Καλαμάτα: Με απόφαση του δημάρχου, κόβουν το facebook από τους υπαλλήλους του δήμου

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
LLeonidas

Καλαμάτα: Με απόφαση του δημάρχου, κόβουν το facebook από τους υπαλλήλους του δήμου

Δημοσίευση από LLeonidas » 01 Ιουν 2011 02:28

1) ετοιμαστείτε για ομαδικά κύματα αυτοκτονιών όταν θα ξεραίνονται οι φάρμες

2) τι proxy και σαχλαμάρες μου λέτε ??? ένα teem view θέλει και τσα παίζεις facebook και από το σπίτι :P
:(

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 01 Ιουν 2011 02:51

:idea:
Νομίζω πως πρέπει να ακολουθήσει η κυβέρνηση άλλη πολιτική, όπως κάνουν και στις φυλακές στην κίνα. Να βάζει τους δημόσιους υπαλλήλους να παίζουν παιχνίδια και μετά να πουλάει τις φάρμες για πραγματικά χρήματα.
Τουλάχιστον αυτοί που προτιμούν να κάθονται να παίζουν θα βγάζουν τα έξοδα της μισθοδοσίας τους και θα αφήνουν και κέρδος.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Ιουν 2011 10:26

Στους δήμους νομίζω πως τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα από πλευράς ρουσφετιών και προσλήψεων από παραθυράκια, γιατί είναι πολύ πιο στενό το κύκλωμα. Αφορά δηλαδή κυρίως τοπικές κοινωνίες και πολλούς γνωστούς και μπατζανάκηδες και πιο εύκολα χώνεις κόσμο έστω και με συμβάσεις εις αντάλλαγμα των ψήφων.

Επίσης επιμένω σε εξωτερικούς ελέγχους γιατί πιστεύω πως στις περισσότερες υπηρεσίες οι προϊστάμενοι και οι διευθυντές είναι οι χειρότεροι από όλους. Μου έχει τύχει στο ΙΚΑ Αλεξανδρούπολης πριν χρόνια, να περιμένουμε μια ουρά 30-40 άτομα μια υπογραφή του διευθυντή και αυτός να ανοίγει την πόρτα να περνάει δίπλα από την ουρά που κοιτάει απορημένη και όταν ρώτησα έναν υπάλληλο που πάει, μου απάντησε με απόλυτη φυσικότητα στο κυλικείο για καφέ... Όταν εγώ σαν προϊστάμενος είμαι ο πρώτος που κοιτάω πως θα λουφάρω, πως θα ελέγξω ή θα μπορέσω να κάνω παρατήρηση στους υφιστάμενους μου όταν κάνουν τα ίδια;
Οπότε καλύτερα θα ήταν να μπορούσαν να ελεγχθούν κυρίως πρώτα από τους «πελάτες», δηλαδή από εμάς που περιμένουμε να εξυπηρετηθούμε όταν πάμε στις υπηρεσίες, και έπειτα από εξωτερικές ανεξάρτητες υπηρεσίες ώστε να μην βγαίνουν γνωστοί, ξάδερφοι, συμμαθητές, κουμπάροι κλπ κλπ.
Και εννοείται άμεση απόλυση μετά από επαναλαμβανόμενα παραπτώματα. Τις πρώτες φορές μπορεί να υπάρχει παρακράτηση μισθού. Παίζεις φάρμα ή δεν είσαι στη θέση σου; Πόσα ήταν να πάρεις μηνιαίο μισθό ; πάρε τα μισά και πες και ευχαριστώ. Ξανακάνεις το ίδιο; Ολόκληρος ο μισθός. Τρίτη φορά; Πληρώνεις και από την τσέπη σου και πας και σπίτι σου…
Γιατί έτσι όπως το κατάντησαν ξεφτίλισαν τελείως την έννοια «εργασιακά δικαιώματα» και τα αυτονόητα που θα έπρεπε να ισχύουν τα αποκαλούν φασιστικά μέτρα.

dva_dev > http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=56486

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 04 Ιουν 2011 17:47

Αναρωτιέμαι αν κανένας από όλους αυτούς τους δημόσιους υπαλλήλους θα έλεγε όχι αν δούλευαν στον ιδιωτικό τομέα και το αφεντικό τους ζήταγε να αναφέρουν τι δουλειά βγάλανε κάθε μέρα.

Δεν λέω ότι μπορεί να ξυνίζει λίγο το μέτρο (και στον ιδιωτικό τομέα αν έχεις μάθει να μην δίνεις αναφορά - όταν στην ζητήσουν σου ξυνίζει) αλλά κάποιος δεν πρέπει να τους ελέγξει πια και αυτούς; Για όνομα του θεού, έχουμε δημοσιες υπηρεσίες μπουρδέλο και ένας άνθρωπος βγήκε να πει το πιο λογικό, να δει ποιοι είναι οι «υπάλληλοι» του για να τους αξιοποιήσει κατάλληλα και ορμήσανε να τον φάνε.

Αυτή την φορά θα πάρω το μέρος του Δημάρχου.

Δεν είναι λογικό να σε ρωτάνε τι δουλειά κάνεις στο πόστο σου και να αρνείσαι να πεις.
Κάποιο λάκο έχει η fαbα :hammer:

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 04 Ιουν 2011 21:56

Cha0s έγραψε: Δεν είναι λογικό να σε ρωτάνε τι δουλειά κάνεις στο πόστο σου και να αρνείσαι να πεις.
Κάποιο λάκο έχει η fαbα :hammer:
Εάν πέσεις σε αργόσχολο υπάλληλο μπορεί και να ξέχασε για το τι δουλειά τον προσέλαβαν να κάνει.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 04 Ιουν 2011 22:47

Και η φάση ποια είναι; Άκουσα εκείνες τις μέρες στο ράδιο τον Δήμαρχο να λέει πως ζήτησε αυτήν την καταγραφή μόνο για 25 εργάσιμες μέρες. Όχι δηλαδή για ολόκληρη τη θητεία του. Και το έκανε γιατί ο Δήμος πλέον ως Καλλικρατικός συμπεριλαμβάνει πολύ προσωπικό (1700 άτομα αν θυμάμαι καλά είχε πει περίπου) που είναι αδύνατο να τους γνωρίσει προσωπικά έναν έναν ο ίδιος.
Δηλαδή όλος αυτός ο ξεσηκωμός από τους υπαλλήλους έγινε γιατί για 25 εργάσιμες θα έπρεπε να γράφουν μια περίληψη το τι έκαναν όλη τη μέρα στην δουλειά τους....

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 04 Ιουν 2011 22:51

Ναι ναι είδα στο βίντεο στο Youtube!

Γιαυτό λέω κάποιο λάκο έχει η φάβα από την πλευρά των υπαλλήλων :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες