SOLVED εκτυπωτης

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
EMILI

SOLVED εκτυπωτης

Δημοσίευση από EMILI » 21 Απρ 2011 20:08

Γειά χαρά σε όλους!Έχω ένα epson sx 115 και windows 7.Δεν μπορώ να εκτυπώσω απο word.0λα τ αλλα οκ.excel,wordpad,ppt.κτλ.Έχει κανείς καμμιά ιδέα;
Ευχαριστώ! :think:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EMILI την 03 Μάιος 2011 17:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

SOLVED εκτυπωτης

Δημοσίευση από hitca » 22 Απρ 2011 01:14

Εφ' όσον τυπώνεις κανονικά από άλλα προγράμματα, αυτό σημαίνει αυτομάτως ότι ο εκτυπωτής είναι σωστά εγκατεστημένος και λειτουργεί κανονικά. Το πρόβλημα αυτό προϋπήρχε ή σου παρουσιάστηκε ξαφνικά ή τώρα το αντιλήφθηκες; Δεν εμφανίζεται κανένα μήνυμα σφάλματος; ....απλώς «χάνεται» η εκτύπωση;

Θα δώσεις πλέον προσοχή στο πρόγραμμα (...Ms Office word τι έκδοση; 2003; 2007; 2010;) και ειδικότερα σε όλες τις ρυθμίσεις εκτύπωσης. Είναι επιλεγμένος ο σωστός εκτυπωτής; ... (εννοώ μήπως υπάρχουν και άλλοι εκτυπωτές εγκατεστημένοι και άθελά σου είναι προεπιλογή κάποιος άλλος). Τα windows επισημαίνουν τον προεπιλεγμένο εκτυπωτή με ένα πράσινο σηματάκι.

Δοκίμασε να τυπώσεις κάτι διαφορετικό, το πρόβλημα παραμένει; Εάν ναί, πλέον κοίταξε όλες τις ρυθμίσεις του προγράμματος (και του εκτυπωτή μήπως έχει επιλεγεί κάτι λάθος).

-- Στο ακραίο ενδεχόμενο να μήν τυπώνεις σε καμμία περίπτωση ότι και να κάνεις, ενώ συνεχίζεις να τυπώνεις κανονικά με όλα τα υπόλοιπα εγκατεστημένα προγράμματα, νομίζω ότι ίσως θα πρέπει να επιχειρήσεις να κάνεις επανεγκατάσταση του προγράμματος -- για την ακρίβεια όλης της σουίτας MS Office -- με μία μικρή και κρίσιμη λεπτομέρεια, αντί να επιλέξεις στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων την κατάργηση εγκατάστασης επιλέγεις την «αλλαγή» και στο επόμενο μενού θα σου ζητηθούν (μαζί με το cd/dvd εγκατάστασης) επιπλέον λεπτομέρειες για ποιές δυνατότητες να κάνεις προσθαφαίρεση, επιλέγεις ΟΧΙ τυπική εγκατάσταση αλλά «προσαρμοσμένη» και αφου επιλέξεις ΟΛΕΣ τις δυνατότητες να προσέξεις την λεπτομέρεια «εκτέλεση όλων από τον υπολογιστή μου», ώστε τυχόν αρχεία που απαιτούνται να αποθηκευτούν στον υ/η σου και να μην υπάρχει περίπτωση να «λείπει» κάποιο αρχείο.
Μετά μπορείς να δοκιμάσεις πάλι να εκτυπώσεις για να δείς το αποτέλεσμα. --
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

EMILI

SOLVED εκτυπωτης

Δημοσίευση από EMILI » 22 Απρ 2011 10:18

Μάλλον αυτό θα κάνω απεγκατάσταση του office,γιατί όλα τ άλλα τα έκανα :απεγκατάστησα τον εκτυπωτή τον εγκατάστησα ξανα αλλά τίποτα.Το πρόβλημα βγήκε όταν κατέβασα τον firefox4.Δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό αλλά απο τότε το word κάνει 'νούμερα'.Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση,είστε σίφουνες!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

SOLVED εκτυπωτης

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Απρ 2011 09:39

Πολύ Καλημέρα σου :D
Ειδοπίησέ μας, αν θέλεις και μπορείς, για τ'αποτελέσματα :D

EMILI

SOLVED εκτυπωτης

Δημοσίευση από EMILI » 29 Απρ 2011 10:45

Ακόμη το παλεύω ρε παιδιά!!!

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

SOLVED εκτυπωτης

Δημοσίευση από c0d3punk » 29 Απρ 2011 11:04

να σου πω να απεγκταστήσεις τον firefox, μάλλον σαν σύμπτωση μου ακούγεται....

έχεις κάποιο άλλο Plugin φορτωμένο στο word (όπως systran ή κάτι τέτοιο?)

τι μήνυμα σου βγάζει ακριβώς και δεν τυπώνει? ο εκτυπωτής τραβάει χαρτί και στο βγάζει λευκό ή δεν βγάζει άχνα?

στις ιδιότητες εκτύπωσης δεν έχεις τικάρει εκεί που λέει "εκτύπωση σε αρχείο" ή κάτι τέτοιο?

αν πας προεπισκόπηση εκτύπωσης όλα φαίνονται μια χαρά?

σε ρώτησα αρκετά ε? ρίξε μια ματιά και απάντησε.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

EMILI

SOLVED εκτυπωτης

Δημοσίευση από EMILI » 30 Απρ 2011 14:00

Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο αλλά απεγκατέστησα το firefox4 και ξανά τον εκτυπωτή και τώρα δουλεύει.Δεν ξέρω αν είχα κάποιο πρόσθετο.Ελπίζω να κρατήσει!

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

SOLVED εκτυπωτης

Δημοσίευση από hitca » 30 Απρ 2011 14:38

Να ξανακάνεις εγκατάσταση τον Firefox για να δείς εάν το πρόβλημα επαναλαμβάνεται και να εντοπίσεις τον λόγο που γίνεται αυτό.

-- κάνε και μια επανεκκίνηση του υπολογιστή --
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

EMILI

SOLVED εκτυπωτης

Δημοσίευση από EMILI » 30 Απρ 2011 22:13

Me to firefox4έχω πρόβλημα όχι με τον 3.6 δουλεύει οκ
ΤΟ sytran τι είναι;

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

SOLVED εκτυπωτης

Δημοσίευση από hitca » 01 Μάιος 2011 00:38

Είναι πρόγραμμα μετάφρασης και προσθέτει επιπλέον λειτουργίες στο Word.
Αυτό που συμβαίνει είναι περίεργο πάντως γιατί είναι κάπως ετερόκλητα προγράμματα το Word και ο Firefox.

Πρίν κάνεις εγκατάσταση είχες απεγκαταστήσει την προηγούμενη έκδοση του Firefox (την 3.6);

--θα κοιτάξω και στα φόρουμ της Mozilla για τυχόν παρόμοιο περιστατικό, αλλά μάλλον κάτι άλλο είναι....
Σε είχα ρωτήσει και προηγουμένως, τί έκδοση Office χρησιμοποιείς; 2003, 2007, 2010; (...δεν πιστεύω παλαιότερη από αυτές) --

EMILI

SOLVED εκτυπωτης

Δημοσίευση από EMILI » 01 Μάιος 2011 20:17

Office 2003 δεν ξέρω αν είχα κάποιο πρόσθετο ή κάτι σχετικό με τον mozila στο office.Πάντως μόλις έβαλα τον 4 άρχισε το πρόβλημα .Και απεγκατάστησα τον mozila 4 έβαλα τον 3.6 και μετά απεγκατάστησα τον εκτυπωτή ,τον επανεγκατέστησα και δοκιμάζοντας είδα ότι οκ

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες