HP Pavillion Dv6000 No Boot

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
ilectronio

Δημοσίευση από ilectronio » 03 Ιουν 2011 19:16

Καλησπέρα σε όλους έχω laptop hp Pavillion Dv6000 το οποίο έχει φάει αρκετές τούμπες με αποτελέσμα να ανοίγει με δύσκολια μετά από επίμονο πάτημα του κουμπιού(on/0ff). Το άνοιξα μέσα και δεν δείχνει να είναι κάτι ξεκολλημένο γιατί το κοίταξα με μικροσκοπικό φακό. Έβγαλα το panel πού έχει την πλακετούλα με το κουμπί από κάτω και δοκίμασα να το πατήσω αλλα πάλι τα ίδια δεν δουλεύει. Τι μπορεί να φταίει? Σκέφτομαι να αλλάξω το πάνελ που έχει το κουμπί αλλά δεν ξέρω τι να κάνω. Οποίος ξέρει ας με βοηθήσει παρακαλώ.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 04 Ιουν 2011 08:39

Σε περιπτώσεις σταθερών υπολογιστών όταν δεν λειτουργεί ο διακόπτης εκκίνησης, για δοκιμή αφαιρούμε την σχετική καλωδίωση και με απλό βραχυκύκλωμα των επαφών δοκιμάζουμε την εκκίνηση της m/b, ώστε να σιγουρευτούμε.
Δεν γνωρίζω εάν αυτό είναι εφικτό στην περίπτωσή σου.

Ίσως σε κάποιο ηλεκτρονικό εργαστήριο να μπορέσεις να κάνεις μέτρηση του διακόπτη με πχ. πολύμετρο
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

ilectronio

Δημοσίευση από ilectronio » 04 Ιουν 2011 15:56

Ναι, το γνωρίζω αυτό. Μήπως θα μπορούσες να μου πεις πώς μπορώ να βραχυκυκλώσω την μητρική να δω αν δούλευει? Έχω κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις επάνω στο θέμα. Το κουμπί (on/off) είναι πάνω σε μία πλακετούλα. Αυτό είναι που με προβληματίζει και δεν ξέρω τι να κάνω... Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 05 Ιουν 2011 01:17

Πάρε την πλακέτα (ή όλο το laptop) σε ένα ηλεκτρονικό εργαστήριο να κάνεις μέτρηση, ώστε να επιβεβαιώσεις ότι όντως είναι (ή όχι), θέμα διακόπτη. Αλλιώς να βρείς manual της m/b για επιπλέον βοήθεια.

Ίσως να υπάρχει η δυνατότητα ο διακόπτης να λύνεται σε κομμάτια (...απίθανο λιγάκι) και να δείς τις πραγματικές επαφές σε τι κατάσταση βρίσκονται. Άλλο ενδεχόμενο είναι να βρείς άλλον ίδιο (ή απλώς να ταιριάζει) διακόπτη, να γίνουν οι σχετικές συγκολλήσεις και μετά να κάνεις πάλι δοκιμή.
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

ilectronio

Δημοσίευση από ilectronio » 05 Ιουν 2011 03:39

Τι ακριβώς μέτρηση χρειάζεται να γίνει? Εκεί έχω κολλήσει :(

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 05 Ιουν 2011 11:24

Ο διακόπτης ανοίγει ή κλείνει ένα κύκλωμα.
Μετρώντας πχ. την αντίστασή του ή ότι άλλο απαιτείται μπορούμε να επιβεβαιώσουμε την λειτουργία του.

ilectronio

Δημοσίευση από ilectronio » 05 Ιουν 2011 11:44

Καλημέρα η πλακετούλα με το κουμπί είναι αυτή : http://i268.photobucket.com/albums/jj27 ... 78_1XL.jpg πως θα γίνει η μέτρηση? :S

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 05 Ιουν 2011 14:56

Αυτό που δείχνεις είναι απομονωμένο από την m/b ή απλώς μια φωτογραφία ανταλλακτικού; Ίσως και με επικοινωνία με το τμήμα ανταλλακτικών της HP, να μάθεις και το κόστος της πλακέτας/διακόπτη.

Υπάρχουν (μεταλλικές) επαφές και φαίνονται. Επίσης στην πίσω πλευρά του θα πρέπει νά έχει κάποιες κολλήσεις.

Εικόνα

Νομίζω ότι θα πρέπει να το πάς σε ένα ηλεκτρονικό εργαστήριο (ακόμα και τηλεοράσεων) να στο μετρήσουν (και μην υπολογίζεις κόστος, ίσως και δωρεάν να σε εξυπηρετήσουν). Φυσικά απαιτούνται κατάλληλα όργανα (πολύμετρο κλπ.).

ilectronio

Δημοσίευση από ilectronio » 05 Ιουν 2011 16:41

Αυτο ειναι βιδωμενο πανω στο ενα πλαστικο. Εχω εργαστηριο. Μπορεις να μου εξηγησεις ομως που ακριβως πρεπει να κανω την μετρηση?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 05 Ιουν 2011 19:31

Κατ' αρχάς να σου αναφέρω ότι δεν είμαι ηλεκτρονικός ούτε μπορώ να σου δώσω αξιόπιστες συμβουλές για τέτοια θέματα. Οτιδήποτε σου προτείνω είναι λόγω πείρας.

Στην περίπτωσή σου έχεις ένα διακόπτη και υπάρχει αμφιβολία για την (σωστή) λειτουργία του.
Μετρώντας την αντίσταση σε κάποιο κύκλωμα που του δημιουργείς με ένα πολύμετρο θα φανεί εάν διακόπτει σωστά ή όχι την ηλεκτρική συνέχεια του αγωγού και θα εξακριβώσεις με πολύ αξιόπιστο τρόπο εάν αυτό συμβαίνει περιστασιακά.

Το πώς ακριβώς και ποιές επαφές της πλακέτας πρέπει να συνδέσεις δεν μπορώ (ούτε γνωρίζω) να σε συμβουλεύσω. Αλλά μπορείς να δοκιμάσεις με ότι βλέπεις με την σειρά (δεν είναι και πολλές)

Η μέτρηση γίνεται στα άκρα του διακόπτη λογικά. Τουλάχιστον σε κάθε άλλο ηλεκτρολογικό εξάρτημα που γνωρίζω κάπως έτσι γίνεται.

Δοκίμασε για τυχόν επιπλέον προτάσεις και συμβουλές και σε αυτό το site: http://www.hwbox.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες