Ξέρουμε τον ιδιοκτήτη του humor.gr;

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 09 Μάιος 2011 20:50

Σε μερικούς ενοχλεί και σ εμερικούς όχι. Κάποιοι το αγνόουν κάποιο απαντάνε μη μου στέλνετε μηνυμα.

ΤΟ ίδιο και οι τηλεόραση. Η τηλεόραση δεν ενοχλέι;

Που είναι η παρανομία;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 09 Μάιος 2011 20:53

Τη τηλεόραση έχεις επιλογή να την κλείσεις όταν κοιμάσαι. Και μην μου πεις ότι μπορείς να κάνεις το ίδιο με το κινητό ή το σταθερό, γιατί εάν υπάρχει κάποια ανάγκη δεν θα μπορούν να σε βρουν.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 10 Μάιος 2011 09:54

gaucho έγραψε:στη πιστωτικη χρεωνουν τοκο.

στο σμσ τη προβλημα να εχει ο παραλήπτης;
πως θα ζητήσεις να διακοπεί η "υπηρεσία ενημέρωσης" που ποτέ δεν γράφτηκες;
δεν θα πρέπει να στείλεις sms ή να τους πάρεις τηλέφωνο; αυτά τζάμπα είναι; γιατί να χρεωθώ για κάτι για το οποίο δεν το ήθελα εξαρχής; Και αν μείνει ανεξέλεγκτο πολλαπλασίασε το αυτό επί δεκάδες καθημερινά spam SMS στα οποία θα πρέπει να χάνεις χρόνο και χρήμα για να ζητάς να σε βγάλουν από τις λίστες τους (ΑΝ σε βγάλουν).

Ο κανόνας αλλά και νόμος είναι σωστός. Μόνο αν έχω ζητήσει εγώ ή έχω δώσει συγκατάθεση (να μπορούν να το αποδείξουν) να μου στέλνουν οτιδήποτε. Είτε είναι email, είτε είναι πιστωτική κάρτα, είτε είναι τηλεφώνημα, είτε fax, είτε είναι διαφημιστικό φυλλάδιο, είτε οτιδήποτε άλλο διαφημιστικό.

Διαφορετικά να φτιάξουν μια λίστα όπου θα εγγράφονται όσοι σαν και εσένα δεν έχουν πρόβλημα να τους σπαμάρουν και να στέλνουν μόνο σε εσάς.

Άβαταρ μέλους
sakalis

Δημοσίευση από sakalis » 10 Μάιος 2011 11:23

gaucho έγραψε:
sakalis έγραψε:
Στον ιστότοπο της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (www.dpa.gr) αναφέρεται:

Προσωπικά δεδομένα είναι κάθε πληροφορία που αναφέρεται σε και περιγράφει ένα άτομο, όπως: στοιχεία αναγνώρισης (ονοματεπώνυμο, ηλικία, κατοικία, επάγγελμα, οικογενειακή κατάσταση κλπ.), φυσικά χαρακτηριστικά, εκπαίδευση, εργασία (προϋπηρεσία, εργασιακή συμπεριφορά κλπ), οικονομική κατάσταση (έσοδα, περιουσιακά στοιχεία, οικονομική συμπεριφορά), ενδιαφέροντα, δραστηριότητες, συνήθειες.

το τηλέφωνο δε βλέπω να το έβαλες μέσα; που είναι;
Ως «προσωπικά δεδομένα» ορίζονται, σύμφωνα με τον Νόμο 2472/1997 και την Οδηγία 95/46/ΕΚ, κάθε πληροφορία που αναφέρεται στο πρόσωπό του κάθε ατόμου, για παράδειγμα, το όνομα και το επάγγελμά του ατόμου, η οικογενειακή του κατάσταση, η ηλικία του, ο τόπος κατοικίας, η φυλετική του προέλευση, τα πολιτικά του φρονήματα, η θρησκεία που πιστεύει και ασκεί, οι φιλοσοφικές του απόψεις, η συνδικαλιστική του δράση, η υγεία του, η ερωτική του ζωή και οι τυχόν ποινικές του διώξεις και καταδίκες.
Το τηλέφωνο δεν υπάρχει μέσα

Όσον αφορά την προστασία των προσωπικών δεδομένων στον τομέα των ηλεκτρονικών επικοινωνιών, η ΑΠΔΠΧ εφαρμόζει τον νόμο 3471/2006 που αντίστοιχα ενσωματώνει στο εθνικό δίκαιο την Ευρωπαϊκή Οδηγία 58/2002.

ΝΟΜΟΣ 3471/2006 - ΦΕΚ 133/Α'/28.6.2006

Το άρθρο 11 ρητά αναφέρει:

Αρθρο 11

Μη ζητηθείσα επικοινωνία

1. Η χρησιμοποίηση αυτόματων συστημάτων κλήσης, ιδίως με χρήση συσκευών τηλεομοιοτυπίας (φαξ) ή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, και γενικότερα η πραγματοποίηση μη ζητηθεισών επικοινωνιών με οποιοδήποτε μέσο ηλεκτρονικής επικοινωνίας, με ή χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση, για σκοπούς απευθείας εμπορικής προώθησης προϊόντων ή υπηρεσιών και για κάθε είδους διαφημιστικούς σκοπούς, επιτρέπεται μόνο αν ο συνδρομητής συγκατατεθεί εκ των προτέρων ρητώς.

Κατα συνέπεια, δεν ξέρω αν είναι παράνομο ή όχι το να δίνουν η να πουλάνε οι εταιρίες το κινητό σου τηλέφωνο (ίσως και να είναι, δεν το έψαξα) αλλά σίγουρα είναι παράνομο να το χρησιμοποιούν χωρίς την δική σου συγκατάθεση, για διαφημιστικούς σκοπούς.

Άρα το νομικό πλαίσιο υπάρχει. Το θέμα είναι ποιός έχει το κουράγιο-χρόνο-χρήμα για να ασχοληθεί. Εκεί "πατάνε" οι διάφορες εταιρίες και μας κατακλύζουν με με spam e-mail και SMS.
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 10 Μάιος 2011 13:22

sakalis έγραψε:Το θέμα είναι ποιός έχει το κουράγιο-χρόνο-χρήμα για να ασχοληθεί. Εκεί "πατάνε" οι διάφορες εταιρίες και μας κατακλύζουν με με spam e-mail και SMS.
:D εεε ολο και καποιος βρισκεται και χαλαει την σουπα !

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 11 Μάιος 2011 13:35

dimsis έγραψε: πως θα ζητήσεις να διακοπεί η "υπηρεσία ενημέρωσης" που ποτέ δεν γράφτηκες;
το μήνυμα αγνοείς έτσι απλα. '

Τι θα κερδίσει αυτός που θα κάνει μήνυση για ένα διαφημιστικό SMS που δεν έδωσε τη συγκατάθεση; Τι χρηματικό ποσό θα κερδίσει απο μια τέτοια αγωγή;

Θα αποδείξει ότι έχει άσχημο ιατρικό του ιστορικό και θα πλήρώνει δικηγόρους μάλλον.

Δε μιλάμε για SMS βιάκγρα και βλακείες. Μιλάμε για προσφορές κλπ

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 11 Μάιος 2011 14:02

gaucho, οταν προσπαθείς να προωθήσεις τις υπηρεσίες σου με σωστούς/νόμιμους/ηθικούς τρόπους και πληρώνεις μερικά χιλιάρικα για προώθηση και ο άλλος πάει αγοράζει μια mail db. και στέλνει spam δε σε ενοχλεί;

Καλό είναι που υπάρχουν και μερικοί που κάνουν reports... αρκεί να μην κάνουν για τη κάθε μ@λακία και μόνο σε αυτούς που δημιουργούν προβλήματα ή σε εταιρίες/άτομα που κερδίζουν χρήματα πουλώντας τα προσωπικά μας στοιχεία χωρίς το ok απο εμάς.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 11 Μάιος 2011 14:46

Figaro έγραψε:gaucho, οταν προσπαθείς να προωθήσεις τις υπηρεσίες σου με σωστούς/νόμιμους/ηθικούς τρόπους και πληρώνεις μερικά χιλιάρικα για προώθηση και ο άλλος πάει αγοράζει μια mail db. και στέλνει spam δε σε ενοχλεί;

Καλό είναι που υπάρχουν και μερικοί που κάνουν reports... αρκεί να μην κάνουν για τη κάθε μ@λακία και μόνο σε αυτούς που δημιουργούν προβλήματα ή σε εταιρίες/άτομα που κερδίζουν χρήματα πουλώντας τα προσωπικά μας στοιχεία χωρίς το ok απο εμάς.
Πρώτος έξοδα για διαφημηση στο τοπικο τύπο και χορηγίες είμαι στη περιοχή μου. Δεν ψάχνω να αγοράσω db.Έχω αρκετά άτομα που μου έδωσαν το κινητό τους με συγκαταθεσή τους. Άλλες πηγές υπάρχουν απο παντού. Δεν μιλάμε για πώληση DB δεδομένων αλλα για αποστολή SMS

Τι θα κερδίσει αυτός που θα κάνει μήνυση για ένα διαφημιστικό SMS που δεν έδωσε τη συγκατάθεση; Τι χρηματικό ποσό θα κερδίσει απο μια τέτοια αγωγή; To μέγεθος της ενόχλησης είναι τόσο και κοστίζει τόσο; Πώς θα το πεί στο δικαστήριο; Πχ αν μου στείλουν στο άσχετο ΣΜΣ ιεχωβάδες θα με ενοχλήσει αλλα θα το αγνοήσω. Σε κάποιους άλλους εδώ θα τους ενδιαφέρει το περιεχόμενο.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 11 Μάιος 2011 14:55

Νομίζω ότι κάνεις τη καταγγελία και μετά τρέχει από μόνη της. Δεν πηγαίνεις σε κάποιο δικαστήριο. Αν θέλει ας μας το επιβεβαιώσει ο fiskilis.

Πάντως για να ληθεί το θέμα με τα spam πρέπει να τιμωρηθούν αυτοί που πουλάνε τις λίστες και όχι ο επιχειρηματίας που ήθελε να προβληθεί που και πιθανότατα να τον εξαπάτησαν και του είπαν ότι είναι νόμιμο για να του πουλήσουν τη λίστα.

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 11 Μάιος 2011 15:51

CyberCr33p έγραψε: Πάντως για να ληθεί το θέμα με τα spam πρέπει να τιμωρηθούν αυτοί που πουλάνε τις λίστες και όχι ο επιχειρηματίας που ήθελε να προβληθεί που και πιθανότατα να τον εξαπάτησαν και του είπαν ότι είναι νόμιμο για να του πουλήσουν τη λίστα.
+1
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 11 Μάιος 2011 19:17

CyberCr33p έγραψε:Νομίζω ότι κάνεις τη καταγγελία και μετά τρέχει από μόνη της. Δεν πηγαίνεις σε κάποιο δικαστήριο. Αν θέλει ας μας το επιβεβαιώσει ο fiskilis.
.
Οι ανώνυμες καταγγελίες δεν έχουν μέλλον. Δεν κερδίζει τίποτα αυτός που τη κάνει. Τρέχει μόνη της και μένει στο αρχείο η καταλήγει στο ότι μπορεί να την έκανε για άσχετο λόγο

Άβαταρ μέλους
breraromeos

Δημοσίευση από breraromeos » 11 Μάιος 2011 21:06

Ο υπεύθυνος της αρχής προστασίας κατά του spam που ηρθε να μας κάνει ενημέρωση είπε το εξής:
Aν δεν έχεις υπογράψει/συμφωνήσει ότι θέλεις να λαμβάνεις e-mail από τη συγκεκριμένη εταιρία/ιδιώτη τότε αυτόματα μπορείς να τον καταγγείλεις και να ληφθεί ως spam. Δεν έχει σημασία αν το mail σου το κοινοποιείς κάπου ( στην ιστοσελίδα σου πχ) ή όχι. Συνεχίζει να ειναι spam.

Μας είχε πει επίσης ότι κάποιες εταιρίες κάνουν το εξης. Στο χαρτι που συμπληρώνεις τα στοιχεία σου και το mail σου, σού έχουν έτοιμο-τσεκαρισμένο το "κουτάκι" που λέει "Αποδέχομαι ότι επιθυμώ να λαμβάνω mail για νέα προιόντα της εταιρίας κλπ".
Ακόμα και να βάλεις την υπογραφή σου σε αυτο το χαρτί η κινηση αυτή της εταιρίας ειναι παράνομη και θεωρείται spam αν σου στείλει mail. Κανονικά, λέει, πρέπει να σου δινουν την επιλογή να τσεκάρεις εσύ ο ίδιος το κουτάκι που επιθυμείς να λαμβάνεις e-mail.

Eπίσης εφόσον όλα τα προηγούμενα γίνουν κανονικά και νόμιμα, οι συγκεκριμένοι που σου στέλνουν mail ειναι υποχρεωμένοι να σου δίνουν την επιλογή με link να σταματήσουν να σου στέλνουν άλλα.( να διαγραφείς απο τη βάση τους ουσιαστικά).

Αυτά. :)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 12 Μάιος 2011 00:52

gaucho έγραψε:
CyberCr33p έγραψε:Νομίζω ότι κάνεις τη καταγγελία και μετά τρέχει από μόνη της. Δεν πηγαίνεις σε κάποιο δικαστήριο. Αν θέλει ας μας το επιβεβαιώσει ο fiskilis.
.
Οι ανώνυμες καταγγελίες δεν έχουν μέλλον. Δεν κερδίζει τίποτα αυτός που τη κάνει. Τρέχει μόνη της και μένει στο αρχείο η καταλήγει στο ότι μπορεί να την έκανε για άσχετο λόγο
σε καθε καταγγελια μου βαζω πληρη στοιχεια και λαμβανω μετα απο λιγες μερες τον αριθμο παραλαβης και πρωτοκολου

αυτο μαλλον δεν παει αρχειο
σελιδα 1
Εικόνα

σελιδα 2
Εικόνα

σελιδα 3
Εικόνα
ουτε αυτο πηγε αρχειο

http://spamfight.org/doc/calino_apofasi_final.pdf

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 12 Μάιος 2011 01:07

Δηλαδή έπεσε πρόστιμο συνολικά 65.000 ευρώ στην Calino.

Το πρόστιμο τελικά ποιος το εισπράτει;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 12 Μάιος 2011 01:10

CyberCr33p έγραψε:Δηλαδή έπεσε πρόστιμο συνολικά 65.000 ευρώ στην Calino.

Το πρόστιμο τελικά ποιος το εισπράτει;
το κρατος μεσω της εφοριας
για να εισπραξει ο καταγγελων αποζημιωση πρεπει να υποβαλει αγωγη που αυτο συνεπαγεται εξοδα παραστασης και αμοιβη δικηγορου οταν παρα την αποφαση της αρχης δεν συμορφωθει ο spammer και ξαναστειλει

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες