ιδανική μορφή URLs για κατηγορίες κτλ

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 10 Ιουν 2011 17:11

fafos έγραψε:... tha mas deixete kapoia paradeigmata opou ta ta sef urls doulepsan kalytera apo ta arxaia typou ?id=123??
Για να γίνει αυτό που ζητάς θα έπρεπε να έχουμε το ίδιο site με το ίδιο περιεχόμενο και τα ίδια backlinks (κτλ κτλ) σε 2 διαφορετικά domains και το ένα να τρέχει με URLs πρώτου τύπου και το άλλο δεύτερου.

Το κίνητρο για τη χρήση keywords στα URLs είναι οτι τα search terms σκοράρουν πάνω τους. Είναι ένα ακόμα εργαλείο για τον καλύτερο προσδιορισμό του τι περιεχόμενο έχει το site σου. Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί τα σωστά headers και το περιεχόμενο σου θα κάνουν καλή δουλειά. Αν όμως μπορείς να έχεις και σωστά URLs τότε ακόμα καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 10 Ιουν 2011 17:24

cherouvim έγραψε: Για να γίνει αυτό που ζητάς θα έπρεπε να έχουμε το ίδιο site με το ίδιο περιεχόμενο και τα ίδια backlinks (κτλ κτλ) σε 2 διαφορετικά domains και το ένα να τρέχει με URLs πρώτου τύπου και το άλλο δεύτερου.

Το κίνητρο για τη χρήση keywords στα URLs είναι οτι τα search terms σκοράρουν πάνω τους. Είναι ένα ακόμα εργαλείο για τον καλύτερο προσδιορισμό του τι περιεχόμενο έχει το site σου. Αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί τα σωστά headers και το περιεχόμενο σου θα κάνουν καλή δουλειά. Αν όμως μπορείς να έχεις και σωστά URLs τότε ακόμα καλύτερα.
giati na to dokimaseis se 2 idia sites? afou to ena tha paei pato apo ton googlh!

ego milao gia sites me paromoio thema p.x. eidhseografika... gia paradeigma psakse gia thn nea moda pou legetai "μεσοπρόθεσμο" kai des pou emfanizei to proto site me sef url.. gia tetoia paradeigmata milao..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 10 Ιουν 2011 17:41

Είναι τόσο ανόμοια 2 διαφορετικά sites στα πάντα (στα 200+ signals που χρησιμοποιεί το google για κατάταξη) που το να κάνουμε τέτοιου είδους σύγκριση όχι απλά δεν έχει νόημα, αλλά θα μας οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα. Νομίζω είναι προφανές αυτό...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 10 Ιουν 2011 19:37

mrpc αυτό είναι το κακό για εμένα. Ότι ακόμα και αυτή η διαδικασία γίνετε για λόγους SEO και SERP.
Επειδή δίνει μεγάλη σημασία στα domain names και στα URL η google, προσωπικά δεν το θεωρώ απίθανο να υπάρχει κέρδος από την χρήση SEF URL, απλά βρίσκω το όλο σκηνικό λάθος για τους λόγους που ήδη έγραψα.
Αν αύριο μεθαύριο καθιερωθεί κάποιο web standard για τα URLs και δεν παραμείνουν απλά πατέντες για να χώνουμε keywords σε αυτά, ευχαρίστως να τα αποδεχθώ και να κοιτάξω να τα ακολουθήσω αλλά τώρα η όλη φάση δεν μου κάθεται καλά. Έχουμε φτάσει να χρησιμοποιούμε τεχνολογίες λανθασμένα για να κερδίζουμε θέσεις στις search engines, ενώ δεν έχουν σχεδιαστεί για αυτό το σκοπό. Αυτό δεν είναι "white" για εμένα.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 10 Ιουν 2011 19:57

Τα καλά, usable και RESTful URLs έχουν αξία ασχέτως google και SEO. Νομίζω οτι για το public web είναι κάτι θεμιτό.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 10 Ιουν 2011 22:42

dimsis συμφωνώ μαζί σου.

Άβαταρ μέλους
jpk

Δημοσίευση από jpk » 11 Ιουν 2011 12:21

dimsis έγραψε:Αν αύριο μεθαύριο καθιερωθεί κάποιο web standard για τα URLs και δεν παραμείνουν απλά πατέντες...
mrpc έγραψε:dimsis συμφωνώ μαζί σου
Αρχικά χαίρομαι που συμφωνείτε, αλλά τι σημαίνει «καθιερωθεί» ;

Περιμένετε να το γράψει το W3C και να βγάλει και κάποιο εικονίδιο πιστοποίησης … ; Αν ήταν έτσι τίποτα από αυτά που πιστοποιεί τώρα το W3C δεν θα υπήρχε. Αλλά υπάρχει και ζήτημα αν είναι σε αυτά που μπορεί να πιστοποιήσει το W3C ή οποιοσδήποτε οργανισμός.

Σίγουρα οι get μεταβλητές σε ένα URL μερικές φορές κάτι εξυπηρετούν, δεν σημαίνει ότι επειδή επιλέγω το ένα δεν μπορώ να χρησιμοποιώ και το άλλο όπου χρειάζεται. Σίγουρα δεν θεωρώ «παλιάς σχολής» όποιον έμαθε κάποια χρήση την δεκαετία του 90 και μετά κόλλησε εκεί. Δεν αναφέρομαι σε πρόσωπα, αλλά προγραμματισμός υπήρχε και πριν μάθουμε τι είναι τα URL.

Όπως είπα σε κάποιο μήνυμα δεν έχω τίποτα να κερδίσω από το να πείσω κάποιον (ίσως να χάσω έχω), αλλά έχω να κερδίσω από την ανταλλαγή απόψεων. Και πάλι κέρδισα στην καλλίτερη κατανόηση του πως δομείτε η αντίληψη κάποιων που είναι ανταγωνιστές ή συνεργάτες μου.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 11 Ιουν 2011 17:12

Βασικά, εγώ εννοώ ότι συμφωνώ με τον Dimsis σε ότι λέει για τους τρόπους χρήσης τον SEF Links.
Δεν είμαι κατά της τεχνικής των αλλαγών των links, αλλά όχι για τις μηχανές αναζήτησης, αλλά για θέμα ευκολίας στην κατανόησή τους από τους χρήστες, και της "αισθητικής" τους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες