Απίστευτη εμπειρία ταχύτητας Internet

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 25 Μάιος 2011 21:52

Δεν ξέρω τι ανακοίνωσε, προχθές έκλεισαν με άσφαλτο τις διασταυρώσεις των οπτικών ινών που είχαν αφήσει ανοιχτές για την ένωση :)
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 25 Μάιος 2011 22:16

Εδώ στο Περιστέρι δεν σηκώνει η γραμμή μου πάνω από 2mbit. Οπότε όλα αυτά είναι ανέκδοτα. Και δεν έχω δει να σκάβουν και πουθενά.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
stevebat
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stevebat » 26 Μάιος 2011 00:22

Εγω εδω στην περιοχή(Ήπειρος) μου πιάνω 1,5 mbit και δεν θέλω περισσότερο γιατί απο οτι λενε οι μεγαλες ταχύτητες αποβλακώνουν. Είμαι που είμαι να μη γίνω χειρότερος :-) χαχα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 26 Μάιος 2011 02:00

adams έγραψε:Τώρα με την ταχύτητα που είδε ο cdhyper στο Λονδίνο λογικό και επόμενο μιας από τις εξαιρετικές ταχύτητες up/down τα ping με τους περισσότερους server στην Ευρώπη θα ήταν κάτω από 20ms με Αγγλία δε κάτω από 5ms.
Ναι κάπως έτσι πρέπει να είναι.

Ολλανδία με 25mbit download/1.5mbit upload Cable internet έχω 8-9ms με τον ISP μου, 12-15ms με google/youtube, 20ms με Γερμανία (Hetzner), 25-30ms με Αγγλία.

Με Ελλάδα 60-70 και πάνω :P

Το καλό είναι ότι και με full traffic στην γραμμή δεν παίζει να χτυπήσει πάνω από 80-90ms.
Μόνο σε μία φάση που κάτι έπαθε η γραμμή του κτηρίου και όλη η πολυκατοικία είχε προβλήματα (εγώ απλά από 25mbit σταθερά έπεσα στα 10-15mbit με διακυμάνσεις - στην Ελλάδα θα ήταν απόλυτα φυσιολογικό από την πλευρά των ISPs/OTE - εδώ το φτιάξανε 3 το βράδυ επειδη θα έπεφτε μισή ώρα το internet :D )

Το όλο setup είναι πραγματικά γελοίο.
Συνδέεις το μόντεμ στο βύσμα που έρχεται η καλωδιακή (έχει ένα φίλτρο πάνω στην πρίζα) και το modem βγάζει ethernet απλά.
Ούτε dial, ούτε usernames, ούτε restart το modem, ούτε τίποτα.
Ζητάς IP απλά μέσω DHCP και πρακτικά η IP αυτή μένει static. Μία φορά μου άλλαξε μετά τους 5 μήνες.

Μιας που λέμε και για τιμές :P

http://www.upc.nl/internet/
120mbit download/10mbit upload
Cable TV
Στα 67ευρώ το μήνα (ή ~79, δεν είμαι σίγουρος αν έχει ΦΠΑ η τιμή τους).

Και νομίζω παίζουν και άλλες φθηνότερες εταιρίες στα ίδια χαρακτηριστικά.

Λέτε να πάρω κάνα 2 τέτοιες γραμμές και να πετάξω κανένα rack στο σαλόνι να αρχίσω να δίνω dedicated; :kaloe: :kaloe:

Εντομεταξύ 6-7 μήνες τώρα, με εξαίρεση αυτό το προβληματάκι στην γραμμή δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα bandwidth. Κανένα μα κανένα disconnect (μόνο μία φορά για 20-30λεπτά και αυτό τα ξημερώματα) και κανένα πρόβλημα γενικά! Δεν έχω ξανα ευχαριστηθεί τόσο πολύ το internet :D

Ότι και να φορτώσω κυρίως από δυτική ευρώπη και αμερική πάντα παίζει όσο πιάνει η γραμμή μου.
Δεν έχω παρατηρήσει έλειψη bandwidth, σε αντίθεση με την ForthNET πχ που κάθε φορά που γεμίζουν τα backbone της πρέπει να την παρακαλάμε μήνες να τα αναβαθμίσει :hammer:

nikos89

Δημοσίευση από nikos89 » 26 Μάιος 2011 02:33

cdhyper έγραψε:Εδώ στο Περιστέρι δεν σηκώνει η γραμμή μου πάνω από 2mbit. Οπότε όλα αυτά είναι ανέκδοτα. Και δεν έχω δει να σκάβουν και πουθενά.
Αυτό λύνεται με τα dslam που είπαν τα παιδιά παραπάνω. Θα φέρουν οπτική ίνα μέχρι το καφάο σου και θα βάλουν νέο καφάο με εξοπλισμό με αποτέλεσμα να μικρύνει αρκετά η απόσταση σου από το κέντρο. Έτσι πλέον το νέο σου κέντρο μπορούμε να πούμε πως θα είναι το καφάο σου.
Το πότε θα γίνει παίζει να μην το ξέρει ούτε ο οτε ακόμα. :p

Καλά όλα αυτά αλλά η ΕΕΤΤ το πάγωσε... υπάρχουν αρκετοί πιλοτικοί χρήστες πάντως που απολαμβάνουν 50/5 ταχύτητες. :)

Από φθινόπωρο και βλέπουμε.

blazek2000

Δημοσίευση από blazek2000 » 25 Ιούλ 2011 02:32

cdhyper έγραψε:Εδώ στο Περιστέρι δεν σηκώνει η γραμμή μου πάνω από 2mbit. Οπότε όλα αυτά είναι ανέκδοτα. Και δεν έχω δει να σκάβουν και πουθενά.
den exw ellinikh ypostiriksh kai giayto to logo grafo me agglikous xaraktires. ayto pou ithela omos na se rwtise einai se pio meros tou peristeriou vriskese egw eimai ston lofo kai exw 24Mbps grammi me 51.0 down Attenuation peripou sta 3,5 xiliometra apo to Dslam kai apo 24 pou exw eimai sta 2 stathera kleidomenos... eleino kai trisathlio me liga logia katevazw me 200kbps :hammer: . an einai dinaton me pianoun ta psixologika mou... ayto pou elega einai mipos vriskomastan 4 me 5 atoma na pame ston ote na tous ta kanoume tsourekia na mas valoun ena mini Dslam. eyxaristw

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 25 Ιούλ 2011 12:52

Κοντά Αγ. Ιερόθεο είμαι. Δεν παίζεται η κατάσταση εδώ. Λες και είμαστε Ζιμπάμπουε.

Ρώτησα έναν φίλο στον ΟΤΕ και μου είπε ότι αυτό με τις οπτικές που λέτε θα αργήσει λόγω διαδικαστικών θεμάτων. Με λίγα λόγια πάλι η μαλακία μας φταίει.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 25 Ιούλ 2011 13:00

Το mini dslam στην ουσία είναι σαν να σου φέρνει πιο κοντά το κτίριο του ΟΤΕ. Δηλαδή μειώνει την απόσταση που γίνεται χρήση καλωδίου χαλκού.

blazek2000

Δημοσίευση από blazek2000 » 25 Ιούλ 2011 19:00

CyberCr33p έγραψε:Το mini dslam στην ουσία είναι σαν να σου φέρνει πιο κοντά το κτίριο του ΟΤΕ. Δηλαδή μειώνει την απόσταση που γίνεται χρήση καλωδίου χαλκού.
Mexri kai extes katevaza me 200Kbps... simera katevazw me 450Kbps... pws to eksigite ayto???

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 25 Ιούλ 2011 19:02

Έφυγαν όλοι για διακοπές και έτσι δεν υπάρχουν παρεμβολές μεταξύ των κοντινών καλωδίων ;

blazek2000

Δημοσίευση από blazek2000 » 25 Ιούλ 2011 19:09

CyberCr33p έγραψε:Έφυγαν όλοι για διακοπές και έτσι δεν υπάρχουν παρεμβολές μεταξύ των κοντινών καλωδίων ;
yparxei ayth h periptosh na mas valoun mini Dslam?

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 25 Ιούλ 2011 19:15

Εφόσον πιάνεις 2mbps πιστεύω ότι δεν θα σου βάλουν mini dslam για να πιάνεις περισσότερα. Τώρα εάν δεν έπιανες καθόλου ιντερνετ ίσως να έκαναν κάτι εάν ήταν αρκετοί άλλοι με το ίδιο πρόβλημα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης