Επιλογη hardware για νεο pc

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
SLAINE

Δημοσίευση από SLAINE » 30 Μάιος 2011 20:06

Παιδια καλησπερα.ειμαι νεος στο site kai αποφασισα μετα απο 2 ετοιμα pc που ειχα αγορασει τα τελευταια 8 χρονια, να φτιαξω ενα μονος μου. κατεληξα λοιπον μετα απο αρκετη ερευνα στο δικτυο και στην αγορα , στα εξης εξαρτηματα hardware:

case : cooler master cm690 ii advanced

cpu : intel core i5-2400 3,10 GHZ LGA socket 1155

psu : corsair gaming series GS 700W

mobo : MSI P67A-GD65

memory : 2x corsair cerulean blue vengeance 4GB DDR3-1600 DIMM

hard drives : 2x SEAGATE ST31000524AS 1TB BARRACUDA SATA 3

cpu cooler : zalman CNPS10X EXTREME.

Καταρχην θελω να τονισω οτι παρολο που πολλα εξαρτηματα ειναι φταγμενα για gaming κυριως, δεν επιλεχθηκαν για αυτο πρωτιστως. απλα θεωρω οτι αποτελουν πολυ καλο hardware σε σχεση με το κοστος τους.

τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

1. πως σας φαινονται οι επιλογες μου. συνθετουν ενα ικανοποιητικο συστημα? ( για 24ωρη χρηση, μια και το κατεβασμα δε σταματα ποτε, αλλα και για gaming)

2. η ψυκτρα της zalman, (διαβασα τα καλυτερα σχεδον παντου,ειδικα απο αποψη θορυβου), μπορει να τοποθετηθει ανετα στη mobο MSI, η δεν χωραει λογω μεγεθους???

3. ποια ψυκτρα ειναι καλυτερη : cooler master v6gt η zalman cnps10x extreme???? (πολλες αρνητικες κριτικες για την πρωτη κυκλοφορουν λογω ενοχλητικου και υπερβολικα εντονου θορυβου. ισχει αυτο???).

4. τελος οπως καταλαβατε , πιο πανω δεν ανεφερα καρτα γραφικων. απλα λογω ασχετοσυνης, δεν ξερω πια να διαλεξω. το ποσο που θα δαπανησω για καρτα γραφικων δεν θελω να ξεπερασει τα 130 με 160 ευρω. εχετε καμια προταση?????

5.ειναι συμβατη η θυρα pci-e 2.0 της μητρικης που θα αγορασω με καρτα γραφικων που εχει θυρα συνδεσης pci-e 2.1 ????

συγνωμη αν σας κουρασα. οποιαδηποτε βοηθεια καλοδεχουμενη.

ευχαριστω πολυ. φιλικα Slaine.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 30 Μάιος 2011 22:54

Η σύνθεση που προτείνεις είναι ικανοποιητική.

Να επισκευθείς και τα κατωτέρω links, θα σε βοηθήσουν στις επιλογές σου

http://www.hwbox.gr/

http://www.guru3d.com/
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης