Λογοτυπο για επιχειρηση

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
ababapanos

Λογοτυπο για επιχειρηση

Δημοσίευση από ababapanos » 09 Μάιος 2011 12:52

Καλημερα

Ψαχνω για ενα πρόγραμμα για να φτιαξω ενα logo για ενα e-shop που ετοιμάζω. μπορειτε να μου πειτε καποιο καλο πρόγραμμα?

Αν απευθυνθώ σε καποιον επαγγελματία ποσο κοστίζει η κατασκευή ενος logo ?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Λογοτυπο για επιχειρηση

Δημοσίευση από dimsis » 09 Μάιος 2011 13:01

Phane

Λογοτυπο για επιχειρηση

Δημοσίευση από Phane » 09 Μάιος 2011 15:17

Ανάλογα το λογότυπο και τις απαιτήσεις σου βγαίνει και η τιμή . Μπορεί ένα απλό επαγγελματικό λογότυπο να το κάνεις και απο 50 ευρώ .

Άβαταρ μέλους
adams
Επικοινωνία:

Λογοτυπο για επιχειρηση

Δημοσίευση από adams » 09 Μάιος 2011 15:49

Phane έγραψε:Ανάλογα το λογότυπο και τις απαιτήσεις σου βγαίνει και η τιμή . Μπορεί ένα απλό επαγγελματικό λογότυπο να το κάνεις και απο 50 ευρώ .
"Επαγγελματικό" και 50€ δεν πάνε μαζί.

ababapanos

Λογοτυπο για επιχειρηση

Δημοσίευση από ababapanos » 09 Μάιος 2011 17:38

απο 30 εως 40 ευρω θελω να δώσω. Αν υπάρχει κάποιος γραφίστας η ερασιτέχνης που να θελει να το αναλάβει ας μου στείλει ενα πμ. διαφορετικά θα φτιάξω ενα μόνος μου για αρχη με ενα απο τα πολλα προγράμματα που υπάρχουν στο νετ

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Λογοτυπο για επιχειρηση

Δημοσίευση από korgr » 09 Μάιος 2011 21:39

ababapanos έγραψε:απο 30 εως 40 ευρω θελω να δώσω. Αν υπάρχει κάποιος γραφίστας η ερασιτέχνης που να θελει να το αναλάβει ας μου στείλει ενα πμ. διαφορετικά θα φτιάξω ενα μόνος μου για αρχη με ενα απο τα πολλα προγράμματα που υπάρχουν στο νετ
Άρα δεν θες Logo
Μια ζωγραφιά θες, να την βάλεις πάνω αριστερά στο e-shop...

ababapanos

Λογοτυπο για επιχειρηση

Δημοσίευση από ababapanos » 10 Μάιος 2011 11:05

μπορεις να μου εξηγησεις την διαφορα? και δες τι logo εχουν τα 2 μεγαλυτερα καταστηματα της Ελλαδας οπως το eshop και το πλαισιο και πες μου τι το εξαιρετικά σπουδαιο βλεπεις στα logo τους

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Λογοτυπο για επιχειρηση

Δημοσίευση από dimsis » 10 Μάιος 2011 11:50

ababapanos

Λογοτυπο για επιχειρηση

Δημοσίευση από ababapanos » 10 Μάιος 2011 12:09

γιατι οι περισσότεροι εχετε μια ταση επιθετικότητας και ειρωνείας?

γνωστός μου στην πατρα βρηκε επαγγελματία γραφίστα και οχι ερασιτέχνη και του έφτιαξε λογοτυπο με 30 ευρω.

Γιατι λοιπον θεορουντε λιγα τα 40 ευρω που θα έδινα εγω για ενα απλό logo?

Δηλαδη ειναι άσχημα για καποιον γραφιστα με μιση ωρα δοθλειας να βγαλει 40 ευρω? φενετε ειστε ολοι λεφτάδες εδω μεσα και δεν σας εχει επηρεάσει η κρίση ... οκ!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Λογοτυπο για επιχειρηση

Δημοσίευση από dimsis » 10 Μάιος 2011 13:05

Ένα "παρακαλώ για τα links και τον χρόνο που αφιερώσατε για να τα βρείτε" θα ήταν αρκετό... Ζήτησες links από προγράμματα σου τα δώσαμε και με το παραπάνω πιστεύω.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Λογοτυπο για επιχειρηση

Δημοσίευση από cherouvim » 10 Μάιος 2011 13:06

Είναι πολύ λίγα τα λεφτά όπως επίσης και η μισή ώρα εργασίας που νομίζεις οτι χρειάζεται κάποιος για να σου φτιάξει logo.

Για ζωγραφιά που είπε και ο φίλτατος, ναι. Για κάποιο πρώτο draft logo ίσως. Για logo επιχείρησης όχι.
ababapanos έγραψε:δες τι logo εχουν τα 2 μεγαλυτερα καταστηματα της Ελλαδας οπως το eshop και το πλαισιο και πες μου τι το εξαιρετικά σπουδαιο βλεπεις στα logo τους
Του πλαισίου είναι όλη η εταιρική ταυτότητα και κρατάει δεκαετίες έτσι. Αν μπορούσε να αποτιμηθεί σήμερα το νούμερο θα ήταν τουλάχιστον τετραψήφιο.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Λογοτυπο για επιχειρηση

Δημοσίευση από CyberCr33p » 10 Μάιος 2011 14:30

Ο μόνος τρόπος για να βρεις κάποιον με 30-40 ευρώ είναι να στο κάνει κάποιος ερασιτέχνης (δεν το λέω αρνητικά - ερασιστέχνης είναι ο εραστής της τέχνης - εξάλλου και οι επαγγελματίες ερασιτέχνες είναι που έχουν κάνει το χόμπι τους επάγγελμα) που δεν πληρώνει ΤΕΒΕ ούτε έχει αγορασμένα τα προγράμματα που χρειάζεται και θα πει εντάξει θα κάτσω να το φτιάξω για να βγάλω για να κεράσω τη γκόμενα καφέ το βράδυ. Όπως και να έχει εάν βρεις κάποιον ζήτα να σου δείξει προηγούμενες δουλειές του για να ξέρεις τι επίπεδο λογότυπου να περιμένεις.

ababapanos

Λογοτυπο για επιχειρηση

Δημοσίευση από ababapanos » 10 Μάιος 2011 16:01

ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις. με τον εναν η τον αλλο τρόπο θα βρω να κάνω την δουλειά μου.

Άβαταρ μέλους
Argyris88i
Επικοινωνία:

Λογοτυπο για επιχειρηση

Δημοσίευση από Argyris88i » 10 Μάιος 2011 17:09

ababapanos έγραψε:γιατι οι περισσότεροι εχετε μια ταση επιθετικότητας και ειρωνείας?

Δηλαδη ειναι άσχημα για καποιον γραφιστα με μιση ωρα δοθλειας να βγαλει 40 ευρω?
Σε μισή ώρα δεν προλαβαίνεις να εξηγήσεις σε κάποιον τι ακριβώς θέλεις, πως το φαντάζεσαι, για τι χρήση το θέλεις κ.α επίσης μετά από το 1ο βήμα όταν ξεκινήσει την δημιουργία του λογοτύπου εσύ μπορεί να έχεις 5-10 ιδέες επιπλέον, εφόσον θα βλέπεις το λογότυπο σου υπο σχεδίαση, άρα να ζητάς αλλαγές κ.α στις οποίες εάν ο γραφίστας ζητήσει να πληρωθεί εσύ θα νευριάσεις… φιλικά στα αναφέρω αυτά χωρίς καμιά διάθεση να αντιδικήσουμε… 30 λεπτά κάνει ο ηλεκτρολόγος να σου συνδέσει μια νέα κουζίνα χωρίς καθοδήγηση και ΧΩΡΙΣ να του υποδεικνύεις εσύ την δουλειά του, όπως θα συμβεί στην περίπτωση σου με τον γραφίστα ( για τον ηλεκτρολόγο γίατι δεν λές τίποτα οταν τον πληρώνεις 40-50 ευρώ για 30 λεπτά εργασίας;; ).

Από την άλλη δε, μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου, ότι τουλάχιστον σε πρώτη φάση δεν χρειάζεσαι κάτι τόσο τρομερό ( τα λογότυπα συνήθως είναι vector γραφικά, αρκετά απλά ΑΛΛΑ κρύβουν από πίσω τους ένα νόημα και έχουν επιλεγεί ώστε ένα μένουν εύκολα στην μνήμη του ανθρώπου κ.α πολλά ), οπότε εφόσον είσαι στο ξεκίνημα θα είναι κάπως να δώσεις κάποια παραπάνω χρήματα. Οι περισσότεροι στο φόρουμ νευρίασαν ή νευριάζουν επειδή υποτιμάς την εργασία τους…. Όπως δεν θα σου αρέσει εσένα αύριο οι πελάτες να έρχονται και να σου ζητάνε προϊόντα στην τιμή προμηθείας, έτσι δεν αρέσει και σε πολλούς εδώ να ζητάς κάτι αφηρημένο και να ορίζεις μάλιστα τιμή & χρόνο παράδοσης ή χρόνο μέγιστης εργασίας!. Καλή συνέχεια και καλή τύχη πάντως σου εύχομαι ;)
Prosilis - Chatzitofis & Co.
Web,Social & Marketing Games!
http://www.sdsgames.com/

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Λογοτυπο για επιχειρηση

Δημοσίευση από free3yourmind » 10 Μάιος 2011 18:12

Αν δεν θες κατι ιδιαιτερο παραγγειλε ενα απο το ebay με 20 Ευρω, δωσε λιγο προσοχη ομως ποιον θα επιλεξεις...το εχω κανει και το logo ηταν μια χαρα οπως το ηθελα.
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες