Προσφορά δημιουργίας ιστοσελίδας και εταιρικής ταυτότητας!

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 15 Μάιος 2011 15:39

Απλά μία παρατήρηση, δεν αναφέρετε αν η προσφορά περιλαμβάνει ΦΠΑ και πόσος είναι αυτός στην χώρα σας αν ο πελάτης είναι ιδιώτης.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 15 Μάιος 2011 15:42

gvard έγραψε:Απλά μία παρατήρηση, δεν αναφέρετε αν η προσφορά περιλαμβάνει ΦΠΑ και πόσος είναι αυτός στην χώρα σας αν ο πελάτης είναι ιδιώτης.
Φ.Π.Α; "Κόβεις αποδείξεις - τιμολόγια" joakim; Με όλο το θάρρος φυσικά....

Φιλικά
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 15 Μάιος 2011 15:50

Είναι το τελευταίο μήνυμα που απαντάω σε αυτό το thread γιατί θα σεβαστώ τον Joakim ότι το θέμα θέλει να τελειώσει εδώ.
gvard έγραψε: Επειδή το συγκεκριμένο το έχεις αναφέρει ξανά στο παρελθόν, να υποθέσω πως έχεις 4.015 νέα ξεχωριστά πακέτα φιλοξενίας τα τελευταία 2 έτη (5,5 πακέτα την ημέρα x 2 έτη); Συγχαρητήρια, τέτοιο νούμερο (165 παραγγελίες τον μήνα) δεν εχω φτάσει ποτέ.
Μήπως να ρίξεις λίγο τις τιμές σου για να φτάσεις και εσύ αυτό το νούμερο ή δεν παρέχεις κάτι που εμείς παρέχουμε; Ψάξε το λίγο το θέμα.

Δεν μιλάω για καινούργιους πελάτες αλλά και για πελάτες που στέλνουν νέες παραγγελίες για hosting. Αυτή τη στιγμή φιλοξενούμε ιστοσελίδες για πελάτες τουλάχιστον 30-40 web designers που φέρνουν καθημερινά νέους πελάτες. Έχουμε γύρω στις 100 νέες παραγγελίες το μήνα αυτή τη στιγμή και πάνω από τις μισές είναι από ελεύθερους επαγγελματίες και εταιρίες που κάνουν outsource το hosting σε εμάς.

ΥΓ: Ξέρω τι δεν κάνεις σωστά και για αυτό το λόγο δεν έχεις τόσες παραγγελίες για hosting, φυσικά λόγο της επίθεσης που μου έκανες δεν πρόκειται να στο πω :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CyberCr33p την 15 Μάιος 2011 16:23, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Μάιος 2011 15:51

stratiotikos έγραψε:ειδικά και όταν είσαι ένας mod...
και οι mod έχουν ψυχή...

έχω εξηγήσει αρκετές φορές ότι ένας Mod μιλάει σαν Mod όταν αναφέρετε στους όρους χρήσης του forum και όταν τους βάζει σε εφαρμογή... όλες τις άλλες φορές μιλάει για εκείνον και μόνο.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 15 Μάιος 2011 15:56

Αν και φυσικά δεν είμαι υποχρεωμένος να απαντήσω σε αυτές τις ερωτήσεις, εφόσον είναι ένα θέμα που απασχολεί εμένα και τον πελάτη μου, θα σας πω, πως ακολουθείτε μια διαδικασία κατά την ανάπτυξη ενός έργου που αρχίζει από την ανάθεση αυτού μέχρι και την παράδοση/πληρωμή.

Κατά την διαδικασία αυτή παρέχονται όλες οι πληροφορίες, έγραφα και λοιπά στοιχεία που χρειάζεται τόσο ο πελάτης, αλλά και εγώ έτσι ώστε να βαδίζουμε στα πλαίσια της νομιμότητας.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι σε αυτό, μιας και δεν είναι σχετικό με το αρχικό πόστ που μάλλον έχετε ξεχάσει .

Σας παρακαλώ και πάλη να σταματήσετε την ανάπτυξη του θέματος αυτού, όχι μόνο γιατί θίγονται άνθρωποι και προσωπικότητες αλλά περισσότερο γιατι δεν έχουν νόημα, μιας και από πλευράς ενδιαφερομένου ότι χρειάζεται να ξέρει το ξέρει ή ζητά να το μάθει μέσω επικοινωνίας και από πλευράς ανάπτυξης ιδεών για το τι είναι σωστός επαγγελματίας και τι όχι κτλ τα έχουμε αναπτύξει πάρααα πολλές φορές.

Σας ευχαριστώ θερμά

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 15 Μάιος 2011 15:58

Joakim έγραψε: Σας παρακαλώ και πάλη να σταματήσετε την ανάπτυξη του θέματος αυτού, όχι μόνο γιατί θίγονται άνθρωποι και προσωπικότητες αλλά περισσότερο γιατι δεν έχουν νόημα, μιας και από πλευράς ενδιαφερομένου ότι χρειάζεται να ξέρει το ξέρει ή ζητά να το μάθει μέσω επικοινωνίας και από πλευράς ανάπτυξης ιδεών για το τι είναι σωστός επαγγελματίας και τι όχι κτλ τα έχουμε αναπτύξει πάρααα πολλές φορές.

Σας ευχαριστώ θερμά
Σεβαστό....!!! Εύχομαι κάθε επιτυχία...! Καλές "πωλήσεις"!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ZauZ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ZauZ » 15 Μάιος 2011 18:51

Εγώ δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον Basilakis και έχω να προσθέσω ότι είναι τουλάχιστον εξοργιστικό όταν κάποιος υποτιμάει τον χρόνο του, την δουλειά του, το ταλέντο του και κυρίως τις γνώσεις και την αξιοπιστία του (ακόμα και εν αγνοία του).

Πόσο μάλλον όταν με το να το κάνει αυτό για τον εαυτό του προκαλεί προβλήματα στους πραγματικούς επαγγελματίες και στις εταιρίες που ασχολούνται με αυτόν τον τομέα.

Ποιός επαγγελματίας δεν έχει ακούσει από υποψήφιο πελάτη του "Εγώ ρώτησα στην πιάτσα και μου είπαν (ή μου είπε ο τάδε) ότι το site κάνει 300 ευρώ γιατί λοιπόν εσύ μου λες 1500 ευρώ (τα ποσά είναι τυχαία)". Άντε να εξηγήσεις (και να πείσεις) τον υποψήφιο πελάτη ότι δεν είσαι κλέφτης και ότι η δουλειά σου αξίζει πραγματικά τόσο.

Δεν λέω ότι όλων μας η δουλειά αξίζει το ίδιο, αλλά σε γενικές γραμμές όποιος ασχολείται επαγγελματικά με τον τομέα ξέρει ότι η τιμή που θα δώσει σε έναν πελάτη για το Χ project δεν θα έχει απόκλιση τις περισσότερες φορές πάνω από 15-20% από έναν ανταγωνιστή του (τουλάχιστον σε ότι αφορά -απλές- ιστοσελίδες).

Οι τιμές στις οποίες αναφέρθηκε ο Basilakis είναι απόλυτα λογικά και δικαιολογημένες, όμως όταν ακούω τιμές όπως 450 ευρώ για web design , web development, web hosting και εταιρική ταυτότητα πραγματικά δεν ξέρω εάν πρέπει να νευριάσω ή να βάλω τα κλάματα …

(Joakim χωρίς καμία παρεξήγηση, αλλά πιστεύω ότι δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με την σχεδίαση εταιρικής ταυτότητας) και ένα ερώτημα.

Ας κάνουμε όμως λίγα απλά μπακαλίστικα μαθηματικά βγάζοντας έξω έννοιες όπως «Γνώσεις, Εμπειρία, Δημιουργικότητα, υποστήριξη κ.τ.λ.» και αντιμετωπίζοντας τις υπηρεσίες σου ως ένα κοινό καταναλωτικό προϊόν.

Το κάθε εμπορικό προϊόν λοιπόν έχει μια μονάδα μέτρησης για να προσδιορίζει την αξία του. Εάν πούλαγες πατάτες θα ήταν τα κιλά, στην περίπτωση σου όμως είναι οι εργατοώρες σου οπότε το ερώτημα είναι :

Πόσες ώρες σου παίρνει να κάνεις τα παρακάτω :

Α.) Συνεννόηση με τον πελάτη , συλλογή υλικού, διορθώσεις , τηλεφωνήματα κ.τ.λ.
Β.) Web Design
Γ.) Web Development
Δ.) Σχεδιασμός Εταιρικής ταυτότητας
Ε.) Διορθώσεις σε εταιρική ταυτότητα

Αφού βγάλεις το σύνολο τον ωρών που θα χρειαστείς διαίρεσε τον αριθμό αυτό με το ποσό που χρεώνεις και βγάλε τελικά το πόσο κοστολογείς την ώρα σου σαν ένας απλός εργάτης.

Αφαίρεσε προφανώς από αυτό το νούμερο φόρους, κρατήσεις, πάγια έξοδα (όπως ρεύμα…) και σκέψου εάν η αμοιβή σου ανταποκρίνεται σε ανειδίκευτο κινέζο εργάτη ή σε κάτι περισσότερο.

Δεν νομίζω ότι κανείς έχει πραγματικά πρόβλημα με το πόσο χρεώνεις αλλά το πώς το πλασάρεις.

Πράγματα όπως Επαγγελματικός Σχεδιασμός και 300 ευρώ δυστυχώς δεν πάνε μαζί εκτός και αν μου βρεις εσύ κάποιον γραφίστα που θα μου κάνει επαγγελματικό σχεδιασμό + HTML/CSS + Εταιρική ταυτότητα με 300 ευρώ.

Εγώ ειλικρινά σου λέω θα του παρέχω και μπόνους και τσάμπα μεσημεριανό και καφέ και κουλουράκια… Μη σου πω πώς θα τον παντρευτώ κιόλας!

Υγ : Την γλώσσα προγραμματισμού HTML πρώτη φορά την ακούω...[/u]
https://www.pelatologio.gr - Online τιμολόγηση, διαχείριση αποθήκης και υποχρεώσεων

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 15 Μάιος 2011 19:16

Εγώ πάλι δεν μπορώ να υπολογίσω αν είναι πιο μεγάλο το ρίσκο ή το θράσσος, όταν δηλώνεις δημοσίως πως δουλεύεις "μαύρα"...

Αν τύχει να βρεθεί συνάδελφος που θα σε "δώσει" στεγνά λόγω του αθέμιτου ανταγωνισμού που δημιουργείς, μην τον κατηγορήσεις σαν ρουφιάνο :P
Κάποια πράγματα να τα λέμε με το όνομά τους!

stratiotikos

Δημοσίευση από stratiotikos » 15 Μάιος 2011 19:35

Ναι έχει μαύρα ο φίλος και έχει και ένα άλλο μαύρο άλλα δεν είναι για την περίσταση λολ δεν πάμε καλά ..

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 15 Μάιος 2011 20:57

stratiotikos έγραψε:Ναι έχει μαύρα ο φίλος και έχει και ένα άλλο μαύρο άλλα δεν είναι για την περίσταση λολ δεν πάμε καλά ..
Το να δέχεσαι συμβουλές και "παρατηρήσεις" από σίγουρα ΠΙΟ καταξιομένους στον χώρο είναι τιμή σου και πάνω απ' όλα θα πρέπει να τους ευχαριστείς που ασχολούνται μαζί σου.... Δεν είναι ΚΑΝΕΝΑΣ κομπλεξικός εδώ μέσα και σίγουρα δεν έχει σκοπό να "μαυρίσει" την μέχρι τώρα εικόνα σου... μιας και ΔΕΝ έχεις εικόνα ακόμα. Δεν μιλάω σε εσένα stratiotikos... μιλάω σε εσένα για να τα ακούσει ο joakim. ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ κανέναν και δεν κατακρίνω... απλά "σχολιάζω". Joakim εύχομαι φίλε να καταφέρεις να κλείσεις τα στόματα όλων αυτών των "κριτών"...!

Φίλε stratiotikos ειλικρινά πιστεύεις ΌΟΟΟΟ,τι μαύρο και να έχει αυτός ο άνθρωπος... είναι τόσο εύκολο να "φτάσει" ανθρώπους με "ιστορία στον χώρο" όπως ο basilakis ή ο κάθε basilakis; Μην ξεχνάς επίσης πως και η Τζούλια "μαύρο" έφαγε στο τελευταίο της "project" (για να μιλάμε με όρους του χώρου) και τώρα δεν ξέρει τι έχει...!

Φιλικά (για ακόμα μια φορά)!
Εικόνα

stratiotikos

Δημοσίευση από stratiotikos » 15 Μάιος 2011 21:43

χαριτολογώντας περί μαύρου θα φτιάξουμε και ιστορία στο τέλος :P :P ... :hammer: :hammer:

ένταξη το παιδί πάει να βγάλει το χαρτζιλίκι του ... αργότερα μπορεί να βγάλει και αποδείξεις εάν δεν έχει και ότι άλλο χρειάζεται...

Εαν όμως μας την φέρει θα τον καρφώσουμε όλοι και θα πάει μέσα

Τυχαίο ? δεν νομίζω !

τέλος πάντων εγώ δεν ξανά ασχολούμαι με αυτό το θέμα ... κατά τύχη το βρήκα .. καλή συνεχεία σε όλους

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 16 Μάιος 2011 02:12

Πάντως για τα μαύρα χρήματα κι εγώ πιστεύω πως όταν ξεκινάς κανονικά θα έπρεπε να υπήρχε μια πρόβλεψη ώστε να μην έχεις έξοδα μιας εταιρίας εώς ένα συγκεκριμένο ποσό.
Εγώ πάντως, πρώτα έμαθα, μετά έκανα practice, μετά έκανα κι άλλο practice και μετά έκανα τη δική μου έναρξη.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 16 Μάιος 2011 03:35

stratiotikos έγραψε: ένταξη το παιδί πάει να βγάλει το χαρτζιλίκι του
kano (_|_)noskophseis gia to xatziliki mou.. opoios endiaferetai as epikoinonhsei.. :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 16 Μάιος 2011 05:04

Ακριβως το χαρτζιλικι του παει να βγαλει και περνει εξαιρετικα λιγα χρηματα γι αυτα που προσφέρει...
Δεν ειναι τιμιο να του κανετε τετοιο πεσιμο..
Γιατι δεν πατε να την πεσετε στους μεγαλους ?
Το μικρο βρηκατε ?
Βαλτε τα με τους μεγαλους που περνουνε τα λευτα απο την ελλαδα και τα πανε στην ελβετια...

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 16 Μάιος 2011 12:54

pimpogio έγραψε:Ακριβως το χαρτζιλικι του παει να βγαλει και περνει εξαιρετικα λιγα χρηματα γι αυτα που προσφέρει...
Δεν ειναι τιμιο να του κανετε τετοιο πεσιμο..
Γιατι δεν πατε να την πεσετε στους μεγαλους ?
Το μικρο βρηκατε ?
Βαλτε τα με τους μεγαλους που περνουνε τα λευτα απο την ελλαδα και τα πανε στην ελβετια...
Φίλε pimpogio εγώ δεν έκανα κανένα πέσιμο (διάβασε όλες μου τις απαντήσεις), αλλά πιστεύω πως μπορώ να σου απαντήσω...! Το θέμα των παιδιών που έκαναν "πέσιμο" όπως λες δεν είναι ότι είναι απατεώνας το παιδί..! Αλλά επειδή είμαστε Έλληνες και όταν δούμε αυτό:

Α./ Επαγγελματική SUPER WOW ιστοσελίδα και εταιρική ταυτότητα ΜΟΝΟ με 1500€
Β./ Επαγγελματική SUPER WOW ιστοσελίδα και εταιρική ταυτότητα ΜΟΝΟ με 160€

ΣΙΓΟΥΡΑ θα επιλέξουμε το "Β" γιατί απλά βλέπουμε ίδιο το κείμενο... είμαστε εντελώς "αμόρφωτοι" στον τομέα και οι καιροί είναι δύσκολοι... ΣΙΓΟΥΡΑ όμως δεν μπορεί να προσφέρει τα ίδια ο "Α" και ο "Β".... Έτσι δεν είναι; Το φθηνό κρέας το τρων' τα σκυλιά! Έτσι ξέρω εγώ....

Δεν είναι κρίμα "σπουδαίοι επαγγελματίες" να χάνουν δουλειές γιατί απλά κάποιος άλλος τους "τρώει" τα λεφτά καθαρά και μόνο λόγω της άγνοιας του στον τομέα;

Και ξαναματα-επαναλαμβάνω.... ΦΙΛΙΚΑ!!!!!
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες