήποτε. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα starbucks είναι άντρο ληστών :P

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 21 Απρ 2011 02:51

@translatum στα Starbucks στην πλατεία Κοραή στον Πειραιά σε κλέψανε;
Εμάς στην πασαρέλα με τις καφετέριες στο Πασαλιμάνι πέρασε ένας τρέχοντας άρπαξε κινητό, αλλά παρότι έτρεχε σαν που**ης δεν τα κατάφερε, έχασε το κινητό και άρπαξε μπόλικες...
:)
Το ίδιο και στο λιμάνι το βράδυ ( δύο φορές μάλιστα ) σε δύο άλλους.
Βασικά δεν ξέρω αν φταίει το Starbucks, παντού μπορούν να σε κλέψουν δυστυχώς.
Θέλει πάρα πολύ προσοχή, και να ελέγχεις συνεχώς.
Κάποιοι είναι πλέον τόσο ειδικοί, που μπορεί να μην καταλαβεις καν την ανάσα τους από δίπλα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 21 Απρ 2011 13:50

Φίλε translatum διάβασα την ταλαιπωρία σου και σε καταλαβαίνω, έχεις 100% δίκιο!
Πρέπει λίγο να είμαστε προσεκτικοί κι εμείς στο θέμα της ασφάλειας των προσωπικών μας ειδών, αλλά όχι και να μην μπορούμε να αφήσουμε το κινητό μας πάνω στο τραπεζάκι!
Πόσο μάλλον στην τσέπη μας...Τόσο ζούγκλα πια έχουμε γίνει;
Δυστυχώς έτσι όπως έχουμε καταντήσει πιστεύω ότι η κατάσταση θα χειροτερέψει. Ένα σωρό αλλοδαποί καταρχάς που ζούσαν από μικροπωλήσεις και την παραοικονομία, τώρα με την κρίση δεν καταφέρνουν να τα φέρουν βόλτα...ακόμα και τα μερεμέτια ή και τις δουλειές που ο άλλος φώναζε τον "μάστορα-τα-κάνω-όλα" Αλβανό, πλέον τα παλεύει ο καθένας μόνος του γιατί με 700 ευρώ ή τα 500 του ταμείου ανεργίας πού να δώσεις 50 και 100 στο μάστορα...
Για τους παραπάνω λόγους και πολλούς ακόμα βλέπω έξαρση της παραβατικότητας και της εγκληματικότητας, δυστυχώς...
Ευτυχώς εμείς εδώ στην επαρχία είμαστε καλά ακόμα, αλλά στην Αθήνα απότι βλέπω έχουν αγριέψει τα πράγματα!!!

(υγ. Στον Πύργο, απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ να μπεις σε καλό καφέ ή μπαρ και να χάσεις κινητό από το τραπέζει που κάθεσαι ή την μπάρα όπου είσαι και πίνεις το ποτό σου)
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Απρ 2011 15:04

btw, είναι IMEI όχι IMIE :P

http://en.wikipedia.org/wiki/Internatio ... t_Identity

Κάτι σαν τις MAC Address των Ethernet :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης