Ψάχνω εταιρεία για hosting & πως μπορώ να υπολογίσω το αρχικό traffic

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 04 Μάιος 2011 21:31

Καλησπέρα, ψάχνω μια εταιρεία γιατί θέλω να ανεβάσω ένα site/network ειδήσεων για συγκεκριμένο, σχετικά, target group. Πως μπορώ να υπολογίσω το μέσo αρχικό traffic (δεν έχω καμία παρόμοια εμπειρία και δεν έχω ιδέα σχετικά με traffic, servers κτλ ενός site).

Δηλαδή για τι πακέτα να αρχίσω να ψάχνω και τι τιμές να περιμένω; Αν κάποιος ξέρει κάποια αξιόπιστη εταιρεία μπορεί να μου την προτείνει μαζί με το σχετικό πακέτο της.

A! :D Το site θα απευθύνεται σε ελληνικό κοινό, οπότε συμφέρουν servers στην Ελλάδα, σωστά;

Ευχαριστώ.

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 04 Μάιος 2011 22:29

δές στην http://www.dnhost.gr που δίνει unlimited. (έχω ένα VPS εκεί και την προτείνω ανεπιφύλακτα)

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 04 Μάιος 2011 22:43

έτσι χωρίς να υπάρχει το site είναι λίγο δύσκολο να το υπολογίσεις.
Μπορείς να ξεκινήσεις με ένα πακέτο μικρό για αρχή και να το παρακολουθείς για ένα μήνα και αν δεις ότι το traffic φτάνει στα όρια θα ζητήσεις στην εταιρία που θα σε φιλοξενεί να στο αναβαθμίσει σε ένα μεγαλύτερο πακέτο πληρώνοντας την διαφορά.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Μάιος 2011 22:48

intelcore2 έγραψε:δές στην http://www.dnhost.gr που δίνει unlimited. (έχω ένα VPS εκεί και την προτείνω ανεπιφύλακτα)
Το VPS είναι στη rackspace ;

Γνωρίζει κανείς αν τα "απεριόριστα" πακέτα τους (shared) είναι στη rackspace ;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 05 Μάιος 2011 00:02

Θα σου πρότεινα να βρεις κάποιον πάροχο που παρέχει λύσεις και σε περίπτωση που η ιστοσελίδα σου έχει τελικά αρκετή κίνηση. Οπότε αρχίζεις με shared hosting και στη συνέχεια όταν χρειαστεί αναβαθμίζεις σε VPS / semi-dedicated ή dedicated.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 05 Μάιος 2011 03:56

emphasy έγραψε:Καλησπέρα, ψάχνω μια εταιρεία γιατί θέλω να ανεβάσω ένα site/network ειδήσεων για συγκεκριμένο, σχετικά, target group. Πως μπορώ να υπολογίσω το μέσo αρχικό traffic (δεν έχω καμία παρόμοια εμπειρία και δεν έχω ιδέα σχετικά με traffic, servers κτλ ενός site).

Δηλαδή για τι πακέτα να αρχίσω να ψάχνω και τι τιμές να περιμένω; Αν κάποιος ξέρει κάποια αξιόπιστη εταιρεία μπορεί να μου την προτείνει μαζί με το σχετικό πακέτο της.

A! :D Το site θα απευθύνεται σε ελληνικό κοινό, οπότε συμφέρουν servers στην Ελλάδα, σωστά;

Ευχαριστώ.
Ο πιο απλός υπολογισμός του traffic που αναμένεται να έχεις είναι πολλαπλασιάζοντας τον όγκο των σελίδων σου με τον αριθμό των αναμενόμενων εμφανίσεων σελίδων / μήνα. Αυτό θα σου έδινε ένα estimate, κυρίως εφόσον πρόκειται για στατικό site. Απ' την στιγμή που θα πατάς σε κάποια πλατφόρμα πρέπει να συνυπολογίσεις και άλλες παραμέτρους που είτε θα αυξάνουν αυτό το νούμερο, είτε θα το μείωναν ( caching και ανάλογα τι είδους είναι αυτό, υποστήριξη gzip, minified html/css/js κ.α. ).

Φυσικά παίζουν και άλλες παράμετροι ρόλο, όπως π.χ. αν αναμένεις - βάσει δομής - κάθε επισκέπτης να βλέπει πολλές σελίδες ή να αλληλεπιδρά με φωτογραφίες/βίντεο κ.α.

Σε γενικές γραμμές δεν θα μπορέσεις εύκολα να βρεις ένα σωστό νούμερο, αλλά - όπως αναφέρθηκε - μπορείς να ξεκινήσεις με κάποιο μικρό πακέτο εφόσον φυσικά η εταιρεία που είσαι υποστηρίζει άλλα πακέτα/υπηρεσίες ώστε να μεταπηδήσεις σε αυτά εφόσον είναι αναγκαίο.

Προσωπικά είμαι κατά των "unlimited" που αναφέρονται. Αν οι όροι τέτοιου τύπου παροχής υπηρεσιών υπήρχαν στις σελίδες που δελεάζουν τον υποψήφιο να τις αγοράσει, ίσως άλλαζα γνώμη. Αν κοιτάξεις προς unlimited/unmetered μελέτησε προσεκτικά τους όρους χρήσης για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως μετά :)
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 05 Μάιος 2011 09:42

Figaro έγραψε:
intelcore2 έγραψε:δές στην http://www.dnhost.gr που δίνει unlimited. (έχω ένα VPS εκεί και την προτείνω ανεπιφύλακτα)
Το VPS είναι στη rackspace ;

Γνωρίζει κανείς αν τα "απεριόριστα" πακέτα τους (shared) είναι στη rackspace ;
στην Eukhost είναι το vps για τα shared δεν είμαι σίγουρος

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 05 Μάιος 2011 11:09

Καλημέρα,

Οι πιο πολλές εταιρίες που παρέχουν φιλοξενία στο εξωτερικό δίνουν μεγάλο traffic, οπότε πιστεύω οτι και τα μικρά πακέτα που παρέχουν θα σε ικανοποιήσουν. Φυσικά θα μπορέσεις να κάνεις αναβάθμιση πληρώνοντας τη διαφορά της τιμής αν χρειαστεί (για τους μήνες που έχουν απομείνει). Οσον αφορά τις εταιρίες, μπορείς να κοιτάξεις στο http://hosting.freestuff.gr/ και να διαβάσεις από το forum παλαιότερα σχόλια των πελατών που τις δοκίμασαν.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
YpsilonWD
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από YpsilonWD » 29 Ιούλ 2011 03:39

Σου προτείνω tophost.gr ! Πολύ ωραία πακέτα και αξιοπιστία! Και...ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ!
YWD | Ypsilon Web Design

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 29 Ιούλ 2011 03:51

YpsilonWD έγραψε:Σου προτείνω tophost.gr ! Πολύ ωραία πακέτα και αξιοπιστία! Και...ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ!
i LOLED και δεν το περίμενα από εσάς.

Σου προτείνω Intechs.gr για ένα και μόνο λόγο.

Γιατί Κυριακή ΜΕΣΗΜΕΡΙ, στις 4 η ώρα εγώ πήρα τηλ και είχα το backup στα χέρια μου σε 1 λεπτό.

Γιατί Σάββατο βράδυ στις 2 τα ξημερώματα πήρα email

" Sorry Bill δεν το είχα ρυθμίσει να μην κλείσει, είσαι ΟΝ ", όταν πελάτης μου καθυστέρησε να πληρώσει το Hosting...

Δεν σου φτάνουν αυτά, τότε ΑΠΛΩΣ δοκιμάζεις για αρχή.

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 29 Ιούλ 2011 15:44

@Basilakis οφείλεις να σεβαστείς και όχι να χλεβάσεις την άποψη του YpsilonWD, σε θέμα που είναι αρκετά υποκειμενικό, το web hosting.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 29 Ιούλ 2011 17:27

Και αυτοί με τα λίγα μηνύματα ααπό κάπου πρέπει να ξεκινήσουν :-)

netfans

Δημοσίευση από netfans » 29 Ιούλ 2011 17:45

emphasy έγραψε:Καλησπέρα, ψάχνω μια εταιρεία γιατί θέλω να ανεβάσω ένα site/network ειδήσεων για συγκεκριμένο, σχετικά, target group. Πως μπορώ να υπολογίσω το μέσo αρχικό traffic (δεν έχω καμία παρόμοια εμπειρία και δεν έχω ιδέα σχετικά με traffic, servers κτλ ενός site).

Ευχαριστώ.
Καλησπέρα. Παρέχουμε υπηρεσίες Internet εδώ και 9 χρόνια όπως και υπηρεσίες φιλοξενίας. Εάν θέλεις στείλε μου email στο info@uphost.gr ώστε να σου κάνω μία προσφορά για την φιλοξενία της ιστοσελίδας σου.

Με εκτίμηση
Βαρυτιμίδης Χρήστος
Κατασκευή ιστοσελίδων www.upmate.gr
Φιλοξενία ιστοσελίδων www.uphost.gr
Αποστολή ενημερωτικών newsletter www.massmails.gr

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 29 Ιούλ 2011 18:38

@netfans sorry αλλά δεν άντεξα:

Δίνετε χώρο 20GB και data transfer 1GB / Μήνα. Σε 20 μήνες δηλαδή θα καταφέρω να χρησιμοποιήσω όλο το χώρο μου. Καλή φάση;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες