Πλατφόρμα e-βιβλιοθήκης, σχεδίαση - κόστος κτλ.

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Ioannis_BG
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Ioannis_BG » 24 Απρ 2011 23:18

Γειά σας,

Ενδιαφέρομαι να ανανεώσω την πλατφόρμα του site μου ( http://www.ebooks4greeks.gr/ )
και θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας για το κόστος (value for money) μίας νέας καλής πλατφόρμας που θα είναι αξιόλογη σε design (όχι flash) και θα μπορώ:

να ανεβάζω εύκολα σε μία φόρμα:
1) ένα pdf (βιβλίο) απο το pc ,
2)το οποίο βιβλίο θα μπορεί να το ξεφυλλίζει-διαβάζει ο επισκέπτης (τύπου issuu).
3)να δίνω στην φόρμα αυτή κείμενο που θα εμφανίζεται στην πρώτη σελίδα και στην σελίδα του pdf (πχ όνομα συγγραφέα, περιγραφή, κτλ )
4)να εμφανίζει παραπλήσια θέματα με βάση τον τίτλο ή το περιεχόμενο κάποιας άλλης σελίδας,

δηλαδή όπως περίπου είναι τώρα αλλά σε σωστή πλατφόρμα :)

Αν κάποιος νομίζει οτι μπορεί να αναλάβει κάτι τέτοιο δεν θα ήθελα να το αναφέρει εδώ αλλά με pm, γιατί αυτό που θέλω να μου πουν οι φίλοι εδώ είναι πόσο περίπου θα πρέπει να κοστίσει ένα τέτοιο site.

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 25 Απρ 2011 04:55

Δεν θεωρώ ότι 100% κάποια έτοιμη πλατφόρμα θα σε καλύψει, αλλά μπορείς να βασιστείς π.χ. σε Wordpress για την διαχείριση περιεχομένου ( Custom post types all the way ) και σε κάποιο από τα πολλά commercial scripts για ανάγνωση PDF αρχείων ( ή και δωρεάν μέσω Google Docs ).

Αυτό έχει το αρνητικό ότι θα πρέπει να κάνεις 2 data inputs και να τα συνδέεις μεταξύ τους ( π.χ. δίνοντας το URL του PDF αρχείου από το script στην φόρμα εισαγωγής του Wordpress ) και με όλα τα άλλα δεδομένα ( ακόμα και το PDF upload - εάν θες και εναλλακτικό link για απευθείας ανάκτηση - μέσα από την φόρμα του custom post type. ( όλο το παραπάνω δεν ισχύει αν πας μέσω Google Docs )

Θα σου έλεγα ότι εναλλακτικά θα μπορούσες να πας σε κάτι custom αλλά δεν θεωρώ ότι θα άξιζε μια τέτοια επένδυση.

Από πλευράς κόστους ( για την λύση σε Wordpress ) πραγματικά είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα. Σίγουρα θα βρεις πολλούς να σου προτείνουν να στο φτιάξουν με 300€, είναι στο χέρι σου να επιλέξεις βάσει κριτηρίων.

Εάν πάντως η λύση εμπεριέχει και σχεδιασμό ( όχι, δεν αναφέρομαι σε template ) τότε θα έλεγα ότι ξεκινάς από ~2000€

Καθαρά προσωπική εκτίμηση χωρίς να έχω τα specifications του project για να είμαι πιο συγκεκριμένος.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Ioannis_BG
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Ioannis_BG » 03 Μάιος 2011 21:35

Σε ευχαριστώ Viktora!

Υ.Γ. Το Google Docs δεν νομίζω να με καλύπτει πάντως.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες