Game Development - Η κατάσταση στην Ελλάδα!

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HeRu » 10 Μάιος 2011 15:31

Χαίρεται, να σας πω και εγώ την δικιά μου ιστορία. Αν και δεν είμαι "Έλληνας", μένω στην Ελλάδα και αντιμετωπίζω τις ίδιες συνθήκες.

Εδώ και πολλά χρόνια προσπαθώ να "πείσω" τους εκάστοτε εργοδότες μου για την δημιουργία εξειδικευμένου τμήματος για Games, αλλά μέχρι και πριν 1-2 μήνες δεν είχα τύχη.

Ευτυχώς τώρα ξεκίνησα σε μια εταιρεία που αναγνωρίζει τις δυνατότητες που προσφέρει το gaming σαν πλατφόρμα και έχω σε μεγάλο βαθμό το ελεύθερο να αρχίσω να προτείνω gaming projects για υλοποίηση. Πρόσφατα έχουμε φτιάξει το site του Njoy, που είχαμε την ευκαιρία να αναπτύξουμε ένα πιο πολύπλοκο game.

Από μόνος μου, εγώ και μια φίλη μου illustrator έχουμε φτιάξει μια ομάδα την zlapgames και προσπαθούμε μέσα στον ελεύθερο χρόνο μας, να φτιάχνουμε games. Ίσως κάποιοι να θυμούνται από το περσινό HGDA conference το Dance Dance Karaghioz, το οποίο έχει δυστυχώς μπει σε παύση, λόγο ότι ο ελεύθερος χρόνος έχει περιοριστή.

Πρόσφατα αναλάβαμε την δημιουργία ενός MMO για παιδιά, το οποίο πήρε αρκετή δημοσιότητα. http://www.star.gr/ellada_kosmos/90203/
Το site είναι: http://pandalife.gr/

Αν και πριν από 1-2 χρόνια δεν θα το πίστευα, νομίζω ότι έχει αρχίσει η αγορά στην Ελλάδα να ανοίγει σιγά σιγά και στο gaming εγχώριας παρασκευής. Ιδιαίτερα όσο αυξάνουν οι Έλληνες χρήστες smartphones και facebook, πιστεύω ότι υπάρχει η δυνατότητα για βιώσιμη οικονομική εκμετάλλευση.

Άβαταρ μέλους
Argyris88i
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Argyris88i » 10 Μάιος 2011 16:19

Το European Football Managers πιθανότητα θα το κάνουμε ενα "customize" ώστε να κυκλοφορήσει ως facebook app........πρός ώρας είμαστε σε επαφές με πθανούς επενδυτές ή με άτομα που αναλαμβάνουν να βρούν χορηγούς και μετά βλέπουμε...πρός ώρας ασχολούμαστε με τα projects που έχουμε συμβολαια και πληρωνόμαστε.

Heru Το Dance Dance Karaghioz το είχα δει και στο τελευταιο event του συλλόγου...Όσο για το Pandalife έτυχε και το είδα μια ημέρα σε ενα αφιέρωμα που είχε ο Ελευθερος Τύπος ( εαν και δεν πρόσεξα ποιος είχε γράψει το άρθρο λογικά θα ήταν η Αρετή η οποία ΠΑΝΤΑ στηρίζει προσπάθειες στον χώρο του gaming )...το βρήκα πολύ ενδιαφέρον! αλήθεια τι οικονομικό μοντέλο έχετε εφαρμόσει σε αυτό το παιχνίδι;; συνδρομές;;; αγορές "εικονικών" αντικειμένων;; ή για αρχή free και μόλις μαζέψει κόσμο θα αποφασίσετε;;
Prosilis - Chatzitofis & Co.
Web,Social & Marketing Games!
http://www.sdsgames.com/

Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HeRu » 10 Μάιος 2011 16:25

Argyris88i έγραψε:αλήθεια τι οικονομικό μοντέλο έχετε εφαρμόσει σε αυτό το παιχνίδι;; συνδρομές;;; αγορές "εικονικών" αντικειμένων;; ή για αρχή free και μόλις μαζέψει κόσμο θα αποφασίσετε;;
Εμείς κάναμε το development μόνο. To business model είναι των Sidebar, οπότε δεν γνωρίζω πως θα το εκμεταλλευτούν.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 10 Μάιος 2011 17:22

Η Ελλάδα είναι η χώρα που υπαρκτού σουρεαλισμού, που λέει κι ο Πανούσης.
Πήγαινε στην Κύπρο να κάνεις τη δουλειά σου.. ή καμιά Αγγλία. Άμα γίνεις πλούσιος και έχεις να δίνεις λεφτά σε βουλευτές και συνδικαλιστές, τότε έλα Ελλάδα. Απλά τα πράγματα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης