Ο τομέας της Δημόσιας Υγείας μάλλον δεν δουλεύει Σάββατο - αλλοιωμένα τρόφιμα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 04 Ιουν 2011 14:47

Και αυτό το λέω με αφορμή ένα αλλοιωμένο συσκευασμένο Ψωμί Κρις-Κρις για Τοστ που αγόρασα χτες το απόγευμα από το Super Market MyMarket (Metro) στην Αγία Βαρβάρα και όπως βλέπετε και στην φωτογραφία είναι αλλοιωμένο με μούχλα μάλλον τόσο οι εξωτερικές φέτες στην σειρά όσο και μέσα σε διάφορα σημεία όπως μπόρεσα να διαπιστώσω χωρίς να ανοίξω περαιτέρω την συσκευασία

Εικόνα

Φυσικά μόλις έπεσε στην αντίληψη μου προσπάθησα να επικοινωνήσω τόσο με τον ΕΦΕΤ στα τηλέφωνα 210-6971500 όσο και με την Γενική Γραμματεία Καταναλωτή στο 1520 όσο και στην ιδία την εταιρεία στο τηλέφωνο 800 11 80880 αλλά κανείς τους δεν ήταν εκεί γιατί μάλλον όλοι είχαν πάει είτε στην πορεία είτε για μπάνιο σε κάποια παραλία της Αττικής

Βέβαια άφησα μήνυμα στο τηλέφωνο εξυπηρέτησης της εταιρείας ELBISCO και περιμένω να με καλέσουν, σήμερα το πρωί πήγα στο Super Market και η διευθύντρια άμεσα δέχτηκε να το αντικαταστήσει με άλλη ίδια συσκευασία αλλά δεν το άφησα καθώς καταλαβαίνω ότι μάλλον θα αποσιωπηθεί το γεγονός αυτό σε συνεργασία με την εταιρεία ELBISCO ίσως χωρίς να γίνουν οι απαραίτητοι έλεγχοι τόσο στην παρασκευή αποθήκευση από μέρους της εταιρείας (που είναι και το πιθανότερο) όσο και στο σημείο της μεταφοράς προς το κατάστημα.

Αποφάσισα λοιπόν όταν με το καλό ανοίξουν οι αρμόδιες εταιρείες να το παραδώσω προς έλεγχο αν και ούτε εκεί έχω την πιθανότητα να βρεθεί άκρη καθώς και Καταγγελία για αλλοιωμένα νερά που έχω κάνει από το 2005 δεν έχω καμία απολύτως απάντηση!

Ας ελπίσουμε να γίνει ένας έλεγχος και να βρεθεί το πρόβλημα και να λυθεί καθώς δεν είμαι ο μόνος άτυχος που έχει αλλοιωμένο τρόφιμο αλλά επειδή το άνοιξα να το ελέγξω την ώρα που ήμουν στο ταμείο ακούω την επόμενη από εμένα κυρία να μου λέει καλά κάνεις και το ελέγχεις γιατί και εγώ προχθές αγόρασα ένα ίδιο αλλοιωμένο με μούχλα ψωμί!

Καλή σας όρεξη με σωστά τρόφιμα!

Το μήνυμα αυτό δεν θα αυτοκαταστραφεί μετά από 5 αναγνώσεις αλλά θα κοινοποιηθεί τόσο στις αναφερόμενες εταιρείες (MyMarket – ELBISCO) όσο και στο αρμόδιο υπουργείο Υγείας και στις αρμόδιες καταναλωτικές οργανώσεις και σε ραδιοτηλεοπτικά και ηλεκτρονικά μέσα ενημέρωσης – Blogs και Radios

http://www.periodiko.net/2011/06/blog-post_04.html
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fiskilis την 04 Ιουν 2011 19:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 04 Ιουν 2011 16:14

Βλέπω στην απόδειξη ότι έχει κοπεί 12:26:36, τι ώρα περίπου το πρόσεξες ότι ήταν αλλοιωμένα γιατί οι δημόσιες υπηρεσίες λειτουργούν μέχρι τις 15:00

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 04 Ιουν 2011 17:28

Η καϊμένη η ταμίας σε τι φταίει να βγαίνει φάτσα κάρτα το όνομα της;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Ιουν 2011 17:48

Απλά κάνουμε φασαρία για να κάνουμε φασαρία.

Σε ανάλογη περίπτωση απλά πήρα τηλέφωνο την εταιρία τους έδωσα όλα τα στοιχεία που μου ζήτησαν, τόπος αγοράς, παρτίδα, κτλ. μου ζήτησαν συγνώμη και μου έστειλαν μια κούτα από τα προϊόντα τους. τους ξαναπήρα πίσω και τους ευχαρίστησα. εκτός κι αν ψάχνουμε τρόπους να μας στείλουν 2-3 κούτες...

αυτά συμβαίνουν, μπορεί κατά την μεταφορά να σκίστηκε η συσκευασία και να πήρε αέρα. η ημερομηνία λήξης δεν έχει παρέλθει, οπότε η αλλοίωση δεν έχει να κάνει με φυσιολογικά αίτια.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 04 Ιουν 2011 18:41

dva_dev έγραψε:Βλέπω στην απόδειξη ότι έχει κοπεί 12:26:36, τι ώρα περίπου το πρόσεξες ότι ήταν αλλοιωμένα γιατί οι δημόσιες υπηρεσίες λειτουργούν μέχρι τις 15:00
αγορασα τα ψωνια εκεινη την ωρα
μπηκαν στο ντουλαπι
εφυγα για δουλια
το ειδε η γυναικα μου στις 9 το βραδυ χτες που ανοιξε να φτιαξει ενα τοστ
cordis έγραψε:Απλά κάνουμε φασαρία για να κάνουμε φασαρία.
οχι δεν ειναι ετσι απλα
και σε εμενα η διευθυντρια ειπε να μου το αντικασταστησει και εκει θα τελειωναν ολα χωρις να ελεγχθει και να βρεθει τυχον προβλημα , σε περιπτωση καταγγελιας στις αρμοδιες αρχες πιστευω θα γινει ελεγχος και στο κατω κατω για αυτο το σκοπο ειναι εκει, αν ολοι απλα τα ελεγαν στις εταιρειες και τους αλλαζαν τα προιοντα πιστευεις οτι η καθε εταιρεια θα εφτιαχνε το προβλημα η θα εκανε κατι για να μην ξαναγινει;
και οχι δεν ειμαι τοσο λιγουρης για να εκβιαζω ετσι να μου στειλουν 3 πακετα πισω φρεσκα, πηγα μηρα και πληρωσα αλλο φρεσκο και εκει τελειωσε

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 04 Ιουν 2011 18:50

Ta syskeuasmena artoskeuasmata an typopoihthoun zesta parousiazoun mouxla mesa se 1-2 ores... einai thema ths kataskeuastrias etaireias kai oxi tou super market..

kai svhse to onoma ths tamias pou anagrafei h apodeixh giati den exei kammia douleia me to provlhma sou..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 04 Ιουν 2011 21:59

Και εγώ δεν πιστεύω να ευθύνεται το super market εκτός εάν το είχε σε τζαμαρία κοντά σε ήλιο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες