Εχετε παρατηρήσει οτι το φεγγάρι εχει αλλαξει κλίση?

Ας γνωριστούμε καλύτερα.. μια περιοχή που ο κάθε ένας μπορεί να πει μερικά πράγματα για τον εαυτό του.

Συντονιστές: Stathis, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 24 Απρ 2011 23:46

Έκρηξη σούπερ νόβα στον αστερισμό του Ωρίωνα [ο ερυθρός υπεργίγαντας Betelgeuse, συγκεκριμένα] ήταν αυτό...
Για το φεγγάρι εξήγησε τι θες να πεις, μπας και καταλάβουμε κι εμείς

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 25 Απρ 2011 11:27

Όταν έγινε ο μεγάλος καταστροφικός σεισμός στην Καλαμάτα το 1986, πολλές κολώνες ρεύματος της ΔΕΗ πήραν κλίση.
Υπήρχαν άνθρωποι που νόμιζαν όταν έβλεπαν τέτοιες κολώνες κοντινές σε κτίρια, ότι το κτίριο είχε πάρει κλίση και έφευγαν αλλόφρονες.
Μέσα στον πανικό τους αδυνατούσαν να καταλάβουν ότι ήταν απλώς μια οφθαλμαπάτη.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stewas » 25 Απρ 2011 12:01

παιδια δεν εχει αλλαξει κατι μην το ψαχνετε...εγω ασχολουμαι με την αστροφωτογραφια. Το συμπαν διεπεται απο μια σειρα μαθηματικων συναρτησεων οπου εχουν ανακαλυφθει και εχουν αποδειχτει. δεν γινεται να αλλαξει κλιση ευκολα το φεγγαρι. αμα συνεβαινε αυτο θα ειχε καταστροφικες συνεπειες για την Γη μας. υπαρχει μια μικρη ελλαστικοτητα στην κληση τις Γης λογω των σεισμων οπως τον προσφατο της Ιαπωνιας αλλα μονο αυτο. Το τηλεσκοπιο που εχω ειναι ρομποτικο και δεν εχει κανει λαθος στον εντοπισμο. Αρα δεν υπαρχει αποκλιση :)

kafkas

Δημοσίευση από kafkas » 25 Απρ 2011 16:12

stewas έγραψε:παιδια δεν εχει αλλαξει κατι μην το ψαχνετε...εγω ασχολουμαι με την αστροφωτογραφια. Το συμπαν διεπεται απο μια σειρα μαθηματικων συναρτησεων οπου εχουν ανακαλυφθει και εχουν αποδειχτει. δεν γινεται να αλλαξει κλιση ευκολα το φεγγαρι. αμα συνεβαινε αυτο θα ειχε καταστροφικες συνεπειες για την Γη μας. υπαρχει μια μικρη ελλαστικοτητα στην κληση τις Γης λογω των σεισμων οπως τον προσφατο της Ιαπωνιας αλλα μονο αυτο. Το τηλεσκοπιο που εχω ειναι ρομποτικο και δεν εχει κανει λαθος στον εντοπισμο. Αρα δεν υπαρχει αποκλιση :)
τοτε στειλε μας 10 φωτογραφιες πριν 1 χρονο και 10 τώρα και ελα να δουμε μαζι τις διαφορες.

Α ξέχασα 700 χιλιομετρα ρήγμα στον Ηλιο παρακολουθουν οι επιστήμονες
αλλα για σενα ολα καλα ???????????
στειλες μας 10 φωτογραφιες αφου ασχολείσε με το θέμα να δούμε αν οντως ειναι ολα καλα.

kafkas

Δημοσίευση από kafkas » 25 Απρ 2011 16:57

fiskilis έγραψε:Στις 21 Ιουνιου του 2010 ο αστερας Aderoid φανηκε κοντα στην γη για αλλη μια φορα σε αποσταση 34.65 εκατομμυρια μιλια και εδεινε την εντυπωση του διπλου ηλιου αυτο θα ξανασυμβει το 2287
η τους καθως ειναι πολυ ισχυροι για να τους καταστρεψει και αυτους ο ανθρωπος!

Οσο αφορά αυτο απλα ειναι μια θεωρια και οχι απόδειξη εξάλου λες να μην εδιναν αυτη την εξήγηση οι κινέζοι επιστήμονες?

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stewas » 25 Απρ 2011 17:20

το τηλεσκοπιο μου ειναι κατασκευης 2007

μια χαρα εντοπιζε και το 2007 και τωρα με το ιδιο προγραμμα.

και αν δεν πειθεσαι πηγαινε astrovox.gr
εκει τα παιδια ειναι επαγγελματιες στον τομεα του και εχει και πολλους καθηγητες αστροφυσικους

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Απρ 2011 17:26

εάν πηδήξουμε ρυθμικά όλοι μαζί, θα στρώσει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cordis την 25 Απρ 2011 17:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

kafkas

Δημοσίευση από kafkas » 25 Απρ 2011 17:27

Φιλε μου εγώ εχω ενα MEADE με ολα τα accesories κατασκευης 2010.
Σου ζήτησα φωτογραφιες αλλα δεν βλέπω να στέλνεις
για να τελειώσω εδω το θέμα που ανοιξα σου δινω link
απο το πανεπηστήμιο του Cornel Univercity για να δεις οτι παρόλο που εσεις εδώ δεν βλέπετε διαφορές εκει εχουν κάνει αναλύσεις.

http://arxiv.org/list/physics.space-ph/recent

Περιμένω φωτογραφιες απο το φεγγάρι αν εχεις πριν 3-4 μηνες αν δεν εχεις κανε ενα search και δες πριν και τώρα.
Μην συνεχίζουμε να μιλάμε για κάτι οταν η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα εχει πα΄ρει θέση.
εξάλου ο λογος που το ποσταρα ητανε για να δώ αν εδω υπάρχουν μερικοι που παιρνουν ειδηση αυτο που συντελειτε στους ουρανος ολου του κοσμου η οχι.

το λινκ που σου δινω δεν αφήνει αμφιβολιες για το οτι κατι εχει "στραβώσει "

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stewas » 25 Απρ 2011 17:33

δεν εχω λογους να αμφιβαλλω για αυτο που λες παρα τον εριστικο τονο σου. Θα το κοιταξω περαιτερω και συζηταμε και παλι αν ειναι....

ΥΓ ποιο τηλεσκοπιο της meade εχεις? και εγω meade εχω :)

kafkas

Δημοσίευση από kafkas » 25 Απρ 2011 17:43

fiskilis έγραψε:
kafkas έγραψε:
fiskilis έγραψε:Στις 21 Ιουνιου του 2010 ο αστερας Aderoid φανηκε κοντα στην γη για αλλη μια φορα σε αποσταση 34.65 εκατομμυρια μιλια και εδεινε την εντυπωση του διπλου ηλιου αυτο θα ξανασυμβει το 2287
στην θεση τους καθως ειναι πολυ ισχυροι για να τους καταστρεψει και αυτους ο ανθρωπος!...

Μόνο που το περιστατικο με τους 2 Ηλιους συνέβει μαρτιο 2011 και δεν το ειδανε μερικοι.
τι σχέση εχει αυτο με το φεγγάρι την κλίση που εχει πάρει και τους 2 ηλιους που βλέπουνε τώρα.
ειλικρινα σου λεω προσπαθω να καταλαβω τι θελεις να πεις και δεν μπορω
το οτι το φεγγαρι εχει αλλαξει κληση υπαρχει καπου γραμμενο να το δω και εγω;

http://www.youtube.com/watch?v=ZH6MkdQG ... h_response

dδεςde

kafkas

Δημοσίευση από kafkas » 25 Απρ 2011 17:46

stewas έγραψε:δεν εχω λογους να αμφιβαλλω για αυτο που λες παρα τον εριστικο τονο σου. Θα το κοιταξω περαιτερω και συζηταμε και παλι αν ειναι....

ΥΓ ποιο τηλεσκοπιο της meade εχεις? και εγω meade εχω :)
Φιλε μου τι εννοεςι εριστικο τονο? δεν σε καταλαβαινω
το μονο που εχω ειναι ΑΓΩΝΙΑ.
γιατι βλέπω τι λενε σε ολο τον κοσμο και εδω με εκπληξη διαπιστώνω οτι δεν μας λενε τιποτα.
κανενας εριστικο τόνος και ζητώ συγνώμη αν το πηρες ετσι
και εγω στην αναζητηση ειμαι και απλα οτι Video βρισκω το βάζω εδώ
τωρα βρήκα ενα αλλο απο γερμανους
ουτε εγω μπορω να καταλαβω τι παίζει εκει πανω και γιαυτο ανοιξα το ποστ μηπως καποιος ξέρει.δεν εχω διαθεση να διαφωνισω αλλα δεν θα παρω και στα σοβαρα προτασεις του στυλ.....
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙΛΑΘΟΣ οταν ολο το Youtube βοά για το θέμα αυτο δεν μπορει ολοι να κάνουν λάθος ε?καιγιατι να μην τα εγραφαν αυτα πριν 24 χρονια ?

http://www.youtube.com/watch?v=mDaFs6wM ... re=related

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stewas » 25 Απρ 2011 17:51

φιλε μου φιλικα σου λεω ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΣΑΙ ΤΟ YOUTUBE. Εχει τοσα πολλα σπουπιδια και ανοησιες οσο δεν μπορεις να φανταστεις. Μονο οτι ειναι απο εγκυρες επιστημονικες πηγες κρατα. Το YouTube ειναι γεματο "εφφετζιδικα" και προπαγανδιστικά βιντεο

kafkas

Δημοσίευση από kafkas » 25 Απρ 2011 17:54

stewas έγραψε:φιλε μου φιλικα σου λεω ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΣΑΙ ΤΟ YOUTUBE. Εχει τοσα πολλα σπουπιδια και ανοησιες οσο δεν μπορεις να φανταστεις. Μονο οτι ειναι απο εγκυρες επιστημονικες πηγες κρατα. Το YouTube ειναι γεματο "εφφετζιδικα" και προπαγανδιστικά βιντεο
ναι γιαυτο το ψάχνω και ειδα οτι και το cornel πανεπηστημιο κανει αναφορες και να σε σίγουρος διαβάζω και τα σχολια παντως εγώ θα στησω παλι το τηλεσκοπιο και θα τραβήξω φωτογραφιες και θα προσπαθήσω να βρω παλιες φωτογραφιες απο την αττική.
γιατι απο οτι καταλαβα το φεγγάρι το βλέπουν αλλιώς στο νοτιο ημισφαίριο και αλλιώς εδώ και ισως γιαυτο να μου φαίνετε ετσι.
Αν εχω τιποτα που να αποδικνύει αυτα που λέω θα ξαναγράψω ποσταρα και το astrovox οπως μου ειπες και περιμένω να δώ αν και εκει μου πουνε τα ιδια.
ειλικρινά πλεον δεν ξέρω τι να πιστεψω.

Meade ds2000 νομιζω λεγετε εχω παρει και το εξάρτημα που γραφεις στο PC
θα πάρω και το Μπαρλου να βλεπω πιο καλα

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stewas » 25 Απρ 2011 20:56

ελα ρε εχεις καλο εργαλειο. εγω εχω το meade etx-70pe. εχω μερικες φωτος του φεγγαριου απο πολυ καλη φωτογραφικη πριν απο 3 χρονια. θες να τις ποσταρω?

kafkas

Δημοσίευση από kafkas » 26 Απρ 2011 11:52

stewas έγραψε:ελα ρε εχεις καλο εργαλειο. εγω εχω το meade etx-70pe. εχω μερικες φωτος του φεγγαριου απο πολυ καλη φωτογραφικη πριν απο 3 χρονια. θες να τις ποσταρω?
θα μου εκανες μεγάλη χάρη για να μπορώ να τις συγκρίνω με την τώρα κατάσταση.
και αν ξέρεις απο τηλεσκόπια να μου πεις πως μπορω να μεγαλώσω το zoom πρεπει να βάλω mparlow??? η καπως ετσι ?
ξέρεις αν κάνει δουλεια?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Μελών - Προσωπικές Ιστορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης