Domain assign/unassign

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
free-stuff

Domain assign/unassign

Δημοσίευση από free-stuff » 13 Μάιος 2011 09:48

Η ιστοσελίδα της εταιρείας μας είναι υπό κατασκευή από εταιρεία web development.

Εγώ έχω γνώσεις περί του θέματος.

Έχουμε έτοιμο το domain μας και επίσης έχουμε και hosting για άλλες μικρές ιστοσελίδες που έφτιαξα εγώ.

Αν κάνω assign το domain σε κάποιο temporary site που θα φτιάξω και θα λέει κάτι του τύπου... "ανοίγουμε σύντομα, γράψτε το email σας για να σας ειδοποιήσουμε..." θα μπορώ εύκολα μετά να το κάνω unassign αυτό, για να μπορεί η εταιρεία που μας φτιάχνει τη σελίδα να βάλει το domain στην καινούρια σελίδα; Δεν ξέρω που έχουν host αυτοί.

Μάλλον η ερώτηση μου είναι χαζή και είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα μου απαντήσετε "ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ" απλά ρωτάω για να είμαι εντελώς σίγουρος.

Δε θέλω να κάνω καμιά βλακεία και όταν έρθει η ώρα να πάει live το site μας, να έχουμε πρόβλημα επειδή μπλέχτηκα εγώ.

Κανονικά θα δίναμε το temporary site στην εταιρεία να μας το βάλει, αλλά είπα αφού ξέρω να το κάνω κι εγώ γιατί να μην το κάνω;

pimpogio

Domain assign/unassign

Δημοσίευση από pimpogio » 13 Μάιος 2011 11:02

το απαντησες μονος σου -> ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ

free-stuff

Domain assign/unassign

Δημοσίευση από free-stuff » 13 Μάιος 2011 11:33

Μου απάντησαν το εξής...

"So you mean that your domain will be associated to a different Hosting plan once the website is ready, correct? This isn’t difficult to do, but it can take up to 2-24 hours for disassociation of a domain from a Hosting plan before it can be assigned to another plan. Also, there will be some DNS propagation time to consider. Because of this, there will be some downtime during the switch."

Μπορείτε να μου εξηγήσετε αυτό... "Also, there will be some DNS propagation time to consider";

Και μια απορία...

Το μόνο που θα κάνω όταν τελειώσει το site, είναι να βάλω τους nameservers που θα μου δώσουν στο domain μας;

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Domain assign/unassign

Δημοσίευση από Giannis78 » 13 Μάιος 2011 14:49

και γιατί δεν σηκώνεις το κανονικό σου domain με ένα under construction όπως λες και μολις τελειώσει το site ανέβασε το content και είσαι ΟΚ
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

free-stuff

Domain assign/unassign

Δημοσίευση από free-stuff » 13 Μάιος 2011 15:41

Επειδή άλλο hosting έχω εγώ κι άλλο θα έχουν αυτοί που μας φτιάχνουν το site.

Αν έφτιαχνα εγώ το site εννοείται πως αυτό θα έκανα.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Domain assign/unassign

Δημοσίευση από Giannis78 » 13 Μάιος 2011 15:52

e pes se aytoys na to sikosoun se under constraction... den einai kati dyskolo.
WebHosting Services

pimpogio

Domain assign/unassign

Δημοσίευση από pimpogio » 13 Μάιος 2011 16:00

συγνωμη αυτοι που φτιαχνουνε το site δεν σου δινουνε προσβαση στο hosting ?
αν δεν σου δινουνε προσεξε μη σου παιξουνε καμμια ταπα και μεινεις χωρις site στο τελος και σε εκβιαζουνε...

πρεπει να εχεις προσβαση στο hosting του site σου

free-stuff

Domain assign/unassign

Δημοσίευση από free-stuff » 13 Μάιος 2011 16:35

pimpogio έγραψε:συγνωμη αυτοι που φτιαχνουνε το site δεν σου δινουνε προσβαση στο hosting ?
αν δεν σου δινουνε προσεξε μη σου παιξουνε καμμια ταπα και μεινεις χωρις site στο τελος και σε εκβιαζουνε...

πρεπει να εχεις προσβαση στο hosting του site σου
Ισχύει αυτό;

Μια άλλη εταιρεία μας έκανε ένα ελεεινό site στο οποίο αν είχα πρόσβαση στα αρχεία θα μπορούσα να κάνω πολλά πράγματα που θέλω αλλά δε μπορώ μόνο από το back-end.

Αν είναι έτσι τότε να ζητήσω πρόσβαση στα αρχεία, αλλά οι εταιρείες δεν έχουν πολλά sites στο hosting τους; Δηλαδή, μπορούν να μου δώσουν τους κωδικούς του hosting αλλά μόνο για το δικό μου site και να μη μπορώ να βλέπω και τους άλλους πελάτες τους;

EDIT: Και μια απορία... Αν με ρωτήσει γιατί θέλω να έχω access στο hosting, τι να πω εγώ; Υποτίθεται πως γι αυτό δημιουργείται το back-end, για να μπορει ο πελάτης να διαχειρίζεται το site του.

pimpogio

Domain assign/unassign

Δημοσίευση από pimpogio » 14 Μάιος 2011 01:23

αμα δεν εχεις τα αρχεια του site σου και την βαση δεδομενων ΔΕΝ εχεις τιποτα...

καλα ειναι σοβαρα αυτα που λες ?

Φυσικα και θα ζητησεις προσβαση στα αρχεια και την βαση δεδομενων ουτε συζητηση γι αυτο
καθε χρηστης στο hosting πρεπει να εχει τους δικους του κωδικους...

free-stuff

Domain assign/unassign

Δημοσίευση από free-stuff » 14 Μάιος 2011 11:01

Ok εγώ σε πιστεύω αλλά αν θέλω να κάνω και λίγο το συνήγορο του διαβόλου...

Αν με ρωτήσει γιατί θέλω να έχω access στο hosting, τι να πω εγώ; Υποτίθεται πως γι αυτό δημιουργείται το back-end, για να μπορει ο πελάτης να διαχειρίζεται το site του.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Domain assign/unassign

Δημοσίευση από Giannis78 » 14 Μάιος 2011 11:19

free-stuff έγραψε:......... τι να πω εγώ; ........
Γιατί το πληρώνω και είναι δικό μου.
WebHosting Services

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Domain assign/unassign

Δημοσίευση από Figaro » 14 Μάιος 2011 11:33

Το σωστό και για την εταιρία που θα κάνει τη σελίδα και για εσένα απο τη πλευρά του πελάτη είναι να αποφασίσεις απο την αρχή που θα γίνει το hosting.

Αν αυτοί δουλέψουν πάνω σε δικούς τους servers και εσύ μετά πας να το βάλεις σε servers άλλων.. η σελίδα μπορεί να μην είναι συμβατή με τον καινούριο server και να χρειαστεί ή να πληρώσεις παραπάνω για αλλαγές ή να ψάχνεις πάλι servers.

Αν η εταιρία design είναι σοβαρή αστούς αυτούς να ασχολειθούν και με το hosting ή ζήτα τους να σου προτείνουν μερικές εταιρίες να επιλέξεις.

Τα παραπάνω είναι 100% must... και απ'οσο βλέπω κανείς δε το ανέφερε.

Τώρα για τα logins στο πακέτο φιλοξενίας.. καλό είναι να τα έχεις και εσύ και να κρατήσεις και εσύ τα δικά σου backups (βασεις, αρχεία, κτλ..).

Εφόσον έχεις πληρώσει τα πάντα θα σου τα δώσουν.. αν τους χρωστάς ακόμα χρήματα.. λογικά δε θα σου δώσουν access αν δεν ξεπληρώσεις.

free-stuff

Domain assign/unassign

Δημοσίευση από free-stuff » 16 Μάιος 2011 13:46

Ρε παιδιά πήρα τηλ στην εταιρεία που μας έφτιαξαν το site και μου αρνήθηκαν κατηγορηματικά να μου δώσουν πρόσβαση στα αρχεία επειδή μπορώ να πάρω τον πηγαίο κώδικα του CMS τους λένε.

Μου είπαν επίσης ότι τα λεφτά που πληρώσαμε είναι για να έχουμε license να υπάρχει το site μας κι οχι για να βλέπω τα αρχεία και ότι γίνεται αυτόματα καθημερινό backup και δε χρειάζεται να το κάνω εγώ.

Τι να πω... να σημειώσω ότι είμαι Κύπρο εγώ, μήπως παίζει ρόλο αυτό; Εννοώ να είναι διαφορετική η πολιτική των εταιρειων εδώ;

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Domain assign/unassign

Δημοσίευση από Figaro » 16 Μάιος 2011 13:49

Εχεις ξεπληρώσει τη σελίδα ;
Πληρώνεις και για συντήρηση της ιστοσελίδας (κάθε μήνα/εξάμηνο/χρόνο) ;

Ζήτα τους να σου στείλουν backup απο όλα τα αρχεία που αποτελούν την σελίδα σου και για την οποία έχεις πληρώσει.

later edit...
διάβασε και το contract αν αναφέρει κάτι σχετικά με αυτό.

free-stuff

Domain assign/unassign

Δημοσίευση από free-stuff » 16 Μάιος 2011 14:04

Ναι η σελίδα είναι ξεπληρωμένη και όχι, δεν πληρώνουμε ετήσιο maintenance.

Με το να ζητήσω backup των αρχείων μου δε θα μπορώ πάλι να "κλέψω" τον πηγαίο κώδικα του CMS τους;

Θα διαβάσω και το contract.

Απορία δική μου... Ας υποθέσουμε ότι παίρνω πρόσβαση στο hosting με τα αρχεία μας... Δικαιούμαι να κάνω αλλαγές; π.χ. πράγματα που κανονικά θα έπρεπε να τους πληρώσουμε για να μας τα κάνουν, να τα κάνω μόνος μου. π.χ. αυτή τη στιγμή δε με αφήνει το CMS να ανεβάζω .zip files και για να μου το "ξεκλειδώσουν" θέλουν έξτρα χρήματα. Αν είχα πρόσβαση στο hosting θα μπορούσα να τα ανεβάζω μόνος μου απο κει αντί από το back-end. Γίνεται όμως αυτό;

Θέλω να ξεκαθαρίσω το τοπίο στο κεφάλι μου για να ξέρω αν πρέπει να σωπάσω ή να πω στο διευθυντή να τραβήξουμε το θέμα παραπέρα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης