Προσφορά δημιουργίας ιστοσελίδας και εταιρικής ταυτότητας!

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 15 Μάιος 2011 13:05

Η συζήτηση πάλη περνά σε προσωπικό επίπεδο, για να κλείσει το θέμα μιας και απ’ότι φαίνετε δεν υπάρχει σύγκλιση απόψεων ιδεών και σκεπτικού γενικότερα. Σκοπός μου είναι η προώθηση της υπηρεσίας που προσφέρω εγώ προσωπικά και όχι ο διαπληκτισμός με τον όποιο δίποτε που δεν του αρέσει η τιμή που έχω καθορίσει.

Καλή σου μέρα.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 15 Μάιος 2011 13:13

Εάν πουλήσεις κάτι 700 ευρώ και έχεις κέρδος 300 ευρώ είναι το ίδιο με το να πουλήσεις κάτι με 400 ευρώ και να έχεις κέρδος 300 ευρώ. Τα ίδια λεφτά μπαίνουν στην τσέπη σου. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όσο περιορίζεις τα έξοδά σου τόσο πιο ανταγωνιστικός μπορείς να γίνεις.

Επίσης ο καθένας έχει διαφορετικά έξοδα και προσδοκάει και διαφορετικά έσοδα. Κάποιος που θέλει να έχει μηνιαίο εισόδημα 3000 ευρώ θα πρέπει στο περίπου να χρεώνει τα διπλάσια από κάποιον που είναι ευχαριστημένος με 1500 ευρώ.

Δεν γνωρίζω εάν οι τιμές που έχει ο Joakim είναι πολύ χαμηλές, αλλά εάν υποθέσουμε ότι η κάθε δουλειά δεν του παίρνει πάνω από μια εβδομάδα για να την τελειώσει και δεν στηρίζεται μόνο σε αυτό το εισόδημα για να ζήσει (γιατί όταν ξεκινάς δεν θα κάνουν ουρά οι πελάτες) μια χαρά χρέωση μου φαίνεται.

Ειδικά όταν είσαι στην αρχή μπορεί να βάλεις χαμηλές τιμές για να κάνεις κάποιες δουλειές από το να μην κάνεις καθόλου δουλειές, γιατί ο πελάτης λαμβάνει υπόψην του ότι είσαι καινούργιος αλλά λαμβάνει υπόψην του ότι ακριβώς επειδή είσαι καινούργιος θα του κάνεις και καλύτερη τιμή.

Θυμάμαι πριν 8 χρόνια όταν είχα ξεκινήσει και εγώ χρέωνα 24 ευρώ το έτος το μικρότερο πακέτο hosting για να έρθουν νέοι πελάτες λόγο της χαμηλής τιμής και απλά κοιτούσα τα έσοδά μου να είναι τέτοια ώστε να μην μπαίνω μέσα. Όταν άρχισε να αυξάνεται το πελατολόγιό μου μπόρεσα να βάλω για τους νέους πελάτες μια λογική πλέον χρέωση για αυτό που τους παρείχα.

Όπως και να έχει ειδικά μέσα στη κρίση πιστεύω ότι υπάρχουν υποψήφιοι πελάτες που θέλουν να έχουν μια απλή, εμφανίσιμη παρουσία στο ιντερνετ με μικρό κόστος. Τώρα εάν θα έχει η σελίδα από πίσω div ή tables ή εάν το css το γράφει κάποιος from scratch ή χρησιμοποιεί έτοιμα κομμάτια κώδικα δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει πολλούς. Εξάλλου με 400 ευρώ δεν νομίζω να περιμένει κάποιος πελάτης τον web-designer να ασχοληθεί μήνες με το δικό του site ούτε περιμένει να του φτιάξει κάποιος με αυτό το ποσό το νέο facebook.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 15 Μάιος 2011 13:31

καλά δεν περίμενα κάτι άλλο όταν πουλάει hosting για εσένα :-)

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 15 Μάιος 2011 13:36

Αυτό με το "απλή παρουσία στο internet".... Αχ αυτό! Αυτοοό! :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 15 Μάιος 2011 13:46

Το να έρθουν ακόμα και 5-6 επιπλέον πελάτες για hosting κάθε μήνα λόγο αυτής της προσφοράς πιστεύεις ότι θα έχει τόση διαφορά για εμένα; Τόσοι μου έρχονται σε 1 ημέρα, χωρίς να κάνω κάποια διαφήμιση και μόνο από συστάσεις.

Αυτά που έγραψα εδώ τα έχω πει πολλές φορές και από κοντά σε φίλους και γνωστούς που έχουμε βγει για καφέ. Όχι μόνο τώρα αλλά και πριν χρόνια.

Για μια απλή σελίδα ο Joakim μπορεί να χρεώσει 400 ευρώ. Εσύ μπορεί να χρεώσεις 1000 ευρώ και μια μεγάλη εταιρία μπορεί να χρεώσει 5000 ευρώ. Εάν το πας έτσι και εσύ χαλάς τη πιάτσα γιατί άλλοι χρεώνουν πολύ περισσότερο από εσένα.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 15 Μάιος 2011 13:49

CyberCr33p έγραψε: Για μια απλή σελίδα ο Joakim μπορεί να χρεώσει 400 ευρώ. Εσύ μπορεί να χρεώσεις 1000 ευρώ και μια μεγάλη εταιρία μπορεί να χρεώσει 5000 ευρώ. Εάν το πας έτσι και εσύ χαλάς τη πιάτσα γιατί άλλοι χρεώνουν πολύ περισσότερο από εσένα.
Η μεγάλη εταιρία που χρεώνει 5.000ε δεν χρησιμοποιεί OpenSource!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 15 Μάιος 2011 13:50

ALR έγραψε:Αυτό με το "απλή παρουσία στο internet".... Αχ αυτό! Αυτοοό! :P
Όταν λέω απλή παρουσία εννοώ ότι πρόκειται για μια δουλειά που βγαίνει γρήγορα, είναι τυποποιημένη και δεν χρειάζεται custom κώδικα. Στις περισσότερες περιπτώσεις χρησιμοποιείς τον ίδιο κώδικα.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 15 Μάιος 2011 13:54

Basilakis έγραψε:
CyberCr33p έγραψε: Για μια απλή σελίδα ο Joakim μπορεί να χρεώσει 400 ευρώ. Εσύ μπορεί να χρεώσεις 1000 ευρώ και μια μεγάλη εταιρία μπορεί να χρεώσει 5000 ευρώ. Εάν το πας έτσι και εσύ χαλάς τη πιάτσα γιατί άλλοι χρεώνουν πολύ περισσότερο από εσένα.
Η μεγάλη εταιρία που χρεώνει 5.000ε δεν χρησιμοποιεί OpenSource!
Για τους περισσότερους πελάτες που κοιτάνε οικονομικές λύσεις πιστεύεις ότι τους ενδιαφέρει εάν είναι Open ή Close Source ; Δηλαδή εσύ που χρησιμοποιείς Wordpress και εφόσον ξέρεις να φτιάχνεις δικά σου plugins μειωνεκτείς σε σχέση με κάποια εταιρία που έχει φτιάξει δικό της για γενική χρήση CMS ; Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι όλοι έχουν μια θέση στην αγορά, γιατί εάν δεν υπήρχε ζήτηση δεν θα υπήρχε και προσφορά.

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 15 Μάιος 2011 13:59

Δεν υπάρχει λόγος να αναπτύσσουμε περισσότερο αυτή την συζήτηση γιατί πολύ απλά, υπάρχει μεγάλη διάσταση απόψεων, έτσι κι αλλιώς το ίδιο θέμα έχει αναπτυχθεί σε αρκετά θέματα του φόρουμ, και όπως γνωρίζετε στις περισσότερες περιπτώσεις δεν καταλήγουν πουθενά.

Ας μην χαλάμε λοιπόν τις καρδιές μας, αλλά και την ώρα μας για αυτό, σίγουρα ο «πελάτης» γνωρίζει καλά, και ας μην τον υποτιμούμε, πόσα θέλει να ξοδέψει και τι απαιτήσεις μπορεί να έχει.

Παράκληση μου είναι να λήξη το θέμα εδώ.

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 15 Μάιος 2011 15:03

Αυτή η "κόντρα" έχει γίνει άπειρες φορές εδώ μέσα... έχω και συγκεκριμένα παραδείγματα "δήθεν" επαγγελματίων που πουλούν την ΤΡΟΜΕΡΗ δουλειά τους 200 και 300 ευρώ...!
Φυσικά και δεν εννοώ πως εσύ Joakim δεν είσαι επαγγελματίας αλλά δεν μας δίνεις και την δυνατότητα (τουλάχιστον έτσι νομίζω) να δούμε τι μπορείς να κάνεις.....

Δείγματα δουλειάς; Έχεις να δούμε;

Φιλικά
Εικόνα

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 15 Μάιος 2011 15:15

Φυσικά, σε λίγες μέρες θα είναι έτοιμη η ιστοσελίδα μου, όπου θα υπάρχουν τα πάντα μέσα

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 15 Μάιος 2011 15:26

Καλησπέρα,
CyberCr33p έγραψε:Το να έρθουν ακόμα και 5-6 επιπλέον πελάτες για hosting κάθε μήνα λόγο αυτής της προσφοράς πιστεύεις ότι θα έχει τόση διαφορά για εμένα; Τόσοι μου έρχονται σε 1 ημέρα, χωρίς να κάνω κάποια διαφήμιση και μόνο από συστάσεις.
Επειδή το συγκεκριμένο το έχεις αναφέρει ξανά στο παρελθόν, να υποθέσω πως έχεις 4.015 νέα ξεχωριστά πακέτα φιλοξενίας τα τελευταία 2 έτη (5,5 πακέτα την ημέρα x 2 έτη); Συγχαρητήρια, τέτοιο νούμερο (165 παραγγελίες τον μήνα) δεν εχω φτάσει ποτέ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gvard την 15 Μάιος 2011 15:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 15 Μάιος 2011 15:28

Ζηλεψα, δεν ειχα κανει τα μαθηματικα :-)

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 15 Μάιος 2011 15:32

Γιατί μένετε στις λέξεις και όχι στην ουσία?

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 15 Μάιος 2011 15:37

Εγώ Joakim δεν σχολίασα θετικά ή αρνητικά την προσφορά σου, όταν με το καλό μας δώσεις δείγματα που θα έχουν πραγματοποιηθεί τότε θα μπορέσω να σου δώσω συγχαρητήρια ή να καυτηριάσω το αποτέλεσμα. Δεν μου αρέσει να κρίνω πριν δω την υπηρεσία, απλά συνεχάρη τον συνάδελφο που έχει καταφέρει και έχει τόσες παραγγελίες.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες