[Solved] Σε κάθε εκκίνηση χάνονται drivers!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 30 Μάιος 2011 13:31

Κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή εδώ και 3-4 μέρες, έχει χάσει τους drivers από την κάρτα ήχου, μ'αποτέλεσμα να μην έχω ήχο. Ξαναπερνάω τους drivers απ'το CD και λύνεται το θέμα. Σήμερα είχε ως "άγνωστη συσκευή" τον εξωτερικό σκληρό δίσκο και τον εκτυπωτή, και αφού έψαξε μόνο του τους drivers, τα αναγνώρισε. Τί μπορεί να συμβαίνει?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ne3go την 09 Ιουν 2011 00:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Μάιος 2011 15:21

Πολύ Καλησπέρα σου :D
Θα πρέπει να διαμαρτυρηθώ και σ'εσένα:
Ο φίλτατος mod GeoStuff, όταν έγραφε αυτό εδώ: Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα, δεν είχε πρόθεση να θίξει τον οποιονδήποτε. Αντίθετα μάλιστα, ζητώντας πιεστικά λεπτομερέστατες -όσο γίνεται- πληροφορίες για Hardware και OS/Software είχε σκοπό να κάνει 'εύκολη τη ζωή' όλων μας:
1) Όσων απαντούμε, γιατί έχουμε καλύτερη/σφαιρικότερη άποψη των καταστάσεων και προβλημάτων, ώστε να δώσουμε μιά καλύτερη πρόταση.... Και
2) Όσων ζητούμε βοήθεια, καθώς πολλαπλασιάζουμε δραματικά τις πιθανότητες να έχουμε πρόταση-λύση στο πρόβλημά μας.
Όσο περισσότερες, ακόμα και τις -φαινομενικά χαζές- πληροφορίες μας δώσεις, για το υλικό σου, αλλά και το Λειτουργικό σου:
1) (Π.χ. Windows XP Professional(?) English(?) SP3)
2) Ποιό είναι το πλήρες μοντέλο υπολογιστή σου; (Nα καταλάβουμε ακριβώς με ποιό PC/laptop έχουμε να κάνουμε)
Τόσο πιο κοντά μας φέρνεις στον χώρο σου, όπου υπάρχει το πρόβλημα, ώστε να καταλάβουμε -όσο γίνεται- τι συμβαίνει, και να γράψουμε κάποιαν άποψη-πρόταση, που ίσως καταλήξει και σε λύση :wink:
Επίσης:
3) Αμέσως πριν ξεκινήσει το πρόβλημα, έκανες κάποια ενημέρωση (Update), κάπου στον Η/Υ σου (π.χ. στα Windows, ή κάπου αλλού).... Εγκατέστησες -ίσως- κάποιαν εφαρμογή (Word, παιχνίδι, κλπ); Ήσουν ίσως σε Site του Internet, που βομβαρίζεται από Ιούς (φημολογείται για τα Sites των στοιχημάτων);

Κατ'αρχήν:
ne3go έγραψε:....έχει χάσει τους drivers από την κάρτα ήχου, μ'αποτέλεσμα να μην έχω ήχο. Ξαναπερνάω τους drivers απ'το CD και λύνεται το θέμα....
Το θέμα αυτό εξακολουθεί να υπάρχει, ή απλώς λύθηκε και εμφανίστηκε 'καπάκι' το
ne3go έγραψε:....Σήμερα είχε ως "άγνωστη συσκευή" τον εξωτερικό σκληρό δίσκο και τον εκτυπωτή, και αφού έψαξε μόνο του τους drivers, τα αναγνώρισε....
:question:
Χωρίς, λοιπόν, στοιχεία υποψιάζομαι τα εξής:
1) Τα Windows σου χρειάζονται οπωσδήποτε κάποια ενημέρωση (Update), ώστε να αναγνωρίζουν αυτόματα την κάρτα, και -ίσως- κάποιες άλλες συσκευές, χωρίς επανεγκατάσταση του σχετικού driver............. ή
2) 'Χτύπησε' κάποιος ιός, που δημιούργησε -απλώς και μόνο- αυτό το πρόβλημα. Ένα αντιιικό και ξεμπερδεύεις... ή
3) Τα Windows σου θέλουν -γύρευε για ποιόν λόγο- να 'δουν' τον πιο ενημερωμένο driver από τη μαμά Εταιρεία..... ή (και το κορυφαίο :hammer: :hammer: )
4) Τα Windows σου θέλουν να 'δουν' τον driver, που -ΙΣΩΣ- έφτιαξε η Microsoft, ως πρόσθετη/δευτερεύουσα ενημέρωση, για το μοντέλο της κάρτας ήχου σου, και των όποιων άλλων συσκευών.
Απ'ό,τι βλέπεις, τρεις στις τέσσερεις αιτίες (που μού' ρχονται τουλάχιστον-τώρα στον νου) έχουν να κάνουν με ενημέρωση (Update), με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.
....Κι όλα αυτά χωρίς στοιχεία εκ'μέρους σου :wink:
Δοκίμασε όσα σου γράφω, γράψε μας και τα στοιχεία που χρειαζόμαστε, κι εδώ είμαστε κι εμείς :D

Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 30 Μάιος 2011 21:45

Φίλε DGeorge, έχεις απόλυτο δίκιο στις παρατηρήσεις σου. Παρότι είμαι πολύ καιρό εδώ και και έχω ανοίξει και σωστότερα θέματα, αυτή τη φορά ξεχάστηκα!.... :oops:

Λοιπόν, έχω desktop με επεξεργαστή Quadcore, εγκατεστημένα απ'όταν το πήρα τα Windows XP Home Sp3 (original), και πριν κανά χρόνο έβαλα μια κάρτα ήχου (ASUS Xonar DS PCI).
Ο εκτυπωτής και ο δίσκος, είναι με USB σε hub.

Ο ήχος χάνεται κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή. Στη διαχείριση συσκευών δεν μου βγάζει κανένα κίτρινο τριγωνάκι στους drivers της κάρτας ήχου, παρόλα αυτά όταν ξαναπερνάω τους drivers, το πρόβλημα λύνεται. Σήμερα ξαφνικά με το που τον άνοιξα, δεν μου αναγνώρισε δίσκο και εκτυπωτή!

Το πρόβλημα παρουσιάστηκε ξαφνικά, χωρίς να κάνω πρόσφατα κάποιο update (τα update των windows κάνω μόνο, όταν μου βγάλει την αντίστοιχη ειδοποίηση). Ούτε κάποια καινούργια εγκατάσταση software έχω κάνει.Στοίχημα δεν παίζω ( :P ) αλλά σίγουρα στο internet η πιθανότητα να περάσει κανένας ιός, είναι σχεδόν βεβαιότητα.
Έχω το free Avira Antivir για προστασία, δεν ξέρω όμως αν κάνει καλή δουλειά.

Οποιαδήποτε επιπλέον βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 30 Μάιος 2011 22:18

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις δεν πρέπει να οφείλεται σε updates των windows (δεν προξενούν τέτοια προβλήματα).

Ενδεχόμενα είναι 2 τουλάχιστον..
-- πρόβλημα υλικού (hardware). Όπως το αντιλαμβάνομαι το θέμα σου, ίσως να απαιτείται αλλαγή τροφοδοτικού του υπολογιστή (πόσο παλαιό είναι;), εάν έχεις δυνατότητα να το αντικαταστήσεις (έστω και για δοκιμή). Στην χειρότερη περίπτωση η m/b υπολειτουργεί.

-- πρόβλημα προγραμμάτων (software). Εδώ υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιο (...) πρόγραμμα να το προξενεί αυτό. Είναι βέβαια λίγο απίθανο απ' ότι αναφέρεις.

-- αναφέρεις ότι έχεις τοποθετήσει κάποια extra sound card. Άρα η ενσωματωμένη της m/b είναι απομονωμένη λογικά (στο bios φαντάζομαι και όχι με απενεργοποίση συσκευής). Υπάρχει πιθανότητα η κάρτα που έχεις απενεργοποιήσει να επαναφέρεται σε λειτουργία γι' αυτό απαιτείται εκ νέου εγκατάσταση για την καινούργια, ώστε να λειτουργήσει πάλι.
Να ελέγξεις την ημ/νία του υπολογιστή καθώς και τυχόν ρυθμίσεις στο bios (μήπως έχει γίνει reset για οποιοδήποτε λόγο) και να σιγουρευτείς και πάλι ότι η κάρτα είναι απενεργοποιημένη.

Επίσης να ελέγξεις στις πληροφορίες συστήματος όλες τις συσκευές που σε ενδιαφέρουν.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 30 Μάιος 2011 23:32

Ευχαριστώ για τη βοήθεια hitca!
Για το τροφοδοτικό, το είχα αλλάξει μαζί με τη motherboard πριν 2 χρόνια κι απ'ότι θυμάμαι, μου είπε το παιδί στο μαγαζί ότι σηκώνει αρκετά Watt.

Τη νέα κάρτα ήχου την εγκατέστησα μόνος μου,και μετά απλώς πέρασα τους drivers. Δεν ξέρω αν έπρεπε να κάνω και τίποτ'άλλο. Θα προσπαθήσω να τσεκάρω αυτό που λες στο bios (αν και δεν το χειρίζομαι το bios πολύ καλά)
Το παράξενο είναι ότι όταν εκκινεί το PC, χάνεται ο ήχος όπου και να βάλω το βύσμα των ηχείων. Δηλαδή, είτε το βάλω στην έξοδο της ενσωματωμένης κάρτας ήχου της mb, είτε στην έξοδο της νέας κάρτας ήχου, δεν ακούγεται τίποτα!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Μάιος 2011 10:27

ne3go έγραψε:Ευχαριστώ για τη βοήθεια hitca!.......
Κι εγώ Ευχριστώ hitca! Όταν η Πείρα λειτουργεί παρέα με τη Γνώση, διαβάζεις/ακούς κάτι τέτοιες διαγνώσεις/οδηγίες, όπως αυτού του ανθρώπου. :wink: :wink:
Είναι το κορυφαίο από τα πλεονεκτήματα του Freestuff, η δυνατότητα να τρυγάς έτσι - τόσο απλά και τόση Γνώση και Πείρα!!!
Για την κάρτα ήχου -πάντως- δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την (on-board) ακόμα και μέσα από τις συσκευές (διαχείριση συσκευών) των Windows. (Είχα ένα πολύ παλιό παρόμοιο πρόβλημα με Windows XP SP1, όπου λόγω συνύπαρξης δύο καρτών ήχου (on-board) και πρόσθετης, 'κόλλαγαν' (crash) τα Windows, αμέσως αφού ολοκλήρωναν το 'φόρτωμά' τους και ήταν έτοιμα να παραδώσουν τους χχειρισμούς στον χρήστη. Τότε, απλώς, με απενεργοποίηση της (on-board) κάρτας ήχου, ήρθε το πράγμα και λύθηκε.
Γι'αυτό κι επειδή φοβάσαι την 'επέμβαση' στο BIOS σου προτείνω αυτό.
Διαφορετικά, όπως γράφει κι ο hitca, μάλλον προέρχεται από εκεί η όλη ιστορία.... Όπως επίσης, ίσως από εκεί να προέρχεται και η ιστορία με τις USB εξόδους (συσκευές).
Η Motherboard επίσης, μπορεί μεν να αλλάχτηκε, όπως γράφεις, πριν από δύο χρόνια. Αυτή τη στιγμή, είσαι σίγουρος, ότι έχει τους πιο ενημερωμένους της drivers;
Δεν ξέρω, αν συμφωνεί κι ο hitca, υποψιάζομαι ότι ίσως χρειάζεται κάτι τέτοιο... Περιλαμβάνεται και αυτόματη ενημέρωση του BIOS μέσα από μία εφαρμογή Windows από τη μαμά εταιρεία της Motherboard. :D
Επίσης για Malware, που κατάφερε να 'περάσει' στο PC σου, ένα καλουδάκι είναι αυτό εδώ!!, και σε δωρεάν έκδοση! Το έχω δοκιμάσει! Ακόμα και σε 'γρήγορο scan' ξεπάστρεψε από το PC μου ένα κάρρο 'παπαδοπαίδια', που είχαν ξεφύγει από το AVAST μου. Έτσι έχω ένα PCδάκι που τρέχει όλο χαρά κι υγεία :lol:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 31 Μάιος 2011 20:10

Ο γενικός κανόνας είναι ότι όταν ο υπολογιστής χρησιμοποιεί 2 συσκευές ή προγράμματα για την ίδια χρήση, τότε θα πρέπει με κάποιο τρόπο να οριστεί η λειτουργία τους και η φυσική ιεραρχία τους.
Πχ. όταν χρησιμοποιείς 2 media players, τότε κάποιος από αυτούς θα κάνει αναπαραγωγή σε όλους ή ορισμένους τύπους αρχείων.

Στην περίπτωση των συσκευών θα πρέπει η παρόμοια συσκευή (του ήχου στην περίπτωσή σου) να απενεργοποιηθεί και το σημαντικότερο είναι να αφαιρεθεί το σχετικό πρόγραμμα οδήγησης (driver) άμεσα, διότι λειτουργεί με την εκκίνηση του υπολογιστή και εάν δεν προκαλέσει δυσλειτουργία, σίγουρα θα επιβαρύνει χωρίς λόγο το όλο σύστημα.
Φυσικά αυτό ισχύει εάν όντως υπάρχει και δεύτερη (ενεργή ή όχι) κάρτα ήχου.

Το ότι έχεις απανωτά φαινόμενα «εξαφάνισης» συσκευών» (ενώ προγενέστερα λειτουργούσαν κανονικά φαντάζομαι), είναι πού με έκανε να προτείνω για πρώτη (...αμφίβολη σε κάθε περίπτωση) λύση, την αλλαγή του τροφοδοτικού σου (τουλάχιστον δοκιμαστικά).

Σίγουρα η χειρότερη περίπτωη θα ήταν η m/b να υπολειτουργεί (πχ οι ενσωματωμένοι controllers των συσκευών σου), αλλά θα πρέπει να εξαντλήσεις πρώτα τυχόν πιο απλά ενδεχόμενα πρίν καταλήξεις σε ασφαλές συμπέρασμα για κάτι τέτοιο. Υπάρχει πάντα επίσης και η εναλλακτική (φθηνή και γρήγορη) λύση να εγκαταστήσεις επιπλέον έναν usb controller σε pci card (μικρό κόστος , έως ~10 ) ώστε να κάνεις μέσω αυτού τις σχετικές συνδέσεις των εξωτερικών συσκευών.

--- ανέφερες ότι σε κάποια επανεκκίνηση «χάθηκε» ο δίσκος, αυτό είναι άκρως ανησυχητικό σύμπτωμα λειτουργίας.

Ίσως σε τελευταία ανάλυση εάν δεν καταφέρεις (ή δεν γνωρίζεις πώς) να λύσεις αυτά τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις, να απαιτείται η σχετική επίσκεψη σε τεχνικό εργαστήριο.

Εμείς εδώ θα προσπαθήσουμε σε κάθε περίπτωση να σε βοηθήσουμε και να κατευθύνουμε σε σωστές (και προσιτές) λύσεις.
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 31 Μάιος 2011 23:40

Ευχαριστώ και τους δυό σας για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες...
Είμαι ολίγον τι σκράπας στα θέματα hardware-software, και συμβουλές σαν τις δικές σας βοηθούν πολύ.

DGeorge για Malware το έχω το πρόγραμμα που προτείνεις, έχω καιρό να το βάλω να κάνει scan (σε safe mode νομίζω πρέπει). Λογικά με το antivirus και αυτό, είμαι σχετικά καλυμένος έτσι?
hitca, υποπτεύομαι ότι στο PC πολλά απ'τα στραβά που συμβαίνουν, οφείλονται μάλλον σε ξεπερασμένης τεχνολογίας mb,τροφοδοτικό, κάρτας γραφικών καθώς και βαρυφορτωμένων Windows! Αν λάβω υπόψιν το γεγονός ότι επί 4 χρόνια λειτουργεί χωρίς κανένα format (ούτε καν στην αλλαγή της mb!),μ' ένα σωρό προγράμματα (χρήσιμα και μη) που έχω εγκαταστήσει-απεγκαταστήσει, τα προβλήματα που συναντώ είναι μάλλον αναμενόμενα.

Για να κάνω μια τελευταία προσπάθεια ανάκαμψης, αν μπορείτε πείτε μου με ποιό τρόπο γίνεται αυτό:
...αυτόματη ενημέρωση του BIOS μέσα από μία εφαρμογή Windows από τη μαμά εταιρεία της Motherboard.
καθώς επίσης και σε τί βοηθά το usb controller σε pci card?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 01 Ιουν 2011 00:38

Εάν λειτουργούν κανονικά όλες οι συσκευές, ακόμα και ένας ξεπερασμένης τεχνολογίας υπολογιστής (...το δικαιούται ! ) μπορεί να λειτουργεί κανονικά. Άνετα θα μπορούσε υπολογιστής 10ετίας να έχει πχ. win xp , όμως χωρίς προβλήματα συσκευών ή συντήρησης.

Αυτό που ρωτάς είναι ακριβώς ότι περιγράφει. Είναι εφαρμογή windows, το κατεβάζεις από το site της εταιρίας που κατασκεύασε την m/b πού έχεις, και κάνει μία πολύ ιδιαίτερη διαδικασία αυτή της αναβάθμισης του λογισμικού της m/b (απαιτούνται ιδιαίτερες προφυλάξεις στην χρήση του).

Ο usb controller είναι μία κάρτα pci, που σου δίνει επιπλέον θύρες usb. Συνήθως έως 5. Χρησιμοποιούνται επίσης για την περίπτωση που οι ενσωματωμένες θύρες την m/b δεν λειτουργούν για κάποιο λόγο και έτσι γλυτώνεις την αναγκαία αλλαγή της.

Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 01 Ιουν 2011 18:40

Λοιπόν, σήμερα το πρωι ήρθε η απόλυτη καταστροφή!
Μου βγαίνει μια ειδοποίηση απο το antivirus, ότι εντόπισε malware! Στο καπάκι δεκάδες μηνύματα ότι έχει καταστραφεί ένας τομέας του c:/ δίσκου.
Βαζω σε safe mode to Antimalware, αφου ανακαλυπτει 2 ιουσ και τουσ σβηνει, παλι τιποτα! Στην εκκινηση τα ιδια μηνυματα, και ο υπολογιστησ κολλαει!
Αποφασίζω να κάνω νέα εγκατάσταση των windows απ΄το cd, και μόλις τα εγκαθιστά, πάλι κολλάει στην εκιννηση ..
Λέω ας κάνω format να ξεμπερδευω. Ξαναβαζω το cd των windows, κάνει boot απ΄το cd και μόλις είναι η στιγμή να βγάλει την οθόνη με τις επιλογές ( αν θα κανεις εγκατάσταση ή επιδιόρθωση) μου βγάζει μια μπλε οθόνη με κάτι κινεζικά και κάπου γράφει κι ένα "session3 initializing error" και κολλάει εκεί!!
Έχοντας κάνει 4-5 φορές format και εγκαταστάσεις windows στο παλιότερο pc, δεν τόχω ξανασυναντησει αυτό!
Τι φταίει; Μήπως χτύπησε ο δίσκος; Τι μπορώ να κάνω, απ΄τη στιγμή που δεν γίνεται να κάνω format & ξαναπερασμα των windows;

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 02 Ιουν 2011 08:38

Άλλαξε επειγόντως τον δίσκο και να κάνεις πλήρη και προσεκτική εγκατάσταση εκεί.

Μετά από τον παλιό σου δίσκο θα προσπαθήσεις να πάρεις τυχόν αρχεία που χρειάζεσαι, αφού σιγουρευτείς για ύπαρξη ή όχι ιών κλπ εκεί.

Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 02 Ιουν 2011 09:53

Αυτό σκέφτηκα να κάνω και γω. Ευχαριστώ φίλε μου

Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 03 Ιουν 2011 02:46

Έκανα σήμερα την αλλαγή στον δίσκο σ'ένα κατάστημα, έκανα την εγκατάσταση των windows, όλα ενντάξει μέχρι εκεί, αλλά ενώ έχω άλλους 2 δίσκους εσωτερικά, ο υπολογιστής βλέπει τον έναν απ'αυτούς μόνο!
Ούτε στο Bios φαίνεται. Είναι θέμα συνδεσμολογίας, κουνήθηκε κανά καλώδιο ενώ γινόταν η αλλαγή ή φταίει κάτι άλλο?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 03 Ιουν 2011 07:17

Αυτό θα έπρεπε να έχει λυθεί σαν θέμα όταν έγινε η αλλαγή στους δίσκους (βαριά αμέλεια του εγκαταστάτη ή όποιου τεχνικού που δέν το διαπίστωσε εγκαίρως).

Οι δίσκοι ανάλογα με τον τρόπο σύνδεσής τους (SATA, IDE) στην m/b, απαιτούν και ανάλογη αντιμετώπιση (και συνδεσμολογία, οι IDE δίσκοι να είναι σε master/slave διάταξη, οι SATA δίσκοι δεν έχουν πρόβλημα ιεράρχησης, στο bios ορίζεις τον δίσκο εκκίνησης του συστήματος).

Να δώσεις προσοχή σε αυτόν που ΔΕΝ φαίνεται πρώτα.
-- Στο bios φαίνεται; εάν όχι, άνοιγμα και έλεγχος στο εσωτερικό του υπολογιστή για σωστή σύνδεσή του. Στην περίπτωση που όλα είναι σωστά ίσως ο δίσκος να είναι εκτός λειτουργίας.
Ακούμπησέ τον με το δάκτυλό σου όταν λειτουργεί, καταλαβαίνεις τυχόν κραδασμό;
Εναλλακτικά μπορείς να απομονώσεις όλους τους άλλους δίσκους ώστε να επικεντρωθείς σε αυτόν. Με την βοήθεια κάποιου boot cd θα έχεις επιπλέον πληροφορίες για την κατάστασή του (προϋποθέτει να φαίνεται στο bios τουλάχιστον)

Στην χειρότερη περίπτωση θα πρέπει να αφαιρεθεί από το σύστημα και να δοκιμαστούν άλλες μέθοδοι επαναφοράς ή αναζήτησης αρχείων.

Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 03 Ιουν 2011 14:09

Kαι οι 3 δίσκοι είναι με SATA σύνδεση και στο Bios δεν φαίνεται ο ένας
Θα ανοίξω το pc να δω τί γίνεται με τη συνδεσμολογία και αν λειτουργεί ο δίσκος και θα ενημερώσω...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες