Το πρώτο desktop PC με Chrome OS

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 27 Μάιος 2011 02:08

χαχαχα καλά δεν πιστεύω να εννοεί για αυτό, γιατί για καλό δεν θα 'ναι.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Μάιος 2011 02:14

Αυτό εννοώ, ότι στην ουσία θα έχεις ένα τερματικό. Εγώ είμαι από αυτούς που εμπιστεύονται την google με τη σημερινή της δομή και νοοτροπία. Στο μέλλον δεν ξέρω.

Άλλωστε τι μου λέει αφενός ότι και τώρα η Microsoft δεν έχει πρόσβαση στο pc μου και αφετέρου γιατί αυτό το μποξάκι να μην είναι η αρχή να να αποκτάς "ιδιόκτητο" χώρο σε κάποιο cloud και να παίζεις μόνος σου εκεί χωρίς τις free υπηρεσίες της Google.

Γι αυτό λέω ότι είναι νέα νοοτροπία. Η ιδιωτικότητα εξασφαλίζεται με πολλούς τρόπους.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 27 Μάιος 2011 02:22

cdhyper έγραψε:... Η ιδιωτικότητα εξασφαλίζεται με πολλούς τρόπους.
Σίγουρα όχι όμως δίνοντας τα δεδομένα σου απλόχερα και άνευ όρων επειδή και μόνο εμπιστεύεσαι μια εταιρία... (Πόσο καλά σε ξέρει ο cordis ε? χεχεχε)

Καλά και τώρα δεν μας εγγυάται κανένας τίποτα, αλλά δεν είναι το ίδιο για πολλούς λόγους.
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Μάιος 2011 02:36

νομίζω ότι το θέμα είναι, "τα δίνω όπου να 'ναι, φτάνει να μην είναι η Microsoft".
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Μάιος 2011 02:44

Αν ξεκινήσει να δίνει το λειτουργικό της δωρεάν και αναπτύξει τις υπηρεσίες και τη νοοτροπία της Google, ας είναι και η Microsoft. Αλλά επειδή δεν πρόκειται ποτέ να εγκαταλείψουν οι κύριοι την "καθεδρική" νοοτροπία, κακό του κεφαλιού τους.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 27 Μάιος 2011 05:11

αυτα τα μηχανηματα τα γνωριζετε ?

http://www.skroutz.gr/s/318752/Asrock-E350M1.html
και τα αντιστοιχα asus/msi/gigabyte ...
ειναι ποιο γρηγορο το συγκεκριμενο απο αυτο της γοογλε
καιει το 1/7 του ρευματος και ειναι 17cmx17cm

με ενα τετοιο φτιαχνεις πακετο μινι υπολογιστη με τα παντα 220 ευρω αντε να παει στα 300 αμα θες
το σουπερ χλιδατο μινι ιτχ κουτι και εξτρα...

σε βλακες τα λεει η γοογλε ?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 27 Μάιος 2011 09:08

cdhyper έγραψε: επειδή δεν πρόκειται ποτέ να εγκαταλείψουν οι κύριοι την "καθεδρική" νοοτροπία, κακό του κεφαλιού τους.
H καθεδρική νοοτροποια πλέον σιγά σιγά θα φυγει απο τα καφαλια τους Πάνο.

Αλωστε τα ποσοστα του OS της πεφτουν συνέχεια, Και απο εκει που ηταν η Νο 1 εταιρια παγκοσμίος έχει πέσει πολλες θεσεις με την apple, google ακομα και την IBM να ειναι απο πάνο της
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Μάιος 2011 09:58

Connor MacLeod έγραψε:..........H καθεδρική νοοτροποια πλέον σιγά σιγά θα φυγει απο τα καφαλια τους Πάνο............
Χεχεχεχε "Ή φτιάξει κεφάλι, ή κοπεί κεφάλι!" Πολύ το πάω αυτό :P
Connor MacLeod έγραψε:..........Αλωστε τα ποσοστα του OS της πεφτουν συνέχεια, Και απο εκει που ηταν η Νο 1 εταιρια παγκοσμίος έχει πέσει πολλες θεσεις............
Να δεις πώς έλεγε το τραγουδάκι (για όσους το ξέρουν): "Περασμένες μου αγάπες, του Καιρού χαλάσματα! :lol: :lol: "
Connor MacLeod έγραψε:..........Άλλωστε τα ποσοστα του OS της πεφτουν συνέχεια, Και απο εκει που ηταν η Νο 1 εταιρια παγκοσμίος έχει πέσει πολλες θεσεις............ακομα και την IBM να ειναι απο πάνο της
Για κάτσε ρε Παναγιώτη, γιατί μάλλον έχω χάσει πολλά επισόδεια... Ήξερα κάποιο πανάρχαιο αποτυχημένο OS/2 (Απρίλιος - Αύγουστος του 1985) της IBM. Στην αρχή σχεδιάστηκε παρέα με τη Microsoft, αλλά μετά έμεινε ως ανταγωνιστής -τότε- του 'κάποιου' MS DOSx! Από τότε δεν ξανάκουσα για κάποιο OS της IBM, για PC.
Για κάποιο χρονικό διάστημα ασχολήθηκε με το Υλικό (Hardware) με φοβερή επιτυχία (ποιοτικά). Φαίνεται, το όλο Project ΔΕΝ της πολυβγήκε (της IBM), όπως τουλάχιστον το περίμενε, και τα παρέδωσε όλα (τα περί PC) στην Lenovo, κρατώντας για πάρτη της τους Servers.
Αλλά και πάλι... Από OS δεν έχω Τίποτα ακουστά, ώστε να θεωρηθεί 'ανταγωνίστρια' της Microsoft. :-?
Εντάξει η Apple (Hardware, OS, Browser), εντάξει η Google (OS, Browser), αλλά η IBM :question: :think: :question:
Το κύριο αντικείμενο της (International Business Machines Corporation), ήταν - είναι - και θα είναι: Mainframes (δεν παίζεται εκεί), Mini - Micro Computers (βλέπε δορυφόροι, βολίδες τύπου Voyager, space shuttles, κλπ), και τώρα -άντε- και Servers :)

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 27 Μάιος 2011 10:46

Η Apple ετοιμάζει τίποτα cloudοειδές ή έχει μείνει πίσω στην έρευνα του ηλεκτρονικού ρουφιάνου?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 27 Μάιος 2011 11:22

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 27 Μάιος 2011 13:51

η ibm εχει unix λειτουργικο το aix το οποιο ειναι για servers και ειναι πολυ σταθερο...
Επισης εχει στα συρταρια της αμετρητες πατεντες και τεχνολογιες

Άβαταρ μέλους
philoxenos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από philoxenos » 29 Μάιος 2011 03:37

cordis έγραψε:νομίζω ότι το θέμα είναι, "τα δίνω όπου να 'ναι, φτάνει να μην είναι η Microsoft".
χαχαχα, συμφωνώ! Αν δεν υπήρχε αυτή η νοοτροπία, τα άλλα OS δεν θα είχαν το μερίδιο που έχουν.

gkanos

Δημοσίευση από gkanos » 29 Μάιος 2011 12:37

c0d3punk έγραψε:
καλά ότι θες γίνεται. αν ήταν έτσι τα mac δεν θα ήταν τόσο ακριβά σε σχέση με το υλικό τους.
Το θέμα με τα mac είναι ότι πληρώνεις και άλλα πράγματα εκτός το υλικό (λογισμικό, αξιοπιστία).
Το δε θέμα με το κόστος πάει και στο γεγονός οτι δεν παίρνεις μαζί και λειτουργικό στο μηχανημα της google αλλά ουσιαστικά ένα interface για της υπηρεσίες της.

Χωρίς να υπολογίζουμε ότι της δίνεις απλόχερα τα δεδομένα σου να τα κάνει ότι θέλει.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Μάιος 2011 15:34

pimpogio έγραψε:η ibm εχει unix λειτουργικο το aix το οποιο ειναι για servers και ειναι πολυ σταθερο...
Επισης εχει στα συρταρια της αμετρητες πατεντες και τεχνολογιες
Είπαμε... Δουλεύει στο Full με Servers, Mainframes, κλπ.
Όσο για το ΤΙ μπορεί να έχει στα συρτάρια της, είναι 'σαν να μην υπάρχει', εφ'όσον δεν τα υλοποιεί στην Αγορά. Έχω δει κι εγώ κάτι καταπληκτικο-ασύλληπτες έρευνες που κάνει. όπως π.χ. αυτό εδώ!
Όμως OS για PC;..... Έρευνα για PC;......
Και πάλι... Δεν θα εντυπωσιαζόμουν ΚΑΘΟΛΟΥ, αν μάθαινα ότι (κάπως) πίσω από το 80% π.χ. των μετοχών της Lenovo κρύβεται η IBM!!!!
Η ουσία (αν συμβαίνει π.χ. κάτι τέτοιο) δεν είναι στο αν 'φαίνομαι' παγκοσμίως στη Χ ή την Ψ θέση πωλήσεων, ως Εταιρεία! Η ουσία είναι, αν 'τα μαζεύω χοντρά' μέσω μίας άλλης ισχυρής, ή πολλών άλλων ασθενέστερων.
Έτσι, ακόμα κι αν δεν φαίνομαι, μπορεί στην πραγματικότητα να έχω ακόμα και την πρώτη(!) θέση :wink:
cordis έγραψε:νομίζω ότι το θέμα είναι, "τα δίνω όπου να 'ναι, φτάνει να μην είναι η Microsoft".
:lol: :lol: Τώωωωωωωωωωωρα;; Αφεντικό ξέρεις πολύ καλύτερα, από εμένα τουλάχιστον, πόσος καιρός πάει που η Microsoft δέχεται πυρά 'ομαδόν, κατά ριπάς, κατά βούλησιν' και από πολλές - πάρα πολλές μεριές!

dj_elgi

Δημοσίευση από dj_elgi » 02 Ιουν 2011 02:26

βρίζουμε βρίζουμε τη microsoft αλλά είμαστε όπως και με τους πολιτικούς, (το αναφέρω μιας και είναι της επικαιρότητας) που ξέρουμε ότι μας τα τρώνε αλλά εμείς σαν ζώα και πάλι εκεί καταλήγουμε!!!

Τα windows, κατά τη γνώμη μου πάντα, όχι για 5 χρόνια όπως αναφέρει ένας "φίλος" πιο πάνω αλλά για 15 χρόνια ακόμα θα είναι στη θέση τους ακόμα και αυτό γιατί όσο πάνε πλέον θα γίνουν και πιο εύκολα στο κοινό αλλά επιπλέον επειδή έχει αρχίσει και μοιράζεται αρκετά η πίτα.
Όσο για τη google μας φακελώνει κανονικότατα και ενώ το ξέρουμε... συνεχίζουμε! Πίστευα απλά ότι η google θα έβγαζε καθαρά δικό της λειτουργικό και όχι αυτό που έφτιαξε.

Όλο το θέμα είναι να έχουμε/κάνουμε αυτό που μας καλύπτει... πάντα όλα αυτά κατά τη γνώμη μου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες