google analytics is evil

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Άβαταρ μέλους
fAzer

google analytics is evil

Δημοσίευση από fAzer » 02 Ιουν 2011 05:37

Είσαι λεβεντιά

Thoughtless
Επικοινωνία:

google analytics is evil

Δημοσίευση από Thoughtless » 02 Ιουν 2011 10:27

Μπράβο! ... τωρα τα κορόιδεψες τα γατάκια!

...μόνο πρόσεχε να μην γλύφεις εκεί που φτύνεις ;)
it's all about contribution ...

starfish

google analytics is evil

Δημοσίευση από starfish » 02 Ιουν 2011 11:36

Εγώ θα έλεγα να απαγορέψεις και το google bot να μπαίνει στην σελίδα σου. Κόψε το από το robots.txt για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα εμφανίζεσαι και στα αποτελέσματα αλλιώς τσάμπα λες ότι λες.

pimpogio

google analytics is evil

Δημοσίευση από pimpogio » 02 Ιουν 2011 12:11

Δε καταλαβα γιατι πρεπει η google να γνωριζει το ονομα μου και να βλεπει τι ακριβως κανουνε μεσα στο site
ολοι μου οι επισκεπτες ?
Αυτα τα στοιχεια ειναι δικα μου και δεν θελω να τα ξερει η google...

Εσεις δινετε τα στοιχεια σας και τα analytics του site σας στην google ετσι αβιαστα ?

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

google analytics is evil

Δημοσίευση από ThyClub » 02 Ιουν 2011 12:34

@pimpogio

Όταν ενεργοποίησες το κουπόνι δεν σου ζήτησε η google να κάνεις κατάθεση ένα minimum ποσό της τάξης των 5-10€ για να γίνει active η καμπάνια;

pimpogio

google analytics is evil

Δημοσίευση από pimpogio » 02 Ιουν 2011 12:38

OXI !
αν μου ζητουσε δεν θα το εκανα φυσικα...

τα μονα δικα μου στοιχεια που εδωσα ειναι το link μιας υποσελιδας...
το link της υποσελιδας που διαφήμιζα δηλαδη..

με ενα κουπονι 75 ευρω που μου στειλανε απο το domain που πηρα εβαλα την διαφημιση
Η οποια δεν απεδωσε στην πραξη καθως μπαινανε μεσα ασχετοι χρηστες και εγραφε 0,8 ευρω
περιπου ο λογαριασμος σε καθε κλικ (φαρμακειο δηλαδη) παρολο που ειχα καλη ποιοτητα σελιδας.
Τη σταματησα τη διαφημηση δεν τα ξοδεψα ολα γιατι ειναι αδικος κοπος για τη δουλεια που το θελω..

Στα παγκοσμια αποτελεσματα ειναι πολυ ακριβη η διαφημηση γιατι σε βαζει στο τρυπακι της δημοπρασιας για λεξη κλειδι...

Κατα τη γνωμη μου απο το λιγο που ειδα δεν αξιζει γιατι ειναι πολυπλοκη η διαδικασια και σπαταλας ανουσια το χρονο σου ενω την ωρα αυτη μπορεις να την ξολεψεις ωστε να κανεις καλυτερη τη σελιδα σου..

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

google analytics is evil

Δημοσίευση από free3yourmind » 02 Ιουν 2011 13:10

Απο οτι ξερω για να ενεργοποιησεις το κουπονι adwords πρεπει να προσθεσεις στοιχεια πληρωμης/πιστωτικης/χρεωστικης καρτας που υποτιθεται θα χρησιμοποιησει η google οταν τελειωσει το δωρεαν ποσο για τις χρεωσεις που θα ερθουν
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

pimpogio

google analytics is evil

Δημοσίευση από pimpogio » 02 Ιουν 2011 13:15

οχι δεν ειναι αληθεια αυτο εγω εκανα ενεργοποιηση
με ψευτικα στοιχεια χωρις να δωσω καρτες/λογαριασμους κτλπ..

μονο το url της διαφημιζομενης σελιδας εδωσα απο
δικα μου στοιχεια...

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

google analytics is evil

Δημοσίευση από free3yourmind » 02 Ιουν 2011 13:24

Παντως για το analytics αυτο που καταλαβα ειναι οτι δεν θες να δειξεις τα στατιστικα στοιχεια στην google γιατι φοβασαι μηπως τελικα δει οτι δεν εχεις πολλους επισκεπτες και σε ριξει θεσεις :)
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

pimpogio

google analytics is evil

Δημοσίευση από pimpogio » 02 Ιουν 2011 13:51

ειναι και αυτο που λες αλλα οχι μονο αυτο..

Δεν μου αρεσει η ιδεα του παγκοσμιου αμερικανου big brother να περνει τα στοιχεια απο ολα τα sites stoν κοσμο και να τα αναλυει για
δικο του κερδος.
Τωρα εαν σε εσας αρεσει αυτο δικο σας προβλημα...
Απο το στιγμη που υπαρχει εναλλακτικο λογισμικο που κανει ιδια και καλυτερη δουλεια μπορεις να το τρεξεις στο server sou και επειδη ειναι ανοικτου κωδικα να το πειραξεις κιολας ειναι περιτες τετοιου τυπου "free" υπηρεσιες παρακολουθησης ...

Το site της επιστημης υπολογιστων του carnegie mellon που κανει μεγαλη ερευνα σε μεγαλου μεγεθους web εφαρμογες και ειναι 1ο στον τομεα αυτο εχει το ανοικτο λογισμικο στο site του (μηπως γιατι ειναι ανταγωνιστες με την google ? και δεν θελουνε να τους παρακολουθει η google?)

Τι παραπανω δηλαδη εχει το google analytics απο το ανοικτο λογισμικο για ενα απλο site(καλυπτει ανετα ολα τα ελληνικα sites) ?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

google analytics is evil

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιουν 2011 14:03

pimpogio έγραψε:να το πειραξεις κιολας
πες το από την αρχή! θες να πειράζεις τα στατιστικά για να τα στέλνεις στους διαφημιζόμενους φουσκωμένα. Greek statistics.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Thoughtless
Επικοινωνία:

google analytics is evil

Δημοσίευση από Thoughtless » 02 Ιουν 2011 14:11

greekalytics

Αυτό που είπε ο starfish αν δεν κάνω λάθος, το έκανες; Έκανες block το googlebot από το site σου; Επιβεβαίωσες ότι δεν έχεις καμμία σχέση με την εταιρία που ονομάζετε Google;

Αν όχι... όλα τα άλλα ακούγονται απλά βερεσέ ... να'χαμε να λέγαμε
it's all about contribution ...

pimpogio

google analytics is evil

Δημοσίευση από pimpogio » 02 Ιουν 2011 14:12

οχι καμια σχεση...
εγω δεν κανω διαφήμιζω κανενα ουτε στελνω σε κανενα τα στατιστικα μου...
για να του ζητησω λευτα...
οταν λεω να το πειραξεις εννοω να του βαλεις plugins και
να παιξεις με το api του...

px να του βαλεις το geoip plugin ωστε να σου δειχνει ακριβως την περιοχη του επισκεπτη απο την db της maxmind

Οταν θες να δειξεις σε αλλο αξιοπιστα στατιστικα δεν ειναι αναγκη να πας στην google
βαζεις του αλλου το tracking code στο site σου..

Και εχεις παραλληλα και το δικο σου tracking code και δεν υπαρχει δυνατοτητα νοθειας...
ετσι γινετε...

Μην παραποιειτε τα πραγματα και βγαζετε αυθαιρετα συμπερασματα...

Καταρχην το δοκιμασατε το ελευθερο/ανοικτου κωδικα λογισμικο και λετε αυτα τα πραγματα ?
Καντε 1 δοκιμη και μετα τα ξαναλεμε...
Απορω δηλαδη πως το βλεπετε απο τη στιγμη που μπορειτε να κανετε την ιδια δουλεια και καλυτερα χωρις να βλεπει η google τα δεδομενα σας.
Αυτο υπαρχει καπου και περιγραφετε ως το "συνδρομο της στοκχολμης"

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

google analytics is evil

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιουν 2011 14:48

pimpogio έγραψε:εγω δεν κανω διαφήμιζω κανενα ουτε στελνω σε κανενα τα στατιστικα μου...
οπότε ξεκινάμε με την παραδοχή ότι τα βρίζεις απλά γιατί δε τα χρειάζεσαι.
pimpogio έγραψε: Οταν θες να δειξεις σε αλλο αξιοπιστα στατιστικα δεν ειναι αναγκη να πας στην google
βαζεις του αλλου το tracking code στο site σου..

Και εχεις παραλληλα και το δικο σου tracking code και δεν υπαρχει δυνατοτητα νοθειας...
ετσι γινετε...
θα πω δηλαδή στον διαφημιζόμενο να μου δώσει tracking code 12 μήνες πριν θελήσει να βάλει διαφήμιση ώστε να έχει την επισκεψημότητα του τελευταίου χρόνου και να αποφασίσει εάν θα προχωρήσει στην καμπάνια ή όχι.

πάρα πολύ ωραία ιδέα, πως δε το είχα σκεφτεί; ίσως είχα ξεχάσει τα χαπάκια μου για το "συνδρομο της στοκχολμης" που έχω.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

pimpogio

google analytics is evil

Δημοσίευση από pimpogio » 02 Ιουν 2011 14:57

μπορεις να του δωσεις τα στοιχεια σου για 1 χρονο
και εαν του αρεσουνε και συμφωνισει να διαφημιστεί
με αυτα τα στοιχεια τοτε βαζεις το δικο του tracking code για 10 μερες και ετσι ανετα μπορει να δει τα στοιχεια 10 ημερων και να βγαλει συμπερασμα για τον υπολοιπο χρονο αν ειναι πραγματικα τα στοιχεια...

εξαλου αυτο γινετε και στις δημοσκοπησεις το δειγμα ειναι 1000 ατομα και οχι οσα εκατομμυρια ειναι οι ψηφοφοροι...

Δεν υπαρχει προβλημα σε αυτο...

Εγω να σε ρωτησω κατι αλλο το προγραμμα που λεω το δοκιμασες (με το geoip plugin) ?
Σε τι υστερει σε σχεση με το google ?
και σε λειτουργιες πλεονεκτει και σε απλοτητα και στο θεμα του privacy

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης