dead end

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Tsili

dead end

Δημοσίευση από Tsili » 03 Ιουν 2011 23:31

Apostolis_38 έγραψε:
Tsili έγραψε:
Apostolis_38 έγραψε:Μέχρι τότε όμως καλό θα ήταν να εξηγήσεις γιατί έρχεσαι σε φόρουμ με προγραμματιστές να αναφέρεις ένα γεγονός που έγινε πριν από ένα χρόνο.
το φορουμ δεν αφορα ΜΟΝΟ προγραμματιστες
το ποτε το ανεφερα δεν παιζει ρολο, μαλλον θα επρεπε να σας προβληματισει και να σας βοηθησει στο να μαθετε πως μπορειτε να κερδισετε περισσοτερα παρα να το εκλαβετε ως επιθεση και να ποσταρετε οτιδηποτε χωρις επιχειρηματα
εκτος αν δεν σας ενδιαφερει η ανταλλαγη αποψεων που ισως να σας βοηθησουν
ειπαμε..και γω ΠΑΟΚτσης ειμαι..αλλα εδω δεν ειναι γηπεδο

Apostolis_38 έγραψε:Και μάλλον θα ήταν καλό να προσκαλέσεις και τον developer να πει την αποψή του.
γιατι δεν μας λες τι θα εκανες και εσυ στην θεση του? αυτο ειναι το νοημα αυτης της κουβεντας
να δεις κατα ποσο θα εκανες και εσυ ενα τετοιο λαθος
γιατι οπως καταλαβες και οι προηγουμενοι λαθος θα κανανε//
---
το 2002 ειχα 3 inhouse developers και τους ελεγα ¨ΠΑΡΤΕ DOMAINS"
την ιδια αντιδραση με σενα ειχαν..
- Δεν θέλουμε να μάθουμε πως να τα κωνομάμε.
Δεν ξέρω γιατί δεν μπορείς να το χωνέψεις αλλά βολευόμαστε και με λιγότερα.
Αρκεί να κάνουμε και την ταύλα μας με την δουλειά μας.

- Τι θα έκανα εγώ;
Δεν θα ασχολιόμουν καν με το θέμα.
Από ξέρω κι εγώ μπάρμπα δώσε μου κι εμένα έχουμε πήξει σ' αυτή τη χώρα...

- Πάρτε domains;
Δοκίμασε και το πάρτε κανέναν καλό μισθό. Πιο ξηγημένο μου ακούγεται.

- Φυσικά και είσαι ΠΑΟΚτσής.
Τώρα μετά το κατεστημένο της Αθήνας σου φταίνε και οι developers που δεν θέλουν να τα κονομήσουν.
ειναι αποψη και την δεχομαι..
απλα ακυρωνεις τα επιχειρηματα σου σε αυτα που ειπες πριν
μαλλον δεν σε αφορουσε αυτο το thread
GoldenDeal.gr προς πωληση - message here

Apostolis_38

dead end

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 03 Ιουν 2011 23:40

Οχι.
Και φυσικά δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις, δεν σου έφαγα το οικόπεδο δεν με έκλεψες στο ζύγι οπότε δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε.
Ηταν όμως λίγο άκομψος ο τρόπος που εκφράστηκες για μια ομάδα επαγγελματιών.
Καταλαβαίνω οτι έπεσες σε μια άσχημη περίπτωση αλλά μην τα ισοπεδώνεις όλα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

dead end

Δημοσίευση από cordis » 03 Ιουν 2011 23:54

εγώ νομίζω ότι παραπαίρνεται σοβαρά μια συζήτηση που μπήκε στο "Χαλαρά κι Ανάλαφρα" προφανώς για να ευθυμήσουμε. Αν ήθελε να "την πει" σε κάποιους θα την έβαζε στο "Η Επιχείρηση" ή κάπου αλλού.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Tsili

dead end

Δημοσίευση από Tsili » 04 Ιουν 2011 00:02

Apostolis_38 έγραψε:Οχι.
Και φυσικά δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις, δεν σου έφαγα το οικόπεδο δεν με έκλεψες στο ζύγι οπότε δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε.
Ηταν όμως λίγο άκομψος ο τρόπος που εκφράστηκες για μια ομάδα επαγγελματιών.
Καταλαβαίνω οτι έπεσες σε μια άσχημη περίπτωση αλλά μην τα ισοπεδώνεις όλα.
δεν εκφραστηκα με κανεναν τροπο για μια ομαδα επαγγελματιων
κανε quote οπου το βρεις και θα ζητησω ταπεινα συγγνωμη..
αλλιως περιμενω το ιδιο απο σενα..
και εξακολουθω να λεω οτι ουτε καν διαβαζετε το τι γραφω..δογματισμος συντεχνιακος..
περιμενω να δω ποιος θα ζητησει συγγνωμη..

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

dead end

Δημοσίευση από cordis » 04 Ιουν 2011 00:05

όσο για το domain, ο Tsili μου το έχει αναφέρει πριν αρκετό καιρό, έβγαζε αρκετά τον μήνα μόνο με ένα banner κι έψαχνε κάποιον να φτιάξει 3-4 στατικές σελίδες για να έχει και λίγο περιεχόμενο ώστε να πάει καλύτερα.

αν θυμάμαι καλά είχα κάνει κι εγώ mini site για την συγκεκριμένη καμπάνια, αλλά χωρίς μεγάλη επιτυχία τότε. :p Όχι δεν ήμουν εγώ που του αρνήθηκα. :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Tsili

dead end

Δημοσίευση από Tsili » 04 Ιουν 2011 00:10

korgr έγραψε: Ομολογώ πως στην αρχή την πάτησα και πίστεψα προς πρέπει να σε πάρω σοβαρά!
Τώρα αν θες πρέπει να το κερδίσεις αυτό το δικαίωμα :P

Παραθέτεις λοιπόν ΤΩΡΑ το link με το «www.epiasaTonPapaApoTa@@.com» να δούμε τι site το στηρίζει από πίσω ή κάτσε στην γωνιά σου να κλαις που δεν είσαι σε θέση να δημιουργήσεις μόνος σου ότι χρειάζεται και να μην έχεις ανάγκη κανένα!

Α, και περιπτώσεις ατόμων που βαφτίζουν τα πάντα MINI sites με την ίδια ευκολία που βαφτίζουν «Προγραμματιστάκους» τους developers, έχω γνωρίσει αρκετούς οπότε μπες και εσύ στην ουρά να γραφτείς στο club!
cordis έγραψε:όσο για το domain, ο Tsili μου το έχει αναφέρει πριν αρκετό καιρό, έβγαζε αρκετά τον μήνα μόνο με ένα banner κι έψαχνε κάποιον να φτιάξει 3-4 στατικές σελίδες για να έχει και λίγο περιεχόμενο ώστε να πάει καλύτερα.

αν θυμάμαι καλά είχα κάνει κι εγώ mini site για την συγκεκριμένη καμπάνια, αλλά χωρίς μεγάλη επιτυχία τότε. :p Όχι δεν ήμουν εγώ που του αρνήθηκα. :)
thanks cordis
korgr
κατσε τωρα εσυ στην γωνια σου..
τελος παντων ..δεν εχω τιποτα εναντιον κανενος εδω..
ο καθενας ας πρατει οπως νομιζει..

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

dead end

Δημοσίευση από cordis » 04 Ιουν 2011 00:16

Ειρήνη! :D
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

dead end

Δημοσίευση από fafos » 04 Ιουν 2011 01:14

cordis έγραψε:Ειρήνη! :D
an milhso tha me kaneis ban gia to SK giati thelo na pao gia psarema? :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

dead end

Δημοσίευση από cordis » 04 Ιουν 2011 01:15

αν μου στείλεις μερικά κιλά το συζητάω και για μερικές μέρες παραπάνω. :p
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

dead end

Δημοσίευση από fafos » 04 Ιουν 2011 01:18

cordis έγραψε:αν μου στείλεις μερικά κιλά το συζητάω και για μερικές μέρες παραπάνω. :p
den eimai psefths san tous allous psarades.. olo ta (you know) piano! :lol: an thes na agoraso apo kanena allon pou tha peiasei psaria :P

Tsili

dead end

Δημοσίευση από Tsili » 04 Ιουν 2011 01:47

fafos έγραψε:
cordis έγραψε:Ειρήνη! :D
an milhso tha me kaneis ban gia to SK giati thelo na pao gia psarema? :lol:
ριξε και συ..
αφου ξεκινησε ας δουμε τι αλλο επιχειρημα υπαρχει

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

dead end

Δημοσίευση από fafos » 04 Ιουν 2011 02:22

Tsili έγραψε: ριξε και συ..
ti na rixo ego se esas tou super dupper web epaggelmaties? ego ena aplos plhn timios psaras eimai..

Tsili

dead end

Δημοσίευση από Tsili » 04 Ιουν 2011 02:48

fafos έγραψε:
Tsili έγραψε: ριξε και συ..
ti na rixo ego se esas tou super dupper web epaggelmaties? ego ena aplos plhn timios psaras eimai..
δεν εχω καμμια σχεση με web , ουτε καν το προνομιο των greeklish δεν εχω..
εγω ενας απλος ΠΑΟΚτσης ειμαι..

javment
Επικοινωνία:

dead end

Δημοσίευση από javment » 04 Ιουν 2011 03:28

Εάν διάβαζες και εσύ προσεκτικά θα έβλεπες ότι από τους δύο σας εκείνον που «κατηγόρησα» ήταν ο developer, ότι δεν φέρθηκε ηθικά και θα συμφωνήσω μαζί σου κουτοπόνηρα προσπαθώντας να σου πάρει την ιδέα.

Άσε όμως τον εκάστοτε επαγγελματία είτε είναι developer είτε οτιδήποτε άλλο να ξέρει εκείνος τι είναι το καλύτερο για το συμφέρον του, σωστό; λάθος; όπως και να έχει θα είναι δική του επιλογή.

Επίσης πρέπει να κατανοήσεις ότι αλλά ξέρει ο ένας άλλα ο άλλος(φυσικά δεν αναφέρομαι σε θέματα γνώσεων). Εσύ αναφέρεις mini site, δεν μπορούσα να ξέρω ακριβώς τι εννοείς(και μην αρχίσεις περί νοημοσύνης δεν θα τις μετρήσουμε) η μάλλον να είμαι σίγουρος ότι πρόκειται όντως για κάτι απλό. έχω ακούσει για mini site και τελικά να θέλει πολύ δουλειά από πίσω από την τελική σελίδα που βλέπει ο τελικός χρήστης. Για κάποιους(δεν αναφέρομαι σε εσένα) το google μπορεί να φαντάζει ένα απλό site, «έλα μωρέ ένα πεδίο εισαγωγής κειμένου και ένα κουμπί έχει».
Tsili έγραψε: «να μην ασχολιοταν καν? !! για νοημων μιλησα..
και επαναλαμβανω( ξαναδιαβασε επανω ΑΡΓΑ για να το κατανοησεις)
1.000 ευρω για ενα mini site? μαλλον εχουμε διαφορετικη αντιληψη περι νοημοσυνης,,
δεν πειραζει..γενετικες διαφορες..
δεν ειναι κακο να υπερασπιζεσαι τους ομοιους σου..
το v+1 περιπτωση πες το σε κανα πιτσιρικι που θες να δειξεις οτι εμαθες και εξισωσεις χθες
αν εχεις να προτινεις καμμια ΥΠΑΡΚΤΗ αλλη περιπτωση πες την»
Δηλαδή για εσένα όποιος δεν δέχεται την πρόταση που το κάνεις για συνεργασία δεν είναι νοήμων άνθρωπος;(τότε ευτυχώς έχουμε διαφορετική αντίληψη περί νοημοσύνης). Στο ξαναλέω άσε τον κάθε έναν να κρίνει για το δικό του συμφέρον, μπορεί να κάνει λάθος δεν αντιλέγω αλλά δεν θα κρίνεις εσύ για αυτόν δεν ζήτησε σύμβουλο. Δηλαδή μετά την κουβέντα που είχατε, να μην ήθελε να συνεργαστεί μαζί σου το αποκλειεις;
Tsili έγραψε: τωρα θελεις να απαντησω? οκ...
εχουμε 2 συνεταιρους
ο 1ος εχει ενα domain name που εχει συγκεκριμενη αξια και μεγαλη
(αν αναρωτιεσαι γιατι, επανελαβε το διαβασμα - keyword.com)
o 2ος ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ οτι ειναι ικανος να κανει σωστη δουλεια
Αν φαει 10 μερες να στεισει ενα wordpress template ( ξαναδιαβασε επανω- MINI SITE)
και δεν ξερει να βαζει ουτε keywords.. τοτε ΝΑΙ..na parei t @@ ..μου , επρεπε να ειχε παρει τα 1.000 ευρω και εγω να τα κλαιω..
Όταν όπως λες έχεις ένα domain που έχει τόση μεγάλη αξία δεν απευθύνεσαι σε κάποιον ο οποίος ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ο ίδιος ότι θα κάνει σωστή δουλειά, αλλά σε κάποιον που έχεις δει κάποια έργα του και πιστεύεις εσύ ότι όντως θα κάνει σωστή δουλειά.(Δεν σε συμβουλεύω, απλά μια προσωπική άποψη λέω).
Tsili έγραψε: «ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ...αργα ..και με προσοχη τι ειπα για το domain τυπου facebook»
(όταν απάντησα στο προηγούμενο post δεν είχα δει το νέο σου μήνυμα σχετικά με το facebook)
Μάλλον ήρθε η δικιά σου σειρά να διαβάσεις αργά και με προσοχή σε τι αναφερόμουν όταν έλεγα αυτά περί ισορροπίας μεταξύ domain και ανάπτυξη. «εάν φτιάξεις μια πολύ καλή,έξυπνη, χρήσιμη, σωστά δομημένη εφαρμογή» Μίλαγα γενικά δεν αναφερόμουν στο δικό σου mini(όπως λες) site

Tsili έγραψε: το να ειχα την ιδεα να αγορασω domains το '98 , ναι δυστυχως για σενα , ειναι η κοτα με τα χρυσα αυγα.. το ξερω οτι ζηλευεις αυτο που θεωρεις ευκολο κερδος , αλλα πολλοι μπορουσαν να το κανουν και λιγοι το εκαναν, μαλλον εξυπνη προβλεψη ειναι και οχι τυχη..
Δεν διαφώνησα ότι είναι μια έξυπνη πρόβλεψη.Αλλά όχι δεν το ζηλεύω, θα ζήλευα μάλλον θα θαύμαζα και θα έλεγα γιατί δεν το σκέφτηκα εγώ, κάποιον που είχε μια έξυπνη ιδέα και την υλοποίησε σωστά ή κάποιον ο οποίος πάνω στο domain θα έφτιαχνε κάτι κάλο και χρήσιμο περιεχόμενο και δεν θα έμενε με 3-4 σελίδες πλασάροντας διαφημίσεις στους πελάτες.
Tsili έγραψε: κατ αρχην ο χαρακτηρισμος του GiannisGoup πηγαινε στον συγκεκριμενο η καθε εναν αναλογο και οχι σε ολους..»
Τον ήξερε και από εχθές και τον αποκαλεί σαν προγραμματιστάκο; Εγώ τουλάχιστον όχι και δεν θα κρίνω κάποιον τον οποίο ούτε τον ξέρω και του οποίου δεν μπορεί ακουστεί η άποψή του εδώ.
Tsili έγραψε: αλλη φορα ΔΙΑΒΑΣΕ προσεκτικα και σκεψου πριν απαντησεις , γιαιτ αυτη η προχειροτητα με κανει να αμφιβαλλω για το αν εισαι καλος developer..

Δεν ζήτησα την άποψή σου, εάν είναι να με κρίνει κάποιος σαν καλό ή κακό developer θα με κρίνει κάποιος που ξέρει.
Στο πρώτο post σου έκανα ερωτήσεις για την σιγουριά που είχες(δεν λέω ότι μπορεί να έχεις από τα top domain στα αποτελέσματα στο google και μπράβο σου) αλλά δεν μπορούσα να το γνωρίζω αυτό, ήταν απλά ισχυρισμοί δικοί σου. επίσης παρέθεσα κάποιες καθαρά προσωπικές απόψεις. Ούτε αναφέρθηκα για την νοημοσύνη σου, ούτε εάν είσαι καλός σε αυτό που κάνεις. Γιατί απλά σε σεβάστηκα και ήθελα να μείνουμε στην ανταλλαγή απόψεων, κάτι που δεν έκανες εσύ.

Για να μην το κουράζουμε το θέμα είναι ότι από τα λεγόμενα σου έχεις την άποψή(ξέρω ξέρω να τα διαβάσω πάλι προσεκτικά ε;) , ότι θα πρέπει οι προγραμματιστές να τρέχουν από πίσω σου για να πάρουν τα ευρουλάκια όπως αναφέρεις. Εάν πάλι αρνηθεί κάποιος για οποιοδήποτε λόγο πρόκειται για έναν μη νοήμων άνθρωπο, και αυτός που δεν δέχτηκε είναι ηλίθιος που δεν σε άκουσε ενώ κανονικά θα έπρεπε να κάνει και κολοτούμπες.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

dead end

Δημοσίευση από fafos » 04 Ιουν 2011 03:35

Tsili έγραψε: δεν εχω καμμια σχεση με web , ουτε καν το προνομιο των greeklish δεν εχω..
isa to kormi sou re ellhnara...
Tsili έγραψε:εγω ενας απλος ΠΑΟΚτσης ειμαι..
yparxoun kai xeirotera.. tha mporouses na eisai vazelos gia paradeigma h domainer...

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης