Βιοσιμότητα εταιρίας + συγκριτικός πίνακας

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 08 Σεπ 2003 20:06

Καλησπέρα,

Καθώς έψαχνα στο Internet για ανταγωνισμό βεβαίως-βεβαίως, έπεσε το μάτι μου σε μία ελληνική εταιρία η οποία έχει πακέτο 75ΜΒ με μηνιαίο κόστος €1,66 και ετήσιο κόστος €19,90. Οι τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ και στο ετήσιο πακέτο υπάρχει και δώρο ένα .com .net .org domain!!!

Και ρωτάω τωρα εγώ: Πως είναι δυνατόν ρε παιδιά αυτή η εταιρία να μπορεί να επιβιώσει; Αν αφαιρέσεις τον ΦΠΑ, μένουν €16,86. Το domain name πόσο να το αγοράζει; Αν πούμε οτι το αγοράζει από την rackshack.net προς $5,7 (€5,2) - τη φθηνότερη εταιρία που υπάρχει μέχρι τώρα- του μένει καθαρό κέρδος €11,66 ΤΟ ΧΡΟΝΟ. Και φυσικά υπάρχει το κόστος του μεταπωλητή ή του dedicated server... Είδα οτι το domain της εν λόγω εταιρίας έχει κατοχυρωθεί τον Ιούλιο του 2003 και δεν ξέρω αν μπορεί να επιβιώσει ωστε να την επιλέξει κάποιος...

Το πρωτόγνωρο είναι οτι είδα οτι είχε και συγκριτικό πίνακα με τα πακέτα άλλων εταιριών, μεταξύ των οποίων ήμουν και εγώ!!! Αυτό κατα πόσο μπορεί να γίνει; Δεν με πειράζει αυτό που έχει κάνει σαν ιδέα, αλλά θέλω να το κάνω και εγώ ωστε να μπω στο μάτι σε ορισμένους... Είναι νομικά εφικτό ή όχι; Το έχετε δει πουθενά αλλού; Οπως είπα και πριν δεν με πειράζει σαν ιδέα, αλλά με πειράζει το γεγονός οτι ΔΕΝ ξερει ο τυπάς και έχει γράψει-"ξεχάσει" ορισμένα χαρακτηριστικά μου (όπως πχ MySQL), έχει αφαιρέσει μερικά MB από το βασικό πακέτο κλπ κλπ κλπ...

Ας μου πουν οι υπόλοιποι συνάδελφοι εδω μέσα: Εσείς έχετε σκεφτεί να βάλετε συγκριτικό πίνακα με άλλες εταιρίες; Είναι νόμιμο; Πάντως εγώ δοκίμασα να επικοινωνήσω με τον τυπά και είχα τον Indefyx στην άλλη γραμμή να κρυφακούει και δεν το σήκωνε κανένας... so much for support :-?
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 08 Σεπ 2003 21:27

epidi dev 8imame pio eivai akribos to voumero tou vomou dev 8a to po
alla sigoura iparxei sto die8ves dikeo to parakato.

apagorebete stis diafimiseis va iparxei ovomastiko sigkritiko me iparxov
proiov stnv agora gia logous a8emitou sivagovismou .

twra dev kserw ama mporeis va diskseis pivika gia sikofavtia n kati paromio
tnv evlogo eteria alla sigoura mporeis me asfalistika metra va tov avagkaseis va aposirei to ovoma tis eterias sou apo tnv lista.

Prosopika tetiou idous taktikes mou dimizouv to mpakaliko tis gitovias
pou paei va ta balei me tov basilopoulo ... kai pou laei to gala pou agorazei apo to makro me tiv kouta 12 lepta ftivotera kai to telalaei
les kai prokete emeva va me pisei oti eivai pio ftivos kai pio
diasfalismevos egw sav pelatis av paw se aftov apo oti stov basilopoulo.

oso gia to pos petixexouv afto me tis times ... a eivai poli aplo
poulame fikia gia metaksotes kordeles. to mono pragma pou plirovoume
eivai ta xreei pros tnv eteria pou kavei to host tou server . tpt stnv eforia tpt se administrator tpt se ipodomi. kivos dld molis ma8ame 3 basika pragmata gia tnv diaxirisi evos server (avtistixi periptosi me to va exoume eva gioukoslabo gia avtimistrator) avoigoume epixirisi kai "poulame" aera.
kai fisika me tnv proti diskolia pou 8a parousiasti (kai evoo tov proto script kiddy pou 8a mas faei to cpanel mas n tov server mas kai 8a parei root sto 3133t b0x pou exoume kai poulame shells oi hosting) klivoume tnv eteria kai miv idate tov pavagi ...

OXI ALLO KARBOUNNNNNNNNNNNNNOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 09 Σεπ 2003 01:17

gvard είμαι 99% σίγουρος ότι αυτή την εταίρια την είδες στο google adwords.. Κοίταγα και εγώ εκεί τις τελευταίες μέρες επείδη έχω και γω διαφήμιση εκεί και έψαχνα να βρω "ανταγωνίστρίες" εταιρίες.. και είδα κάτι εξωφρενικές τιμές... μάλλον για να είμαι πιο ειλικρινής, μου φάνηκαν εξωπραγματικά ψεύτικες..
Κάποιοι απλά προσπαθούν να αρπάξουν μερικούς πελάτες... :roll:
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
grjava
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grjava » 09 Σεπ 2003 01:57

Αυτό που κάνει το παλικάρι ΟΧΙ δεν είναι νόμιμο και από νομικής αλλά και από επαγγελματικής άποψης, αλλά...
ευκαιρία να σας τα "χώσω" και σε εσάς που κάτι μου λέει ότι δεν ξέρετε τι ζητάτε σε αυτά που πουλάτε.. και το λέω αυτό διότι τα πακέτα σας είναι πανάκριβα και απροσιτα στον περισσότερο κόσμο και ιδίως σε πιτσιρικάδες που θα ήθελαν να αποκτήσουν την δική τους σελίδα για να αρχίσουν να μαθαίνουν από προγραμματισμό web αλλά και να ξεφύγουν από τα απαράδεκτα free hosts τύπου geocities, pathfinder, in.gr κλπ. αλλά και για αυτούς που θέλουν μεγάλο χώρο λόγω του αντικείμενου που ασχολούνται(βλ. ψηφιακη φωτογραφία).
Το λέω από αυτά διότι συγκρίνω hosting companies του εξωτερικού και βλέπω ότι πακέτα που δίνετε εσείς για 35 ευρώ αυτοί τα ζητάνε για ολόκληρο dedicated server!! Και μιλάμε για ανγνωρισμένες εταιρείες του είδους και όχι κάποιες ευκαιριακές αγνώστου προελεύσεως.. και το ερωτημά μου: γιατί πουλάτε τόσο ακριβά? προσφέρετε κάτι παραπάνω?
μήπως είναι περιορισμένο το πελατολογιό σας αφού σε λίγο στην Ελλάδα ποιό πολλοί θα πουλάνε χώρο από αυτούς που θα αγοράζουν? Για ελάτε στα ίσια σας γιατί όταν έρθει ο ανταγωνισμός πολλόί θα σας σβήσουν από τα "Αγαπημένα τους" και θα τρέχετε να τους μαζεύετε...
Συνγνώμη αν βγήκα από το θέμα αλλά ήθελα από καιρό να τα πω και βρήκα τώρα την ευκαιρία :D

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 09 Σεπ 2003 02:24

Rapid-eraser έγραψε:apagorebete stis diafimiseis va iparxei ovomastiko sigkritiko me iparxov
proiov stnv agora gia logous a8emitou sivagovismou .
Aυτό είναι αλήθεια! πχ οι "συγκριτικές" διαφημίσεις για απορρυπαντικά, σερβιέτες, χυμούς, κλπ...

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 09 Σεπ 2003 02:25

grjava έγραψε:ευκαιρία να σας τα "χώσω" και σε εσάς που κάτι μου λέει ότι δεν ξέρετε τι ζητάτε σε αυτά που πουλάτε.. και το λέω αυτό διότι τα πακέτα σας είναι πανάκριβα και απροσιτα στον περισσότερο κόσμο και ιδίως σε πιτσιρικάδες που θα ήθελαν να αποκτήσουν την δική τους σελίδα για να αρχίσουν να μαθαίνουν από προγραμματισμό web αλλά και να ξεφύγουν από τα απαράδεκτα free hosts τύπου geocities, pathfinder, in.gr κλπ. αλλά και για αυτούς που θέλουν μεγάλο χώρο λόγω του αντικείμενου που ασχολούνται(βλ. ψηφιακη φωτογραφία).
Καλησπέρα,

Δεν θα μιλήσω για τους άλλους, θα μιλήσω προσωπικά για εμένα:

Προμηθεύομαι server από την Alabanza, μία από τις μεγαλύτερες εταιρίες του εξωτερικού. Εκτός του οτι έχει το πιο σταθερό control panel. o server μου είναι managed (κάνουν updates, monitoring κλπ) και υπάρχει καθημερινό backup. Αν επιθυμείς να σου δώσω τιμοκατάλογο των server της Alabanza, οι τιμές τους ξεκινούν από $699 το μήνα για ASP server (το κανονικό κόστος είναι $599 + $100 το μήνα για την υποστήριξη ASP = $699. Στο παραπάνω κόστος πρόσθεσε και $1/μήνα για κάθε μία IP διεύθυνση που έχει ο κάθε ένας πελάτης μου. Ας πάρουμε για παράδειγμα το οτι έχω 100 πελάτες. Το επιπλέον μηνιαίο κόστος είναι $100, συνολικά στα $799 (750 ευρώ).

Δηλαδή θα πρέπει να έχω μηνιαία έσοδα 885 ευρώ (750+ΦΠΑ) ωστε να πώ οτι βγάζω τα έξοδα μου... Αν πούμε οτι οι 100 πελάτες μου είναι στο πακέτο Standard (9,50 το μήνα), το μεικτό μηνιαίο κέρδος μου είναι 950 ευρώ - 885 τα πάγια έξοδα = 95 ευρώ - ΦΠΑ = 80,50 ευρώ...

Τα πάγια μηνιαία έξοδα μου διαφημίσεως/υποστηρίξεως είναι 50 ευρώ στο in.gr, $100 στο liveperson.net για το live help, 30 ευρώ το μήνα για το 801 (συν τα έξοδα των κλήσεων των πελατών ωστε να έχουν αστική χρέωση) 100 ευρώ το μήνα για την ADSL για να είμαι συνέχεια online + 130 ευρώ το μήνα για το ΤΕΒΕ, καταλαβαίνεις λοιπόν οτι αν είχα 100 πελάτες δεν θα έβγαζα τίποτα για εμένα.

Το πελατολόγιο μου υπερβαίνει κατά πολύ τους διπλάσιους που ανέφερα σαν παράδειγμα, οπότε βγαίνει και ένα κέρδος για εμένα.

Απλώς θέλω να σε κάνω να καταλάβεις οτι το να έχει κάποιος εταιρία web hosting (ατομική επιχείρηση) δεν είναι κάτι το εύκολο ούτε κάτι το επικερδές. Θα πρέπει να δημιουργήσει ένα τοσο μεγάλο πελατολόγιο ωστε να πεί οτι παρέχει ποιοτικές υπηρεσίες χωρίς μεγάλο κόστος. Τολμώ να πω οτι από τις μεγάλες εταιρίες έχω αρκετά φθηνότερες τιμές. Θα μπορούσα να πάω στο κόστος των $100 ανα server όπως κυκλοφορούν στο Internet, αλλά δεν θα παρείχα την υπηρεσία και την ποιότητα που παρέχω τώρα. Ρώτα διάφορα άτομα να σου πουν τι σημαίνει να έχεις dedicated server από την Alabanza...

Α, ανέφερα οτι έχω και μία υπηρεσία δωρεάν e-mail (www.ebox.gr) που αριθμεί περισσότερους από 800 χρήστες μέχρι τώρα και οτι το κόστος του προγράμματος και των recources του server τα έχω επιβαρυνθεί εγώ; :lol:

Πάντα αυτά είναι για εμένα. Αν έχεις οποιαδήποτε απορία μη διστάσεις να μου την πείς.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Σεπ 2003 02:50

Rapid-eraser έγραψε:............kivos dld molis ma8ame 3 basika pragmata gia tnv diaxirisi evos server (avtistixi periptosi me to va exoume eva gioukoslabo gia avtimistrator).............
Boulgaro oxi Giougoslavo... kati ksero pou sou leo ;););)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Σεπ 2003 02:56

grjava to idio einai gia kapion pitsirika (epidi to aneferes) ,pou thelei na peiramatistei sto internet na balei tin selida tou kai ta sxetika, na parei hosting apo kapia kseni eteria me tin pistotiki tou mpampa kai to support pou tha exei tha einai arketa diskolo gia ayton efoson tha einai kirios sta agglika, mono me e-mail ktl kai to idio me mia eteria elliniki i opia den parexei kati parapano sto thema tou hosting alla sto thema ton ipiresion...
Opou tha mporei na epikoinonisei amesa me tin eteria (efoson einai eteria kai oxi ena site ksemparko... milao gia sovares eteries tou xorou), na rotisei oti thelei, na ton boithisei i eteria na kanei ayto pou thelei kai ta sxetika... kai stin teliki iparxei kai mia pithanotita na gnorisei kai apo konta se pion ta skaei (xontra isos) bre aderfe....

Άβαταρ μέλους
grjava
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grjava » 09 Σεπ 2003 04:12

Αφού θέλετε να μιλήσουμε με ονόματα και αριθμούς ας το κάνουμε..
Μία από τις μεγαλύτερες εταιρείες hosting στον κόμο αυτή την στιγμή είναι η Planet ( http://www.theplanet.com/datacenters/index.php ) η οποία δεν πουλάει χώρο σε απλούς χρήστες αλλά μόνο σε εταρείες hosting ή dedicated servers.. Ρώτησα αυτήν την εταιρεία λοιπόν για κάποιο πακέτο μεταπωλητού και μου έδωσαν την παρακάτω τιμή:

450 ευρώ τα 650 GB τον χρόνο ...

με έναν απλο υπολογισμό είδα ότι αν χωρίσω τον χώρο σε 130 λογαριασμούς των 500mb θα μου κοστίζει κάθε λογαριασμός 3,46 ευρο συν την ΙΡ 1 δολάριο (ας το κάνουμε ευρώ) σύνολο 4,46 ευρώ ο λογαριασμός..
Ας υποθέσουμε ότι πουλάμε αυτούς τους λογαριασμούς με 20ευρώ τον μήνα (που είναι το ακριβότερο πακέτο σας) δηλαδή 240 ευρώ τον χρόνο, αν πουλήσω τους 100 λογαριασμούς θα έχω 24.000 ευρώ τον χρόνο δηλ κέρδος (χωρίς τα πάγια έξοδα) 24.000-580 = 23.420ευρώ..
Ας αφαιρέσουμε και τα πάγια τα οποία τα υπολογίζω (ΤΕΒΕ Διαφήμιση λειτουργικά έξοδα κλπ) 350 ευρώ τον μήνα χ 12 μήνες = 4200 τον χρόνο οπότε θα μου μείνουν τον χρόνο 19.220 ευρώ η για τους παλαιότερους 6.549.215 δρχ ή 545.767 δρχ τον μήνα ή 1601,66 ευρώ τον μήνα..
Όπως καταλαβαίνετε με παίρνει να τους πουλάω και 15 ευρώ και να τσεπώνω 18.620 τον χρόνο ή και με 10 ευρώ τον μήνα να τσεπώνω 10.820 τον χρόνο άνετα και ξεκούραστα..
Αυτά περί αριθμών (έτσι τουλάχιστον τα βλέπω εγώ)

Τώρα φίλε cha0s για την υποστήριξη που μου λες για τα Ελληνικά εκτός του ότι αν δεν ξέρεις Αγγλικά δεν πρόκειτε ποτέ να μάθεις προγραμματισμό (ιδίως την PHP) την βοήθεια που προσφέρουν οι περισσότερες εταιρείες είναι για τους servers τους και τίποτα παραπάνω (εκτός και αν τους πληρώσεις και εφόσον ξέρουν να σου απαντήσουν). Είμαι σίγουρος ότι και η Ελληνική εταιρεία που αναφέρει ο gvard όταν τους ζητήσεις να σου λύσουν κάποια απορία γύρω από προγραμματισμό ή λάθος θα σου απαντήσουν ή θα σφυρίζουν αδιάφορα (διότι τέτοιες εταιρείες κυκλοφορούν πολλές στην Ελλάδα)
Αυτά είχα να πω και να τονίσω ότι δεν έχω πρόβλημα με κανέναν από εσάς που έχετε τις ανάλογες εταιρείες αλλά ρε παιδιά κάντε καλύτερες τιμές μπας και ανέβει λίγο το internet και στην Ελλάδα.. Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Σεπ 2003 04:21

grjava έγραψε:Τώρα φίλε cha0s για την υποστήριξη που μου λες για τα Ελληνικά εκτός του ότι αν δεν ξέρεις Αγγλικά δεν πρόκειτε ποτέ να μάθεις προγραμματισμό (ιδίως την PHP) την βοήθεια που προσφέρουν οι περισσότερες εταιρείες είναι για τους servers τους και τίποτα παραπάνω (εκτός και αν τους πληρώσεις και εφόσον ξέρουν να σου απαντήσουν). Είμαι σίγουρος ότι και η Ελληνική εταιρεία που αναφέρει ο gvard όταν τους ζητήσεις να σου λύσουν κάποια απορία γύρω από προγραμματισμό ή λάθος θα σου απαντήσουν ή θα σφυρίζουν αδιάφορα (διότι τέτοιες εταιρείες κυκλοφορούν πολλές στην Ελλάδα)
Αυτά είχα να πω και να τονίσω ότι δεν έχω πρόβλημα με κανέναν από εσάς που έχετε τις ανάλογες εταιρείες αλλά ρε παιδιά κάντε καλύτερες τιμές μπας και ανέβει λίγο το internet και στην Ελλάδα.. Εικόνα
Sosta ta les Thoma. Den antilego. Exalou den eipa oti oi ellinikes eteries den bgenoun giayto kai einai akrives... eipa apla oti parexoun kapio support pou pithanon einai pio boliko gia ton pitsirika xristi.

Na dieykriniso kati min iparxoun pareksigiseis.
Den exo eteria ego.Oute poulao (pou kanonika noikiazetai gia na akribologoume :P ) hosting.
Episis agglika ksero arketa kala pisteyo kai to paradeigma to anefera basi tou paradeigmatos me tous pitsirikades pou eipes. (prosopika den xreiazomai support ktl gia ta site pou ekei pou briskontai..)
Tora gia to thema kapion eterion "maimou" pou opos eipes ama tous rotiseis tha sfirane adiafora... e ti na kanoume etsi einai o ellinas... oti arpaxei kai oti faei!
Eksalou to tonisa oti milaga gia sobares eteries tou xorou pou einai eteries kai oxi ena site.... ;)

Άβαταρ μέλους
grjava
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από grjava » 09 Σεπ 2003 04:38

Καλά ρε σύ .. μου την είχες στημένη και απάντησες αμέσως!! :lol:

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 09 Σεπ 2003 05:04

Καλησπέρα,
grjava έγραψε:Αφού θέλετε να μιλήσουμε με ονόματα και αριθμούς ας το κάνουμε..
Μία από τις μεγαλύτερες εταιρείες hosting στον κόμο αυτή την στιγμή είναι η Planet ( http://www.theplanet.com/datacenters/index.php ) η οποία δεν πουλάει χώρο σε απλούς χρήστες αλλά μόνο σε εταρείες hosting ή dedicated servers.. Ρώτησα αυτήν την εταιρεία λοιπόν για κάποιο πακέτο μεταπωλητού και μου έδωσαν την παρακάτω τιμή:

450 ευρώ τα 650 GB τον χρόνο ...
Εγώ δεν είμαι μεταπωλητής. Εχω δικό μου dedicated server. Κάνε το παράδειγμα σου με dedicated server της theplanet.com (http://www.theplanet.com/solutions/intel_dedicated.php) οπου ο πιο φτηνός κοστίζει $470 μηνιαίως με 18GB σκληρό δίσκο. Αν το χωρίσεις σε πακέτα των 500ΜΒ, θα βγάλεις 36 πακέτα... Αν πουλήσεις το κάθε πακέτο 20 ευρώ, θα βγάλεις 720 ευρώ μηνιαίως μεικτό κέρδος, μείον ΦΠΑ μένουν 610 ευρώ το μήνα, μείον τα 440 ευρώ ($470) που κοστίζει ο server, πάμε κέρδος στα 170 ευρώ το μήνα. Χωρίς να υπολογίσουμε έξοδα IP, ΤΕΒΕ κλπ.... Θα πρέπει να έχεις 250 πακέτα των 20 ευρώ σε 7 servers για να βγάζεις μηνιαίο κέρδος 1.200 ευρώ από τα οποία μπορείς να αφαιρέσεις τα λοιπά κόστη.

Κάποιο λάθος έκανε η εταιρία που σου έδωσε το πακέτο προσφοράς. Θέλω να μου δώσεις URL της συγκεκριμένης προσφοράς, καθώς στο http://www.theplanet.com/solutions/virtual.php αναφέρει πακέτο με 1GB (όχι 650 που λες) με μηνιαίο κόστος $199,95....
grjava έγραψε:Είμαι σίγουρος ότι και η Ελληνική εταιρεία που αναφέρει ο gvard όταν τους ζητήσεις να σου λύσουν κάποια απορία γύρω από προγραμματισμό ή λάθος θα σου απαντήσουν ή θα σφυρίζουν αδιάφορα (διότι τέτοιες εταιρείες κυκλοφορούν πολλές στην Ελλάδα)
Εικόνα
H Ελληνική εταιρία που αναφέρω είναι η δική μου εταιρία και καλό θα είναι πριν κρίνεις τις γνώσεις μου ή την εξυπηρέτηση μου να γνωρίζεις πως δουλεύω...

Περιμένω να μας δώσεις το URL της προσφοράς βάσει της οποίας έβγαλες το πλάνο σου, καθώς εγώ όσο και να έψαξα δεν μπόρεσα να την βρώ στο site τους...

Α, και να μη ξεχάσω οτι η theplanet.com παρέχει 20ΜΒ χώρο με $19,95 το μήνα :kaloe: :kaloe:
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Papaflessas

Δημοσίευση από Papaflessas » 09 Σεπ 2003 05:54

www.servermatrix.com
idia etereia einai idio datacenter etc.Apla prin apo kapious mhnes htan mono h theplanet kai twra anoiksan ena diaforetiko division.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Σεπ 2003 10:39

gvard exo tin entiposi pos den ennoouse tin eteria sou alla tin eteria pou aneferes esi (me ta ftina paketa).

Sosta thoma?

Coolarete :)

Άβαταρ μέλους
cvoodan
Honorary Member

Δημοσίευση από cvoodan » 09 Σεπ 2003 12:45

grjava έγραψε:ιδίως σε πιτσιρικάδες που θα ήθελαν να αποκτήσουν την δική τους σελίδα για να αρχίσουν να μαθαίνουν από προγραμματισμό web αλλά και να ξεφύγουν από τα απαράδεκτα free hosts τύπου geocities, pathfinder, in.gr κλπ.
Καλησπέρα και από μένα (καλημέρα δηλαδή)...
Εδώ θέλω να πω ότι ο Θωμάς έχει απόλυτο δίκιο γιατί κι εγώ ήμουν (είμαι) ένας από αυτούς τους "πιτσιρικάδες"... Έτσι λοιπόν πριν πάρω το host που έχω τώρα, είχα ψάξει σε όλες σχεδόν τις γνωστές ελληνικές εταιρίες παροχής hosting και για να αναφέρουμε ονόματα που θέλετε, την hyperhosting του gvard, την joyhost του hohiou, την datahost του indefix, την masterhost, την thesuperweb κτλ κτλ κτλ! Όλα τα πακέτα όμως (με διαφοροποιήσεις μεταξύ τους) μου φάνηκαν λίγο ακριβούτσικα για τα δικά μου δεδομένα, μιας και δεν δουλεύω αλλά έπρεπε να μαζέψω χρήματα, ελατώνοντας το "χαρτζιλίκι" μου... Με αυτά λοιπόν δεν θέλω να θίξω κανέναν ούτε να σας κάνω να κατεβάσετε τις τιμές σας, αλλά θέλω απλά να υποστηρίξω ότι το ελληνικό hosting (δεν ξέρω και το ξένο) είναι κατα πλειονότητα και γενικώς ακριβούτσικο...

Αυτά από μένα... :kaloe:

ΥΓ. ΕικόναΡίξτε τα όπλα βρε μην έχουμε τπτ Εικόνα Εικόνα

:kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες