dead end

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Κλειδωμένο
Tsili

dead end

Δημοσίευση από Tsili » 03 Ιουν 2011 06:48

domainer:εχω το (keywordproduct).com και θελω καποιον να μου φτιαξει ενα mini site με affiliate links και seo

developer:ποσα δινεις?

domainer:δεν ξερω..1000 καλα ειναι?

developer:μα εσυ μπορει να βγαζεις 30.000 τον μηνα απο αυτο που θα σου φτιαξω !

domainer:αν εισαι σιγουρος γι αυτο να σου δωσω ποσοστο !

developer:ποσο ?

domainer:50-50 καλα ειναι?αλλα να δεσμευτεις για ενα minimum εσοδο !

developer: και γιατι να δεσμευτω?

domainer:να δεσμευτεις γιατι μπορει να παρουμε τ ' αρχ...α μας απο αυτο που θα κανεις ..και εγω θα σε βαλω συνεταιρο στο domain?

developer:η δικια μου δουλεια αξιζει περισσοτερα απο το domain

domainer: θες να αγορασεις το domain?

developer : δεν πιστευω στα domains , θα κανω register το my(madeup-keywordproduct)24.com και θα τα βγαλω ετσι κι αλλιως μονος μου..

...............
ο διαλογος ειναι συντομευση πραγματικης συζητησης (πριν 1 χρονο)
ο developer ανοιξε το my(madeup-keywordproduct)24.com και φυσικα πηρε τ'αρχ...α του
...
κανεις αλλος για προταση startup? ...
GoldenDeal.gr προς πωληση - message here

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

dead end

Δημοσίευση από korgr » 03 Ιουν 2011 09:30

Tsili έγραψε: ο developer ανοιξε το my(madeup-keywordproduct)24.com και φυσικα πηρε τ'αρχ...α του
Και αυτό σημαίνει πως αν άνοιγε το (keywordproduct).com αυτομάτως δεν θα έπαιρνε τα @@ σου?

Tsili

dead end

Δημοσίευση από Tsili » 03 Ιουν 2011 12:52

korgr έγραψε:
Tsili έγραψε: ο developer ανοιξε το my(madeup-keywordproduct)24.com και φυσικα πηρε τ'αρχ...α του
Και αυτό σημαίνει πως αν άνοιγε το (keywordproduct).com αυτομάτως δεν θα έπαιρνε τα @@ σου?
τα λεφτα μου θα επερνε

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

dead end

Δημοσίευση από Spyrostagas » 03 Ιουν 2011 14:37

και που ξέρεις ότι θα έπαιρνε τα λεφτά σου; που ξέρεις ότι θα πετύχαινε το project σου;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

dead end

Δημοσίευση από cordis » 03 Ιουν 2011 14:50

αυτά λέει...
Tsili έγραψε:domainer:δεν ξερω..1000 καλα ειναι?
1000 ευρώ για ανάπτυξη...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

dead end

Δημοσίευση από korgr » 03 Ιουν 2011 15:01

Ναι Γιάννη, αλλά είπε κι αυτό:
Γενικώς διφορούμενες ένοιες και ο καθένας μας καταλαβαίνει ότι θέλει.
Πραγματικά, ποιο ήταν το point της δημοσίευσης δεν το κατάλαβα (ή αντίστοιχα κατάλαβα περισσότερα από ένα)!

GiannisGoup

dead end

Δημοσίευση από GiannisGoup » 03 Ιουν 2011 16:39

korgr έγραψε:Ναι Γιάννη, αλλά είπε κι αυτό:
Γενικώς διφορούμενες ένοιες και ο καθένας μας καταλαβαίνει ότι θέλει.
Πραγματικά, ποιο ήταν το point της δημοσίευσης δεν το κατάλαβα (ή αντίστοιχα κατάλαβα περισσότερα από ένα)!

Ευκόλως κατανοητό!

Ο προγραμματιστάκος, σκεπτόμενος ότι έχει "ψωμί" η ιδέα ήθελε περισσότερα από αυτά που θα έπαιρνε για τη δουλειά του, η οποία προφανώς - λέω εγώ τωρα - είναι η κατασκευή sites.

Υλοποιησε λοιπόν το project - για το οποίο η ιδέα ήταν του πελάτη - και τελικά πήρε αυτα που παραπάνω αναφέρονται. Τα δικά του βεβαίως.....

ΣΥΝΕΠΩΣ έχασε και αυτά τα χρήματα που θα έπαιρνε για να φτιάξει το site στον άνθρωπο.

Τώρα θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση - σχόλιο. Γιατί μερικοί εδώ μέσα ορμάτε έτσι σε όποιον - είτε από άγνοια είτε από οτιδήποτε άλλο - μπορεί να γραψει και μια βλακεία?

Είναι κρίμα για το ίδιο το site - freestuff - να το αποκόβετε έτσι και από πολλους ακόμα που θα ήθελαν να γράψουν κάτι, να πουν μια ιδέα, να ρωτήσουν οτιδήποτε. Είναι βέβαιο ότι θα βρεθούν εκείνοι που θα κοροιδέψουν.

Εντάξει, είσαστε οι εξυπνότεροι όλων μερικοί απο σας - και οι καλύτεροι προγραμματιστές βεβαίως (!) αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θα μπορούσαν να συμμετέχουν και οι "βλάκες" στην παρέα σας... Χωρίς να τους προσβάλετε...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

dead end

Δημοσίευση από korgr » 03 Ιουν 2011 17:09

Και εγώ δεν καταλαβαίνω την διάθεση ορισμένων να το παίξουν δικηγόροι άλλων και μάλιστα ενώ δεν έχουν καταλάβει και τίποτα από αυτά που κατά καιρούς εμείς οι "έξυπνοι" γράφουμε.

Κατ' αρχάς δεν την έπεσα σε κανένα σ' αυτό το topic, απλά μια απορία εξέφρασα!
Άστο όμως αυτό και πάμε στο ζουμί που είναι τα ευκόλως κατανοητά!

Είπα μάλλον περισσότερα από 1 points και εξηγούμαι:

Όπως περιγράφτηκε το γεγονός θα μπορούσαν να υπάρξουν 4 πιθανές εξελίξεις.
Η πρώτη είναι αυτή που αναφέρθηκε, δηλαδή να κάνει ο developer την δική του προσπάθεια με χάλια domain.
Η δεύτερη να έκανε το site, να έπαιρνε τα χρήματα και πάπαλα.
Η τρίτη να συμφωνούσε στο 50-50 και στην minimum δέσμευση.
Και η τέταρτη να μην συμφωνούσαν σε συνεργασία αλλά και να μην δοκίμαζε ο developer καν μια προσπάθεια με άλλο domain.

Συμφωνούμε μέχρι εδώ;

Η ερώτησή μου ήταν υποθετική.
Αν συμφωνούσε στο 50-50 με το καλό domain, υπάρχει βεβαιότητα για την όποια εξέλιξη?
Θέλω να καταλήξω πως θα μπορούσε τελικά να πάρει πολλά περισσότερα από όσα θα έπαιρνε για το site αν ρισκάριζε, ή θα μπορούσε να είχε την ίδια τύχη με αυτό που αποφάσισε τελικά να κάνει.
Αυτό όμως ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ πως σε όλες αυτές τις περιπτώσεις o developer θα πρέπει να αρκείται στην αμοιβή του και να μην την ψάχνει περισσότερο!
Γιατί σε αυτό το παραπλανητικό συμπέρασμα κατέληγε η δημοσίευση!

Κάποιοι βλέπεις, βλέπουμε και το δάσος στο βάθος πίσω από το μπροστά δέντρο!

Tsili

dead end

Δημοσίευση από Tsili » 03 Ιουν 2011 17:36

korg σωστα το ανελυσες , αλλα θα προτιμουσα να εθετες αυτα τα ερωτηματα πριν ξεκινησεις τις ειρωνιες..
anyway
4 πιθανες εξελιξεις που θα επρεπε να γινουν
Να παρει τα 1000 για ενα MINI site και να πηδαει απο την χαρα του γιατι ειναι καλοπληρωμενο
Να σκεφτει λιγο παραπερα και να ρισκαρει για ποσοστο αν πιστευει στο project που ενω αυταποδεικτα το domain ειναι το καλυτερο και εχει value στην ουσια πρεπει να εμπιστευθει τον εαυτο του για το αποτελεσμα , εκτος αν ουτε ο ιδιος δεν ηταν σιγουρος ,οποτε καλα εκανα και εθεσα το minimum
Να δοκιμασει μονος του ,αλλα να κανει και το δικο μου
( win win deal ) και να παρει και τα λεφτα
Να αγορασει το domain
....
οποιοσδηποτε νοημων δεν θα σκεφτοταν αλλη περιπτωση..
το point αυτου του ποστ ειναι επειδη το ιντερνετ πλεον δεν ειναι ενα σκριπτ και πιασαμε τον παπα απ' τα @@ , καλο θα ειναι οποιος θεωρει τον εαυτο του guru η expert να κατεβει down του earth γιατι μονο με ειλικρινεις συνεργασιες και καλες επαγγελματικες σχεσεις μπορει καποιος να κερδισει και οχι με κουτοπονηριες
Οπως καταλαβες στις 4 πιθανες δικες σου εξελιξεις εκανες λαθος σκεψη στις τρεις
γι αυτο ειχε νοημα το ποστ που εκανα
και εσυ εμαθες σημερα..
ευχαριστω..

Tsili

dead end

Δημοσίευση από Tsili » 03 Ιουν 2011 17:39

Spyrostagas έγραψε:και που ξέρεις ότι θα έπαιρνε τα λεφτά σου; που ξέρεις ότι θα πετύχαινε το project σου;
ξαναδιαβασε το πιο αργα , θα το καταλαβεις..

Tsili

dead end

Δημοσίευση από Tsili » 03 Ιουν 2011 17:55

GiannisGoup έγραψε:

Τώρα θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση - σχόλιο. Γιατί μερικοί εδώ μέσα ορμάτε έτσι σε όποιον - είτε από άγνοια είτε από οτιδήποτε άλλο - μπορεί να γραψει και μια βλακεία?
εγω σαν ΠΑΟΚτσης το δικαιολογω..αλλωστε ο guru του site ΠΑΟΚτσης ειναι..
ToumpaLibre ..

GiannisGoup

dead end

Δημοσίευση από GiannisGoup » 03 Ιουν 2011 19:21

korgr έγραψε:

Αυτό όμως ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ πως σε όλες αυτές τις περιπτώσεις o developer θα πρέπει να αρκείται στην αμοιβή του και να μην την ψάχνει περισσότερο!
Γιατί σε αυτό το παραπλανητικό συμπέρασμα κατέληγε η δημοσίευση!

Κάποιοι βλέπεις, βλέπουμε και το δάσος στο βάθος πίσω από το μπροστά δέντρο!

Αν εσύ δηλαδή έχεις ένα οικοπεδάκι - υποθετικά - και βάλεις έναν χτίστη, μια εταιρεία, να σου φτιάξει ένα μαγαζί μέσα σ' αυτό, πρέπει ο χτίστης να πληρωθεί για το έργο που θα σου προσφέρει ή να σου ζητήσει και ποσοστά από τα κέρδη που θα έχεις από το μαγαζί σου μελλοντικά ???

Έλεος - είπαμε... αλλά όχι κι έτσι.

Στο τέλος θα κουτουλίσεις στο δέντρο αν κοιτάς το δάσος από πίσω. Λέω εγώ τώρα ο βλαξ.....

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

dead end

Δημοσίευση από korgr » 03 Ιουν 2011 20:17

Λυπάμαι αλλά με άτομα που αυτοαποκαλούνται βλάκες δεν είναι δυνατόν να συνεχίσω να συζητώ. Κινδυνεύω να πέσω στο επίπεδό τους...
Αυτά για να κλείσουμε τον ένα διάλογο!

Tsili έχω αντίθετη άποψη και την κρατώ!
Ίσως απλά σε καταλαβαίνω για την συγκεκριμένη περίπτωση, όπου πράγματι αν και δεν μας είπες λεπτομέρειες πιθανόν να ήταν ένα "απλό" script όπως είπες.
Τις περισσότερες φορές όμως, και αν μιλάμε για σοβαρή ιδέα που αξίζει σοβαρή αντιμετώπιση, η δημιουργία της απαραίτητης εφαρμογής που θα στηρίξει σωστά την ιδέα είναι υπόθεση πολλών χιλιάδων ευρώ!
Στην καλύτερη περίπτωση αν το domain είναι πραγματικά καλό και η ιδέα πραγματικά καινοτόμος, να ισχύει ένα fair fifty-fifty στην συνεργασία. Σπάνια όμως! Συνήθως το κόστος της εφαρμογής ξεπερνάει την αξία "domain+ιδέα". Απόδειξη πως ο domainer δεν αποκλείει την συζήτηση ενός τέτοιου deal. Σε αντίθετη περίπτωση θα πίστευε σ' αυτό που έχει στα χέρια του, θα απέκλειε οποιαδήποτε συνεργασία συνεταιρισμού και θα έψαχνε τον επόμενο developer, δεν θα ζητούσε δεσμεύσεις και minimum εγγυήσεις.

Μέχρι τώρα μου έχουν τύχει και μένα περιπτώσεις τέτοιες, αλλά γινόταν το αντίθετο. Με παρακαλούσαν να έμπαινα fifty-fifty (χωρίς δεσμεύσεις) και πάλι το απέκλεια, γιατί 9 φορές στις 10 προτιμώ να πληρωθώ για τη δουλειά μου. Και ας βγήκε η λανθασμένη αντίθετη εικόνα από αυτή την συζήτηση.

Αν είχε κάτι ειρωνικό η τοποθέτησή μου, σε διαβεβαιώ πως δεν είχα τέτοια πρόθεση και σου ζητώ συγνώμη!
Καλή συνέχεια...

Tsili

dead end

Δημοσίευση από Tsili » 03 Ιουν 2011 20:43

γι αυτο ειπα και στον spyrostaga να το ξαναδιαβασει πιο αργα
αναφερθηκα σε product keyword ,mini site ,affiliate sales
οχι σε ιδεα εφαρμογης
μαλλον δεν συμφωνουμε στο τι κοστιζει ποσο , αλλα και δεν ειχες διαβασει προσεκτικα το ποστ
διαφωνω στο "συνηθως" ,.Σπανια υπαρχουν ιδεες για εφαρμογες, τα περισσοτερα site ειναι news,sales κλπ
οπου το domain εχει αξια 80% και η ιδεα 0% γιατι δεν υπαρχει ιδεα, το domain καθοριζει την χρηση
οπως σωστα συζητηθηκε σε αλλο thread ,
αν εχεις το sports.gr ( το οποιο εγω κοστολογω στα 300.000 ευρω - και ξερω τι λεω) το concept και το development αξιζουν 0 το πρωτο και max 10.000 το δευτερο σε εταιρια Κολωνακιου
( το content και η διαφημιση ειναι αλλο πραγμα)
και αυτο ισχυει για ολα τα one word generic domains με περισσοτερα απο 1.000.000 global searches στο google
Τωρα οταν μιλαμε για εφαρμογη , το domain αξιζει 2% η ιδεα 50% ( developers χιλιαδες, καλες ιδεες λιγες) development 20% και marketing 28%)
Αν διαφωνεις ευχαριστως καποια στιγμη να σου εξηγησω γιατι..
Αν εχετε στο νου σας αυτα , ισως καποτε αν ειστε τυχεροι να καταφερετε να συμμετασχετε σε μια τετοια ομαδα και να κερδισετε πραγματικα πολλα..

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

dead end

Δημοσίευση από korgr » 03 Ιουν 2011 21:22

Tsili έγραψε:developers χιλιαδες...
Τα είπες όλα με δύο λέξεις.
Μπορεί να γνωρίζεις τα μυστικά του δικού σου χώρου, αλλά επέτρεψε μου να γνωρίζω και εγώ καλά του δικού μου...

Άκου χιλιάδες :lol:
Μάλλον μπαίνεις καθημερινά στο findapro :P

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης