websitepanel δημιουργία και στήσιμο

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 06 Ιουν 2011 00:34

Καλησπέρα, ζητάω συγγνώμη εάν επαναλαμβάνω το συγκεκριμένο post.

Στο προηγούμενο post δεν βρήκα άκρη, πιο συγκεκριμένα είχα πρόβλημα με το ASP.NET και με το Sql server.
Τελικά τα κατάφερα και εγκατέστησα IIS 7 με επιτυχία MySql server, Filezilla με λίγα λόγια εγκατέστησα Server Portal websitepanel δηλαδή όλα OK

Τα προβλήματα που έχω τώρα:

DNS ERRORS ίσως κακή ρύθμιση

CMD>ipconfig <--- δεν βγάζει απόλυτος τίποτα ενώ είναι συνδεδεμένος ο server στο internet

Στον server Filezilla όπως και στους server email, MySql,Websitepanel Portal server μου έχει προεπιλογή 127.0.0.1 δηλαδή μου ζητάνε την Address του server αλλα εγώ δεν έχω ιδέα πια είναι *(όπως γράφω παραπάνω στο IPCONFIG δεν μου βγάζει τίποτα) εγώ γνωρίζω ότι αφήνοντας σε 127.0.0.1 μόνο εγώ μπορώ να τα χρησιμοποιήσω και όχι άλλος.Όπως είχα αναφέρει στα προηγούμενα σχετικά posts προορίζεται για τρίτους ο server.

Επίσης στο Sql Server πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση για να λειτουργήσει η τελευταία εγκατάσταση Websitepanel Enterpise Server.Μόλις πάω στο Server Sql Installation Center για να κάνω την ρύθμιση που mμου ζητάει ο Enterpise Server στο Database Settings:Please switch SQL Server authentication tο mixed SQL Server and Windows Authentication mode.Δηλαδή με λίγα λόγια πρέπει να πάω στο SQL server Installation Center και να το φτιάξω.... μόλις πάω στο Installation πατάω Νέο SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation μου βγάζει παραθυράκι πιο συγκεκριμένα μου λέει Browse For Folder (Browse For SQL Server 2008 Installation Media) το οποιο δεν το βρίσκω.Όπως καταλάβατε εκεί σταματάει :(

Ζητάω συγνώμη που σας κούρασα με τόσα και τόσα αλλα θέλω εάν γίνετε να μου απαντήσετε με όσο το δυνατόν πιο αναλυτικά μπορείτε ;)

Για οποια διευκρίνιση χρειάζεστε πείτε μου :)

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 06 Ιουν 2011 01:56

Για το dns error, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ip του router ή την ip του παροχέα σου (με μικρή έρευνα είναι εύκολο να βρεθούν)

Σωστά έχει επιλογή ο server την 127.0.0.1

Η εντολή ipconfig ΔΕΝ γράφεται έτσι, έχει και διακόπτες. Η σωστή σύνταξη είναι ipconfig /all για να δείς πληροφορίες για όλους τους προσαρμογείς δικτύου.
Για βοήθεια στην σύνταξη της εντολής γράφεις ipconfig /?

Το μήνυμα "Please switch SQL Server authentication tο mixed SQL Server and Windows Authentication mode" αναφέρεται στους κωδικούς πρόσβασης και όχι σε εγκατάσταση.

Το μήνυμα "Browse For Folder (Browse For SQL Server 2008 Installation Media)" σου ζητάει το path εγκατάστασης (το cd εγκατάστασης δηλαδή και το πλήρες path του)
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 06 Ιουν 2011 20:02

hitca έγραψε:Για το dns error, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ip του router ή την ip του παροχέα σου (με μικρή έρευνα είναι εύκολο να βρεθούν)

Σωστά έχει επιλογή ο server την 127.0.0.1

Η εντολή ipconfig ΔΕΝ γράφεται έτσι, έχει και διακόπτες. Η σωστή σύνταξη είναι ipconfig /all για να δείς πληροφορίες για όλους τους προσαρμογείς δικτύου.
Για βοήθεια στην σύνταξη της εντολής γράφεις ipconfig /?

Το μήνυμα "Please switch SQL Server authentication tο mixed SQL Server and Windows Authentication mode" αναφέρεται στους κωδικούς πρόσβασης και όχι σε εγκατάσταση.

Το μήνυμα "Browse For Folder (Browse For SQL Server 2008 Installation Media)" σου ζητάει το path εγκατάστασης (το cd εγκατάστασης δηλαδή και το πλήρες path του)

Distixos tipota! prospa8w ala mou zitaei kwdiko. Parapanw anaferese gia ena kwdiko ti akribos kwdiko xriazete? tou server Admininstator? h dimiourgo kapiwn egw?
Episis proekipse kai alo problima, den mporo na mpw sto panel diaxrisis tou router gia na aniksw tin port.

An ginete dite ligo to video (TVS) apo to teamviewver

http://hotfile.com/dl/120031487/247415a ... p.tvs.html

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 06 Ιουν 2011 22:05

Όταν εγκαθιστάς SQL server θα πρέπει και να τον διαχειρίζεσαι..... υπάρχει administrator και users (...διαφόρων ειδικοτήτων και διαφορετικοί από τα windows....).

Εξ' ορισμού το username του sql administrator είναι sa (δηλαδή System Administrator, γραμμένα μικρά γράμματα όχι κεφαλαία).
Ο κωδικός είναι αυτό που σου ζητάει το πρόγραμμα. Υποτίθεται ότι στην εγκατάσταση το έκανες αυτό.
Για ευκολία χρησιμοποιείς windows authentication (δηλαδή οι ίδιοι κωδικοί με τον user των windows, απλώς πρέπει να έχει δικαιώματα διαχείρισης).

Υπάρχουν προγράμματα διαχείρισης SQL server (για να αποφύγεις την σύνταξη μέσω γραμμής εντολών). Και η MS δίνει δωρεάν κάποιο. Σε κανονική πλήρη εμπορική εγκατάσταση συμπεριλαμβάνεται και πρόγραμμα διαχείρισης.
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 07 Ιουν 2011 00:55

Ola ok telika, ton ekana install kai ola einai ok kai maliste akolou8isa kata grama edw:http://www.sqlserverclub.com/pdfs/how-t ... -guide.pdf kai to to teliosa me epitixia :) se euxaristw

Twra ena problima pou ekremei einai to Control panel tou router pou me bazei mesa ala den mporo na partisw h na diaxiristo tipota opws Open port kai diafora.Exw dokimasi apo polous browsers ala tipota mipws ksereis ti paizei? :)

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 07 Ιουν 2011 11:58

Να διαγράψεις την cache στον browser.

Απίθανο μου φαίνεται να μήν μπορείς να ελέγξεις τον router από το panel του.

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 07 Ιουν 2011 15:11

hitca έγραψε:Να διαγράψεις την cache στον browser.

Απίθανο μου φαίνεται να μήν μπορείς να ελέγξεις τον router από το panel του.
Den mou litourgei an 8es mporeis na deis to video pou traviksa na deis ti enow
http://www.youtube.com/watch?v=zfKhjL2Rp6M
Kai an paratirisis sto Explorer den me bazei kan.Sto Chrome me bazei des sto 2:52
Episis sto idio router einai alo ena PC to opoio exei litourgiko windows 7 64bit kai mou kanei port forward telia! ala to PC kai o server pou einai sto idio router exoun tin idia IP address kai nomizw me proidopiisan kai idio ipologistes gia auto.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 07 Ιουν 2011 17:07

Η ip θα πρέπει υποχρεωτικά να είναι διαφορετική σε κάθε υπολογιστή που συνδέεται στον router. Αυτό επιτυγχάνεται είτε αυτόματα μέσω DHCP (από τον router) είτε με χειροκίνητη ρύθμιση στα σχετικά πεδία της κάρτας δικτύου (είναι πολύ εύκολο και έχει αναφερθεί πολλάκις εδώ στο φόρουμ).

Από την στιγμή που λειτουργείς ώς server τον έναν, καλύτερα (επιβάλλεται θα έλεγα) να έχεις χειροκίνητες μή αυτόματες ρυθμίσεις.
Έτσι επιτυγχάνεις να κάνεις σωστά το port forward γιατί ΔΕΝ υπάρχει πλέον η πιθανότητα να αλλάξει η ip για οποιονδήποτε λόγο ( ο πλέον συνηθισμένη περίπτωση είναι να ανοίξει πρώτα κάποιος άλλος υπολογιστής και να δεσμεύσει την ip που έχεις δηλώσει στον router για forward).

Αυτό το θέμα με την ip θα πρέπει να λυθεί οπωσδήποτε και μετά θα συνδεθείς κανονικά με τον router (...άν δεν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα που εμποδίζει την επικοινωνία τους)

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 07 Ιουν 2011 18:54

Είχα ξεχάσει (!) να δώ το βίντεο που δημοσίευσες....
Παρατηρώ ότι οι ρυθμίσεις του IE είναι κάπως..... θα πρέπει να κάνεις επαναφορά των ρυθμίσεως ασφαλείας στις «προκαθορισμένες ρυθμίσεις» (...τουλάχιστον).

Μάλλον γι' αυτό δεν σου επιτρέπει να δείς και σωστά το μενού του router (υπ' όψιν ότι και οι υπόλοιποι browsers ακολουθούν τις proxy ρυθμίσεις του IE - εκτός εάν δηλωθούν διαφορετικά --), είναι δηλαδή καθοριστικής σημασίας να είναι σωστά ρυθμισμένος ο IE.

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 07 Ιουν 2011 20:22

hitca έγραψε:Είχα ξεχάσει (!) να δώ το βίντεο που δημοσίευσες....
Παρατηρώ ότι οι ρυθμίσεις του IE είναι κάπως..... θα πρέπει να κάνεις επαναφορά των ρυθμίσεως ασφαλείας στις «προκαθορισμένες ρυθμίσεις» (...τουλάχιστον).

Μάλλον γι' αυτό δεν σου επιτρέπει να δείς και σωστά το μενού του router (υπ' όψιν ότι και οι υπόλοιποι browsers ακολουθούν τις proxy ρυθμίσεις του IE - εκτός εάν δηλωθούν διαφορετικά --), είναι δηλαδή καθοριστικής σημασίας να είναι σωστά ρυθμισμένος ο IE.
Mpa ekana Reset se ola kai den dior8o8ike tipota... malon 8a fteei me tis IP address

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 07 Ιουν 2011 21:50

Problimata pou ekremoun:

1.O IIS 7 server xriazete FTP server gia na litourgisi to websitepanel kai otan paw sto Add Role Service epilegw FTP server kai meta Install ala den mou bgazei error kai mou grafei oti douleuei mono me IIS 6
http://www.websitepanel.net/installatio ... web-server

2.Akoma den katalaba giati o server WebsitePanel Enterprise Server mou zitaei akoma Login Name kai Password enw ston SQL exw dimiourgisi.

Episis to problima me to control panel paramenei akoma kai meta apo ton termatismo tou PC apo to router!

Help!!!! Mayday!! mayday!! mayday!! mayday!! mayday!! mayday!! :cry:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 08 Ιουν 2011 02:40

Αδύνατον να σε παρακολουθήσω...!
Το καθένα από αυτά που αναφέρεις είναι εξαιρετικά πολυσύνθετο και πολύπλοκο θέμα, αναφέρεις IIS, MySql, MS Sql, Ftp, Sites, Users, Authentication, Server roles ( και διάφορα άλλα...)

Σε καμμία περίπτωση δεν γίνονται όλα αυτά μαζί και γρήγορα ... είναι απλώς πολύ δύσκολο έως αδύνατο να πετύχει.
Θα πρέπει ένα-ένα θέμα με την σειρά να λύνεται και να λειτουργεί μετά άψογα (και ο υπολογιστής/σέρβερ εννοείται).
Γι' αυτό και έχεις τόσα συσσωρευμένα θέματα και προβλήματα. Δεν νομίζω ότι είναι ο σωστός τρόπος.

....δεν σε φτάνει ολόκληρο τμήμα ΙΤ !

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 08 Ιουν 2011 12:03

hitca έγραψε:Αδύνατον να σε παρακολουθήσω...!
Το καθένα από αυτά που αναφέρεις είναι εξαιρετικά πολυσύνθετο και πολύπλοκο θέμα, αναφέρεις IIS, MySql, MS Sql, Ftp, Sites, Users, Authentication, Server roles ( και διάφορα άλλα...)

Σε καμμία περίπτωση δεν γίνονται όλα αυτά μαζί και γρήγορα ... είναι απλώς πολύ δύσκολο έως αδύνατο να πετύχει.
Θα πρέπει ένα-ένα θέμα με την σειρά να λύνεται και να λειτουργεί μετά άψογα (και ο υπολογιστής/σέρβερ εννοείται).
Γι' αυτό και έχεις τόσα συσσωρευμένα θέματα και προβλήματα. Δεν νομίζω ότι είναι ο σωστός τρόπος.

....δεν σε φτάνει ολόκληρο τμήμα ΙΤ !

Simfono den lew oti ola mazi prepei na li8oun tautoxrona kai sintoma, apla anaferw kapia problimata pou ekremoun.
Aspoume exw lisi pola problimata apo to proto post opws arxika tin eggatastasi tou Server SQL me epitixia, tin eggatastasi ton 2 server tou websitepanel portal kai alo ena.Twra ekremoun ta parapanw :)

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 10 Ιουν 2011 00:02

Any help please??

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 10 Ιουν 2011 03:58

Νομίζω ότι μόνο με remote connection με τον υπολογιστή σου θα μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει πιο ουσιαστικά.
Με απλή περιγραφή δεν νομίζω ότι μπορείς να έχεις αποτελέσματα.... (το επίπεδο δυσκολίας είναι πολύ υψηλό)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες