Ψηφιακός δέκτης = ενισχυτής;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Cypriot

Δημοσίευση από Cypriot » 29 Μάιος 2011 14:35

Αρχικά δεν ήξερα που να το βάλω γιατί δεν υπάρχει τέτοια κατηγορία(Καλό θα ήταν να δημιουργηθεί μια κατηγορία με όλα τα υπόλοιπα θέματα και να δημιουργούντε κατηγορίες σε θέματα που φαίνεται να έχουν ενδιαφέρον)

Ένιγουει, στο θέμα μου.
Θέλω να μάθω τι ακριβώς κάνει ο ενισχυτής της τηλεόρασης και τι ο ψηφιακός δέκτης. Ποιες οι διαφορές; Έχουν την ίδια χρησιμότητα ή τα έχω συγχισμένα στο μυαλό μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
Rapsos13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapsos13 » 29 Μάιος 2011 19:39

Καλησπέρα,
Όχι δεν είναι τα ίδια το ένα με το άλλο.

Ο ενισχυτής σου προσφέρει καλύτερο σήμα και κατ' επέκταση καλύτερη αναλογική εικόνα.Ο ενισχυτής συνδέεται την κεραία τηλεόρασης τους σπιτιού σου.

Ο ψηφιακός δέκτης συνδέεται με την εκάστοτε τηλεόραση και τις δίνει την δυνατότητα να δείξει η τηλεόραση τα ψηφιακά κανάλια(από την Digea).

Πχ.Σε ένα σπίτι που έχει 4-5 τηλεοράσεις και όλες παίρνουν σήμα από την ίδια κεραία είναι πιθανό να μην έχουν όλες οι τηλεοράσεις την ίδια ποιότητα.Τότε πρέπει να τοποθετήσεις έναν ενισχυτή σήματος στην κεραία σου ώστε να μπορούν όλες οι τηλεοράσεις σου να δείχνουν με την ίδια ποιότητα σήματος.
Όμως ακόμα και έτσι για να πιάσεις τα ψηφιακά κανάλια στις τηλεοράσεις τους θα πρέπει οι κάθε μια να έχει ή ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη ή εξωτερικό.

Ελπίζω να σε βοήθησα :P

Βέβαια καλύτερα να μας πεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις για να σου απαντήσουμε αναλόγως :)

Άβαταρ μέλους
Cypriot

Δημοσίευση από Cypriot » 29 Μάιος 2011 19:49

Μπορεί ένας ψηφιακός δέκτης να είναι και ενισχυτής;

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 30 Μάιος 2011 03:47

Θα έλεγα πως αν απτον ψηφιακό δέκτη βγάζεις ψηφιακό σήμα για την tv σου τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. (ψηφιακό όπως hdmi και άλλα)

Πρόβλημα θα είχες αν η tv σου έπαιρνε αναλογικό σήμα. όπως το γνωστό στρόγγυλο βύσμα...

Ενισχυτή είχαμε και μεις παλιά, αλλά όταν πήραμε καινούργια tv με ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη πετάξαμε τον ενισχυτή.

Και γενικά ενισχυτή είτε σε εικόνα είτε σε ήχο (συναυλίες) βάζουν επειδή το αναλογικό σήμα μπορεί και εξασθενεί.
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες