ΠΡΟΣΟΧΗ στις δουλειές που κάνετε, & στις "δοκιμασίες" που σας βάζουν οι επίδοξοι εργοδότες

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

ΠΡΟΣΟΧΗ στις δουλειές που κάνετε, & στις "δοκιμασίες" που σας βάζουν οι επίδοξοι εργοδότες

Δημοσίευση από cordis » 21 Μάιος 2011 23:22

Μεγάλη προσοχή θέλουν αυτήν την εποχή οι συνεργασίες και οι εργασίες που κάνετε ως freelancers ή ως επίδοξοι υπάλληλοι κάποιας εταιρείας. Είναι πάρα πολλοί αυτοί που επικοινωνούν μαζί μου και μου αναφέρουν εταιρείες (ή καλύτερα "εταιρείες") που τους εκμεταλλεύτηκαν ή τους "δούλεψαν" κανονικά και τους έφαγαν λεφτά και εργατοώρες.

Οι freelancers θα πρέπει να προσέχουν με τις πληρωμές. Δεν παραδίδουμε ποτέ κομμάτι έργου εάν δεν έχουμε πληρωθεί. Δεν παραδίδουμε ποτέ ολόκληρο έργο εάν δεν έχει γίνει αποπληρωμή. Βάλτε το ποσό τουλάχιστον σε επιταγή ή σε γραμμάτια. Να έχετε υπογεγραμμένες συμβάσεις έργου που τις έχει εγκρίνει δικηγόρος. Να έχετε πάντα κάποιο χαρτί που να σας εξασφαλίζει ότι θα πληρωθείτε. Όχι απλά ένα e-mail που να λέει "θα σου δώσω αύριο τόσα", αλλά ένα χαρτί με υπογραφές και σφραγίδες.

Αυτοί που ψάχνουν δουλειά σε εταιρείες να μη πέφτουν στην παγίδα του "βγάλε μου αυτό το έργο, κι αν είναι καλό θα σε πάρω". Δεν θέλουν να σε προσλάβουν, θέλουν να βγάλουν το έργο τσάμπα και να σε στείλουν από εκεί που ήρθες. Η σωστή εταιρεία θα σου κάνει αρχικά με 3μηνη σύμβαση με μικρότερο μισθό κι αν της κάνεις θα σου την κάνει αορίστου με τον συμφωνηθέν μισθό. Κάθε άλλος τρόπος είναι μη νόμιμος και απλά θέλουν να σε εκμεταλλευτούν.

Να ήσαστε υποψιασμένοι! οι καιροί είναι δύσκολοι και πολλοί είναι αυτοί που θα βρεθούν να εκμεταλλευτούν την ανάγκη που έχεις για εργασία.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 22 Μάιος 2011 12:35

Tell us about it cordis! Θεωρώ πως πάντα γινόταν αυτά τα πράγματα... τώρα νομίζουν πως έχουν και δικαιολογία τέτοιοι επιτήδειοι εργοδότες και έχουν την συνείδησή τους καθαρή.

και λίγα έγραψες.... οι πιο έμπειροι και παθόντες ας συνεχίσουν το thread με άλλες απατεωνιές και τρόπους υπεκφυγής πληρωμών που βίωσαν...
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 22 Μάιος 2011 18:08

και μη χειρότερα...

Δουλέυεις το έργο στον σέρβερ σου, πάντα με προκαταβολή και με την παράδοση απαιτείς εξόφληση.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Civilsitis

Δημοσίευση από Civilsitis » 25 Μάιος 2011 14:03

Μπορεί κάποιος να κάνει και Trial την δουλειά που δίνει, μόλις πληρωθεί την ξεκλειδώνει. Ο επιχειρηματικός κόσμος στην Ελλάδα είναι γεμάτος λαμόγια. Ο επιχειρηματίας στην Ελλάδα (οχι όλοι) έχει ταυτιστεί μ΄αυτην την έννοια, γι΄αυτον επιτυχία δεν είναι να βρει μια καινούργια ιδέα αλλά πως θα κοροϊδέψει όσους περισσότερους μπορει.

Άβαταρ μέλους
staaronis3
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από staaronis3 » 26 Μάιος 2011 15:00

Σε προβληματισμούς με έβαλε το εν λόγω ποστ σε περίοδο που είναι να κλείσω μια δουλειά (τη δεύτερη επαγκελματική μου).

Αυτό που κι εγώ σκεύτηκα είναι πως δουλέβω στον δικό μου server, με την ολοκλήρωση δίνω στον πελάτη κωδικό να δει την δουλεια και απ την στιγμή που του αρέσει γίνετε η πληρωμή και μεταφορά στο δικό του πακέτο hosting.

Ριψοκίνδυνο βέβαια απ την άποψη που μπορεί να μου πει "δεν μου αρέσει, δεν το θέλω" και να πάει άδικος ο κόπος.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 28 Μάιος 2011 13:43

Σε γραφικά, λογότυπα κτλ καλό είναι να χρησιμοποιείτε έντονα watermarks. Ακόμη και σε preview για website design. Είναι κλασσική και παλιά αλλά καλή λύση ;)

Civilsitis

Δημοσίευση από Civilsitis » 28 Μάιος 2011 14:11

staaronis3 έγραψε:Σε προβληματισμούς με έβαλε το εν λόγω ποστ σε περίοδο που είναι να κλείσω μια δουλειά (τη δεύτερη επαγκελματική μου).

Αυτό που κι εγώ σκεύτηκα είναι πως δουλέβω στον δικό μου server, με την ολοκλήρωση δίνω στον πελάτη κωδικό να δει την δουλεια και απ την στιγμή που του αρέσει γίνετε η πληρωμή και μεταφορά στο δικό του πακέτο hosting.

Ριψοκίνδυνο βέβαια απ την άποψη που μπορεί να μου πει "δεν μου αρέσει, δεν το θέλω" και να πάει άδικος ο κόπος.
Αυτό γίνεται και στους Μηχανικους και πιστεύω σε πολλά ανάλογα επαγγέλματα που θέλει μια πρόταση. Χαλάς χρόνο για σχέδια και μετά σου λέει ο άλλος "θα σε ειδοποιήσω" Το θέμα είναι να υπάρχουν δουλειές. Αν υπάρχουν δουλειες και τρέχεις πράγματα που θα πάρεις λεφτά , λές στον πελάτη, για να ασχοληθώ "τόσα" αλλα αυτό δεν μπορεί δυστηχώς να γίνει στις μέρες μας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες