Flash & Actionscript (πως να ξεκινήσω;)

ActionScript και Flex Προγραμματισμός

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
trelokampero
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από trelokampero » 21 Μάιος 2011 11:00

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα... (όχι δεν είμαι εντελώς με τις κορδέλες σαν μέλος)

Αφού πως όλα τα σχετικά για την καλή δουλειά τα μπράβο και τις λοιπές σάλτσες που γίνονται στο φόρουμ τούτο (και αφού ομολογήσω ότι από αυτά που γράφεται ελάχιστα καταλαβαίνω λόγω ασχετοσύνης) να μπω στο ψητό για να μη σας κουράζω κιόλας

Είμαι γραφίστας dtp με πολλά χρόνια προϋπηρεσίας και πρόσφατα για να εξυπηρετήσω τις ανάγκες της επιχείρησης που δουλεύω μπήκα στη διαδικασία (και έπεσα στο λάκο) να μάθω 5 κινήσεις (ναι 5) βασικές στο flash ώστε να δημιουργήσω κάποια (γελοία εντελώς κατ' εμέ) web banners.
Τώρα ο πελάτης ζητά πιο πολύπλοκα πράγματα (αναμενόμενο) και καλούμε λοιπόν εγώ η ασχετη πλην όμως εις ανάγκην να κρατήσω την εργασία μου (τι πρωτότυπο) να δημιουργήσω banners που να περιέχουν ελαφρά μορφή κώδικα...
Και ως εδώ καλά...
Ψάξιμο διάβασμα πειραματισμός και οκ... πέτυχε η παστιτσάδα (κερκυραϊκή συνταγή εύκολη για έμπειρο, τρομερά δύσκολη για άσχετο). Το θέμα όμως είναι ότι πλεόν τίθεται θέμα του τύπου "ή μαθαίνεις λίαν συντόμως (και όπου λιαν συντόμως βάλτε κάνα 6μηνο) να κάνεις παπάδες στο flash με AS, ή παίζει να αντικατασταθείς με κάποιον που θα κάνει παπάδες και μητροπολίτες".
Θέμα εγωισμού και γοήτρου πλέον για μένα (αλλά και επιβίωσης) η εκπαίδευσή μου γιατί όπως και να το κάνουμε έ δεν μπορεί βρε παιδί μου να μου λες "you failed" έτσι χαλαρά και να το καταπιώ αμάσητο.
Πως ξεκινάμε λοιπόν ώστε να μάθουμε την καταραμένη AS; Δλδ βασικές έννοιες και λοιπά στην αρχή; Βιβλιογραφία, tutorials, ατελείωτο ψάξιμο στο διαδίκτιο; Ή η λογική λέει άστο να πάει και ξαναγύρνα στα χωράφια σου ώστε να μη γίνει το μπάχαλο το τρελό;
Να τονίσω ότι βλέπω κώδικα, καταλαβαίνω τη λογική της δομής του αρκετά αλλά απο κει και πέρα είμαι σαν 5χρονο που βλέπει κινέζικα και αναρωτιέται ποιος του μουτζούρωσε τη ζωγραφιά.

Θενκς ιν αντβανς και ο θεός της AS μαζί μας.
Ενός τεκνού μύρια έπονται

Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HeRu » 22 Μάιος 2011 12:06

trelokampero έγραψε:Πως ξεκινάμε λοιπόν ώστε να μάθουμε την καταραμένη AS; Δλδ βασικές έννοιες και λοιπά στην αρχή; Βιβλιογραφία, tutorials, ατελείωτο ψάξιμο στο διαδίκτιο;
Όλα αυτά μαζί!

Ξεκινάς διαβάζοντας τα βασικά, πως δομούμε ένα script, τι είναι ένα movieclip, πως δίνουμε instance names κλπ. Γενικά να μπορείς να καταλαβαίνεις τους ορισμούς της AS. Εδώ ίσως θα πρέπει να πάρεις ένα βιβλίο για beginners.

Έπειτα βλέπεις μερικά tutorials για να μάθεις κάποιες πιο εξειδικευμένες τεχνικές και "κόλπα".

Τέλος ψάχνεις στο net για ολοκληρωμένα παραδείγματα, από άτομα που χρησιμοποιούν την AS καλά και δίνουν το source. Έτσι θα δεις πως συνδέονται όλα μαζί.

Επίσης ενδιάμεσα από όλα αυτά, θα πρέπει να κάνεις εξάσκηση σε ότι μαθαίνεις, βάζοντας στον εαυτό σου mini projects για να εμπεδώσεις αυτά που μαθαίνεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ActionScript και Flex Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες