Ιστοσελιδα με διαφημισεις. Αποδειξεις;

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
djsak2002

Δημοσίευση από djsak2002 » 29 Μάιος 2011 03:00

Καλησπερα παιδια. Εχω ξεκινησει να φτιαχνω μια ιστοσελιδα με σκοπο την διαφημιση καταστηματων. Λογο του οτι δεν εχω κανει εναρξη στην εφορια και γενικα ειναι λιγο δυσκολο να το κανω, εχω εναν φιλο που εχει δεχτει να μου κοβει αποδειξεις ή οτι αλλο χρειαζομαι για να δεινω στους διαφημιζομενους. Στην ιστοσελιδα θα φαινεται οτι η διαφημιση γινεται δωρεαν.
Η ερωτηση μου ειναι εγω που θα ειμαι ο ιδιοκτητης της ιστοσελιδας θα εχω καποιο προβλημα που θα κοβω αποδειξεις με σφραγιδα αλλουνου; Να ενημερωσω οτι η εταιρια του φιλου μου εχει να κανει με υπηρεσιες του ιντερνετ. Εγω θα περνω το καθαρο κερδος και σε εκεινον θα του πληρωνω το ΦΠΑ.

Ειναι εφικτο κατι τετοιο; Αν οχι για ποιο λογο και τι πρεπει να φοβηθω ή να προσεξω.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Μάιος 2011 16:23

γράφεις ότι τον διαφημιστικό χώρο της σελίδας σου τον διαχειρίζεται η εταιρεία του φίλου σου.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

djsak2002

Δημοσίευση από djsak2002 » 29 Μάιος 2011 20:16

μπορει να γινει κατι τετοιο?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Μάιος 2011 20:34

δεν υπάρχει κάπου που το δηλώνεις... απλά συμβαίνει, κι όπως το περιγράφεις αυτό συμβαίνει...

τώρα εάν ο φίλος σου θα έπρεπε να σου δίνει τα λεφτά με κάποιο παραστατικό για να είναι νόμιμος είναι άλλο καπέλο.

η σελίδα σου προς τους πελάτες τις είναι οκ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 29 Μάιος 2011 21:17

Εάν ο φίλος σου έκανε έναρξη τα 3 τελευταία χρόνια οπότε και δεν φορολογείται όσο εισόδημα και να έχει τότε του πληρώνεις μόνο το ΦΠΑ. Εάν έχει κάνει έναρξη παλαιότερα και καλύπτεται από το αφορολόγητο (12.500 ευρώ / έτος) τότε πάλι του πληρώνεις μόνο το ΦΠΑ. Εάν όμως λόγο των επιπλέον εισόδων που θα φαίνεται ότι έχει εξαιτίας των πωλήσεων διαφημίσεων ξεπερνάει το αφορολόγητο πρέπει να του πληρώσεις και το φόρο εισοδήματος που αντιστοιχεί.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Μάιος 2011 21:29

δεν το κατάλαβα το πρώτο. εάν έχεις κάνει έναρξη τα τελευταία 3 χρόνια το αφορολόγητο σου είναι στο άπειρο;
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 29 Μάιος 2011 21:38

Σύμφωνα με το άρθρο 69 του Ν.3842/2010, ατομικές επιχειρήσεις καθώς και ΟΕ που έκαναν έναρξη απο 01.01.2010 και τα μέλη τους είναι 35 ετών και κάτω δικαιούνται απαλλαγή από την φορολογία για τα 3 πρώτα χρόνια και για κέρδη έως 30.000 ευρώ.

djsak2002

Δημοσίευση από djsak2002 » 29 Μάιος 2011 21:46

φιλε μου με εχεις βοηθησει παρα πολυ με αυτα που μου λες. εγω λοιπον που θα εχω στο ονομα μου το σιτε και θα κλεινω τις συμφωνιες με τα μαγαζια, με αποδειξεις του φιλου μου, θα εχω καποιο προβλημα;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Μάιος 2011 22:46

100% σίγουρος θα είσαι μόνο εάν μιλήσεις με λογιστή.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες