Πως να εγκαταστήσω το Webmatrix μαζί με τον Wamp server ;

Πληροφορίες σχετικές με την ASP, ASP.NET και με τις εφαρμογές που είναι γραμμένες με αυτήν.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Phane

Δημοσίευση από Phane » 30 Απρ 2011 13:30

Μπορεί κάποιος ή κάποια να μου εξηγήσει πως μπορώ να εγκαταστήσω μαζί στον υπολογιστή μου το Webmatrix της microsoft και τον wamp server ;

Δοκίμασα αλλά δεν μπόρεσε να το καταφέρω. Είχα τον Wamp ήδη εγκατεστημένο και δοκίμασα να εγκαταστήσω μετά το Webmatrix, το Webmatrix δούλεψε έτσι αλλά ο Wamp δεν έτρεχε στο localhost μετά !

Έτσι απεγκατέστησα το Webmatrix και τον ΙSS που μου εγκατέστησε, για να ξανα έχω σε λειτουργία κανονικά όπως πριν τον Wamp server μου .

Ερώτηση, πως μπορώ να έχω στον υπολογιστή μου και τον WAMP για php/mysql και το Webmatrix κυρίως για asp/iss ;

panostso

Δημοσίευση από panostso » 30 Μάιος 2011 16:10

Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.
Μήπως βρήκες την λύση τελικά;

Ευχαριστώ

Phane

Δημοσίευση από Phane » 01 Ιουν 2011 02:08

όχι δεν έχω βρεί τη λύση στο θέμα αν κάποιος γνωρίζει πως μπορούμε να τα έχουμε μαζί ας μας φωτίσει :)

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 01 Ιουν 2011 03:02

Θα βγάλεις τα πάντα, θα βάλεις το web platform installer και θα χρησιμοποιήσεις αυτόν για να εγκαταστήσεις iis + asp + net + php. Ισως τη mysql να πρέπει να την εγκαταστήσεις μόνος σου ξεχωριστά, δεν θυμάμαι αν έχει επιλογή (το είχα κάνει πριν κανά 2μηνο).

Για php έχει δύο εκδόσεις 5.2.x και 5.3.x Αν τις βάλεις και τις δύο, στον iis κάπου έχει και επιλογή για να ενεργοποιείς όποια θέλεις.

Άβαταρ μέλους
_tasos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από _tasos » 05 Ιουν 2011 14:43

Αν και είδα λίγο αργά την ερώτηση, το πρόβλημα σου είναι ότι και ο IIS του webmatrix αλλά και Apache του wamp πιάνουν τη θύρα 80. Για αυτό όταν ανοίγεις το ένα, "χαλάει" το άλλο. Θα πρότεινα να κρατήσεις τον IIS, όπου μπορείς να τρέξεις και php.

Αν πρέπει να έχεις και τα 2 στο σύστημα σου, θα πρέπει να σετάρεις το ένα από τα 2 να παίζει σε άλλη πόρτα. Όταν είχα το ίδιο θέμα, άλλαξα τη θύρα για τον apache του wamp, το οποίο ήταν σχετικά απλό σαν διαδικασία.

Edit: Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει όταν έχεις εγκατεστημένη τη mysql από μόνος σου και περάσεις το wamp που επίσης έχει τη mysql.

kalogeros

Δημοσίευση από kalogeros » 21 Ιούλ 2011 11:59

Phane έγραψε: Έτσι απεγκατέστησα το Webmatrix και τον ΙSS που μου εγκατέστησε, ...
ISS = Internation Space Station. Πληροφορίες εδώ. :wink:

Προφανώς εννοείς τον IIS. Την απάντηση σου την έδωσε ο _tasos. Τόσο ο IIS, όσο και ο Apache, βλέπουν στη θύρα 80. Θα πρέπει να κάνεις τον έναν από τους δύο να βλέπει σε διαφορετική θύρα, π.χ. να κάνεις τον Apache να βλέπει στην 8000. Το είχα κάνει κάποια στιγμή πριν από 2+ χρόνια, αλλά δεν θυμάμαι να σου πω την διαδιακασία που πρέπει να ακολουθήσεις. Με λίγο ψάξιμο στο νετ, θα βρεις τη λύση.
ΥΓ.: Έστω ότι αφήνεις τον IIS ως έχει και κάνεις τον Apache να βλέπει στην θύρα 8000. Τότε, για να συνδεθείς στον IIS πληκτρολογείς localhost, ενώ για να συνδεθεις στον Apache πληκτρολογεις localhost:8000.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ASP, ASP.NET”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες